Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2022. 05. 27. 23:15
Előzmény: #164056  Hobbyproperty
#164060
Még a meglévőktől sem tud megszabadulni.
Ne bántsd már.
berlini
berlini 2022. 05. 27. 23:13
Előzmény: #164053  greenman76
#164059
"a piac ilyen magas árakon befagy, a kereslet-kínálat fogja egy kicsit lejjebb kényszeríteni az árakat."
Ilyen inflációban?
Meg leálló épitkezésekkel?
Kiváncsi vagyok, hogy bejön-e a várakozásotok Hathorral
berlini
berlini 2022. 05. 27. 23:08
Előzmény: #164057  berlini
#164058
A mondat helyesen:
"Az infláció önmagában semleges tényező még a  nem fixált kamatos hiteles estében is és a fixáltaknál pedig egyenesen előnyös (elinflálja az adóságot)."
berlini
berlini 2022. 05. 27. 23:07
Előzmény: #164053  greenman76
#164057
Nos én csak azt a gondolkodást karikirozom ki, amely szerint az infláció autómatikusan bajba hozza azt aki el van adósodva.
Két döntő faktor van, ami fontosabb mint az infláció 
- reálkamat (pozitiv vagy negativ)
- recesszió van -e (ha van, akkor átlagban nincsen az inflációt legalább követő bérkiáramlás növekedés)
Az infláció önmagában semleges tényező még a  fixált kamatos hiteles estében is és a fixáltaknál pedig egyenesen előnyös (elinflálja az adóságot).
De miután az elmúlt években a hitelfelvevők 80%-a fixált kamatozású hitelt vett fel, ezért kimondható, hogy az infláció egyenesen előnyös az eladósodottak többségének Magyarországon, egészen addig amig nincsen recesszió. Az ugyanis megkeveri a kártyákat.
Hobbyproperty 2022. 05. 27. 23:01
Előzmény: #164014  kszsah1
#164056
Nekem van eladó balatoni telkem, ha érdekes átküldöm 
lohran 2022. 05. 27. 22:53
Előzmény: #164054  lohran
#164055
Ami ingyen van azt az élete árán is kihasználja.
Még a Gyömrői úton a romot is mágvette.
Kapott hitelt és az állam pénzén kipofozta
lohran 2022. 05. 27. 22:49
Előzmény: #164052  berlini
#164054
Nem vetted még észre a paraszt akinek nincs pénze és szüksége sincs olyan szar lakásra miért veszi ?
Mert olcsó hitelt kap és a nem saját pénzébűl azt reméli ,hogy így is hasznot húz.
Erre épült ez az egész lufi.
Kit érdekel a homok ára meg a százezer ft os bérámelés ?
Kutyát se
greenman76
greenman76 2022. 05. 27. 22:33
Előzmény: #164052  berlini
#164053

Nyilván nem így gondolom, 3-4 nehezebb évet feltételezek.
Nem kényszer eladásokra gondoltam leginkább, a piac ilyen magas árakon befagy, a kereslet-kínálat fogja egy kicsit lejjebb kényszeríteni az árakat.
berlini
berlini 2022. 05. 27. 22:27
Előzmény: #164045  greenman76
#164052
Hát ha abból indulsz ki, hogy mostantól 20 évig évi 20-40%-kl mennek fel az élelmiszerárak, akkor igazad van.
Évi 30%-os valós inflációnál 20 év mulva egy évente 7%-kal növő bér a végén majd négyszeresére növeli a havi nettót, mig az árak a mai 190-szeresére nőnek.
Nos ebben az esetben igazad van. ML kivételével mindenki bedobja a törülközőjét és piacra dobja a lakását is egy zsemle áráért.
Mert enni kell.
Törölt felhasználó 2022. 05. 27. 22:22
Előzmény: #164049  lacikonyha
#164051
Covid óta csak a feleségem jár fodrászhoz. Gyerek és én hajamat is ő szokta vágni. Aztán nem dobunk ki kaját szinte sose. Étterembe nagyon ritkán járunk. Havi kevesebb mint egy tank benzint veszünk, egyébként BKV. Baráti sörözés és beszélgetések otthon vagy a másik családnál vannak, nem étteremben. A természet ingyen van testmozgáshoz és sporthoz. Ruhát csak sporthoz vettem, feleségem se sokat vett, gyerek más, ő növekszik. Home office jó, home office olcsó. 30% árnövekedés miatt nem fogunk vissza semmit.
greenman76
greenman76 2022. 05. 27. 22:16
Előzmény: #164049  lacikonyha
#164050

Ez így igaz, de a megszokás nagy úr, a sok faszság annyira beépült az emberek életébe, hogy el sem tudja képzelni az életüket anélkül.
Mond a piásnak és a dohányosnak, hogy holnaptól ne tegye.
Csak a cigi egy átlag dohányosnak kb 40-50 ezer/hó, és ha már ketten teszik...
lacikonyha 2022. 05. 27. 22:05
Előzmény: #164045  greenman76
#164049

ne felejtsd el hogy az átlag ember nagyon sok pénzt ver el faszágokra
a covid kezdete ota én vásárolok, és irok minden elkoltott fillért kicsit tobb mint két év átlagában kevesebb mint fele a kattonk havi kajakoltsége, mint amit én elvertem a városban napkozben amig dolgoztam
másrészt az átlag magyar sokkal tobbet eszik mint amire a testének szuksége van
uzlethelyiségek miatt tudom hogy a szépségiparra hihetetlen pénz megy el
Törölt felhasználó 2022. 05. 27. 22:05
Előzmény: #164046  lacikonyha
#164048
Sokára lesz az, de ha itt leszel es én is itt leszek a fórumon, akkor igen, mehet a kérdezz felelek.
lohran 2022. 05. 27. 22:02
Előzmény: #164041  berlini
#164047
Az egész amit leírtál semmi értelme az árak szempontjábúl.
Kár filozofálni ,értelmet keresni miért nő,miért csökken mert minden szétzilálódott.
lacikonyha 2022. 05. 27. 21:56
Előzmény: #164043  Törölt felhasználó
#164046

ha eljutsz oda hogy lesz házszámod, elmondom a véleményem, meg felteszek neked egy sor kérdést
éloben azt a kikérdetést nagyon szerettem, mert a kérdés meghallgatása kozben le lehetett nagyon sok ember arcárol olvasni az igaz választ, és ossze lehetett vetni a verbálissal
a kulonbségbol meg nagyon lehet épitkezni
itt ez nem mukodik
greenman76
greenman76 2022. 05. 27. 21:51
Előzmény: #164041  berlini
#164045

Az általad felvázoltak szerint tényleg nem járt rosszul, viszont szerintem van az elméletedben egy bökkenő: lehet itt bűvészkedni az inflációs adatokkal, de az élet a  legtöbb élelmiszer árát alapul véve nem 10, hanem minimum 30, de sok esetben 40 % -al drágult!
pl. csirkecomb 1 éve a Spar -ban akciósan kb 500 ft volt, most kb 1000-1100, akciósan 900.
A gabonával is gond lesz, és az élelmiszer árrobbanás még csak most kezdődik, el fogja vinni az emberek jövedelmének zömét!
lacikonyha 2022. 05. 27. 21:49
Előzmény: #164043  Törölt felhasználó
#164044

az épuletgépészeti ismereteim naprakészsége a 90-es évek második felében volt a csucson, azota kb akkora lehet a kulonbség mint az autoknál, de mindkettovel kapcsolatban nagyon régen elvesztettem az édeklodésemet, kevés magabiztos véleményem van, inkább nyug az egész téma, mert kamuk a termékek,  és annyi mindenrol derult márki hogy a fele sem igaz, hogy ugy vagyok veluk mint az idojárással: elviselem valahogy
Törölt felhasználó 2022. 05. 27. 21:36
Előzmény: #164042  lacikonyha
#164043
Nézegetek belvárosi lakásokat a comon, az elektromos fűtést alapból kizárom, kényszermegoldásnak tartom. Ellenben a villanybojlerrel semmi bajom, sőt.
lacikonyha 2022. 05. 27. 21:33
Előzmény: #164040  Láma
#164042

egálban érzed a villanyos cserépkályha koltségét a hérával?
nekem volt olyan uzlethelyiségem amit magamnak vettem, csak villannyal lehetett futeni, az elso tél végével kikoltoztem belole, és inkább bérbeadtam a villanyszámla miatt, majd a kovetkezo nyáron eladtam aminek kb 30%-a volt az oka a villanyfutés drágasága
berlini
berlini 2022. 05. 27. 21:32
Előzmény: #164031  greenman76
#164041
Tegyünk már egy gondolatkisérletet.
legyen 2 évig 10%-os infláció, és azt kövessék a bérek
Példa családunk az elején nagyon bután eladósodott még 4%-os nem fixált hitelenhitelen és a családi bevétel (mondjuk havi nettó 500 ezer ft)  25%-át (125 ezer ft/hó) törlesztésre forditja.
A 2. év végén a családi 605 ezer ft-os havi bevétele 20%-át költi a hiteltörlesztésre.
Tehát arányosan több marad nekik más kiadásokra mint 2 évvel korábban.
Mitől is kerülnének bajba? (pedig buták voltak és nem rögzitették a kamatot legalább 5 évre.)
Nyilván akkor, ha recesszióba kerül az ország és az átlagember (átlag hitelfelvevő) nem kapja meg az infláció követő bért.
Tegyük fel, hogy az előbbi család egy ilyen (vagy a recesszió miatt vagy azért mert a piac nem ismeri el a munkáját úgy mint korábban)
Marad az 500 ezres havi nettó bevétel. Ebből szerencsére továbbra is csak 25%-ot törleszt. Viszont itt a hiteltörlesztés után már a maradék nem valószinű hogy ugyanúgy elegendő marad a megszokott dolgokra.
Ebben a helyzetben biztosan jön a családi megszoritás, kiadási korlátozások formájában. De még itt sem valószinű hogy el kelljen adni a 3 szobás panelt és beköltözni negymagával egy kisebb panelbe.
De nézzük azt a példát, ahogyan egy normális ember eladósodot az elmúlt években.
Családi bevétel, hiteltörlesztés ugyanaz, de a fixálás a teljes hitelfutam alatt megmarad.
A futamidő legyen 20 év.
A következő  2 évben ugyanúgy van 10%/év infla.
Utána 18 éven át évi 5%
Neki az első 2 évben nem sikerült a jövedelemben tartani az inflációt, csak évi 7%-kal nő a bevétele a családnak. Viszont a a rákövetkező 18 évben  Sikerül ezt a 7%-ot stabilizálni. Ekkor a 20 év végén a családi bevétel nem havi 500 ezer hanem kb. 1,9 millió ft. A fixált hitele (havi 125 ezer ft ) törlesztése a havi jövedelem kevesebb mint 7%-a
Miért is járt ő rosszul?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek