Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2022. 05. 28. 16:56
Előzmény: #164079  berlini
#164080
...aztán lejjebb amit ugyancsak irok már pár hónapja:
"Az új kínálat szűkössége ugyanakkor a használtakra is hatással lehet. Ahogy a személyautók piacán, ha valaki nem akar egy évet várni egy új autó megérkezésére, dönthet úgy, hogy alternatívaként egy néhány éves használt autót vásárol"
"Ez a folyamat pedig a használt lakások árát is húzza felfelé, olyan környezetet teremtve, amikor már nem a jó állapot vagy az alacsony energiakibocsátás miatt lesz drága egy lakás, hanem kizárólag azért fizetünk érte többet, mert hiánycikk a piacon."
Tehát nyilik az olló az újlakásárak és a használtak között, de ennek ellenére az egyre kevesebb új lakás és azok horribilisnek tűnő ára kivált egy áremelkedést a használt lakás piacon.
berlini
berlini 2022. 05. 28. 16:50
Előzmény: #164078  berlini
#164079
.......hoppá, most olvasom tovább a cikket:
"Mindent egybevetve elmondható, hogy az év végére 1,6-1,8 millió forintos négyzetméterárak jöhetnek az új lakások piacán. A magas árak nyomán csökkenni fog a kereslet, de nagy kérdés, hogy az állam mit fog erre lépni - a ZOP-ot például jó lenne visszahozni. A Metrodomnál a 2023-as átadású projektekben a program elindításától májusig az új szerződések 80%-át zöld otthon programmal finanszírozták a vásárlók.” - emelte ki Kricsfalussy Tamás, a Metrodom értékesítési igazgatója."
Ő óvatosabb, szerintem az én tippem jön be, mert új hullám jön a lakástámogatási rendszerben.
Természetesen a háborús helyzet fogja ezt kikényszeriteni a családok (meg a fideszes ingatlanfejlesztők) érdekében.
berlini
berlini 2022. 05. 28. 16:46
#164078
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20220528/tokeletes-vihar-alakul-a-lakaspiacon-nem-lesz-lakas-de-legalabb-az-is-draga-lesz-547449
"az első negyedévben mindössze 700 lakásépítés indult el elsősorban a várakozó álláspont és a hétről-hétre emelkedő árak miatt. Év végére az új építésű lakások kínálata el is fogyhat Budapesten.” - vázolta a képet Görög Áron Konstantin, a Cordia értékesítési Igazgatója."
Közeledik a jóslatom bekövetkezése.
A mai 1,4 millió ft/m2-es újlakásárak felmennek 2 millió közelébe.
És kivételesen nem elsősorban az épitőanyagáremelkedés miatt.
Egyszerűen nem lesznek induló újlakás projektek.
berlini
berlini 2022. 05. 28. 15:12
Előzmény: #164070  lohran
#164077
Maradj a túrórudinál.
gummymaci 2022. 05. 28. 14:36
Előzmény: #164072  lohran
#164076
Akkó ez jó soká fog tartani,legalább nígy szűk esztendő!
Törölt felhasználó 2022. 05. 28. 14:33
Előzmény: #164073  Törölt felhasználó
#164075
Mert te tudtad h lesz 300 milliard extraprofit adó. Hagyjuk már...
lohran 2022. 05. 28. 14:29
Előzmény: #164073  Törölt felhasználó
#164074
Manapság 16 % az túró
1 nap fel 1 nap lé
Törölt felhasználó 2022. 05. 28. 14:22
Előzmény: #164069  tihamer
#164073
Hát igen, úgy belém szállt a MOL topik főideológusa, mikor mondtam, hogy 3000-nél ki kell szállni. Most bukott ahhoz képest 16%-ot. És csodálkozik meg szid mindenkit.
lohran 2022. 05. 28. 13:56
Előzmény: #164069  tihamer
#164072
Nem ért hozzá.
A ft és a részvény azért esett be mert Orbánisztánt Orosz csatlosként árazzák.
Illen egyszerű.
Ha ez elmúlik nem így lesz
lohran 2022. 05. 28. 13:49
#164071
Minenki ámlegeti a recessziót.
Hun láttok Ti recesszijót ?
Én pörgést látok
lohran 2022. 05. 28. 13:42
Előzmény: #164067  berlini
#164070
Akko Én Nékem is köll vennem ingatlant ?
tihamer
tihamer 2022. 05. 28. 13:36
#164069
Zsiday mester legújabb elemzése ☝️
http://www.zsiday.hu/blog/meglep%C5%91-hogy-meglep%C5%91dtek
"Hónapok óta nyilvánvaló, hogy komoly költségvetési kiigazításra lesz szükség Magyarországon. Az is egyértelműnek tűnt, hogy ennek jelentős részét különadók fogják kitenni, pont úgy, mint 2010 után. Sőt, abban is majdnem biztosak lehettünk, hogy a MOL (amely sok százmilliárd forint többletnyereséget ér el az olcsó orosz olaj vásárlásával) és a bankszektor (amelynek nyereségességét a megugró jegybanki kamatszint megemeli, amennyiben ezt nem fizetik ki magasabb betéti kamatokon keresztül a betéteseknek), így különösen az OTP lesznek leginkább a célkeresztben. Erre mi történik a magyar tőzsdén? Amikor kijön a konkrét hír - egyébként számomra meglepően alacsony az adóelvonás mértéke a MOL esetében, amely sokkal több "extraprofitot" keres az orosz olajon, mint, amit elvonnak tőle - a két nagy részvény árfolyama pánikszerűen összeomlik. 
Tényleg volt valaki, akit ez meglepetésként ért? Az igazán meglepő az, hogy bárki meglepődött.
A másik a forint esete. Bejelent a kormány egy igazán combos, a GDP 3,5%-át kitevő (ez a Bokros csomag méretének közel 2/3-a!) megszorítást, ami kifejezetten kedvező kellene, hogy legyen a forintnak. 
Erre mi történik? 
A forint hanyatt-homlok beesik."
  ❓
Törölt felhasználó 2022. 05. 28. 12:07
Előzmény: #164066  siemens
#164068
Közhely. Attól függ hol helyezkedik el a lakasod a tarsashazban es a szomszedok mennyire fütenek 😅
berlini
berlini 2022. 05. 28. 12:03
Előzmény: #164054  lohran
#164067
Jogos a felháborodás, de:
Ha valaki ma negativ reálkamaton eladósodik, az attól kap pénzt aki negativ reálkamaton tartja MÁP-ban a pénzét.
Amit éppen Te is csinálsz.
Te finanszirozod ezt.
siemens 2022. 05. 28. 11:37
Előzmény: #164062  PBoborjan
#164066
Igen ez a lényeg, hogy kis lakás! A Héra cserépkályha max. 50-60 nm-ig megfelelő, efőlött már rásegítés kell.
berlini
berlini 2022. 05. 28. 10:56
Előzmény: #164064  berlini
#164065
Tehát, tanács mindenkinek.
Akármilyen lakást veszel, az egyik kötelező ellenőrzési pont, hogy a zajszigetelés mennyire sikerült.
Ma már telefonos applikációk is vannak, nem kell egy profi zajmérő készülék. (Nem hitelesitett, de ki lehet vele szűrni a durvább eseteket.)
Nehézkes, mert a szomszéd lakásokba egyeztetett időpontokban be kell jutni és ott imitálni a zajt (fürdőkben vizet megereszteni, rohangászni facipőben, hangosra állitott TV-t hallgatni a szomszédból) de nagyon sok csalódást meg lehet vele előzni ezen a téren.
Még relative egyszerű a dolog egy új épitésűnél.
Ott majd mindenki épitésközben veszi meg a lakást, igy előzetes ellenőrzésre lehetőség nincsen.
Unokaöcsém példája mutatja, hogy még egy mai épitésűnél is lehetnek problémák a zajjal, ha elszurnak valamit. (Ő ráadásul egy érzékenyebb tipus)
Miután átvette a lakását rendszeresen arra ébredt hogy a szomszéd zuhanyának zaja nagyon erős.
Elkezdtünk zajt mérni. Először csak Ő éjjel, aztán nappal én is, megkérve a szomszédot, hogy használja a zuhanyt.
Az előirt max szinthez képest többszörös zajjal járt a zuhanyozás az unokaöccs lakásában.
Okok:
Igaz, hogy megfelelően tervezett hangszigetelő blokkokból épitették meg a két lakást elválasztó 20cm-es falat, de a gépészeti kivitelezésnél azt megvésték (tehát nem egy előtétfalba helyezték a csöveket) és igy a fal szigetelése csökkent.
A döntő ok azonban az volt, hogy a szomszédnak egy korszerű zuhanycsaptelepet épitettek be (jó bonyolult sokat tudót) és azt is a falba épitették (előtétfal hiányába) Ebben a zuhanycsaptelepben vsizont egy turbulens áramlás keletkezik a használatsorán szinte pár centire a szomszéd lakástól. Elérve egy olyan hatást ahol ez az eredetileg hangszigetelő fal, mintegy dobként működve tényleg durva hanghatást váltott ki az unokaöccs lakásában.
Épittető persze nem ismerte el.
Per folyik már 2 éve
Most peren kivüli megegyezéssel, mégis átalakitják a szomszéd lakás fürdőjét.
Lesz előtétfal és a lakások közötti hangszigetlő falat szakszerűen helyreállitják.
Átlag-érzékeny ember inkább elköltözött volna.
Az unokaöccs kitartó ember igy elérte a célját.
berlini
berlini 2022. 05. 28. 10:26
Előzmény: #164063  lacikonyha
#164064
Szeretem Gesztit, de arra még nem iskerült rájönnöm, hogy mennyiben segit neked, ha érzékenyebb vagy a szomszédból átszűrődő TV hangokra, vagy a feletted rohangászó gyerekek cipője okozta hangokra.
Mindkettő tud olyan hangos lenni, ha jól elszúrták az épitésnél, hogy olyan mintha a saját lakásodban tennék ugyanazt.
Fiatal házasként beköltöztem egy fehérvári albérletbe.
Zuhanyozom a fürdőszobában és észrevettem, hogy a két vizes bokámat ha összdörzsölöm akkor érdekes hangokat tudok "előcsalogatni".
Erre felhivtam a feleségem figyelmét is a nyitott ajtón keresztül
Pár másodperc múlva hallom az alattam lakó szomszéd asszony felháborodott tiltakozását.
Meglepett, hogy hallja.
Az már nem, hogy ennyire.
Ugyanis a tiltakozása olyan volt, mintha közvetlenül mellettem szólalt volna meg.
A lemezboritású strangokból ugyanis a réseken keresztül szinte át lehetett látni az alattam lévő lakásba, igy nem csoda, hogy a légvonalban 2 m-re lévő szomszédot ilyen jól hallottam.
lacikonyha 2022. 05. 28. 07:34
Előzmény: #164061  berlini
#164063
najo, kosz hogy leirtad, nekem szánva
már ezerszer leirtam, hogy a muszaki végzettségeim ellenére lakoingatlan ugyekben  a muszaki kérédések számomra a fasorban sincsenek, meg azt is ezerszer leirtam hogy az átlagok és a sztereotipiák soha nem érdekeltek, viszont nagyon édekelnek a ritka esetek, a ritka kivételek, az átlagtol nagyon eltéro ugyek, ezért szinte kizárolag olyat vettem ami a kutyának sem kellett
az átlagokat meg kenje a hajára aki jobbat nem tud
...
az épitoiparos magasikolában  láthatoan a bal agyféltekédet tultrenirozták a jobb oldalit meg elsorvasztották
geszti péter szerint''"Ne filozofálj, hidd el, az a fő,
Hogy sok pénz legyen és elég nő!''
a geszti szoveg is elég jo, de szerintem az a lényeg hogy sok pina legyen és  mind nedves
a te muszaki szempontok jelentoségén alig tovább láto, sok matematikát használo bal agyféltekeszuleményeid legfoképpen pinaeluldozésre és szikkasztásra alkalmasak, a nedveseket azonnal kiszáritják, még a szárazakat is képesek tovább száritani
mint ahogy létezik abszolut 0 fok,  létezik a pinaszikkasztás abszolut foka is, az a te szoveged
PBoborjan
PBoborjan 2022. 05. 28. 06:31
Előzmény: #164040  Láma
#164062
Egy barátom bérelt kis lakást a Gellért szálló mellett, Hérával, földszintit. Nagyon szerette. Egyszer bejelzett a szén monoxid mérő. Ijedtség. Kazán drága sokemelet kéménybélelés. Átalakíttatta a tulaj elektromosra a kályhát. Következő tavasszal kiköltöztek a barátnőjével, olyan magas lett a villanyszámla.
berlini
berlini 2022. 05. 27. 23:28
Előzmény: #164038  lacikonyha
#164061
Amit irok annak ellenére teszem, hogy életem legjobb beosztású lakása egy győri panelház gyártotta volt, felépitve Székesfehérváron.
Egy panel, mégha gépészetileg és szigetelésileg mindent meg is tesznek, rendesen felújitják (csomópontokat is szanálják), akkor sem való az emberek többségének.
A zajszigetelés a lakások között (lépés hang és testhang) marad a 70-es évek szinvonalán.
Ezen javitani csak akkor lehetne, ha a Panelházat kiüritenék és mindenhol új hangszigetelt aljzatbetont épitenének be, valamint a lakáselválasztó falakat is szigetelnék.
Hogy ez mennyire nehéz feladat arra példa számos 10-20 évvel ezelőtt épült társasház, ahol vagy rossz tervezés, de sokszor csak trehány kivitelezés miatt a szomszédok minden lépésedet hallják és a TV-det is kivéve ha fejhallgatóval hallgatod.
Tehát csak az költözzön panelbe, aki erre nem kényes (én sem vagyok egyébként).
Aki egy családiház ilyen szempontból optimális tuajdonságaihoz szokott,  és kényesebb a zajokra, az tartsa távol magát az öregkori panelbe való visszavonulástól.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek