Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Pistike12 2024. 02. 21. 11:18
Előzmény: #217058  Murdoch
#217060
Ja, nemeteknel is 18% volt az alapkamat:) es persze ott sincs berlakaspiac:)
Es persze itthon nem fekudt meg, nem azert irtam, hogy erdemes venni, mert van alku es kinalat valamint noni fognak a berek, es realarcsokkenes van:)
En ilyeneket nem irta. Ezeket azok krtak akik fikaztak:) 
berlini
berlini 2024. 02. 21. 11:17
Előzmény: #217058  Murdoch
#217059
Te meg minden pesszimista gurunak felülsz.
jegyezd meg, ma 2024 február 21.-e van.
Majd nézzük meg fél év múlva.
Murdoch 2024. 02. 21. 10:39
Előzmény: #217056  Pistike12
#217058
Nem mondod. A németeknél jóval alacsonyabb a kamat, mégis megfeküdt az egész piac, további jelentős csökkenésre számítanak.
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20240207/a-lakaspiac-osszeomlasat-vetitette-elore-az-ingatlanguru-nemetorszagban-667849
FR73 2024. 02. 21. 09:52
Előzmény: #217055  N0MAD
#217057
Nekem is furcsa volt ez a kirúgtak, nem találtam azonnal semmit, elfogyott a pénzem, hazajöttem a mamahotelbe dolog.
Ilyen hozzáállással pl családdal nem is szabad megpróbálni a kiköltözést.
Elég jól lehet keresni, és kifejezetten jó és olcsó is a tömegközlekedés Nyugat-Eu-ban.
Pistike12 2024. 02. 21. 09:43
Előzmény: #217042  tihamer
#217056
Roviden ennyi. Mindenki tudta, hogy csokkenni fog a kamat. Erre nem fogadni, badarsag volt... 
N0MAD 2024. 02. 21. 09:38
#217055
Nekem nem is a jövedelmi szintek meg az it poziciója a furcsa, (gyanítom közepes-jó it-st sose fogja szorítani a cipő mert nem mindenki tud beugrani, ha meg a gépek programozzák és gyártják magukat kisebb gondunk is nagyobb lesz mint az it, lásd technológiai szingularitás) hanem hogy 
-tök természetes hogy annyit költünk ami van, ha csökkent a reálérték akkor kevesebbet költünk. (Haló, folyamatos megtakarítás és nem nyüjtózunk a takaró végéig hogy legyen vésztartalék)
Még az it, nyugatra dolgozó it, toptoptop dolgozó fizetési kategória is “űristen nem emelkedett a fizu egykét évig, úristen kiraktak mi lesz amíg nem találok munkát”
Azért ez gyanítom nem csak jövedelmi hanem kulturális kérdés is, mint a bedőlésig a németeknél magasabb életszinvonalon élő görögök esetében. Mert a német megtakarít, a görög hitelt vesz fel.
Gyanítom nálunk is több luxusautó van mint hasonló értékű befektetés, de csak hasraütésre, nem keresek statisztikákat.
Törölt felhasználó 2024. 02. 21. 09:25
Előzmény: #217053  slash
#217054
igazad van és minő "meglepő", hogy ez is begyűrűzött egy minimális késéssel. Dehát a mantrásoknak hiába beszéltünk tényeket, könnyebb fürödni nekik a hazugságokban. 
XIII ker+40M tavaly ♟️🕊️
slash 2024. 02. 21. 09:20
#217053
Szerintem se szakít most annyira az IT szektor, írtam már hogy 3 magasan képzett IT barátom rúgták ki Nyugaton ott is hamar elfogy a della a lakbér meg jön, jöttek is haza a mamapanelbe . Újratervezés. Én 50+os ként olvastam olyanokat hogy ebben a korban már kutyát se érdekeljük így én lapítok ebbe a szarba ahol vagyok. 
Törölt felhasználó 2024. 02. 21. 09:20
Előzmény: #217049  Freszelés
#217052
ezért piócák, de egyértelmű jele, hogy megszűnt a kiemelkedően fejős tehén szerepe az ITnak és éhezők viadala folyik a munkahelyekért, amiből kezdők közép haladok kizárva, tapasztaltak pedig stagnálásra ítélve, piócák pedig leépültek.
Ez ugyanolyan egyértelmű jel, mint a még mindig fent áll kiskereskedelmi fogyasztás csökkenés, már nem veszik meg azt a szalámit az emberek amit pár évvel ezelőtt megtudtak venni és most is szeretnék megvenni. 
Murdoch 2024. 02. 21. 09:19
Előzmény: #217043  FeherTibi
#217051
Azért óvatosnak kell lenni, nagy kasza van most az IT iparban és ezt még az AI is katalizálni fogja a következő években.
ngergo1985 2024. 02. 21. 09:17
#217050
Van egy bája annak, mikor arról megy a diskurzus az ingatlanos topicban, hogy egy IT-s meg mérnök itthon mennyit keres/nem keres. A két legjobban keresett és fizetett munkakörökről beszélgetünk! Még jó, hogy ma ezen pozikban "alap" az 1 milliós bruttó, hiszen minden valamire való cég lasszóval vadássza az ilyen embereket.
Freszelés 2024. 02. 21. 09:15
Előzmény: #217048  Törölt felhasználó
#217049
Mondjuk ezeket a pióca szervezeteket/pozíciókat nem is sajnálom. Élősködők.
Törölt felhasználó 2024. 02. 21. 09:13
Előzmény: #217045  J0hnnyEnglish
#217048
már vége volt 2022 közepétől az IT őrületnek és már elhelyezjedni sem tudnak egy jó ideje, a rengeteget tapasztalt ITsok is legjobb esetben is csak stagnálnak fizetésben (kivéve ha eddig alul voltak fizetve) és minden az egykor volt hiányukra épülő pióca szervezet is csődbe ment mint rengeteg budapesti scrum iskola vagy éppen budapesti programozó gyorstalpalók:
https://m.hvg.hu/gazdasag/20240220_itszektor_ITcegek_elbocsatasok_kirugasok_informatikusok_Google_Amazon_Microsoft_meta
N0MAD 2024. 02. 21. 09:05
Előzmény: #217044  Gaguse
#217047
Ez igaz, ha amúgy lakást akarsz venni.
Kérdés a népek mennyire kapnak rá az állampapír kapcsán a hátradőlős hozamra,  és a kincstár, a bankok, az alapkezelők mennyire tudnak vonzóak lenni a jövőben számukra.
Illetve mennyire lesz vonzó a lakások vásárlása kapcsán a “jó lesz a gyerekeknek vagy az unokáknak” ha a gyerekek unokák folyton azt hangoztatják hogy mennek nyugatra.
Meg mennyire lesz vidám a nyugatra tervező, nyugatra ingázó, vagy akár távmunkázó, vagy épp nyugati multinak dolgozóknak a nyugatellenes propaganda, tudatalatti huxit a jövő tervezésben.
Meg az orvosok tanarok felének nyugdíjközelisége, de ez már messzire vezet.
Freszelés 2024. 02. 21. 09:04
Előzmény: #217045  J0hnnyEnglish
#217046
Amik számítanak (szvsz):
-IT/nem IT (ide tartozik a diploma kérdése is: IT-ba nem kell max az első munkahelyedet találod meg könnyebben. Ha nincs, akkor lennie kell egy erősebb alaptudásnak. IT-n kívül úgy látom azért igencsak kell.)
-Bp/vidék
-tapasztalat és munkahelyváltások száma (3. munkahely 5 év alatt >> 1. munkahely + 10 év tapasztalat)
-nyelvtudás (egyedül is oda lehet engedni megbeszélésekre/ügyfelezni/stb vagy fogni kell a kezét és inkább csak csendben üldögél a sarokban, mint egy szobanövény)
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 02. 21. 08:56
Előzmény: #217038  Gaguse
#217045
Értem, itt többen jöttök az IT területen adott bérekkel, elhiszem, csak rohadtul nem ez az általános, pláne diploma nélkül gyártásban/k+f-ben/vegyiparban szóba sem állnak veled...
Gaguse
Gaguse 2024. 02. 21. 08:45
Előzmény: #217042  tihamer
#217044
pontosan ezt akartam írni. a magasab hitelkamatot, ami jelenleg 5-6%, azt ki lehet váltani olcsóbb hitellel ha lesz. Viszont a drágább lakást már nem lehet kiváltani ;)
FeherTibi 2024. 02. 21. 08:44
Előzmény: #217038  Gaguse
#217043
Szerintem is 1 millió bruttót meg kell hogy keressen egy szenior mérnök. Ha nem, akkor nem igazi senior, vagy máshol megadnak.Én 2 éve szoftver tesztelő voltam Budapesten, egy munkaerő kölcsönzőn keresztül (tehat nem az a cég alkalmazott, akiknek dolgoztam), a szerződést 2021 nyarán kotottuk, 1 millió bruttora. Magam is meglepődtem, hogy ilyen sokat adtak
tihamer
tihamer 2024. 02. 21. 08:42
Előzmény: #217039  tihamer
#217042
"Ha arra vársz, hogy majd akkor veszel lakást, amikor újra olcsó lesz a hitel, akkor vagy nem lesz újra olcsó a hitel, vagy ha az lesz, akkor a lakásárak fognak elindulni felfelé, mert minél olcsóbb a hitel, annál drágább a lakás és fordítva.S elárulok egy nagy titkot: ki is lehet ám váltani azt a hitelt. Ha felveszel most 6%-os kamatra hitelt és valami csoda folytán újra lesz 3%-os piaci hitel is, semmi nem akadályoz meg abban, hogy kiváltsd a meglévő hiteledet egy jobb kamatozásúra 1-2-5 év múlva."
tihamer
tihamer 2024. 02. 21. 08:40
Előzmény: #217039  tihamer
#217041
"öt százalék alatti munkanélküliségi arány azt jelenti, hogy az adott földrajzi helyen az adott munkakörbe jó eséllyel nem találnak megfelelően képzett embert. Ha a munkanélküliség aránya 2,5-3,5%, az komoly munkaerőhiányt jelent.Márpedig ha túl kevés van valamiből, kevesebb, mint amennyi kereslet van rá, annak felmegy az ára, vagyis várhatóan tovább fog nőni a munkavállalók fizetése, ami viszont biztos kiindulópontja annak, hogy a többletjövedelem miatt nőni fog az infláció, de minimum megáll a csökkenése."

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek