Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
wantuu 2023. 08. 26. 16:36
#203560

Bp / 40M ft-ig / kicsi lakás / kiadható / 2000-es években normálisan kivitelezett társasház (vagy akár teljesen újépítésű)
Van tippetek, hol érdemes nézelődni, tudtok olyan házat ahol több ilyen lakás van?
(Nem nekem lesz, családtag szeretné lekövetni a lakáspiacot ezzel a pénzzel, bármerre is menjen.)
lacikonyha 2023. 08. 26. 16:29
Előzmény: #203556  siemens
#203559

ha tényként közölsz valamit, miért csodálkozol, hogy annak van kezelve
ha rászoksz hogy véleményt  véleményhez illően közölsz, meglátod mi a fogadtatásbeli különbség
..
tegnap már volt róla szó, hogy többek között a herderi jóslat hatására mára elég cizellált a magyar nyelv, hogy ne csak baltával faragott minőségben lehessen általa gondolatokat átadni
siemens 2023. 08. 26. 16:27
Előzmény: #203557  Bolton01
#203558
"44nm, fotók alapján izlésesen fel volt újítva, épített zuhany, szép konyha, beépített szekrények, felső emeleti, kis erkéllyel. 88 millió Ft volt."
--
Nem erről beszélgetünk? Ha nem, akkor bocsánat, és nem mondtam semmit.
Bolton01 2023. 08. 26. 16:21
Előzmény: #203552  siemens
#203557

Én emlékszem az ingatlanra, mert gondolkodtam a megvételén, és megnéztem élőben is, beszéltem a tulajjal is.
Nem 2M/m2 volt az ár. Ha jól emlékszem, 32 (vagy 34?) m2 volt, és 50M volt az ára, de teljesen és frissen fel volt újítva. (konyha, klíma, stb konkrétan nem volt használva még).
A m2 ára 1,5-1,6M körül volt (meghirdetve), 47-ért odaadták volna különösebb alku nélkül. Kb megtekintésem után 2-3 héttel megvették amúgy, mert beszéltem újra a tulajjal. Kb. 1,45M volt m2-e, de gyakorlatilag csak  a ruhákat kellett odavinni. Nem volt egy alkalmi vétel, de azóta se dobott fel ilyet az ingatlan.com, úgyhogy nem tudom most mennyi lenne az ára ...
Tipp valakinek?
siemens 2023. 08. 26. 16:19
Előzmény: #203555  lacikonyha
#203556
Nyugodtan kiröhöghetsz. Valahogy túllépek rajta.
lacikonyha 2023. 08. 26. 16:14
Előzmény: #203552  siemens
#203555

ha a véleményed írod a hozzá  passzoló, nem pedig tényközlő stílusban, minden rendben tartalomtól függetlenül
ellenkező esetben tényközlésnek látszik, ne csodálkozz ha akkor már a tényszerűsége joggal vitatható, cáfolható, akár kiröhöghető stb
Placi82 2023. 08. 26. 16:08
Előzmény: #203552  siemens
#203554
2 mft ert hasznalt lakas, es nem szo szerint  a parlamentnel, vagy Svabhegyen van. Akkor az nyugtatora  sok tomeny alkohol tipikus esete.🤣🤣🤣
Placi82 2023. 08. 26. 16:05
Előzmény: #203544  dexter
#203553
Pont igy.
siemens 2023. 08. 26. 16:05
Előzmény: #203551  lacikonyha
#203552
Próbáltam utánaolvasni, de bevallom már nem emlékszem az ingatlanra. (Elnézést) Előtte azt hittem lakhatásról van szó, később derült ki, hogy befektetés.
--
Nézd el nekem, ha azt gondolom, hogy 2 millió ft/nm áron vásárolt használt lakás az nem befektetési kategória. (2022-ben sem volt az)
--
Persze tévedhetek.
lacikonyha 2023. 08. 26. 15:50
Előzmény: #203542  8193
#203551

az ő akkori egyik tévedése a megközelítési mód volt
ő azt a lakást úgy mérlegelte, mint egy tartós használati cikket ahogy szokás, egyik fő érve az volt, hogy ő nyitott ablaknál szeret aludni és az ott nem menne neki
és nem vesz tudomást arról, hogy az épített ingatlanok értékét három komponens eredője adja, mégpedig a funkcionális, esztétikai és szimbolikus részértékek eredője
és a fő hangsúly lehet nagyon máshol is különböző esetekben, és ő abban téved, hogy a funkcionális értékre (jól tudna e ott aludni) teszi a kizárólagos hangsúlyt,miközben annak az ingatlannak az esetében az a sokadlagos szempont
..
az értékbecslések elején el kell dönteni, hogy milyen értékelési módszert használ az értékbecslő, mivel nem az adott ingatlanhoz illő fals eredményt ad 
..
a másik tévedése, hogy a saját egyéni szubjektív szempontját tekinti mérvadónak, és tényközlésként  teszi közzé általános érvényűnek előadva azt
miközben egy olyan lakóingatlan egész más réteg potenciális zsákmánya, és csak az ő szempontjaik szerint valid egy értékelés
..
persze lehet hogy csak a véleményét tette közzé, és csak a tényközlő stílus használata volt a fals
dehát a stílus lényeges
siemens 2023. 08. 26. 15:40
Előzmény: #203549  siemens
#203550
Felújítást.
siemens 2023. 08. 26. 15:39
Előzmény: #203547  Bolton01
#203549
Egyértelmű. 250 ezerrel számoltam/nm. És airbnb-vel.
siemens 2023. 08. 26. 15:37
#203548
Azóta se tudnád eladni haszonnal..... Ez a lényeg!
Bolton01 2023. 08. 26. 15:36
Előzmény: #203526  siemens
#203547

A két lakás nem összehasonlítható szerintem, mert ez a most linkelt gyakorlatilag 4 fal, totális felújítást igényel. Az nem 2 forint, a hozzáértők talán tudnak rá tippet mondani.
Ami nekem szemet szúrt, hogy a fürdőszobai ablakon kívül egyetlen ablak jut az 56 m2-re, szóval elég sötét, nem véletlenül ég a fotókon is a villany, fényes nappal. Tippre ennek a lakásnak is bőven 1M/m2 lenne a végső ára felújítás után ...
siemens 2023. 08. 26. 15:30
Előzmény: #203542  8193
#203546
Ez a lakás 8 éves megtérüléssel megvehető. Te mondtad, befektetés..... Ez az! A másik lényegesen több, 250 nap/év számolva.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 08. 26. 15:22
Előzmény: #203541  dexter
#203545
"Ha lakni vetted, akkor végülis mindegy" így van, mint jocó barátunk bevásárolt és élvezi (meg is volt rá a pénze), nem fog eret vágni magán, ha jövőre 10%-al olcsóbb "lenne" a nm ár, ez már k..ra nem érdekli.
dexter 2023. 08. 26. 15:17
Előzmény: #203538  Pistike12
#203544

Azt nem veszed észre, hogy 2015-2021 között a bérek emelkedése sokkal magasabb volt, mint az indokolt lett volna, a bérek főleg kormányzati nyomásra emelkedtek.
Többek között ennek is isszuk most a levét a rekord magas inflációval. Többek között most, hirtelen húztuk be az elmúlt évek béremelkedése és az elmaradt szükséges infláció közötti különbséget is.
A béreket akkor lehet emelni, ha nő a termelékenység. A gond, hogy az elmúlt 14 évben csökkent az átlagos termelékenység (kb. felére esett a 2010-hez képest). É s arengeteg akkugyár sem a termelékenységet (hozzáadott értéket) fogja növelni. Sőt...
 
A következő években nemigen lesz jelentős nominális béremlekdés. A bérek növekedése ilyen körülmények között, mint az ország gazdaság most van, automatikusan húzza magával az inflációt, azt meg most orbánék nem engedhetik meg maguknak. A kamatokat is csökkenteni kellene.
Jó kis csapdába kormányozta magát ez a "szakértő" kormány, nincsennek most irigylésre méltó helyzetben, főleg úgy, hogy már nincs kötük hozzértő ember.
Az állami kiadásokat kellene drasztkusan csökkenteni, az elmúlt 14 évben épített óriási vízfejet leépíteni, meg a lopást abbahagyni, de egyiket sem fogják.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 08. 26. 15:17
Előzmény: #203538  Pistike12
#203543

Az eladási kényszer egy vélt "fogalom" mert a devizahiteles mizéria alatt is elég kis %-ot érintett, aki valóban csak azért adta el az ingatlant.
Ebből a szempontból most is van árlehajtó hatás, mert a beállt piac mellett licitálás nincs, csak lefele korrekció (átlag ingatlanokról beszélek).
A hitelpiacot figyeld, ha az beindul, akkor ismét felfelé fogunk menni, ha nem akkor marad az egy helyben toporgás, lecsorgás...
Hitelkamatok esetén most is kapsz hitelt ahogy írták 7% környékén, de elég szar a kamatmarzs, 2015-ben még simán 2-3% volt, most meg 1% körül van. Ez csak addig megy, amíg a bankok olcsón tudnak forrást bevonni (de elárulom ennek is egyszer vége lesz), pontosan emiatt szerintem az ilyen 8% THM körüli lakáshitelezés évekig velünk marad. Innen nézve pedig vagy a fizetések zárkóznak fel durva ütemben, vagy az árak korrekcióznak. Mindenki el tudja dönteni, minek van nagyobb realitása. Valaki feldobta itt a 2000-es évek vergődését, egyre jobban látom a hasonlóságot én is.
8193 2023. 08. 26. 15:16
Előzmény: #203526  siemens
#203542
Hogy rosszat vagy jót mondtál-e akkoriban, azt innen megítélni én nem tudom. 
2 millió per nm valóban sok pénz volt akkor is meg most is, tehát kétségtelen, hogy az a lakás drága volt. De hogy ennek ellenére megérte-e valakinek? Valószínűleg igen.
Az akkor említett tényezőket (zajos környék, zakatol a villamos,...) én nem látom értékcsökkentőnek.
Érdekesebb a kérdés, hogy 890ezerért a felújítandó magasföldszinti jobban megéri-e, mint a felújított berendezett 4. emeleti volt 2 millióért? Szerintem egyértelmű nem!
dexter 2023. 08. 26. 15:05
Előzmény: #203527  Pistike12
#203541

Akkor már érthető miért kapálózól annyira, hogy az ingtalan árak nőni fognak a közeljövőben.
Mindig vannak, akik a lokális árgörbe csúcsán vesznek, most te is így jártál. Ha lakni vetted, akkor végülis mindegy, ha befektetésnek, akkor meg elég drága tanuló pénz volt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek