Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Pistike12 2023. 12. 29. 15:35
Előzmény: #213357  Freszelés
#213360
Roviden: Igen. 
Pistike12 2023. 12. 29. 15:34
Előzmény: #213344  N0MAD
#213359
Direkt felreerted. Nem baj, epp ezert van ellentet ezen korosztalyok kozott. 
A mai 20as 30asnak eselye sem lesz olyan szintre hozni magukat 50 eves korukra, mint a mai 50+sok vannak sajat erobol. 
Nem vagyok irigy, mert mint irtam, nem sirhatok vagyon szempontjabol, mert sikerult egy kicsit meglovagolnom a 15toli helyzetet a 0rol indulva a 2008as valsag gyermekekent... (koszi olvasni sem tudok:)) De akkor is erzekeltem, hogy boven korlatos vagyok, es ha a boomer vevoim korlataival birtam volna (mondjuk lett volna likviditasom 50-100mra), akkor szerintem mar nem kellene dolgoznom többet a szo hetkoznapi ertelmeben. 
Ahogy nezem most a helyzetemet, talan meg egy bpi kislakas belefer es ennyi volt. Gyakorlatilag sokkal korlatosabba valtam, mint 15-20ig. Annyira, magas lett a kuszobszint. Egy fiatal - ha szorgos- egy  kislakast osszedob meg, de ertelmes helyen ertelmes meretben elerni zero eselye lett sajat erobol. 
Ez a helyzet meg fog valtozni szerintem azonban idovel, mert nem lesz ki hozza az agytalat, ahogy ezt regebben irtam. Ez egy brutalis problema lesz, ha mar nem az. De csak egyet ban a foboomer, azt, hogy nem 90 ezres a nepstadion... 
slash 2023. 12. 29. 15:32
Előzmény: #213355  N0MAD
#213358
Teljesen felesleges ez a generációs harc. 
Az 50+osok panelje és egyéb kecója dobott egy négyes szorzót 2010-2022 között
Na bumm. Más jó se vót. 
Egy harmincas ügyes szakember (pl a kazánszerelő) 20e ftos órabérért jön ki. Egy okos tehetséges 30as rengeteget kereshet Nyugaton és itthon is. 
Freszelés 2023. 12. 29. 15:24
Előzmény: #213343  Pistike12
#213357
bárcsak a 90-es évek elején-közepén lehettem volna 30 körüli... kimaradtam minden jóból. Ha nem is alapítok céget, lépek be vmelyik pártba, akkor csak simán elmegyek egy épp betelepülő multihoz diplomás akárminek, aki esetleg tud angolul és máris minimum közép, de inkább felsővezető vagyok.
Most ennek a többszörösével (több idegen nyelvvel, nemzetközi tapasztalattal) sem garantálja semmi azt, hogy lesz egy jó pozim.
Legalábbis én így látom. Cserébe könnyebb nyugatra menni. Az is lehet, hogy durván tévedek:
Pár éve valami topmanager-közgazdás-valaki elment a Corvinusra előadást tartani. Az előadás elején csodálkoza körbenézett, hogy milyen sokan vannak. Meg is kérdezte: ez hány évfolyam? "Egy" volt a válasz. Tovább értetlenkedett: "és magukból mi lesz? mármint azt tudják, hogy mi ennél kevesebben voltunk a 90-es évek legelején és elfoglaltuk az összes cég felsővezetését-pénzügyi poziját és még vagy 20 évig nem is megyünk nyugdíjba. Maguk mit terveznek? Mit fognak csinálni?"
Hát elmennek bankba backoffice-ba papirtologatni diplomával gondlom, amit igazából egy érettségivel is lehetne csinálni. Ezek az ötvenesek, hatvanasok meg szépen odatolják a haveri-családi-ismerősi körnek az értelmes pozikat. Hát ez van.
Törölt felhasználó 2023. 12. 29. 15:23
#213356
kelet eu-ból nyugat eu-ba árazódtunk át? fenttartható? talánigennem 😉 de, hogy tovább növelhetőe az előzőekhez mégcsak hasonlítható módon? biztosan nem. Amennyiben nyugatiasodtunk valóban, úgy a következő generációk a magas beszabályozottság miatt (nem csak ingatlan) gyakorlatilag kis túlzással örökre kimaradnak a hasonló vadvízi evezésből mint a privatizáció vagy az ingatlanár rakéta a felzárkozás miatt. Ez van. Nem kell őket sajnálni és keresniük sem kell nagyobb kockázatot szerintem, hiszen amit cserébe kapnak az pontosan egy kiszámíthatóbb életút akár európán belüli szabad mozgással. Ja, hogy nem lesz egy olyan pont ahol megszedhetik magukat, ez van, más más életet élünk, más generációk meg mehettek a nácik oldalán harcolni a Don kanyarba, ez ilyen és pont.
Amúgy meg más térségek lakóinak lehet még ilyen boom, tessék milyen szép árak és igényes lakások egy viszonylag nagyobbacska városban:
https://www.youtube.com/watch?v=9di43ao1tqg
N0MAD 2023. 12. 29. 15:11
Előzmény: #213353  unidentified user
#213355
“ fiatalok viszont első vagy nagyobb lakásra gyűjtenek, amihez túl hosszú lehet az 5 éves lekötés.”
Tehát épp ingatlant vesznek pár év munkatapasztakat után, és pistike lázad hogy emellett miért nincs még párszáz millájuk mint az 50+ osoknak. 
Tényleg én érzem csak hogy el van a paci szaladva?
N0MAD 2023. 12. 29. 15:06
Előzmény: #213348  Ishar
#213354
“ Kicsit más kockázatú és más felkészültséget igénylő dolog ez, mint néhány évet üldögélni a duplázódó-triplázódó-négyszerező árú ingatlanban”
Majd lesz más. 
Én se tudtam részt venni a privatizációban meg a nyugatról behordott autók, motorok istenharagja időszakban, meg a tanácsi lakások megvételében életkori okokból. Az eddigi ingatlanbuliban meg igen. Meg a mostani forinthullámzásból meg főképpen az elmúlt húsz-huszonöt év informatikus keresetéből és a kb nyugati fizuból itteni költségekkel. Ez ilyen. 
A jövőt meg nem tudom, majd az 50+os pistike fejére olvassa az akkori ifju titán aki pályakezdőként még nem lesz euromilliomos hogy “neked könnyű te fasz, akkor volt a startup/kripto/ai/űrbányászat/robotika/androidkurvák forradalma (nemkivánt rész utólag törlendő) egyszeru dolog volt én meg ittvagyok frissdiplomával és még egy saját szigetem sincs!!!!!”
unidentified user 2023. 12. 29. 15:03
Előzmény: #213352  N0MAD
#213353
Random Captialnál mindig is volt TBSZ, IBKR-nél pedig idén nyártól van. Egyébként épp az 50+-osok nem szoktak nagy kiadást tervezni 5 éven belül, fiatalok viszont első vagy nagyobb lakásra gyűjtenek, amihez túl hosszú lehet az 5 éves lekötés.
N0MAD 2023. 12. 29. 14:56
Előzmény: #213350  unidentified user
#213352
“ Fiatalabbak ETF-eket, egyedi részvényt (esetleg kriptót) vesznek online diszkont brókereknél, pl. IBKR, Revolut (régebben Random Capital).”
Mert a tbsz adómentessége nyilván nem számít.  Ki fog élni öt év múlva?????
Ja, igen, az 50+osok. 
Fuck logic. 
unidentified user 2023. 12. 29. 14:48
Előzmény: #213320  Pistike12
#213350

"Befektetetessel foglalkozo cegnel dolgozok:) elenyeszo a 30 alattiak szama."
Mert tipikusan az angolul alig vagy egyáltalan nem tudó 50+ évesek hagyják rábeszélni magukat bankfiókban a befektetési alapokra. Fiatalabbak ETF-eket, egyedi részvényt (esetleg kriptót) vesznek online diszkont brókereknél, pl. IBKR, Revolut (régebben Random Capital).
Törölt felhasználó 2023. 12. 29. 14:46
Előzmény: #213348  Ishar
#213349
igen, de nem kell neki ez ilyen. Azért röhögök azokon akik további rakétát várnak, mert ezekről a szintekről azt várni ami az elmúlt években volt az azt jelenteni, hogy London-t és Párizst is a porba hagyjuk 5 éven belül😆 ami még nagyobb butaság, mint azt remélni, hogy egy nap alatt esik -60% az ingatlan 😆 mindkettő teljesen téveszmés gondolat. Azonban mivel a közelmúlt történlseit vetítik ki rengetegen ezért további rakétát vár a többség, pedig még a -60% esésnek is nagyobb esélye van kb 1:999-hez de a rakétának meg 1:9999-hez 🚀
Teljesen le vagyok itt is nézve azzal, hogy én 10éves stagnálást (ami nyilván nem egy egyenes vonal lesz, de végeredményben bizonyos) mondok, mert gyakorlatilag senki nem gondolkodik mégcsak ilyen távon sem, annyira fel vannak pörögve az agyak. Olyan ez mintha a beédességezett gyerekek, csak nyűzsögnek, zizegnek hiába van már este és mindenki alszik, kint meg már hideg van.
Ishar
Ishar 2023. 12. 29. 14:35
Előzmény: #213346  Törölt felhasználó
#213348
Egy mai fiatal ezt az ingatlanár emelkedést úgy tudná behozni belátható időn belül, hogy mindent betol a tőzsdére turbólongra, aztán vagy talál, vagy halál. Kicsit más kockázatú és más felkészültséget igénylő dolog ez, mint néhány évet üldögélni a duplázódó-triplázódó-négyszerező árú ingatlanban, amiben kb. annyi volt a tudás, hogy az adott tulajdonos már eleve benne ült. 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 12. 29. 14:29
Előzmény: #213344  N0MAD
#213347

Szerintem nem erre akarta kihozni a hangsúlyt. Inkább a lényeg (ami miatt én így vagy úgy de korrekciót várok), hogy a fizetések és maga az ingatlanpiac teljesen szétszakadt, majd visszaáll az egyensúly, ha hagyják.
Egy mai 30-as azzal példálózással, hogy mit lehetett volna csinálni a  2011-2016 közötti időszakban nagyon nem tud mit kezdeni, vagy éppen csak tudott (saját példán).
Törölt felhasználó 2023. 12. 29. 14:26
#213346
Pisti pontos számokat hoz, ez tény. Én is dobtam már ide be xxii és xi árakat 2015-2016 években mikor nálunk volt mozgolódás, azt sem hitték el itt sokan. 
A generációs dologhoz meg csak annyit, hogy nyilván több pénze kellene legyen az 50+osnak mint a 35ösnek viszont, az eltagadhatatlan, hogy a mai 50+osok gazdagabbak mint a jövő 50+ai, mert csak egyszer történik meg egy nyugat európai árszinthez való felzarkózás ami itthon végbement így vagy úgy, de ez az ugrás szerű növekedés 2016 és 2022vel történt meg és ez megismételhetetlen, hiszen le kellene szakadni az európai árszintről amihez valami black swan event kellene, tehát kvázi kizárt, még ha csökkenne is nominálisaz az ingatlan itthon akkor sem kis mértékben kellene, hiszen a jelenlegi árszint nyugat európai szint, ebből egy 10-20% csökkenés is még bőven nem felelne meg a régi árazásnak, ez még esélyes is lehet, a túlértékeltség miatt egy reál szinten,stagnálás enyhe 1-5% csökkenés formájában. Azonban ez még messze elmaradna az előző kelet európai árazástól, mert ahhoz most azonnal -60% kellene, ami nevetséges.
N0MAD 2023. 12. 29. 14:04
Előzmény: #213344  N0MAD
#213345
(Jó, vmi megtakarításom volt, korán kezdtem dolgozni és munka mellett diplomáztam, de ez mindegy is)
N0MAD 2023. 12. 29. 14:01
Előzmény: #213342  Pistike12
#213344
Szerinted gazdagabbnak kell lennie a harmincasoknak közel pályakezdőként mint az ötven+osoknak mert csak?
Nem lehet hogyha még harminc évig felhalmoznak és fialtatják nekik is több lesz mint most? 
Szintén informatikus, szintén nem boomer, szintén viszonylag vagyonosabbként kérdezem:
Nem lehet higy simán hülyeséget beszélsz irigységből?
Igen, harminc évesként nem volt vagyonkám, most meg van. Alapvetően ez egy élet munkája meg a kamatos kamat csodája. Mire lettem volna gazdag harmincévesen? 
Pistike12 2023. 12. 29. 13:52
Előzmény: #213342  Pistike12
#213343
Nem furcsa hogy 20 eve az volt a szovdg, hogy a fiataloknak kell donteni, most pedig attolodott az 50+sokra?
Mino veletlen, hogy epp a vezetok is pont igy oregedtek... 
De kapaszkodnak, es kozben egyre kevesbe all fel, ez latszik... 
Pistike12 2023. 12. 29. 13:45
Előzmény: #213340  N0MAD
#213342
Max megorokli, akkor lesz vagyonosabb. Ha nem hiszed hogy a boomerek jovedelemtranszfert csinalnak, hat ne hidd... 
Leirtam mar a velemenyemet, a mostani szart is a boomerek csinaltak a boomerekert.Mar a 2008as okossag is az o top eszuk volt.. Es erdekes modon a boomerek gazdagodnak. Fiatal demokratak szovetsege is egy igazi boomer kozosseg... 50+os hatalom es penzehes  trottyosok... 
Pistike12 2023. 12. 29. 13:40
Előzmény: #213339  Pistike12
#213341
Leforditom marina life 6 emelet 80nm 16nm terasz 70m 2021ben
Ez ugyanott van ugyanolyan kegli most. 
https://ingatlan.com/33700330
135m
:):):)
Nem hitetlenkedni kell, hanem emlekezni. (itt az eeste 2015 elejen arulta ki a marinas lakasait. N+2es 6x nm 18m)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek