Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
nexthor 2024. 02. 26. 14:54
Előzmény: #217419  EURHUF_goes_to_haven
#217420
A visszaforgatott PMÁP kamattól eltekinthetünk.
Arra gondolok hogy ha megnézed a két esetet ebben a kalkulátorban és egyszerűen azt nézed hogy az "összesen fizetett összeg" (tőke + kamat) a teljes hitelre "módosításokkal" nem tér el jelentősen a két eset között, akkor nem számolsz azzal hogy az egyik esetben 1 750 000 Ft-tal többet törlesztettél elő a tőkéből (amit nem neked kellett kifizetni, hanem PMÁP kamat volt), ami azt jelenti hogy az előtörlesztés utáni törlesztőrészletek tőketartalma a teljes futamidő alatt ennyivel alacsonyabb lesz a PMÁP-os esetben, mintha egyből előtörleszted az 5 millió Ft-ot, mert abban az esetben ezt a a különbözetet a törlesztőrészletekkel együtt megfizeted a futamidő alatt. Lényeg a lényeg hogy úgy lesz nagyságrendileg azonos (PMÁP-os esetben kicsit jobb) a teljes visszafizetésed, hogy 1 750 000 Ft-ot kvázi ajándékba kaptál és nem munkabérből törlesztettél, ennyivel kevesebbet fizetsz vissza a törlesztőkben (ezt úgy tudod ellenőrizni ha megnézed hogy milyen törlesztőrészletek merülnek fel a két esetben előtörlesztések után, és a PMÁP-os előtörlesztés esetében a törlesztők tőkerésze is alacsonyabb kell hogy legyen összességében).
EURHUF_goes_to_haven 2024. 02. 26. 14:24
Előzmény: #217418  nexthor
#217419
https://csaba504.github.io/hitel_torleszto_kalkulator/
Ebbe ütöttem be, az én hitel paramétereimmel, úgy hogy betettem az én előtörlesztésemet, 5 millióval majd a betörlesztési hónapot átírtam +24 re és 6,750re. A teljes visszafizetendőt néztem a előtörlesztési díjjakat is beleszámolva.
Vagy az első év után visszaforgatott PMÁP kamatra gondolsz ? (azt úgy vettem a 6,75 ben "benne van"
nexthor 2024. 02. 26. 14:20
Előzmény: #217416  EURHUF_goes_to_haven
#217418
Ezt most csak a teljes kamatos kamat megtakarításra vonatkozóan számoltad és nem a teljes visszafizetendő összegre ugye? Mert közben történik egy 1 750 000 Ft-os plusz tőketörlesztés, amennyivel még kevesebb tőkét fizetsz vissza a PMÁP-os esetben, úgy lesz igazán jelentős a különbség.
A bizalom része érthető, ha változnak a visszaváltási feltételek akkor változik a matek.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 02. 26. 14:08
Előzmény: #217416  EURHUF_goes_to_haven
#217417
Illetve azt is kiszámoltam, hogy azonos kb 2 év alatti 24% os kamatnál lenne ~azonos. 
Tehát 2 év alatt 24% ot kell hogy kamatozzon minimum, hogy hozza az én előtörlesztésemnek az előnyét. 
EURHUF_goes_to_haven 2024. 02. 26. 14:03
Előzmény: #217414  nexthor
#217416
Köszönöm a kiigazítást, igazad van beütöttem úgy, hogy X . hónapban 5 Millió vagy X +24. hónapban 6,75m, és  ~150e Ft os különbség jött ki a PMÁP os verzióra. 
Én és a feleségem azonban nem bíztunk meg abban annyira így emellett döntöttünk. De köszönöm így értem mi hibádzott a matekban.
FR73 2024. 02. 26. 13:53
Előzmény: #217414  nexthor
#217415
Bizony-bizony.
nexthor 2024. 02. 26. 13:48
Előzmény: #217404  EURHUF_goes_to_haven
#217414
"Sógór 5M nagyságrenre mondta hogy húúú ezt most ő jól berakja PMÁP-ba és nem törleszt bele a hitelbe... Mondom üsd be egy kalkulátorba mennyit csökkent a teljes visszafizetendőn, ha azt mégis betolod... Nem hallgatott rám.. kamatos kamat --> idő tényező... józan analitikus gondolkodás."
Pedig ő gondolkodott jól ha 2 évre PMÁPba rakta és utána törleszt elő. 
Az a hiba a logikádban hogy a kamatos kamatot akkor is ugyan úgy lecsökkenti majd, ha 2 év múlva törleszt elő, csak két évvel rövidebb futamidőre vonatkozóan. Máshogy megfogalmazva azzal hogy 2 évig nem törleszt elő, azzal csak az abban a két évben fizetett, 5 millió Ft-os részre vonatkozó kamatráfordítás merül fel mint negatív cash-flow (ez könnyen kiszámolható ha megnézi az adott hitel annuitásos törlesztés táblázatát és összeadja hogy abban a két évben mennyi a törlesztőrészletek kamattartalma), nem a teljes időtávra vonatkozó kamatos kamat. 
Ezzel szemben PMÁP-ban kamatozik a pénz két év alatt 35%-ot, így két év múlva előtörleszthet a kamattal együtt 6 750 000 Ft-ot (azzal nem is számolva hogy az első éves PMÁP kamatot korábban is betörlesztheti vagy újra befektetheti), és az erre az összegre jutó kamatos kamatot ugyan úgy megnyeri a hátralévő futamidőre (ami már 2 évvel rövidebb, a betörlesztett összeg viszont jóval magasabb), így lényegesen jobban jár, mintha a PMÁP helyett egyből előtörlesztette volna az 5 millió Ft-ot. 
EURHUF_goes_to_haven 2024. 02. 26. 13:40
Előzmény: #217411  Stg
#217413
Demográfialig már a 15 éves táv is necces, többször volt már linkelve a cikk, mely leírta, hogy a kisebbdségi gyermek születés lesz addigra nagyobb súlyban. És akkor majd el lehet gondolkodni, hogy a nagyszámban csak betanított munkára alkalmas vagy még arra se emberek, hogyan fognak egy nagyobb számú nyugdíjjast eltartani + oktatást + a teljes kormányt és NER-t. Ez egy feloldhatatlan ellentét.
Szerintam magyarországon még lehet egy lakásár boom, de 15-20 éves távon már jó ha egy stagnálást sikerül majd elérni. (az időre lehet tenni Ft árfolyam erős mozgását is 1-2 éven belül) és akkor megnit átrendeződhez a piac, külföldnek olcsóbb lehet az itteni, de a nyugatra vándorlás is folyamatossan erősödik. Politikailag Németország nagyon fontos, hogy merre megy és hogy az autóipara mennyire bugdácsol. Innen már nem olyan nehéz extrapolálni, hogy magyarországon közép - hosszú távon mi várható... A jelen állapot szerint sok jó nem.
Freszelés 2024. 02. 26. 13:37
Előzmény: #217411  Stg
#217412
és a terheltek bizony nem csak az adott ingatlant járatják le, hanem előbb-utóbb az egész környék kb értéktelen lesz.
Stg 2024. 02. 26. 13:24
Előzmény: #217408  tihamer
#217411
Igen, de egyszemélyesednek azok is, ahol az utolsó papa/mama marad.
Persze hogy aktívak hányan akarnak egyedül birtokolni, és hányan párban, ez javíthatja a kihasználtságot.
Én mégis attól tartok, hogy a befektetési ingatlanok számához képest közép-hosszú távon csökkenni fog a bérlő.
Nagyon leegyszerüsítve:
Befektetési ingatlanok száma nő, fiataloké demográfialag csökken, ráadásul  ahogy fiatalabb generáció felé megyünk, a terheltebb egyének aránya folyamatosan növekszik.
Ebből én azt mondom le, hogy a két görbe valahol metszőajd egymást.
Vagy, elértéktelenednek a telkek, mert mindenki újban lakik, és az elavultak helyére nem akarnak újat építeni mégha a VI. Kerületben szuperálódik is ki.
Persze ez nem a következő1-2 év gondja még.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 02. 26. 13:16
Előzmény: #217409  slash
#217410
Úgy hívják balek... 
slash 2024. 02. 26. 12:40
Előzmény: #217406  FR73
#217409

Most kíváncsivá tettél és megnéztem Füredet: 
Ez nagyon komoly. tényleg van aki heti 500at kifizet ezért? Elképesztő..
https://www.balatontourist.hu/hu/balatoni-kempingek-szallashelyek/fured#egysegszallas_btSf_61ef83d
tihamer
tihamer 2024. 02. 26. 12:31
Előzmény: #217387  Stg
#217408
"mai 50 és generáció egy jó része is rendelkezik több ingatlannál, közben a népesség csökken,"
Ezen én is gondolkodtam annó.
Aztán utánanéztem a magyar háztartások per lakott fő arányának.
Egyszemélyes háztartás:
1970.  ~570.000
2020. ~1.600.000
És folyamatosan növekszik.
Ezért gyűjtök garzonokat is.
Keva 2024. 02. 26. 12:25
Előzmény: #217392  EURHUF_goes_to_haven
#217407
"Majd az állam megemeli a távhő árát."
 Ezt írtam a hozzászólásomban. Szerinted ebben mit nem gondolok komolyan? Ráadásul, jogosnak is tartom, ha felemelik a távhő árát. Nagyon benéztél valamit. 
FR73 2024. 02. 26. 12:19
Előzmény: #217405  Evehid
#217406
"Még olyan is van, hogy egy úton belül kombinál többfélét."
Na mi vagyunk ez az utazó típus.
Ismét elvégeztem az összehasonlítást, 32 nm-es légkondis mobilház a balatonfüredi NER kempingben júliusban egy hétre 550ezer Ft, Porec mellett a Lanterna prémium kempingben 1548 EUR. 10%.kal drágább a horvát tengerparti szállás a balatoninál.
Evehid
Evehid 2024. 02. 26. 11:59
Előzmény: #217399  slash
#217405
Hát felőlem b@szódjon meg az összes nerhotel. Előbb foglalunk külföldön valahol a közelben, mint hogy oda pénzt tegyek. És ezt nem (sem) veszik tudomásul: nem csak belföldi utazás létezik. Gyöpös, korlátolt, tehetségtelen tahók, pofátlanul túlárazott kelet-balkáni hozzáállással. Egyébként ebben nem teljesen értek egyet N0maddal: persze, van olyan fiz. vendéglátás-közönség, aki soha nem hotelezik. De sok olyan van, mint mi, aki évszaktól, utazás időtartamától, országtól függően kül. szállástípusokat választ. Még olyan is van, hogy egy úton belül kombinál többfélét.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 02. 26. 11:58
Előzmény: #217402  slash
#217404
Idő tényező.. Jó időben persze kb kamatos kamatként funkcionál az az 1,5m, ha az ember bele számolja, hogy fűtés korszerűsítés / szigetelésen mennyit fog és azt veti össze az AKKOR elérhető kamattal, De hunball nál ez most az elmúlt 2  év, amikor már nem volt akkora ár robbanás cserébe a PMÁP jól hozott. 14 óta is ki lehetne számolni a kb kockázat mentes kamattal, de szerintem felesleges, almát hasonlítunk körtével.
De mondom a saját példát. Sógór 5M nagyságrenre mondta hogy húúú ezt most ő jól berakja PMÁP-ba és nem törleszt bele a hitelbe... Mondom üsd be egy kalkulátorba mennyit csökkent a teljes visszafizetendőn, ha azt mégis betolod... Nem hallgatott rám.. kamatos kamat --> idő tényező... józan analitikus gondolkodás.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 02. 26. 11:54
Előzmény: #217396  N0MAD
#217403
Egészen pontossan erre gondoltam igen. Németországban ezt nevetségessen egyszerűen oldották meg. fix támogatást adtak a fizetés mellé, ami a kis embereknek nagy segítség kb 2 keresőnél 1 éves gázdíjjról beszélünk!. Az akinek meg nagy ingatlanja van , szigeteletlen annak meg nem sok különbség. 
Ez kávzi egy szociális alapú volt (annak ellenére, hogy minden kereső kapta). 
El lehet gondolkodni rajta.
Nekem is van nagy családi házam, amit fával + kiegészítésként gázzal (kényelmi szempont) fűtenek. Szigetelés tervben, de egyelőre a hitelt a prio.
Utána meg lehet előbb lesz az egész eladva, hogy kintre legyen induló tőke, ha úgy döntenénk, hogy amellett döntünk, de 30 évre nem verem magam hitelbe az tuti.... 
slash 2024. 02. 26. 11:38
Előzmény: #217401  EURHUF_goes_to_haven
#217402
Egy 2014es 1,5M ft most 5M.  A ház azóta dobott egy hármas szorzót. 
EURHUF_goes_to_haven 2024. 02. 26. 11:36
Előzmény: #217373  slash
#217401
És mi a több, az 1,5m egyszeri családi segíség, vagy a HAVI 1 m... (költői)... 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek