Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
A 2025 ELSŐ NEGYEDÉVÉNEK TRANZAKCIÓS ADATAI ALAPJÁN SZÁMÍTOTT 30%-OS NÉGYZETMÉTERÁR-EMELKEDÉS MÁR A FELÉRE CSÖKKENTETTE AZ ELADOTT HÁZGYÁRI LAKÁSOK ARÁNYÁT A BUDAPESTI INGATLANPIACON
Nem sokat értettél meg abból amit Trump akar. Neki megy a globalista pénzrendszernek? Miközben a dollgár hegemóniára törekszik? Nincs itt egy kis ellentmondás? Az előbb még Európa megtöréséről irtál. Most meg már nem tud mit kezedeni vele? Közben egyedül megy neki Kinának is Biztos hogy megy a nagy gazdasági központok nélkül? (EU, Japán) De ne keressük itt a logikát. Csupán higyjünk vakom Trumpnak. magyarán eljátszom a szerepedet. :) A célja az USA ipari gyártó hatalmának ujra megteremtése, ami kereskedelmi deficitek csökkentését és egyoldalú függések megszüntetését vonná maga után. tegyük fel igaza van. Ez a járható út. Mit csinál egy értelmes ember ilyenkor? belengeti a vámokat fokozatos emeléssel (havi +2%) és kikényszeritené, hogy a gyártóbázisok a következő 1-2 évben áttelepüljenek az USA-ba. Ez robbanásszerűen növelné a beruházások volumenét, a munkahelyek számát, a költségvetési bevételeket és ha lassabban is, de kb 2 év mulva kiegyensúlyozottá tenné a kereskedelmi forgalmat, a központi költségvetés költségracionalizálása mellett ez kiegyensúlyozottá tenné az USA állami költségvetését. Mit csinál Trump? Radikálisan csökkenti az importot a hirtelen megnövelt vámokkal, de miután azok egy része nélkülözhetettlen, ezért nagy részük továbbra is bejön emelve az inflációt, növelve a termelési költségeket. Az ellenvámok csökkentik majd az USA exportáló cégek nyereségét, igy azok nem fognak beruházni otthon. Emelkedő infláció, a FED nem tud kamatot csökkenteni igy a hitelek drágák maradnak. Az emberek közben óvatosan csökkentik a fogyasztást. Hogy ebből nem lesz még az eddigi szerény 2%-os gazdasági növekedés sem az valószinűnek látszik.
Ez egy felületes nézelődő véleménye, szvsz, az oroszok messze nem gyengék, de nem is annyira erősek, ellenben összetéveszted a 40 milliós Ukrajnát valami pofozkodó motoros bandával. Hát azért ott volt emberanyag meg orosz fegyver dögivel. És megkapták maguk mögé a teljes NATO hírszerzést, meg amit lehetett. Ellenben belekerültél a paradoxonba, miszerint azért megy a fegyverkezés, mert az oroszok leigázzák pár éven európát. Akkor el kéne dönteni hogy akkor hazudunk, vagy nem, tökmindegy, megy majd a lopás, hadiipar fejlesztés fedősztorival. Amivel egyetértek, az, hogy az usának Kínában lesz dolga. És ehhez kellenek az oroszok, akár tetszik, akár nem. Az európia történeted viszont nettó hülyeség, nincs európában szárazföldi haderő, azok a sarki kávézókban ülnek, vagy YT tartalmat gyártanak. Majd ha visszaállítják a sorkötelezettséget, talán. Merthogy a lengyelek, olaszok stb. meg nagyon nem szeretnének valójában összecsapni az oroszokkal, ezt jelezték is, ez a franciák-angolok bulija, ha már lecsapta a kezükről az ukrán gyarmatot Trump. És Putyin.
Én az alábbiakat tapasztalom az utóbbi pár nap hirdetéseinél.Meglepő mértékben nőtt a kínálat a budai aglo, pl.Érd relációban, Velemce környéke dettó. Az okok között, lehet,h a készülő törvénytervezet is közrejatszik? Előremenekülnek a tulajdonosok, rettegnek a későbbi eladási korlátozásoktól? Aki vásárol, az hurráoptimista?Vagy csak simán tájékozatlan?
trump szemszögéből: az oroszok gazdasági erőként rég leszerepeltek, ukrajnában pedig kiderült hogy katonailag nem félelmetesek, viszont gyengécskék maguk ellen fordították a finneket és a svédeket és elérték hogy a németek 80 év után először erősen fegyverkezni kezdtek a britek és a kontinens erősei összeálltak itt amerikának nincs dolga európa féken tudja tartani az oroszokat . az usának ázsiában van dolga . hogy mi lesz a nagybelűvel, az ameríkából nem látható probléma, ha elvérzik az mégcsak lajstromba sem veendő járulékos veszteség . de te bízzál a trump nagylekűés hálás egyéniségében és higgy a nagybelű gigatolvajnak, mint a nógrádi falusi öregasszony 2015-ben, hogy a migránsok megdugják aztán elveszik a munkáját miután beköltöztek a házába
Szerintem meg csak érteni kell Trumpot. Persze, hogy nekimegy az EU-nak, a globalista pénzrendszernek, stb. És itt kéne érteni többek közt a usaid évtizedes szerepét a régióban, na de erről mély hallgatás van. Mindenesetre - szigorúan szvsz - most az usa vagy elengedi európát, vagy szétbomlasztja, mert az európai összezárt mainstreammel nem igazán tud mit kezdeni. Mert azért a vámokat tekintve látszik, hogy külön-külön meg tud állapodni az egyes országokkal. Szóval nem véletlenül tolja a szélsőjobb szekerét mindenfelé, mert egyszerűen azokat eltapossa a mainstream, maradjunk annyiban, hogy csöppet sem demokratikus módon. Az usa részéről persze ez egy töredék szimpátia, de nagyobb rész érdek. Nincs itt látnivaló, most kell rombolnia Trumpnak, mert félidő környékén már a körmére ég minden.
A vámok tények. Ezek gazdasági hatása is Az amerikai kedvezmények, Magyarország esetleges kivételezése egyéb területen pedig vágyálmok. Nekem mindig abszurdnak tűnt, amikor Orbán az Unió nacionalistáihoz dörgölődzött. Az egyedüli közös pont a többség általi kirekesztés. Amúgy ezeket a partnereket érdekli legkevésbé, hogy magyarországnak hogy megy a sora. ha ezek ténleg átvennék az irányitást az EU-ban akkor dominálnának az ellentétes érdekek. Jönnének azok a támogatáscsökkentések, amelyekkel magyarország 2010 óta némi sikereket tudott felmutatni.
A saját terveidet tekintve szerintem jól csinálod. És abban is van igazság, hogy voltak problémák ígyis-úgyis. De azért nem mindegy a leeresztés módja. Persze ki tudja, nem lehet újrajátszani. Az azért simán lehetséges ám, hogy a különböző forgatókönyvek közül legalábbis az USA számára most egy rosszabb valósul meg, és sok éven rosszabbul fognak élni, mintha csak egy szerencsétlenkedő demokrata kormányzás lenne. (amúgy nyilván nem tudom, csak ötleteket mondok)
Alig 20% mínusz van, most indul csak a medvepiac. A történelmi példákat tekintve minden attól függ, hogy mit nézel, mihez hasonlítasz. Ha ez most a lehető legrosszabb változat, tehát olyan, mint a 2000es dotcom lufi vége, akkor nincs értelme most befektetni, még hosszú ideig.
Erre írtam azt anno, hogy OV az európai rendszer elleni lókötőket tekintve viszont dobogós szintű haver Trumpnál, szvsz. A fekete pont meg talán a túlzott kínai kapcsolat, de hátha lehet vmi pozitív balanszírozása a vámoknak. Mondjuk Paksnál már bejelentkeztek a yenkik, aztán még ki tudja, hátha jön egy rakat amerikai vállalat Mo.-ra.
az aranyhajú sokat hozzátehet a nagybelű gigatolvaj támogatója problémáihoz már kezdem sajnálni a nagybelűt . ma reggel elfagytak a gyümölcsösök volt egy igen aszályos tél itt a száj és köröm zűr nem fogy az aksi építőipar visszaesett nem vásárolnak a népek a vétójoga veszélyben Magyar Péter erősödik van gond
Ha maradnak a trumpli vámok, az -2-4% esét jelent a GDP-ben egyes közgazdászok szerint. Elég soknak tűnik. De ha ez igaz, akkor a harmatgyenge 2%-nak beígért növekedésünknek idén annyi, sőt minusz lehet, ami elbocsátásokat is generálhat. Az a keresletet is megütheti.
De hát lejjebb minek vigye az eladó az árat, nem kenyérre kell, orbán megmenti, kamatstoppok, stb. Amúgy is lassan reagál. Inkább nem mozdul, inkább nem forgatja a pénzt, de hogy lejjebb nem viszi az tuti! "Nem leszek balek". Nekem se adják olcsóbban a gépsonkát a boltban... ("vagy ha igen, akkor is az csak ársapka, de az én ékszeresdobozomra ilyen nem kerül!") Az árak felfelé ragadósak. Inkább hiszem, azt hogy 100M idén is, jövőre is meg 3 év múlva is... aztán majd az infla teszi a dolgát, mit nemtudom 2003-2013 között. A kelenföldi panyi 2003-ban is ~10M körül volt meg 13-ban is..
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link