Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
settevoltesette 2018. 07. 09. 16:14
Törölt hozzászólás
#24100
settevoltesette 2018. 07. 09. 16:13
Törölt hozzászólás
#24099
settevoltesette 2018. 07. 09. 16:12
Törölt hozzászólás
#24098
because 2018. 07. 09. 16:01
Előzmény: #24093  Törölt felhasználó
#24097
because 2018. 07. 09. 15:59
Előzmény: #24091  Törölt felhasználó
#24096
ncseed lehet hogy hirdeti az ingatlanait? és azért nem ér rá a nap minden percében ide írogatni. Furcsa ez a nagy csend a részéről, évekig ő volt itt minden percben, aki mindenkit győzködött...
Törölt felhasználó 2018. 07. 09. 15:47
Előzmény: #24092  kardkovacsi
#24095
Mivel a kiinduló pont a nulláról indulás volt, ezért csapj még hozzá 150 ezer bérleti díjat. Ja, persze még így is kijöhetnek 450-ből, csak az már nem annyira hú de jómód, főlegnem a jövedelmi helyzetükhöz viszonyítva. Szóval elég sokat számít a jövedelmi helyzet mellett a vagyoni helyzet is.
kardkovacsi 2018. 07. 09. 14:35
Előzmény: #24089  biso7
#24094

Nem biztos. Az egyetemről kikerülve amikor elindultunk a szűk haveri körből azoknak akiknek valami ingatlant a segge alá tett a szülő mindegyiknek kevesebb össz vagyona van mint azoknak akik gyakorlatilag nulláról kezdték . 17-18 éve végeztünk de már évekkel ezelőtt látszott a trend. Ha pedig a hozzátett vagyont nézzük még durvább számok jönnek ki.
Szerintem sokszor igenis rosszat teszel vele mert az adott gyerek nem lesz éhes. Ő lesz az aki beragad valami nyugis állasba egy multinál ahelyett, hogy hajtana.
Törölt felhasználó 2018. 07. 09. 14:32
Előzmény: #24084  Vortex
#24093
Szerintem ha sok új lakást adnak át, az csak a kiadott új lakások árának és bérleti díjának csökkenése irányába mutat, viszont a lakásáfa emelkedése bőven az áremelkedés irányába hat. Ráadásul ha valaki kiszórja a méregdrágán vett új lakását használt lakásként, az jó nagyot bukik rajta.
A kiadott használt lakások pedig jóval olcsóbban vannak kiadva, mint az új építésűek, azok bérleti díja és ára aligha fog ez miatt csökkenni.
kardkovacsi 2018. 07. 09. 14:13
Előzmény: #24090  Törölt felhasználó
#24092

Szerintem a kimaxolt katához képest már annyira nem az. Mondjuk keres 950-et. Asszony keres valami minimálisat mondjuk 200e-et. Ha ketten elköltenek 450e-et (ami egy jó módú élet még 1 gyerekkel is) akkor havi 700e megmarad. Az 8.4 milla. 10 év alatt 84 millió és a kamatokat nem számoltuk. Felvesz mondjuk 15 milla hitelt és máris 100. A hitelt meg 3-4 év alatt kipörgeti.
Nyilván a keresetek nem voltak ilyen mindig magasak, de a kamatokkal sem számoltunk.
Törölt felhasználó 2018. 07. 09. 14:07
Előzmény: #24089  biso7
#24091
Igazság szerint az olyan ingatlan kisbefektetőknek, mint ncseed is nagyon durván drága a 110 milliós lakás, mert ha van mondjuk panelokban összesen 150 milliója, akkor is aránytalanul sok lenne ahhoz képest egy 110 milliós házban laknia, bérbe adásra meg ha ki is tudná adni a 110 millióst, biztosan sokkal rosszabb a megtérülése, mint a paneloké. Persze lehet, hogy 5 év múlva 220 millióért meg eladná, de ez nem valószínű, plusz nem annyira likvid egy ilyen ház, mint egy-egy kis lakás.
Törölt felhasználó 2018. 07. 09. 14:02
Előzmény: #24088  kardkovacsi
#24090
Mondjuk azért a kimaxolt katához (12 misi) viszonyítva is sok az a 110 millió. Persze nyilván vannak, akik kis- vagy középvállalat tulajdonosaként jóval többet keresnek, meg felettük vannak még jóval gazdagabb emberek is, de minél feljebb mész a piramisban, annál szűkebb rétegről van szó.
Én inkább azon gondolkodok el néha, hogy elvileg a felső decilisben vagyok jövedelmi szempontból, de így is kétkeresős modellben 0-ról indulva 20 év kellenne egy átlagos helyen lévő 3 szobás lakáshoz, na akkor mi van azokkal, akik csak mondjuk az 5. decilisben vannak.
biso7
biso7 2018. 07. 09. 13:56
Előzmény: #24088  kardkovacsi
#24089
Igen, ez is egy tényező, meg az is, hogy közel  30 éve piacgazdaság van. És azóta az emberek egy része fel is tudott halmozni egy bizonyos tőkét, ami utána öröklődött is.  Meg ki tudja ki veszi meg a 110 milliós házat. Lehet elad egy 80 millió forint értékű lakást és felvesz 20 évre kölcsönt. Én azt látom, hogy ha most kell a 0-ról kezdened akkor nagyon nehéz dolgod van, ha több tízmilliós vagyont szeretnél összehozni. Ha nagyszülők, szülők tudnak segíteni, vagy csak örökölsz egy budapesti lakást már sokkal könnyebb helyzetben vagy.
kardkovacsi 2018. 07. 09. 13:39
Előzmény: #24077  hellforceone
#24088
"Amúgy ezek az ingatlanárak, amit fel is töltöttetek, egy normál ház 110 millió.... nos, én nem értem a magyar ingatlanpiacot. Nem fér a fejembe, hogy egyszerűen ki tudja ezeket a házakat egyáltalán megfizetni. "
A cirka 15-20 éves munkaerő piaci pályafutásom alatt azt tapasztaltam, hogy ha a lóvéra gyúrsz akkor akár a dupláját is ki lehet hozni ugyanazon pozícióból/szakmai tapasztalatból stb. egy kis odafigyeléssel/adóoptimalizációval.
Mivel (ez megint csak saját tapasztalat) az embereknek nagyon kis %-a teszi ezt meg a többiek sokszor csodálkoznak, hogy honnan van egyeseknek annyi lóvéja.
Nagyon egyszerű példa. Klímás vagy (nem, nem ez a szakmám :) ). Elmehetsz valami céghez dolgozni bruttó 300-500e forintért ami max 330e bruttó vagy összeálltok ketten kiváltotok egy katát és egy sima fél órás klíma tisztításért is elkérsz 14e forintot (ennyiért takarítanak egy sima klímát) a szerelés 100e-es melóiról nem is beszélve. Napi ötven ezer forintot így meg tud keresni. KATával 50e-et adózik egy hónapban és marad neki 950e.
Ha 250e a havi költésed egyik esetben marad 80e másikban meg 700e. A klímás aki nálunk tisztította anno a klímát mondta is akar építkezni. Rengeteg ilyen szakma van ahol az ilyen adórendszerben lévő lyukakat ki lehet használni és sokkal több lóvét lehet így megkeresni/megtakarítani mint sima alkalmazottként. Alapvetően igazságtalan, de ez van.
kardkovacsi 2018. 07. 09. 11:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#24087
Persze, ha sikerül albetétesítened akkor igen csak én nem erről beszéltem.
Csak akkor ugye kell hozzá pl. legalább egy parkoló és lehet a 10 nm telken amit az egyikben írnak nem fér el vagy egyszerűen nem tudod rajta megcsinálni mert akkor a másik nem tud bejárni.
http://drfulopedina.hu/blog/egy-lakasbol-ketto
Ezért írtam, hogy kikaparsz 3 nagyon olcsó hirdetést úgy, hogy nem láttad őket semmit nem jelent, mert legtöbbször az adott ingatlan problémáit nem simán elhallgatják.
nemecsekerno 2018. 07. 09. 10:59
Törölt hozzászólás
#24086
kardkovacsi 2018. 07. 09. 10:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#24085

Még mindig az a gond, hogy fogalmad sincs a dolgokról amit minden hozzászólásoddal bizonyítasz. Ezzel is. A társasházi lakások albetétesítve vannak, még az ikerházak is legtöbbször. Külön helyrajzi számon, külön bejárat stb. Teljesen külön forgalomképes jogi egység.
Az osztatlan közös tulajdon esetén a te lakásod az övé is és fordítva. Gyakorlatilag minden jogi műveletet bonyolít a dolog (pl. hitelt nem kapsz rá mert hirtelen a másik is adós lesz) és eladni is baromi nehéz a fentiek miatt.
Vortex 2018. 07. 09. 10:12
#24084
Több tízezer új lakás épül: csökkennek az albérletek árai
http://www.origo.hu/gazdasag/20180708-ingatlanszakerto-szerint-az-atadando-uj-lakasok-leszorithatjak-a-magas-alberletarakat.html
Ha csökkennek az albérlet árak, azok hatással lehetnek a lakások árára is.
Törölt felhasználó 2018. 07. 09. 08:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#24083
Ezeket inkább hívják udvari lakásnak, mint háznak, és a társasház meg a családi ház hátrányait egyesítik. Ha problémás szomszédot fogsz ki, nem lesz nyugtod, de legjobb esetben semmit sem fog csinálni senki a közös udvaron, mert zavarná a másikat. Cserébe a közös ügyeitekben mindig meg kell egyeznetek.
Törölt felhasználó 2018. 07. 09. 07:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#24082
Szerintem nem a cigányozás volt a lényeg. Nekem voltak cigány szomszédaim, de társasházban, egyik család alattam, másik felettem, de semmi baj nem volt velük, mert ugyanolyan életmódot éltek, mint bárki más ugyanott. De a közös udvaros "házakban" etnikai hovatartozástól függetlenül nem épp nyugis életmódú emberek élnek, és ami még fontosabb, még jobban ki vannak téve egymás életmódjának. Egyébként ezek a házak minőségben is inkább a kényszerlakhatás kategóriát képviselik, mint a normális társasház kategóriát.
Törölt felhasználó 2018. 07. 09. 06:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#24081
A mások által emlegetett buktatók mellett szerintem a környék lesz az, amiért ezek feltűnően olcsók. Csepel-Szabótelep, ez lehet a terület déli, dél-keleto részén, ami végülis nem annyira vészes, de a kis telekméret miatt gyanús, hogy nem ott van, hanem valahol a Védgát utca és az Ady Endre út között. Ahol amúgy eleve egymásba épített házak sorakoznak, és ami lényeges, nagyon rossz környék, nézz el egyszer el ott a Lidlbe, érdekes arcok vannak arrafelé, panelnál panaszkodtál, hogy a szomszédok, szerinted a 125 négyzetméteres telken akkor mennyire tolerálnád a lepukkadt, hangoskodó szomszédokat?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek