Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.
Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.
Számolgatva:
Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.
Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.
Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.
Magyarország tragédiája, hogy:
- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,
- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,
- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.
Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.
Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.
Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Általánosságban bankvételeik beszoktak jönni kivétel a szlovák, a román nemzeti bank hozzáállásáról nem tehetnek. Magasfokú digitalizációs tudás jól jöhet. Addig jó, ameddig bankokat vesznek. :)
"De Csányi is emlitette, hogy ha nincsen kecsegtető ajánlat a megcélzott országokban akkor azt kell megvenni, ami eladó." Pont ez a hozzáállás sajnos a gond, minden áron növekedni akar CSS, ahelyett hogy a részvényesi érték maximalizálására törekedne, mint pl ahogy az Unicreditnél is teszik. Ennek a Luminar banknak a megvételénél sokkal jobban örülnék egy 800 milliárd Ft-os saját részvény visszavásárlási programnak, amit utána bevonnának. Egyszerűbb, gyorsabb, nagyobb értéket teremt. Arról nem is beszélve hogy már el lehetett volna kezdeni tavaly 10ezres árfolyam alatt amikor CSS már pontosan láttam micsoda gigaeredmény születik. Pár hete volt egy jó cikk itt portfolion, aminek az utolsó mondata különösen ideillik. https://www.portfolio.hu/uzlet/20240326/az-ertekalapu-befektetes-halott-es-elvezi-676929
A beszélgetésben a görög vétel mint elszalasztott lehetőség lett megemlitve. Ahogyan irod, egy görög nagybank megvétele a maga 7 milliárd eurónyi vételárával túl nagy falat lenne az OTP-nek. Persze ha a Luminar nem sikerül, akkor elkezdheti a görög akviziciót a 18,4%-os állami alapos részesedés megvételével és azzal a szándékkal, hogy többségi tulajdonosssá váljon 1-2 éven belül. Nekem személyesen jobban tettszik egy balti térségi (esetleg cseh-lengyel) terjeszkedés. A görögnél jobban fejlődő térség, kisebb kockázatokkal és magasabb marzsokkal. De Csányi is emlitette, hogy ha nincsen kecsegtető ajánlat a megcélzott országokban akkor azt kell megvenni, ami eladó.
Igen, szerintem is túlteljesités lesz. A jelenlegi elemzői konszenzus, amit az OTP gyüjt (nagy késéssel) az 3060Ft/részvény adózott eredményt vár, de frissebb elemzők (akik márciustól elemeztek és nem egy tavalyi a legfrissebb tőlük) szerint is visszaesés lesz a tavalyi 3700Ft-ról 3600 körülre. A legoptimistább 3900Ft felé várja (de ebben nincsenek benne az elmúlt pár hét elemzései.) Ez a felvásárlási hir segit az árfolyam karbantartásában, de semmilyen hatással nem lesz őszig az elemzői becslésekre. Csányi szerint ősszel várható, hogy megjelenik az a hir hogy sikerül-e a vétel. És mire engedélyezik még eltelik legalább fél év. Azaz a 2025-ös éve derekán jelennek meg az első számok a gyj-ben, (valószináleg az első féléves beszámolóban pár hónapnyi hozzájárulással) Igy 2024-ben marad a jelenlegi struktúra. Én azt remélem, hogy az első negyedévi gyj-ben május 10-én, már lesznek pozitiv meglepetések, amelyek egy idei 4500ft-os részvényenkénti eredményre mutatnak.
Nem a Luminart vitatom, hogy most rá célzott. De ha láttad a teljes beszélgetést, abból nekem az jött le, hogy Görögországot is figyelik. És ott van egy eladó 18,4%-os részvénycsomag az állami alapnál. (NGB bank) Árban ez a csomag beleférne, csak maga a bank tűnik nagy falatnak, 7Md EUR kapitalizáció, 75Md eszközállomány. És akármit vennének, előbb a ki ajánl többet versenyt kell megnyerni.
2023 eredmény felülmúlta a vezetés előzetes várakozását. Látható a cég konzervatív az előrejelzésekben , inkább alulbecsül. Mindezek fényében ha maga CSS rekord profitit vár idén , akkor az sokat sejtet a 2024 eredményre. Tavaly EPS 3700 , akkor idén ettől több. És a lényeg az elemzők nem ezt várják.
Ez pont olyan befektetés lenne. Az osztalék lenne a hozam. Holt tőkének nem nevezném de nem hiszem, hogy az OTP banki részesedést akarna venni. Az eddig szivárogtatott információk egyértelműen a Luminar bankra utalnak. (ma már a Portfolio is megirta) Itt nyitott kérdés inkább a fennmaradó 20% sorsa. A versenytárs pedig egyértelműen az Erste bank. Március 30.-ig a Luminar vezérigazgatója volt a leendő Erstebank vezér. Nagyon csodálkoznék, ha az Erste nem lenne versenytárs.
Egy görög bank kapcsán merült fel a kérdés, hogy 50% alatti banki részesedést hogyan lehet szerepeltetni a mérlegekben. A kapott osztalékon kívül jövedelmi szempontból ez gyakorlatilag "holt tőke" lenne mindaddig, amíg nem sikerül 50% fölé menni?
kérdés persze, hogy a Blackstone miért adja el a bank 80%-át? Hiszen az eddigi trend szerint az idei nyeresége valószinűleg 250 millió euró feletti lesz és jövőre akár 300-350 millió eurót is elérhet. A legegyszerűbb magyarázat. Túl közel van oroszországhoz. Amerikából nézve idegesitően közel. Ennek ellenére nem hiszem, hogy könyvszerinti érték 80%-án (1,77 *0,8 = 1,37 milliárd euró) meg lehet majd venni. Aki viszi az ki fog ezért a 80%-ért is 2 milliárd eurót.
200 m eur 1 milliardos arnal 20% megterules ami nem rossz, de ha feljebb megy az ar ez csokken. Eszak mindenesetre tetszik. Uj piac , lesz ter bovulesre is. Evi 80-100 mrd forint plusz meg jol jon :)
2017-ben lett alapitva 2 bank leánybankjai egyesüléséből. Azóta akviráltak 4 bankot és a balti piacon 15%-kal a 3. legnagyobb szereplők svéd bankok után. Dinamikusan fejlődnek. Az utóbbi években a nyereségük évről évre több mint 50%-kal nőtt. Tavaly 194 millió euró volt. Igy a csoport nyereséget több mint 20%-kal növelte volna tavaly is már. 80%-át egy nagy befektető a Blackstone fogja piacra dobni. Erőseknek tűnnek az internetbankolásban igy megvételük hasznos lehetne az egész OTP csoport számára
Ma Csányi elejtett pár megjegyzést a megcélzott bankról, miszerint tőlünk északra vagy délre lehet és 3 országban tevékenykedik, ahol 2 országban lényeges szereplő. Tudjuk, hogy 1 milliárd eurónál nagyobb lesz az invesztició és az OTP sokkal többet mint 2 milliárdot nem tud fizetni érte, komolyabb kötvénykibocsájtás nélkül. Fenti paraméterekkel egy bankot lehet a baltikumban találni. A Luminar bank tavalyi jelentése: https://luminor.ee/s3fs-public/documents/luminor-annual-report-2023.pdf
Szia, Hogy 5 év múlva mi lesz, azon szerintem felesleges agyalni, mert az beláthatatlan. És még csak nem is fekete hattyú miatt, ami biztosan lesz 5 éven belül, de olyan dolgok miatt is, mint az EP választások után érkező megszorítások, vagy Orbán esetleg tovább romló elmeállapota, amit be fog árazni a piac. Vagy a közepesen magas szinten beragadó infláció, ami szintén teljesen reális eshetőség világszinten is, nem csak Magyarországon.
Pontosítanám.: 5 éves távlatban , azaz 0 - 5 év bármelyik pillanatában összejöhet. Azaz a várható hozam jóval magasabb is lehet ha időben hamarabb következik be az " esemény ". A piaci , politikai stb ciklusok változnak , csak idő kérdése a kedvező csillagállás bekövetkezése. Ha csak 5 - 10 év múlva érkezne el ez a pillanat , akkor várhatóan már jóval magasabb EPS * 10 P/E = árfolyam adódna és még több oszti. Várható hozam továbbra is magas lenne , hiszen OTP , ROE -je 20-25 % sávban mozog és reméljük tartja is.
Benne van a pakliban kb 5 év múlva akár csak rövid ideig nyugisabb piaci helyzetben 10 P/E is összejöhet. Számoljunk: EPS = 5000 Ft simán lehetne és 10 P/E = 5000*10 = 50,000 Ft árfolyam + 5 év oszti ( 5000 Ft ) = 55000 Ft ( 5 év múlva az árfolyam ) Összefoglalva : Most árf : 17000 Ft 5 év múlva : 55000 Ft Simán elképzelhető 5 év alatt tripláz , az évente 26-27 %
Beleillik abba, amit már az éves jelentés után lehetett sejteni, hogy célár növelések lesznek. Egész egyszerűen funda alapján jóval többet ér az OTP a jelenlegi árszinteknél. Oldalazunk jelenleg és egyik pillanatról a másikra pattanunk egy nagyot. Kellenek ezek a pihenők (sajnos). Én is jobban örülnék, ha már 20.000 Ft felett lennénk, de ami késik nem múlik. Nem értek egyet azon fórumozó társaim véleményével, hogy még csak most jön a feketeleves. Persze bármi lehet, de majd hamarosan kiderül.
Mért lesz az egyszeri tételek eredője pozitív a román csoport eladása miatt? Nem saját tőke alatt került eladásra, tehát negatív leírást kell elkönyvelni miatta? Azzal egyet értek, hogy az "internetes bankolás szinvonala nem méltó a régió vezető bankcsoportjához" annak ellenére, hogy nemrég újult meg. Nem pénzt kell többet költeni rá, hanem kis Csányit átrakni másik osztály élére, mert jól láthatóan nem tudd felnőni a feladathoz, mondjuk közgazdászt amúgy se rakunk programozók felé, mert nem fog működni. Volt Random capitalos embereket kellene összeszedni, mert kb század pénzből sokkal jobb rendszert csináltak, vagy vetek valahonnan és üzemeltettek. Gránit bank se rossz, bár ott vannak azért hibák amik évek óta visszatérnek.
Mennyit ér az OTP?
Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.
Számolgatva:
Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.
Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.
Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.
Magyarország tragédiája, hogy:
- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,
- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,
- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.
Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.
Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.
Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.