Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Freszelés 2023. 12. 29. 17:03
#213380
Ha tényleg így volt - és miért ne lehetett volna, miért lódítana itt bárki - akkor ez egyfelől vicces, másfelől tragédia: Magyarország egyik legnagyobb cégének valamilyenszintű vezetése a kétezres évek közepén nem tudott érdemben angolul beszélgetni.
Miközben ugyanebben az időszakban a tárgyalóképes angol (esetleg német) nyelvtudás a belépő volt egy multis beosztott fejlesztői poziba - még junior szinten is.
De hát a nagy pénzt kishazánkban (sem) a sok ész mellé adják. 
Ishar
Ishar 2023. 12. 29. 16:57
Előzmény: #213378  Rincewind2
#213379
Kérdés, hogy mi a cél? Ha a cél az, hogy gyorsan lehessen haladni, akkor minden rendben van. Ha a cél az, hogy az értekezleten jelenlévők értsék is az elhangzottakat, illetve részt tudjanak venni a döntéshozatalban vagy a döntés kivitelezésében, akkor már gondok vannak.
Rincewind2 2023. 12. 29. 16:46
Előzmény: #213372  Freszelés
#213378
A vezetői nyelvbeszélésről csak annyit, hogy a Molnál a 2000-s évek közepe felé vezették be az angol nyelvű értekezleteket, volt egy évfolyamtársam, aki operatív vezető volt. Csak annyit mondott erről: Megszűntek a f@szságok az értekezleteken, mert alig beszél valaki angolul, így inkább nem szólnak hozzá, végre gyorsan lehet haladni.
unidentified user 2023. 12. 29. 16:40
Előzmény: #213372  Freszelés
#213377
Ha tényleg jól beszélt angolul (eseteg németül), ÉS közgazdászként végzett, ÉS olyan évfolyamon, akik már a nyugati tankönyvekből tanultak, akkor 1994-ben. Erre az esetre mondják, hogy jókor voltak jó helyen. Mérnökökre ez például abuszolút nem volt igaz, ők örültek, ha a szakmájukban el tudtak helyezkedni - főleg a gépészek.
Rincewind2 2023. 12. 29. 16:40
Előzmény: #213372  Freszelés
#213376
Ha MSZMP vállalati párttitkár volt, akkor 1994-ben, ha Fideszes, akkor 2023-ban. Ja és a kettő között komoly átfedések vannak....
Freszelés 2023. 12. 29. 16:39
#213375
Melyik évtizedben juttot egyről a kettőre a legkönnyebben a vállalkozókedvű, rátermett, képzett és idegen nyelvet beszélő 27 éves fiatal?
https://take.quiz-maker.com/poll5063709xCbE34a85-154
Eredmények: https://take.quiz-maker.com/results5063709xCbE34a85-154#tab-2
slash 2023. 12. 29. 16:35
Előzmény: #213371  Rincewind2
#213374
Így van. Dolgozó emberek millióit rúgták ki. Nekik onnantól annyi volt. Az én családom is megsínylette . 
unidentified user 2023. 12. 29. 16:32
#213373
Az én korosztályom, aki 2009-2014 között volt pályakezdő, saját lakás szempontjából tényleg megszívta, ha nem vállalt be 3 gyereket és 10 év röghöz (országhoz) kötést. Munkaerőpiacra kilépve párszáz önéletrajz kiküldése után bárminek örült (ekkor született a "diplomás londoni mosogatók" sztereotípia), aztán mikor kedvezőbb lett a gazdasági helyzet, átlagos karrier mellett gyorsabban nőttek a lakásárak, mint a megtakarítás.
DE! Ha a lakás önrésze nem úsztott el utazásokra, kütyökre, budapesti szingliként autófenntartásra és hasonlókra, még faék egyszerűségű indexkövető ETF-ekben is szépen gyarapodott mostanra. Közel sem annyit persze, mint egy budapesti panel a kifizetett lakbérrel és "megúszott" hitelkamattal korrigálva , de egy átlagos magyar ingatlan (beleértve vidéki bármit, akkori budapesti újépítésűt stb.) nyereségével összehasonlítva bőven nem ledolgozhatatlan a különbség.
Freszelés 2023. 12. 29. 16:26
Előzmény: #213370  tothjoco
#213372
Mikor lett könnyebben közép/felsővezető egy nyelvet beszélő, egyetemet végzett valaki?
1994-ben vagy 2023-ban?
Rincewind2 2023. 12. 29. 16:20
Előzmény: #213362  slash
#213371
Ja és arról 2-3 millió emberről nem is beszélve akinek megszűnt a munkahelye. 1990-2000 között állást sem volt egyszerű találni. 90-94 között csomó megszűnő állami cégnél kihelyezett rokkantosító bizottságok voltak, akik ezerrel nyugdíjaztak mindenki 45-50 felett. Volt több általános iskolás osztálytársam, akik akkor végeztek gépészmérnökként volt, aki soha nem dolgozott a szakmájában, mert az ipar jelentős része meghalt és a kutyának sem kellett gépészmérnök. Videoton, Orion, Labor MIM Medicor, MOM, Csepel sorolhatnám estig a megszűnt nagy cégeket. Ja és 89-ben emelték a meglévő lakáshitelek kamatát 1%-ról 15%-ra azután 30%-ra. Rá két évre az emberek tömegei meg a munkájukat is elveszítették. Sokan elveszítették a lakásukat. Az inflációról ne is beszéljünk.
tothjoco
tothjoco 2023. 12. 29. 16:07
Előzmény: #213357  Freszelés
#213370

Nem teljesen értek egyet.
" Ezek az ötvenesek, hatvanasok meg szépen odatolják a haveri-családi-ismerősi körnek az értelmes pozikat."
Ilyet egy multinál biztosn nem lehet, sőt kifejezetten ellenzik a rokonság alá-fölé, sőt mellérendeltségét is!
A 90-es évek elején harc volt a pozíciókért. Én sok embert -magamat  is beleértve- ismerek akik legalulról verekedték fel magukat. Az értékesítési területen ez hatványozottan igaz.
N0MAD 2023. 12. 29. 16:05
Előzmény: #213367  Pistike12
#213369
Igen, minél régebben lett volna több annál többet hozott vilna. Ez ilyen, nem nagy meglepi. 
N0MAD 2023. 12. 29. 16:03
Előzmény: #213365  slash
#213368
És pár pipa közben leírod hogy csak egy plusz ingatlanod van. 
Az opel manta volt egy kispanel ára? Jakérem, highlife :D
Nekem hasonló se volt de nemrég eladtam pár ingatlant. 
Bántás nélkül de kinek mi. 
Pistike12 2023. 12. 29. 16:01
Előzmény: #213364  N0MAD
#213367
Megint nem figyeltel:) ha 15ben nagyobb likviditasom lett volna. Akkor tobb ingatlanom lenne:) 
N0MAD 2023. 12. 29. 15:59
Előzmény: #213362  slash
#213366
Hát ja, akkora csóróság volt nyugathoz nézve mint állat. 
Kilencvenes évek közepén dolgozott ismerős németeknél melósként, műhelyben. 
Itteni maszeknál 10órázó fizujának a tízszeresét tette félre havonta márkában. Pár év egy vagyoni szintugrás volt itt befektetve. Ma már nem ekkora a táv, turistáskodni us mehetünk arra. 
Nem is regélek, aki tudja tudja. 
slash 2023. 12. 29. 15:56
Előzmény: #213363  Freszelés
#213365
A csajok meg a kocsik tutik voltak! :-)  más se. 
Ültetett Opel Mantával veretni a Rákoczi úton? Jockeymercivel a Highlife-ba? pipa. :-) 
N0MAD 2023. 12. 29. 15:53
Előzmény: #213359  Pistike12
#213364
Ha már generációs kérdés, ha a mai tudásoddal ottlettél volna:
Dédnagyanyám mondta hogy az ő idejében a négy osztályos elemi volt az iskolai végzettség, aki hat osztályt, polgárit végzett arra úgy néztek a faluban hogy tanult ember. 
Aztán a gyerekei asszem nyolc osztályt végeztek. 
A szüleim generációja meg szakmát vagy érettségit. De beszéltem olyannal még aki gimnáziumban latint tanult még. 
Aztán én/ mi ugye lediplomáztunk. Régen ez nyakkendős irányító/tervező pozició volt ma meg a mérnök húzza a kábelt az aknában meg mászik a nemtudomhova. Mobiltoronyba. 
Nyelvet oroszon kívül meg azért nem tudtak mert kb senki nem tanulta csak a tolmácsok. 
Bezzeg te tudtál volna. 
Kedvenc sztorim, korabeli úri lap: budapesten hárt mark twain és az úri közönségnek felolvasott új könyvéböl, nagy derültség, kacagások voltak. 
Nem értettem, németül nyilván de angolul????
Korabeli élclap: mark twain mögött állt a szinpadon egy bajuszpödrő ember. Ő tudott angolul és a vicces részeknél pödört a bajszán és az úri közönség illendően kacagott. 
Szóval ja ha a mai fejemmel ottlehettem volna. Kihagyhattuk volna a gőzgépeket ugorhattunk volna a villanyhajtásra egyből. 
De nem voltál itt dadus!
Freszelés 2023. 12. 29. 15:45
Előzmény: #213362  slash
#213363
Gyerekszemmel voltam, max utólagos elmesélt (és ki tudja mennyire kiszínezett) történetekre tudok támaszkodni. Nyilván akkor mindenki az akkori eszével ténykedett. Utólag könnyű okosnak lenni.
A születésem időpontján nehezen fogok tudni utólag változtatni és időutazni se tudok.
Annak viszont örülök, hogy annyi vagyok amennyi és nem öt vagy tíz évvel később születtem. Talán ez is elárul valamit.
slash 2023. 12. 29. 15:39
Előzmény: #213357  Freszelés
#213362
Én 25-30 között voltam a 90es években. Ne irigyeld azt a korszakot! Tudod kinek sikerült egy éppen bejövö multinál jó pozit szerezni és feltörni? Megsúgom százból egynek se! Egy ilyen srácot ismertem aki multi dohánycég területi képv-kisfönök -nagyfönök lett. Mi a többi 99 pedig a szar fizu-fusimeló - álompanel-drága benzin-kurvanagy infláció életben éltünk. maffia volt,  benzinbiznic, karton Marbi a pult alatt, százmárkás, Bécsbe járós seft zőccséges mergával.. ez volt.  Éppen egy bankban dolgoztam backofficeban amúgy ami nem is volt szar munkahely. jó se. 
N0MAD 2023. 12. 29. 15:36
Előzmény: #213358  slash
#213361
Nem generációs harc, pont ez ellen tiltskozok. 
Nem vagyok 50+os, tán pistike korosztálya lehetek, tán több a vehemenciájából itélve. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek