Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
....de jelzem, hogy semmi különleges nincsen abban, hogy valaki téved. Velem gyakrabban fordul elő, mint az ellenkezője. De az a normális, ha az ember időben belátja és nem próbálja meg a tévedést sikerré kozmetikázni. Irjak példát? - 2019 tél végén egy esküvőn vitakoztam unkaöcsémmel. Én jeleztem, hogy az ágak sem nőnek az égig. lassan kifullad az ingatlan rally. Ő az ellenkezőjét állitotta. Rá egy hónappal a NER beinditotta a CSOK2-t és a rallyy folytatódott. Tévedtem. - 2020 áprilisában világvége hangulat. Itt is a többség 40%-os esést várt az évre. Én 20%-osat saccoltam. Senki sem számitott arra, hogy abban az évben is áremelkedés lesz. Én is tévedtem. - 2022-23-ban nem számitottam az orosz-ukrán háború bekövetkező gazdasági hatásával (recesszióval) Európában és az USA-ban. sajnos csak az USA-ban lett igazam. És ennek következményeként, meg a PMÁP+ elszivásának következményeként reálár csökkenés következett be ebben a két évben összeségében. (Mégha nem is a többség által várt mértékben.) Viszont amiben igazam volt az a NER lélekrajza, motivációja. És én ebben nem várok változást a következő években.
Berlini te meg azt se érted miről írok. Fel se fogod. A vicces anekdotara válaszoltam. Ne farasszal már. De dübörög az epitoipar, ha felhivsz most egy festőt akkor 6 hónapra ad időpontot. Mert dübörög az epitoipar. Ja nem....
Ha arra gondolsz, hogy bekovetkezik az a globális háború ami nem ilyen gazdasági hidegháború, deglobalizacios jelenség.. Én azt hitt azért a dipolusu vilagrend azért nem ördögtől való és azért hagyni fogják megvalosulni.......De tévedtem......Az egypolusu vilagrend és a dollár hegemonia fenntartása érdekében ha lesz háború, amire adok rá komoly esély, t az globális lesz. Nem ilyen orosz ukrán féle proxy háború manifesztációja . Akkor se jobbra se balra ne fuss. Mert nincs hova. Újzeland esetleg egy jó desztinacio lehet. Nem ok nélkül van már miden 100 milliárdosnak ott bunkerre az elmúlt évben. Nem háza hanem bunkere!! 10.000 új zelandi dollár sose árt, a kis eurós megtakarítás mellé 😀
Gondolkodtál már azon hogy az elmúlt év őszén irt jóslatodról, hogy 2023-24-ben összesen 40%-kal esnek majd az árak, hogyan derited ki, hogy ebben is (ahogyan mindig) igazad volt?
Valószinűleg nem volt ingatlan reáláremelkedés generálisan az elmúlt 3-4 évben.De érdemes megnézni, hogy az egyes szegmensekben hogyan alakultak 2020 júliusától az árak: https://newdhapi01.dh.hu/api/getFile/8c8b91615f7d6e5d57c28c9e6a0701c4 8. oldal https://newdhapi01.dh.hu/api/getFile/ddfcd7742f81879658b926e804b05dda Panel Pesten: 2020 július: 505 ezer/m2 2024 július 830 ezer/m2 (+ 60%) belváros tégla Pesten: 2020 július: 706 ezer/m2 2024 július 1.125 ezer/m2 (+ 60%) Az új lakásoknál 4 év alatt hasonló volt az áremelkedés Pesten. (Személyes példa: 2020 októberében vettem át a lakásomat Zuglóban, amit 500 ezer Ft/m2 -en kötöttem le és előlegeztem 2017 novemberében. Ma ezeket 1,3 millió Ft/m2 áron hirdetik az ingatlanfejlesztők. )
Milyen szegmensrol beszleunk? Kutvolgyi, Martonhegyi vagy Parlament melletti városi panorámás luxi lakasokrol ott lehet még lufit fújni... Mert sok ukrán orosz, kazah, Kínai, vietnami gazdag van. Ez olyan mint a francia riviera kikötőben ringatozo hatalmas luxus yahtok tulajdonosa 60%a Becstol keletre található. De át 2 egy tucat típus panel, 13 kerületiuj vagy hasznalt lakás, 6 ik kerületi dohos korgangos omlós vakolat vackok ideje lejárt. Fújni lehet és akarják is fújni a lufit. De van egy anyagfáradas nevű jelenség. Amikor olyan vékony már a fizikai lufi anyaga, hogy a nyomastol hatalmas módon kipukkad. Aztán felőlem fujhatod szivhatod, de már nincs mit, 🤣.
A FIDESZ hibája és az ország tragédiája, hogy nincsen egy szociológus sem orbán füléhez közel. Csak egyet kellene megnézni. Hogyan áll a demográfia nálunk sokkal fejlettebb országokban, ahol több pénz van arra, hogy egy gyerek felneveléséhez a közösség sokkal többel járulhasson hozzá. Nos akárhogy is erőlködnek, ott is csökken a születések száma és a lakosság száma csak azért nem katasztrófálisan mert lassan több 80 éves van mint 18 éves. A FIDESZ ezek után teljesen észnélkül elköveti azt az őskapitalista jövedelemátcsoportositást, hogy egy nagy jövedelmű családnak pénzt ad és ezt azoktól vonja el (pld magas ÁFÁval) , ahol a gyerekeknek már csak azért is kevesebb jut, mert a jövedelem épp hogy elég a havi kajára. Ennek a következménye, hogy: - a lakosság egy része mégha kedve is lenne hozzá leszokik a több gyerekes modelről - a gyerekek esélyét ma sokkal inkább az határozza meg hogy hova születtek mint 30-40 évvel ezelőtt, de mielőtt valaki azt hinné, hogy ez egy egyéni pech, hozzáteszem, hogy ezzel a társadalmi mobilitás is csökken. tehetségek nem bontakozhatnak ki és sok esetben még ahhoz sem elég az amit egy gyerekből kihoznak, hogy később hozzájáruljanak a társadalom gyarapodásához és ne teherként nehezedjenek már 30 éves kor előtt az egész rendszerre. Tehát nem kell csodálkozni azon, hogy nálunk folyamatosan romlik a helyzet összehasonlitva Németországhoz, Franciaországhoz. Ott is lehetne ezt jobban csinálni, de legalább nem a minimálbéresek jövedelem és fogyasztási adóival támogatják egy réteg magániskolai tanulmányait.
Igazad van ebből a szempontból én is előre vetítettem. A kérdés továbbra is az, hogy volt e állításod szerint volt az elmúlt 3-4 évben infláció feletti emelkedés amire hoztam példát, és kalkulátort, hogy nem volt.
Idézlek: "Az előbb írtam le neked, hogy NEM volt inflációt meghaladó árnövekedés (értkénövekedés meg aztán pláne nem.)....... Nem mondom, hogy nem volt olyan idő amikor volt ilyen, de az elmúlt 3-4 év biztossan nem." Most elköveted azt a hibát, hogy az elmúlt 3-4 évet vetited ki a jövőbe, ami szerinted is tilos. Én azt vetitem ki a jövőre, hogy a NER marad. Ez is tilos? Le lesz váltva 2026-ban? ha nem akkor marad amit irtam. Nem hiszed? Már most azon gondolkodnak hogyan lehetne a lakossági pénzeket ingatlanvételirányába célzottabban becsatornázni. Pedig pénzük az nincsen. Ha beindul egy kicsit a gazdaság, (nem kell hozzá csoda, csak 2-3%) akkor növelik a CSOK-ot és kitalálnak olyat amit ma még el sem tudunk képzelni....
Az előbb írtam le neked, hogy NEM volt inflációt meghaladó árnövekedés (értkénövekedés meg aztán pláne nem.). Leírtam hogy a mostani 28 a Ft inlációval korrigálva 31 lenne és ez még CSAK a KSH által közölt a valós még ennek minimum a duplája... :D Nem mondom, hogy nem volt olyan idő amikor volt ilyen, de az elmúlt 3-4 év biztossan nem. És a jövőre TILOS kivetíteni a múltat mert bármi lehet. Eszkalálódhat a háború, tönremehet Európa , Kína megtámadhatja Taiwant és mindenki retteghez a Moneypoxtól ...
Nos 2020-ban én is azt tanácsoltam az öcsémnek, hogy ne vegyen igy lakást, mert a hitelt is úgy tudta rá felvenni, hogy egy másik lakáson lévő 5 éven belül kifutó hitellel összevonta. (Tehát nem 120 volt a havi össz törlesztő, hanem a duplája). De neki lett igaza. (Márcsak azért is mert az önerőt tőlem megkapta kamatmentes kölcsönként.) Az országkockázatot én nem látom akkorának. Az elmúlt 2 évben bebizonyitotta orbán, hogy ostoba, de igy sem maradunk EUs pénz nélkül a következő években. Azt továbbra is alacsony hatásfokkal fogjuk felhasználni, de a főcélra a NER lovagok (és fegyverhordozóik) gyarapodására lesz pénz. Az pedig együttjár majd az ingatlanárak inflációt meghaladó növekedésével.
Külföldön nem tudom, itthon ingatlan eladásnál vételnél egy adóval és egy illetékkel kalkulálhatunk. Az eladott ingatlan után amennyiben a vételtől számított 5éven belül adjuk el az elért nyereség sávosan csökkenő mértékben szja köteles. Ha ingatlant veszünk arra vagyonszerzési illetéket kell fizetni, de itt jön ha egy előző árából vesszük egy éven belül akkor nem. Nyilván ha az új drágább, a különbözetre kell. Ha eladunk egyet mondjuk egy évvel a vétel után, de ugyan annyiért, és veszünk egy másikat egy millióval olcsóbban , nem fizetünk semmit.
Még nem tudjuk, attól függ mikor történik a tranzakció és milyen szabályok kesznek... ki tudja mi van akkor majd ha az eladásból állampapírt vesz valaki majd a' kivéve másnap ingatlant.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link