Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
EURHUF_goes_to_haven 2024. 08. 02. 08:56
Előzmény: #224538  szieszta
#224540
Ez nekem a Fertővel kezdődött. Gyerekkoromban relaív sokat jártunk oda bicilivel! 12,5km oda- és 12,5 km vissza. A víz nagyon hullámzott, borzasztóan iszapos volt, büdös volt. Hulla fáradtak voltunk a hatalmas dombok mászásától, de mégis imádtuk... 
Ahogy kamasz lettem már nem jártunk oda, néha még Lővér uszoda Sopronban de inkább már Ausztria, medencés strand. Engem a balaton soha nem nyűgözött annyira le (persze szép-szép meg érték, de nem olyan tiszta mint pár másik közelebbi alternatíva, és a hangulat, és az árak meg aztán végképp beteszi nekem a kaput.
Mi Neufeldre járunk, ha otthon vagyunk legtöbbet, esetleg Deutschkreutz. 
Itt meg Bodensee (nagyon szép tiszta a víz, de hullámzik rendessen, SUP ozni nehéz emiatt). A többi kisebb tó sajnos algás - hínáros, de van azért még pár medencés alternatíva ha csak úszni vágyunk. 
És ez szerintem nagyon sokakkal így van. 
Az új uszodában meg még nem is voltam Sopronban. Én szerettem a régi fakupolásat, ez az új valahogy nem tetszik nekem. 
szieszta 2024. 08. 02. 08:51
Előzmény: #224537  tihamer
#224539

Ez úgy van, hogy a covid bezártság, lassulás és a támogatások miatt felgyülemlett a pénz a számlákon. Amikor kiszabadultunk, túltoltuk a költekezést és ez óriási inflációt gerjesztett. Az meg mindenki tudja, hogy az infláció kisöpri a pénztárcákat, ez van most. Amikor majd lecsökken a kereslet, a kínálat meg megmarad, akkor szépen az árak is lefele indulnak majd.
A piacgazdaságnak ez a lényege, ha senki nem piszkálna bele különböző támogatásokkal, nem lennének ekkora kilengések, mert  a piac is gyorsabban reagálna. Így viszont minden torzítva van és így egyszer lufit fújnak, majd ez kidurran.
szieszta 2024. 08. 02. 08:38
Előzmény: #224535  bronz
#224538

Még aktív az a nemzedék, akikben a Balaton szép emlékeket ébreszt. Ott voltak a nagymamával, szülőkkel, barátokkal. Nem is biztos, hogy annyira jó volt, de a fiatalságára mindenki megszépítve emlékszik.A következő nemzedéknek már nem lesznek ilyen emlékei, mert sokkal jobb lehetőségek is adódnak és talán az árak miatt is elkerülik.
Ezért én azt hiszem, csökkenni fog ez a balatonmánia.
Nálam például már szinte teljesen megszűnt. Több negatívumot látok, mint pozitívumot. Például nem azért mert nem engedhetném meg magamnak, de egy 500 forint önköltségű lángosért ne kérjenek 2000-et, csak azért, mert a Balatonnál eszem.
tihamer
tihamer 2024. 08. 02. 08:18
Előzmény: #224536  tihamer
#224537
"A harmadik drámai elem még mindig a lakossági fogyasztás. 2023-ban az áthárított adóterhek és a részben ebből fakadó magas infláció kiárazta a fogyasztást. Idén a havi adatok alapján az április volt még valamennyire biztató, akkor nemcsak az élelmiszer-fogyasztás, de az iparcikkek kereslete is nőtt. Májusban újra csak az élelmiszer-fogyasztás emelkedett, más nem. A költségvetésnek és a hazai GDP-nek nagyon hiányzik a fogyasztásból eredő forgalmi adó."
tihamer
tihamer 2024. 08. 02. 08:16
#224536
bronz 2024. 08. 02. 07:52
#224535
Nem mindenki engedheti meg magának a Balatont, Horvátország olcsóbb és azért mégis tenger mellett vagy.
Récsölt és a seggnyalóikat nem fogom támogatni azzal, hogy náluk foglalok szállást horror áron.
babyboy 2024. 08. 02. 07:37
Előzmény: #224531  bronz
#224533
Bizony, bizony! A magyarok olyan csórók lettek, hogy külföldre mennek nyaralni!
szieszta 2024. 08. 02. 07:26
Előzmény: #224531  bronz
#224532

Nem kell félni, récsöl és a többi csókos nem fog sehonnan kiszorulni! Megkeressük nekik a rávalót. Főleg úgy, hogy gyakorlatilag a Balatont is megvették, a közösből.
Persze nem kell mindent a rovásukra írni, egyszerűen Magyarország jobban teljesít, mindenre van pénz, csak nem mindenkinél.
bronz 2024. 08. 02. 05:08
Előzmény: #224529  Pistike12
#224531
A szaros pelenka dobálás aranyérmese mondja meg, mint a téma nagy szakértője, hogy mit kellene csinálni. 
Csodálatos.
Akkor beszélhetnél apáddal is,mert itthon már a Balatonról is lassan kiszorulnak a magyarok, ezért inkább az Adriára mennek egyre többen.
Pistike12 2024. 08. 01. 22:56
Előzmény: #224529  Pistike12
#224530
Kis erdekesseg a szelkakas orakulim mindenheziserto vajdatol 2021bol:
https://turizmusonline.hu/cikkek/belfold/turisztikai_modellvaltasra_van_szukseg_budapesten.html
*nem fog visszaállni olyan nemzetközi rend, amelyben bármely nagy főváros, amely pénzt akar csinálni a turizmusból, megengedheti magának, hogy "mellőzze a saját polgárait". Orbán Viktor szerint Budapestnek ki kell építenie olyan turisztikai kapacitásokat is, amelyeket a vidéki magyarok vesznek igénybe. Ehhez egy turisztikai üzleti modellváltást kell végrehajtani -"
Nem szolt a purdenak errol... 
Pistike12 2024. 08. 01. 22:45
#224529
Nah, a kis vajda leanyzo 2x is el akarja adni Budapestet, de a Balatont nem... 
https://index.hu/gazdasag/2024/08/01/orban-rahel-mcc-balaton-repuloter-becs/
Sejtettem, hogy a patkanyok ide akarjak hozni a kulfoldrol a lakhatasi valsag miatt kiszoritani kezdett turistakat, ezzel itt egekbe love az ingatlanarakat! 
Törölt felhasználó 2024. 08. 01. 22:27
#224528
https://dh.hu/az-ev-legerosebb-honapjat-zarta-az-ingatlanpiac-juliusban
"A szokványosnál rövidebb idei tartott a nyári szünet az ingatlanpiacon. A júniusi enyhülés után a Duna House által júliusra becsült 11 538 tranzakcióval az év eddigi legerősebb hónapját zárta az ingatlanpiac, ami a korábbi, 2024. áprilisban mért, éves csúcsot így további 3%-kal haladta meg.  A júliusi eredmények alapján az előző hónaphoz képest 23,7%-kal, az előző év azonos időszakához mérten pedig 88,9%-kal teljesített jobban a szegmens."
EURHUF_goes_to_haven 2024. 08. 01. 14:43
Előzmény: #224526  EURHUF_goes_to_haven
#224527
https://www.portfolio.hu/uzlet/20240801/matol-kezdve-iden-mar-nem-lenne-szabad-fogyasztanunk-701933
Tessék a magyar túlfogyasztás... ez alapján nem igazán vannak az emberek arra motiválva, hogy fejlesszenek. Én is meglepődtem mikor a német és a magyar villanyszámlákat össze hasonlítottam... A fűtést nem tudtam mert ott társasházi lakás vs egyedül álló családi ház 2 szintel + pince + garázs, nem sok értelme lett volna. 
EURHUF_goes_to_haven 2024. 08. 01. 14:37
Előzmény: #224525  J0hnnyEnglish
#224526
Azért az nem gyenge, most hogy nálam NAGYON drága németeknél , én fizetek 45c/kWh.
Igaz itt én csesztem el, hogy a 3 éves szerződésem ameddig 25-30 körül volt nem mondtam fel és kötöttem újra (tisztára mint az autó kgfb) illetve pont akkor volt az áram pánik lecsengése. 
Közben cseréltem egy hütőt is, szóval év végén jó esélyel vissza fogok kapni .
 A magyar áramárnak SEMMI köze a valósághoz, az egész rezsi csökkentét ki kéne vezetni és az embereket arra ösztönözni, hogy fejlesszék az ingatlanaikat, illetve, hogy az erkély napelem pl legyen engedélyezve!
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 08. 01. 14:26
Előzmény: #224521  Freszelés
#224525
Érdemes megnézni a júliusi áramszámlákat! 100Kw-ot fogyasztottam papíron a nyaralóban. Ez az MVM számítása szerint 39.000 Ft amiből 35.000-ret az állam állt! 1Eur/ 1Kwh, most sírjak vagy nevessek?
EURHUF_goes_to_haven 2024. 08. 01. 13:50
Előzmény: #224523  Freszelés
#224524
Igen nagy vonalakban vágom, dolgozom/tan ilyan cégnél ahol le kellett ilyen terveket adni, és a tervezhetőség kulcs volt ott is. Volt olyen gép amit olcsóbb volt agregátorról működtetni, mert annyira ritkán volt rá szükség, és amúgy is volt agregátor kapacitás kiesés idejére. A hálózat stabilitás nagyon érdekes, kíváncsi lennék hogy ha pl a kis balkon erőműveket engedélyeznék e akár akkumulátorral (Pl Anker Solix termékek) az mennyiben befolyásolná a hálózat stabilitást .. Szerintem csak növelné, de ugye minden 2. forrásból származó tiltott jelenleg.
Freszelés 2024. 08. 01. 13:31
Előzmény: #224522  EURHUF_goes_to_haven
#224523
Ezek külsős magyar IT-beszállítós cégek voltak. Az egyik megszűnt azóta a másik átalakult.
A villanynál ha sima lakossági ügyfél vagy, akkor persze számolható, de egy nagyobb cégnél/gyárnál ez másképp működik. Ott szerződnek mindenféle mennyiségekre, előre bejelentik a várható fogyasztást, zsinórgörbékkel meg csúcs-akármikkel ezeket lefedik, ha alul- vagy felülfogyasztanak akkor ezekért büntetés jár... a villany nem nagyon tárolható. Ha fixen éjjel nappal veszel X megawattot, az szuper és ezt ugye könnyebben ki tudja elégíteni az "áramgyár" meg "paks". De ha hirtelen huplikat csinálsz, akkor az "áramgyárnak" percek alatt kell valami gázerőművet feljebb pörgetni, meg ilyesmik. Jó bonyolult a téma...
EURHUF_goes_to_haven 2024. 08. 01. 13:24
Előzmény: #224521  Freszelés
#224522
Az utóbbi azért minimum egy GDPR event, de kb a bank becsukását is jelentené. Sajnos simán el tudom képzelni, hogy sik ilyen cég van, én igyekszem figyelni a számokat, de távolról megsaccolni, hogy mennyi volt a fűtés akkor amikor főleg fával fűtenek... villany azért jóval egzaktabb, könyebben mérhető, könnyebben saccolható. Vagy újraszámolható.
Freszelés 2024. 08. 01. 13:19
Előzmény: #224520  EURHUF_goes_to_haven
#224521
Dolgoztam egyszer, réges-régen ilyen "gázos-villanyos" IT projekten és ilyen MVM/MET/stb kaliberű cégnél a számlák kibocsájtásánál volt többször gond. Nem jött ki sehogy pár olyan szám, amit ők szerettek volna. A végén a megoldás tudod mi lett? Elkészültek a számolt/származtatott adatok valahogy és utána bementünk az adatbázisba és átírtunk 1-2 számot arra, amit az ügyfél (MVM, MET, stb) látni akart és megegyeztünk abban, hogy az adott időszakra/ügyfelekre nem lesz újrafuttatva a számolgatás... ezután meg megnyomták a "print gombot" és ennek a nagy cégnek az ügyfelei megkapták a számlákat ezekkel papiron valahogy kimatekolt számokkal.
Nincsenek szavaim. És ez IT-ban/szakmailag ráadásul egy elég jó cég volt ahol belefért ez.
Dolgoztam olyan helyen is, ahol a bankkártya adatokat, ügyfélneveket, címeket minden fejlesztő megkapta az éles rendszerekből a saját fejlesztői környezetére reggelente - így könnyű volt hibákat reprodukálni. Ezek az adatok titkosítás nélkül, szemmel olvasható formában voltak tárolva... 
Botrány az egész IT (és én ebben a szarfazékban lubickolok)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók