Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lacikonyha 2022. 12. 09. 11:18
Előzmény: #186535  sardnarellum
#186540

egy bérlő honnan tudja hogy a bérbeadó bevallja e a nav-nak a bérleti díjj jövedelmét?
azon túl, hogy mit mond erről a bérbeadó
engem erről még egy bérlőm sem kérdezett, magamtól meg nem szoktam erről beszélni, és mindig adóztam, a bérlő személye meg nem szerepel sehol az adózási folyamatban
ehe
ehe 2022. 12. 09. 11:14
Előzmény: #186538  ehe
#186539
Itt tartunk 2022-ben ebben a kva országban, és állítólag ez a kisebbik rossz :D
ehe
ehe 2022. 12. 09. 11:13
Előzmény: #186536  signal2
#186538
És mire mész a tartózkodási hellyel???
Ha majd egyszer nem lesz hova bejelentkezned állandóra mégis mit csinálsz, bejelentkezel a híd alá?????
Ha életvitelszerűen évekig ott laksz állandó lakcímként kéne bejelentkezned...
https://alberletkozvetitok.ingatlan.com/ingatlanaink
Itt vannak ezek is, elvileg egy nagy ingatlankezelő cég van mögötte, és ezek se engednek állandó lakcímet létesíteni, de aktív munkaviszonyt persze igazoljak.
Benzedrine
Benzedrine 2022. 12. 09. 11:13
Előzmény: #186536  signal2
#186537
Alapvetés. Ha nem engedi a tulaj akkor az munkásszálló és nem bérlakás.
signal2
signal2 2022. 12. 09. 11:05
Előzmény: #186535  sardnarellum
#186536
Én 7 különböző albérletben laktam, és abból 6 esetben bejelentkeztem oda, mint tartózkodási hely.
sardnarellum 2022. 12. 09. 10:57
Előzmény: #186533  mr_bob
#186535
15 éve kezdtem a budapesti pályafutásom, szakképzés, egyetem, stb. 0 db ismerősöm van/volt, akit bejelentett volna a főbérlő, szerződés általában volt. Magamat is beleértve amíg albiban laktam. Egyszer betörtek az egyik helyre, teljesen ki volt akadva az öreg, hogy a rendőröket hívtam először, nem pedig őt, mert így bajba fog kerülni, megpróbálta beadni a helyszínelőknek, hogy a lakótárs csajjal egy pár vagyunk, ő pedig az unokahúga és azért lakunk ott. A rendőrök csak annyit mondtak, hogy ők nem az adóhatóság, viszont nem szeretik ha hülyének nézik őket. :D
lacikonyha 2022. 12. 09. 10:40
Előzmény: #186533  mr_bob
#186534

mit gondolsz, mint képzett statisztikus
ha igaz lenne a tihamér szerinti 2014 óta történő ötszöröződés, és ezt megtisztítanád valamilyen okos matematikai műveletsorral az értékesített lakásokba időközben történt értéknövelő beruházások összegétől, mennyivel csökkenne az ötszörös mutató?
kitisztíthatnád belőle az újépítésű aránynövekedést is, az újépítésű korszerűség növekményt is
mr_bob
mr_bob 2022. 12. 09. 09:42
Előzmény: #186514  kukor-ica
#186533
"A másik ok pedig az, hogy nagyon magas a privát bérbeadók adóelkerülése, Büttl Ferenc közgazdász becslése szerint körülbelül tízből egy tulaj fizeti meg az egyébként alapjáraton 15 százalékos szja-t bérbeadás után."
---
jó cikk, de ez azért meglepett
lacikonyha 2022. 12. 09. 09:01
Előzmény: #186523  tihamer
#186532

"2014-hez képest ötszörözödtek az ingatlan árak"
a hári jános meghekkelhette a "tihamér"-t?
vagy a számológépedet?
lacikonyha 2022. 12. 09. 08:50
Előzmény: #186529  steadyp
#186531

kb 5 millió magyar szarabb körülmények között él mint amit egy átlag pesti panel jelent és esélye sincs hogy valaha birtokoljon egyet
steadyp 2022. 12. 09. 08:38
Előzmény: #186514  kukor-ica
#186530

"A másik ok pedig az, hogy nagyon magas a privát bérbeadók adóelkerülése, Büttl Ferenc közgazdász becslése szerint körülbelül tízből egy tulaj fizeti meg az egyébként alapjáraton 15 százalékos szja-t bérbeadás után."
Ez elég súlyos, ha így van.. Én akit kiadót ismerek az mind szerződéssel, közjegyzőivel ad ki. Egy ismerősöm vesz ki lakást olyantól, aki nem adózik és klasszikus hasitasis tulaj jön havonta a KP-ért.
A nagy kérdés amit a cikk feszeget, hogy vajon valaha hozzányúlnak-e bérleti díjak fehérítéséhez, illetve a nagy ingatlanvagyonok megadóztatásához. Szerintem a bérleti piachoz nem akarnak nyúlni, mert a bérlők haragja (áremelések) és a kiadók haragja (több adó) kísérné a próbálkozást. Inkább megemelik a minimálbért, amiből megint tovább megy a szekér egy évig. A kérdés, hogyha tényleg kell majd a pénz, hozzányúlnak-e az ingatlanvagyonok komolyabb adóztatásához?! (vagyonadó, öröklés, stb)
steadyp 2022. 12. 09. 08:23
Előzmény: #186524  tihamer
#186529

Egy kukaszagú lépcsőházas panel azért szerintem mindig is panel marad, a maga bajaival (áthallatszanak a szomszédok). Szóval szerintem komolyabb, látványos emelés max olyan tégla lakásoknál lehet ami tényleg szépen meg van csinálva és a ház/lépcsőház/környék is OK.
Még egy szempont: a multiknál dolgozó közép/felső-közép osztály közel nem kap olyan béremeléseket, mint amit az áremelések indokolnak. Legalábbis az én ismertségi körömben nem hallok 15-20%-os emelésekről.
lacikonyha 2022. 12. 09. 08:19
Előzmény: #186526  Gaguse
#186528

engem csak befektetési szempontból érdekel az ingatlanpiac
erősen sérülékeny szegmenst és lokációt meg figyelje aki akarja
steadyp 2022. 12. 09. 08:14
Előzmény: #186523  tihamer
#186527

Én 15%-t emeltem, ugyanezen gondolatmenet mentén, miszerint csak idén volt ugyan 20% infláció, ami az előző évi bérleti díj emelésben nem volt benne, mert nem volt előre látható. Tehát a bérlőnek majd januártól egy évig ezen az áron megy a lakás, miközben már most látható, hogy a 2023-as infláció is valahol 10 és 20% között lesz.
De az emelést a .com kínálati áraival szemben is ellenőriztem és váltani csak minimális, pár ezer forinttal olcsóbb helyekre lehet, így remélem nem megy el a bérlő.
A fodrász nekem is kb ezt az emelési ívet járta be, előző alkalommal mondta, hogy már 3500ft lesz. Ami súlyosabb, hogy a könyvelőm épp ma jelentett be egy 150%-os díjemelést. Valószínűleg a KATA-sok rászabadultak a könyvelőkre, akik most "aki többet fizet, maradhat" alapon válogatnak az ügyfelek között.
Gaguse
Gaguse 2022. 12. 09. 08:05
Előzmény: #186525  lacikonyha
#186526
rosszul fogalmaztam, nem rosszul beállított hanem más az amit figyelünk. De a kis garzonok még tényleg nem indultak meg lefelé, igazából az az egyetlen amit még ki lehet fizetni. a nagyobb lakások de inkább a cs.házak zuhannak....
lacikonyha 2022. 12. 09. 08:03
Előzmény: #186522  Gaguse
#186525

csak az adott várost, és a 35 nm-es panelt
mivel ilyenek az enyémek, ezért érdekel, és ha veszek, ugyan ekkorát veszek
..
hogy lehet rosszul beállítani a hirdetés figyelőt?
tihamer
tihamer 2022. 12. 09. 07:55
Előzmény: #186514  kukor-ica
#186524
Budapesten tényleg megjelent az a jól kereső, jómódú fiatal középosztály, felső-középosztály, aki ezekre erre keresletet tud támasztani. Ne tegyünk úgy, mintha itt valami nonszensz dolog történne, ahol mindenki drágán adja a bérleményeket, és senki nem tudja kifizetni. Ez csak úgy lehet, hogy valaki mégis kifizeti”
Ez így van!
Itt a fórumon nagyon sokan általánosítanak, hogy a lakosság, a nép nem tudja kifizetni az emelt bérleti díjakat. 
Nekem éppen elég ha a felső 1-2-3-4 decilis kifizeti.
tihamer
tihamer 2022. 12. 09. 07:48
Előzmény: #186510  tothjoco
#186523
"Elképzelhető szerinted egy olyan folyamat hogy 10%-ot esnek az árak a bérleti díjak meg 20%-al nőnek."
Minden elképzelhető.
2015-2016. környékén defláció volt. Én akkor is emeltem, igaz nem sokat.
Továbbá 2014-hez képest ötszörözödtek az ingatlan árak és ehhez képest viszont a bérleti díjak kb két és fél , három szorozódtak.
Mindent lehet mindenhez viszonyítani.
Én próbálom kihozni a maximumot a bérleti díj emelésben, persze "normális" keretek között.
Lakásoknál csak 18 %-ot emeltem január elsejétől azzal az ígérettel hogy 1 évig annyi is marad. Ez viszont nekem is kockázat, ha ne adj isten elszáll az infláció ( lásd 90-es évek közepe, ~30 % körüli infláció).
Nézzünk egy másik szolgáltatást:
- pl a fodrászom 2013-ban 900,- forintért vágott. Most 3400,- forint. Ez közel 4-szer annyi. Én 400 %-ot nem emeltem 2013. óta.
Én sosem emeltem évközben. A többi szolgáltató (fodrászom, Pizzázóm, stb) többször is.
2013-ban az egyik másfél szobás lakásomat annyiért adtam ki, mint most január elsejétől több garázsomat fogom. Ezt én sem hittem volna!
A garázsaimra mindig nagyobb volt a kereslet, mint a lakásaimra.
Gaguse
Gaguse 2022. 12. 09. 07:47
Előzmény: #186520  lacikonyha
#186522
lehet rosszul állítottad be mert az enyém telivan zöld nyíllal.... most nem cseszegetés képpen írom, de tényleg. Mire mentettél? 
Gaguse
Gaguse 2022. 12. 09. 07:46
Előzmény: #186518  lacikonyha
#186521
Az én célkeresztemben nem csak Kozármisleny van, csak azért figyelem mert sokat járunk Pécsre mert a feléeségem oda valósi. Viszont jó indikátor ;)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek