Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Paja1975 2023. 08. 10. 08:03
Előzmény: #202618  Verona
#202620
Magyar kivandorlas par % , Ezzel szemben Litvania felezodott, lengyel, roman , bulgar 20% koruli kivandorlas. Mondom , nyugati orszagokban nagyobb a kivandorlas, mint Magyarorszag on. Csak spanyolban van 3-4 millio britt. A magyar ember roghoz kotott es szeretik, hogy orban fogja a kezuket. 
Gaguse
Gaguse 2023. 08. 10. 08:02
Előzmény: #202613  Murdoch
#202619
Csakhogy 2013 óta kb háromszoros bérek is vannak ;)
Verona 2023. 08. 10. 07:57
Előzmény: #202615  Paja1975
#202618

Én nagyon mást látok....
Én azt látom, hogy egyre többen jönnek és csak az idősebbek küldik haza a pénzt és ők mennek vissza is tömegével mivel itt érték el a nyugdíjas kort....
Mivel több az idősebb korosztály száma és kevesebb a fiatal, ezért fordul elő az, hogy akár többen is vissza térhetnek mint ahányan kijönnek... Azok akik vissza mennek, azok viszont már nem dolgozni térnek vissza, hanem nyugdíjba... és mivel évtizedeket dolgoztak a magyar rendszerben is, ezért benyújtják igényüket a magyar nyugdíjrendszerhez is....
A 20-40 évesek nem küldenek haza semmit, egyszerűen nincs kinek....  kint terveznek és kint is költik el....
ngergo1985 2023. 08. 10. 07:44
Előzmény: #202615  Paja1975
#202617
Elhanyagolható,nem elhanyagolható, erre nem tudjuk a pontos választ, hogy ténylegesen mennyi megy ki, hány évre megy ki, mennyi marad kint végleg. A teljes kelet-europai blokkra jellemző ez a folyamat az EU csatlakozás óta hatványozottan. Bármennyire is fejlődik ez a régió, soha nem fog eltűnni a nyugat előnye bérekben, lehetőségekben. Itt ami a legnagyobb probléma, hogy aki kimegy, a legaktívabb 10-20 évét dolgozza le kint 25-45 éves kor), majd hazajön jó esetben megöregedni. 50+-osokkal mit kezdünk a munkaerőpiacon tömegével? Már nem fog úgy teljesíteni mint egy 30 éves. Ha fáj leírni, ha nem PC, akkor is ez az igazság. Évente majd 20-30 ezerrel szűkül a honi munakerőpiac, mert ennyivel többen mennek nyugdíjba, mint az új belépők. Mert egy részük ráadásul ki is megy. Kurva nagy gondok lesznek az itthoni munakerőpiacon, amin sem a béremelés, sem az akkugyárak sem fognak segíteni.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 08. 10. 07:44
Előzmény: #202614  Verona
#202616
A nyugdíjazás magyarországon ezzel a rendszerrel fenntarthatatlan, saccra van kb 10-15 éve az összeomlásig. Nem véletlenül mondtuk anno hogy a mi generációnknak már nem lesz nyugdíjja. 
Ugyanez az adó bevételekre. Coviddal megszaladt a halálozás amit nem is próbáltak valójában csökkenteni. Helikopter volt.
Én is úgy gondolom, hogy most még nagyon sok cég fog a földbe állni, és utána kérdés, hogy mi lesz. 
Az a baj, hogy az ember nem tud tervezni, mert politka annyira beleszól a  gazdasági életbe és az árakba, hogy azokkal 2 éves távon se lehet tervezni, nem hogy 10 -20 évre amire az ember felvenne egy hitelt. 
Paja1975 2023. 08. 10. 07:29
Előzmény: #202614  Verona
#202615
En is kint elek 20 eve mar. De hidd el a magyar kivandorlas elhanyagolhato. Nezd meg pl a lemgyeleket, romanokat, litvanokat, bulgarokat, stb. A Uk bol szazalekosan nagyobb a kivandorlas, mint Magyarorszagrol. Ja es a magyarok nem akarnak letelepedni kilfoldon, hazamennek, meg a penzt is kuldik haza, tehat nem akarnak elszakadni a kenyelmes kis Magyarorszag tol 
Verona 2023. 08. 10. 07:21
Előzmény: #202610  Paja1975
#202614

Mi is kint élünk az egész családdal...  (most nyári leállás)
Tömegével jönnek kifelé most is, mindegy, hogy erről mit mutat a statisztika....
A magyar népesség folyamatosan csökken, egyre kevesebb gyermek születik, ráadásul ezek közül is sokan születnek külföldre...
Pár év és kezelhetetlen társadalmi katasztrófa elé néz az ország a súlyos demográfiai problémák miatt....
Murdoch 2023. 08. 10. 07:19
Előzmény: #202611  Pistike12
#202613
Csakhogy divat lett az óriási mértékű túlárazás. A lufi vmennyire engedte is. 2013-ban 50 millióért épített iker most 150-ért és társai. Az építőipar még csak a lejtő eleje.
https://www.azenpenzem.hu/cikkek/kritikus-helyzetben-az-epitoipar/9578/
Pistike12 2023. 08. 10. 07:15
Előzmény: #202611  Pistike12
#202612
Az a gondom hogy ezek a negativ hangok erdekesen 20-22 kozott nem voltak jelen, miközben ott olyan eros realnovekedes volt, hogy annak merteket nem alapozta meg semmifele gazdasagi fundamentum, bernovekedes.
Most hogy van mar 30%os csökkenés, ami elerte ber/ar aranyban a 2015 szintet alacsonyabb kamatszintnel, az meg sok emberben azt alapozza meg hogy ez meg csak a kezdet:) 2015ben 10%er vettem fel fix 20as hitelt. 
Kozben a tőzsde elkezdett szaguldani... A kotvenyhozam meg csokkenni, a berek noni, a kamat csokkenni:) 
Pistike12 2023. 08. 10. 07:08
Előzmény: #202599  dexter
#202611
2008 kutya fule volt ehhez kepest kiveve h nem volt kamatstop. Ott 3 ev alatt volt cca 12% infla es mondjuk-15% nominal eses. Igy 27%  volt a real.  Most masfel ev alatt 30% felett vagyunk. De a ber/ar sem rosszabb tobb szegmensben 2015!hoz kepest.
Szerintem ennel alabb mar nem nagyon fog csokkeni az eladasi ar, mint a mostani a jo lokaciokban es jo portekara. Es itt nem a 80mos kadarkockakra gondolok. 
Mar a dkj is 9%hoz kozelit. Meg 3% es mar szinte a Map+nal tartunk. 
Paja1975 2023. 08. 10. 07:05
Előzmény: #202609  Verona
#202610
Az orszag allapota lehet, hogy rosszabb, csak epp a fiatalok nem lep nek le. Magyarorszagon a kivandorlas nagyon alacsony a regiohoz merve. A magyar jol erzi magat magyarorszagon, Hiszen csak gyarat I kell a gyerekeket es meg a hitelt se kell vissza fizetni. A magyar ember keptelen kilepni a piaci korulmenyek koze nyugatra 
Verona 2023. 08. 10. 07:01
Előzmény: #202605  slash
#202609

2008-ban még nem nyílt ki mindenki számára az EU. munkaerő piaca, ez miatt volt nagyobb munkanélküliség...
Ma sokkal rosszabb az ország pénzügyi és gazdasági állapota mint 2008-ban, ezzel jobb ha tisztában vagy... Azok akik most dolgoznak Magyarországon, azoknak zöme nyugdíj előtt áll és azt várja, hogy mikor mehet nyugdíjba... A mostani dolgozók tömegesen mennek nyugdíjba a következő hónapokban....
A fiatalok egy pillanat alatt lelépnek innen amit a helyzet rosszabbra fordul....
Az emberek zöme most sem él jobban mit 2010-előtt, amennyivel nőttek a bérek, nyugdíjak legalább annyival nőttek az árak is....
Az ország elérte a csúcsot, innentől kezdve évről évre rosszabb lesz a sorsuk azoknak akik maradtak.....
Törölt felhasználó 2023. 08. 10. 07:00
Előzmény: #202607  Törölt felhasználó
#202608
jav:ha
Törölt felhasználó 2023. 08. 10. 06:59
Előzmény: #202606  Törölt felhasználó
#202607
most felkeszulten varom a gazdasagi telet. Nem oly alaptalan a hitelellenesseg egy alapbol videkiben, viszont egy pestinek tenyleg felesleges ovatossag nemi esszeru de nem tulzott elhitelezodes.Nincs gond a hitellel ja hasznos dologra megy
Törölt felhasználó 2023. 08. 10. 06:52
#202606
2008-13 ? Muhaha. Videken alig volt munka 10 korommel kapaszkodott mindenki a meglevobe. Bp Vas Fejer Gyms-be meg toboroztak a munkaerot a portalok. De most mar Bp vagyok-itt mindig van munka -max jo szar az  alja- 1valsag 1eletre eleg, usztam a hitelbe a nagyravagyasom miatt
slash 2023. 08. 10. 05:46
Előzmény: #202599  dexter
#202605
Végigéltem a 2008-2013as válságot, 2008 nem fog megismétlődni, akkor itthon szinte mindenki csóró volt. Hatalmas munkanélküliség,mindenki kapaszkodott a melójába bármilyen szar volt.Ma jobban állunk bár a helyzet tényleg kemény lesz. 
kukker 2023. 08. 10. 05:10
Előzmény: #202598  Pistike12
#202604
"Pedig fekete feher a valasz. 2.eve nem no az ar nominalisan es kozben osszesen vagy 30-35% infla  volt. Jovore lesz kb 6-7%. Szerintem eleg fekete feher a történet. A mostani VALÓS ADÁSVÉTELI ÁRAK, tehat nem a comosok. NŐNI fognak nominalisan jovo ev 2 feleben, ha csökken a kamat.
Azert ez nem atomfizika."
Itt nem számolhatunk semmit, úgy gondolom.
Mert hatalmas mennyiség a lufipénz.
Az a pénz, ami hitelként, ilyen-olyan elengedésként a kormányzatok beletettek a gazdaságba, a szektorokba és ami az emberi mohóság miatt beépült az árakba. 
Ha nekem lufipénz nélkül ért a lakásom 10 milliót, majd adott a kormány egy szegmensnek 8 millió vissza nem térítendőt és ezért én felemeltem 5-el, mondván neked még mindig van 3 nyerőd, akkor én nem a valós, a gazdaságban megtermelt javakból kaptam annyi, amit az addigi "egészséges" gazdaság kitermelt piaci alapon, hanem egy olyat, ami "nem érdemeltem meg" de attól független az ideológia meg le lett gyártva a fejemben: ez az emelés nekem jár, a lakásom ennyit ér.
Ez volt az EV szegmensben is, ami ugyan így kihatott.
Ez a kettő volt szerintem látványos az átlagember számára, ami a "szem előtt" volt.
És a lufipénzek jöttek és jöttek és az ár emelkedett. 
Tehát az mondom, hogy azt mantrázni, hogy mi a valós illetve az, hogy ami ma van az a valós, az ezek miatt tévedés.
Itt az emberi mohóság van, ami miatt benne vagyunk abban, amiben és ami fele megyünk továbbra is.
Ja: és ugyan úgy benne vannak a lakáskiadók is.
Akiknek már rég kitermelte a lakásuk árát az eddigi kiadás, de még mindig emelnek, mert a: piac.
Hát nem.
Csak a lufipénz ott is.
Mindenhol.
Csak van, aki meg tud állni a "nekem még több jár"-ban és van, aki nem.
Mert mocskosul mohó.
És utána szidja mondjuk lölöt az új hajója miatt.
Hogy neki az miért jár.
Hát mert te is ugyan az vagy barátom.
Csak az arányok mások.
De ugyan azt teszed.
Nem tudsz megállni, mert neked mindig több jár.
Nem vagy tőle különb.
Szép napot.
tihamer
tihamer 2023. 08. 09. 23:49
Előzmény: #202594  J0hnnyEnglish
#202603
Ez is egy lehetőség valakiknek.
SimpleB
SimpleB 2023. 08. 09. 23:02
Előzmény: #202599  dexter
#202602
Még csak most kezdődtek a gondok. 2024-ben további lejtmenetben lesz a gazdaság. A mélypontot 2025-ben érjük el. Nagy vezérünk szavai is valamennyire igazolódnak, hogy jövőre már sokan annak fognak örülni, hogy lesz munkahelyük. Megint nagyon sok cég fog földbe állni és már most látszódnak a forráshiány jelei. Az elkövetkező két évben az átlag magyarnak nem a lakásvétel lesz a legnagyobb gondja...
Murdoch 2023. 08. 09. 22:52
Előzmény: #202600  Andy01
#202601
Van 5. Kerületi ingatlanod? Ha igen, emelkedést fogsz látni, ez olyan, mint a számmisztika.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók