Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
sakal83 2019. 10. 21. 18:11
Előzmény: #50538  Törölt felhasználó
#50540
Egyebkent ha jol tudom az egyik azsiai tigrisnel a lakhatas alapjog es mindenkinek egy lakas hozta el a gazdagsagot. Nem ordogtol valo gondolat. A most kinyomtatott ertektelen penzbol megszerzett bizony korlatozott ingatlanvagyonbol a jovedelem nem igazsagos. Es nem rad gondolok hanem a sok ingatlanvefektetore. Mar repedeznek az europai tarsadalmak miatta. Nyugaton is. Ha nincs idejeben beavatkozas lesz olyan politikai ero aki a hatalomert kiuti oket... a birkat etetni is kell...
sakal83 2019. 10. 21. 18:06
Előzmény: #50538  Törölt felhasználó
#50539
Egy szoval sem irtam h tamogatod. Jelenleg hangsulyozom a mai szamokkal pusztan anyagilag semmilyen epites nem eri meg. De tarsadalmilag hasznosabb a kolesz es a berlakas mint a stadion es muzeum. Ezekbol a adoforintokbol meglenne a forras. Amikor draga akkor nem szabad venni ugye ismert a jo befekteto ismerve.
En pl regota nem szavazok mert testkozelbol lattam mind a ket oldalt es a NER kiepiteset. Csodalatos volt latni az eskudt ellensegek kiegyezeset:)
Törölt felhasználó 2019. 10. 21. 17:54
Előzmény: #50535  sakal83
#50538

Miből gondolod, hogy én egyetértek a stadion építésekkel?
Én sokkal inkább a puzsér féle liberális gondolkodás híve vagyok. A jelenlegi úgymond liberálisok mind kőkemény bolsi gondolkodásúak és kb ugyanúgy csődbe vinnének mindent, amihez hozzányúlnak, ahogy mindig is tették a történelemben. Tessék mondani egy szoci berendezkedésű országot, ahol sikerült nem tönkretenni a gazdaságukat. Én nem tudok ilyen példát, talán más igen.
A fidesz legalább az államháztartást kemény kézzel fogja és nem hagyja elszállni, illetve az adókedvezmények nekem jól jönnek, de bárcsak jönne egy igazi liberális gondolkodású párt végre.
A jelenlegi választékból csak azt lehet mérlegelni, hogy a gazdaságot kevésbé elpusztító alakulatot válassza az ember. Sajnos.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 10. 21. 17:54
Előzmény: #50533  Törölt felhasználó
#50537
"olyanoknak, akik munkaképesek, nem."
A városi lakásállomány felét a rendszerváltás után a piaci ár 10-15 százalékáért privatizálták. Nekik miért járt az ingyen ebéd? És az örökösök most miért teljes áron adják tovább nekem ugyanazt a lakást, ami 25-30 éve még mindannyiunk közös tulajdona volt?
Én megértem, hogy sokaknak rövid az emlékezete, de az úgy nem fog működni, hogy kizárólag a jelenlegi rendszer vesztesei szenvedik el a tisztán piacivá váló viszonyok minden nyomorát.
sakal83 2019. 10. 21. 17:50
Előzmény: #50533  Törölt felhasználó
#50536
Miért baj az olcsó lakhatás? Több marad fogyasztani, így jobban pörög a gazdaság. Főként jobban eloszlik, mert a sok költ keveset, így meg a kevés sokat tesz félre, amiből nem költ.
sakal83 2019. 10. 21. 17:49
Előzmény: #50529  Törölt felhasználó
#50535
Ahonnan a múzeum és stadion építések. Azok is csak "nagymértékű állami vagy önkormányzati segítséggel tud életben maradni a jelenlegi árakon."
Törölt felhasználó 2019. 10. 21. 17:40
Előzmény: #50531  1kor13
#50533

Túltolod a bolsi gondolkodást, azt hiszem. Az egyetemi koleszbe olyanok közltöznek, akiknek a tanulás befektetés kéne legyen, miért kéne az államtól várni minden problémájuk megoldását? A bérlakások dettó ugyanez, munkaképes felnőttek követelik, mert nekik "jár". Például egy ténylegesen rokkantnyugdíjasra azt mondom, hogy mivel fejlett társadalomban élünk, őket el kell látni és nekik ténylegesen járna egy bérlakás, ha máshogy nem tudja megoldani a lakhatást, de olyanoknak, akik munkaképesek, nem.
Óvoda, iskola, oda kiskorúak járnak, őket a társadalomnak kell ellátni, ez teljesen rendben van egy civilizált, verseny alapú társadalomban. Ennyi a megoldás.
Az egyetemi tanulás és "jár" az olcsó kolesz meg utána munkaképes embereknek "jár" az olcsó bérlakás már egy teljesen más dimenzió és ez már szoci csökevény. Ettől még beszállhat az állam, de akkor írjon elő bizonyos feltételeket, amiért a közpénzt rájuk herdálja el.
Törölt felhasználó 2019. 10. 21. 17:31
Előzmény: #50530  pitcairn2
#50532

Azért azt te is látod szerintem, hogy most valami más van. Nem húzható rá a jelenlegi helyzetre a sematikus közgazdasági gondolkodás és beidegződések, hogy minek kell mi után következnie.
Volt egy kísérlet a világválság során, már nem emlékszem melyik alpesi körzetben, de lehet, hogy az USA-ban, hogy bevezettek egy olyan készpénzpótlékot ami csak ott helyben volt érvényes, de szabadon átváltható volt kp-ra, a csavar viszont az volt, hogy folyamatosan értéktelenedett. Ma 100 petákot ért, holnap csak 99-t, utána 98-t és így tovább. Csodák csodája meglódult tőle a helyi gazdaság.
Nem vagyok közgazdász, ők talán jobban emlékeznek erre, bennem csak az események váza maradt meg. Akit érdekel, után guglizhat. Kísértetiesen hasonlít annak a kísérletnek az elméletére ez a mostani csak most már nagyobb léptékben.
Ha jól emlékszem akkoriban ez konkrétan sikertörténet volt és állami utasításra kellett abbahagyni, nem azért mert kifulladt volna. A helyi gazdaság felpörgött, fenntarthatónak mondták a szituációt, de ezzel sok irigyet is szereztek és végül az lett a veszte.
1kor13
1kor13 2019. 10. 21. 17:30
Előzmény: #50529  Törölt felhasználó
#50531
Szerintem ne állj itt meg, az állam például egy csomót költ óvoda és isolaépületek fentartására... van olyan kórház, ahol még wc papír is van, tiszta kommunizmus...
pitcairn2 2019. 10. 21. 17:22
Előzmény: #50529  Törölt felhasználó
#50530
"Ez olyan mérhetetlen naivitás szerintem..."
mint az mely szerint a 2008-től indult buborékfújó kurzus fenntartható..
Törölt felhasználó 2019. 10. 21. 17:18
Előzmény: #50519  1kor13
#50529

"Elég szemellenzősnek kell lenni ahhoz, hogy a kollégiumépítést szándékosan összemosd a brélakásépítéssel."
Elég sok a közös pont. Mindegyik csak nagymértékű állami vagy önkormányzati segítséggel tud életben maradni a jelenlegi árakon.
Ugye sok emberke elvárja majd, hogy a KariGeri épíccsen sok sok bérlakást meg koleszt, de bérelni már nem a valós költségeken akarnak. Nem is lenne értelme egyébként, mert belinkeltem a koleszt, ahol 53-65e-ből tudnak kigazdnálkodni egy ágyat úgy, hogy az épület bekerülési költségét nem kell törleszteniük, csak a állagmegóvást. Habár ha jól emlékszem azt az állam átvállalja, de lehet, hogy rosszul tudom. Mennyiből bírnák kigazdálkodni, ha a mai árakon meg kéne építeni a kolesz épületet?
Persze, kellenek koleszok meg bérlakások, de az emberek meg azt felejtik el, hogy akkor akkor kb havi 100e ft közpénzt égetnek alsó hangon rájuk. Ennyi ugyanis a különbség a tényleges költségek között, meg aközött, ami szerintük méltányos lenne.
A költői kérdés, hogy vajon honnan lesz a KariGerinek ilyen irdatlan mennyiségű forrása, hogy bérlakást (meg talán koleszt is) építsen? Ja, meg utána ezeket üzemeltesse, hogy aztán a bérlők boldogan beköltözhessenek vagy használják a koleszt a diákok, KariGeri meg bérlakásonként meg kolesz ágyanként kb 80-100e forintot ráfizessen havonta.
Ez olyan mérhetetlen naivitás szerintem. Bérlakás meg kolesz akkor lesz, ha a Lölő üzletet lát benne, de akkor a kormány valami programot is mögé fog rakni, mondjuk arccal az egyetem felé fantázianévvel és feltalálják, hogy kollégiumi szobát minden egyetemistának, hiszen a Lölő annyira segíteni akar. Meg ugyanez a bérlakásokkal is. Ha kifutnak az EU vasút projektek meg atomerőművet se lehet építeni, akkor arccal a lakhatási válság elleni, Lölő megoldja, Lölő bérházakat épít és állami támogatás mellett ócson lehet bennük lakni. Persze nem árt, ha van tagkönyv, de azért nem is kizáró ok teljesen.
A másik megoldás az lehet, hogy kurmányváltás és jönnek újra a PPP programok.
Kb ez a lehetőségek tárháza, ha reálisan gondolkodunk, arra, hogy sok sok bérlakás meg kolesz épüljön.
pitcairn2 2019. 10. 21. 16:48
Előzmény: #50526  Törölt felhasználó
#50528
ha nem lenne központilag meghatározott övezeti besorolás, akkor már nagyon rég építési telek lenne mind...
Törölt felhasználó 2019. 10. 21. 16:41
Előzmény: #50521  pitcairn2
#50527
Plussz felszabadulna legalább a fél infopark, ott is milyen jó lokációjú lakások lehetnének.
Kicsit elkezdünk brainstormingolni megoldjuk mi ezt ketten is :D.
Törölt felhasználó 2019. 10. 21. 16:38
Előzmény: #50520  pitcairn2
#50526
Miért, ott most nem szántanak vetnek?
Mert ha igen, akkor az a parkkal szemben nem viszi, hanem hozza a pénzt!
pitcairn2 2019. 10. 21. 16:30
Előzmény: #50522  Zedisdead
#50525
és újra:
a tüneti kezelés mindig káros...
pitcairn2 2019. 10. 21. 16:30
Előzmény: #50522  Zedisdead
#50524
az albérlethasználatot ösztönözve felhajtaná a lakbéreket, ncseed és mamoka biztos támogatná:)
sakal83 2019. 10. 21. 16:26
Előzmény: #50522  Zedisdead
#50523
áremelkedést okozna
Zedisdead 2019. 10. 21. 16:22
Előzmény: #50511  Törölt felhasználó
#50522
Fizetett albérleti dij levonható SZJA alapból?  Az milyen lenne? :D
pitcairn2 2019. 10. 21. 16:15
Előzmény: #50519  1kor13
#50521
biza hogy meg:)
különösen az IT forradalom által lehetővé tett távoktatás korában:)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek