Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Láma
Láma 2022. 05. 27. 21:22
Előzmény: #164023  PBoborjan
#164040
Tapasztalataim alapján vitatom.
lacikonyha 2022. 05. 27. 20:58
Előzmény: #164036  Andy01
#164039

tudom hogy nagyon nem egyedi eset ami a nagyszuleimmel és a szuleimmel tortént 
lacikonyha 2022. 05. 27. 20:51
Előzmény: #164036  Andy01
#164038

csak azért irtam le, hogy megmagyarázzam a greenmannek miért is gondolkodtam egy panelben oreg koromra, mikor sokkal drágábbat is megengedhetnék magamnak
nagyon sokszor leirtam már hogy az ingatlanugyek nem az ingatlanokrol szolnak, hanem emberi dolgokrol, vágyakrol, kényszerekrol, gyarloságokrol, gyengeségekrol, orokolt viselkedés formákrol, egorol, stb
 a tanulás nem kérdés, bár a szuleim kálváriájának egyik kiválto oka volt hogy tanultak, még mielott a rákosi fonok lett, amiért jol megbuntette oket, amit a kádár ugy 15 évig még folytatott, ezért mondani mondták de nem olyan hittel, mint ahoyg ok maguk tették
a befektetéseim bérbeadott ingatlanokat jelentenek, a lakhatásunkra használtat ha nem veszem bele, akkor a vagyonom 84 százaléka ingatlanban van, lakások és uzlethelyiségek, és két város kozott megosztva
a bérbeadhatoságok kevéssé bizonytalanok,a bérleti dijak változhathatnak kedvezotlenul, de ez tudottan benne van a pakliban, nem gond
az utolso cégem végelszámolása 19 nyarán ért véget, egyik legbolcsebb dontésemnek tartom utolag, (a 90es évek végén volt olyan amit kb két évvel késobb engedtem el mint ahogy kellett volna), igy a covid kezdetével nyugodtam bebábozodhattam, nem volt az ennivalon és a lakásrezsin kivul egyéb állando  koltségem
a tanulás belenevelodott a gyerekeimbe, nagyon jo gimik, elte és muszaki egyetem
Törölt felhasználó 2022. 05. 27. 20:23
Előzmény: #164035  Murdoch
#164037
3 hónap alatt találnak munkát a jelenlegi helyzetben. Még. Aztán a csoda tudja, mi lesz pár hónap múlva, főleg a nyári turistaszezon után.
Andy01 2022. 05. 27. 20:22
Előzmény: #164003  lacikonyha
#164036
Lacikonyha! Tetszett, amit irtal, es nagyon oszintenek ereztem. Nem vagy egyedul kis orszagunkban ezzel a csaladtortenettel. Erosen hasonlo az en csaladtortenetem is, amit szenvedelyesen kutattam generaciokra visszamenoleg. A csaladom tarsadalmi, anyagi helyzetet is.  A "honnan jovunk" kerdes alapvetoen meghatarozza azt, hogy kik vagyunk, hogyan szocializalodunk es  "hova megyunk". Igen, nekem is szenvedett a csaladom, nagyszuleim, szuleim, hasonlokepen. En talpraalltam a hatranyos helyzetbol. Azt is irod, hogy "ebbol az alapélménybol kindulva nekem sokkal fontosabb hogy mennyi mukodo befektetést hagyok a ma már onállo felnott gyerekeimre, minthogy én mit élek fel a jovedelmembol"
Nekem mindig azt mondtak kis koromban, hogy TANULJ, azt nem vehetik el toled. Ezt tartom alapvetonek.  Hiszel Te abban, hogy a mai mukodo befekteteseid biztonsagban vannak? Gondolok itt az ismert gazdasagi es sajnos, a politikai helyzetre is. Reszemrol azt lattam, ha az allam el akar toled venni valamit, azt megteszi. A tudast nem tudja elvenni.   Ezen kivul: en magam sem vagyok koltekezo, de az elet minosege fontos a szamomra. Ez termeszetesen nem az autot, ruhat, rongyrazast jelenti.
Murdoch 2022. 05. 27. 20:18
Előzmény: #164034  Törölt felhasználó
#164035
Törölt felhasználó 2022. 05. 27. 20:12
Előzmény: #164031  greenman76
#164034
A munkanélküliség lenne az első indikátor. 10-15%-kal csökkenő reáljövedelem kellemetlen a mindennapokban, de kezelhető. Munkanélküli segély már nem, utána a tényleges jövedelem nélküliség sem.
Idén nem látszik, hogy tömegesen kialakulna a munkanélküliség.
lacikonyha 2022. 05. 27. 20:09
Előzmény: #164032  PBoborjan
#164033
lehet hogy aki mellozte a fizikaorákat lehet tulajdonos is nem csak bérlo?
PBoborjan
PBoborjan 2022. 05. 27. 19:50
Előzmény: #164029  Törölt felhasználó
#164032
Igen ez egy kazán, radiátort  melegít.
greenman76
greenman76 2022. 05. 27. 19:49
Előzmény: #164024  berlini
#164031

Csak egyet tudok: megélhetési válság közeleg, brutális mértékben emelkednek az árak, egyszerűen nem lesz az embereknek pénzük fizetni a törlesztőrészlet, felvenni az újabb hiteleket.
Tudom-tudom a statisztikák szerint nagy mértékben nőnek a bérek, csak nem a kis ill. átlagember szférájában
Bizonyos élethelyzetekben muszáj eladni, ja, hogy drágábban tud csak venni? Nem biztos, mert az Ő potenciális eladója is enged a továbblépés reményében és szép lassan alkalmazkodik a piac az új helyzethez, legalábbis szerintem...:-)
lacikonyha 2022. 05. 27. 19:44
Előzmény: #164029  Törölt felhasználó
#164030

csak ha meleget is akasz, nem csak ipari diszt a falra
Törölt felhasználó 2022. 05. 27. 19:25
Előzmény: #164028  PBoborjan
#164029
Koszcsi!
De ehhez kellenek futotestek is nemde?
PBoborjan
PBoborjan 2022. 05. 27. 19:14
Előzmény: #164027  PBoborjan
#164028
Bocs, ez a parapetes. Itt egy sima turbós ami kéménybe is köthető:
https://szerelvenybolt.hu/mika-6e-turbo-mini-kazan-turboszett-6094
Törölt felhasználó 2022. 05. 27. 19:02
Előzmény: #164025  PBoborjan
#164026
Igen arra:)
Hm van vmi jó linked erről a kéménybe kotheto mika kazánrol?
PBoborjan
PBoborjan 2022. 05. 27. 18:04
Előzmény: #164019  Törölt felhasználó
#164025
Kondenzációs cirkóra gondolsz.
Mika kazán kell neked, kéményes, ha mindenáron váltani akarsz. Én is azt tenném a hérás kályha helyett, de nem jön ki a matek a váltásra.
berlini
berlini 2022. 05. 27. 18:03
Előzmény: #164004  Hathor
#164024
nem ugyanabban a moziban ülünk.
Mi kellene egy erős korrekcióhoz? Mi az ami erős jelzést ad?
1.
elinflálódó keresetek a felső decilisekben:
- a legutolsó kereseti adatok infláción felüli bérkiáramlást irnak.
2.
Bedülő hitelek és igy piacra tóduló kényszerértékesitéses lakások:
- bedülő hitelek moratórium miatt még nincsenek tömegével, de amig a kamatsapka marad nem is lesznek.
3.
Tömegével álló új, elkészült lakások.
- a lakások 90%-a épités közben elkel. Szinte nullára leesett az idei induló projektek száma
4.
Tömeges nemteljesités a CSOK-osoknál:
- még 5 évük van azoknak is akik a legrégebben igénybe vették. Nem most kell hogy kifizesség a büntető kamatos támogatást, hitelt
5.
Növekvő munkanélküliség, ami jelzi a gazdaság közelgő megroppanását.
- továbbra is 4% feletti növekedéssel számol nemcsak a kormány,hanem az EU és az IMF is. Munkanélküliség a tavalyi szinten stagnál
6. Stagnálás az ingatlanáraknál
- az elmúlt 6 hónap szinte rekordot döntött az áremelkedést illetően az új lakásoknál és a használtaknál is az inflációt meghaladó áremelkedés volt a DH becslései szerint.
Mi az ami semmiképpen nem jelzi a közelgő eladói rohamot?
- Bárminemű bűvös határ az árakban. Például: 1 millió/m2-es panelár Kispesten is, vagy 100 milliós panelár Angyalföldön. Ez még akkor sem jelentene semmit ha a forint nem inflálódna. De adott környezetben az árak még akkor is emelkedők maradhatnak, ha az eladók már reálértékben nem kapják meg a korábbi árakat.
PBoborjan
PBoborjan 2022. 05. 27. 18:00
Előzmény: #164021  Láma
#164023
Hát ha 8 e gázszámla helyett jó a 40 ezres villany...
PBoborjan
PBoborjan 2022. 05. 27. 18:00
Előzmény: #164017  Törölt felhasználó
#164022
Az van nekem a kislakásomban. Van termosztátos Héra is.
Láma
Láma 2022. 05. 27. 16:42
Előzmény: #164019  Törölt felhasználó
#164021
Héra helyett szerintem jó megoldás a cserépkályhában az elektromos fűtés.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek