Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gang 2022. 05. 12. 06:11
#162100
BÁV kutatás: 
„Egyetlen év alatt 9 százalékkal, 40 százalékra emelkedett azok aránya, akik nem rendelkeznek semmilyen pénzügyi tartalékkal. 
A legtöbb megkérdezett esetében a meglévő megtakarítások csupán néhány hónapra elegendőek. A válaszadók közel 70 százaléka úgy érzi, hogy az áremelkedések jelentősen rontják anyagi helyzetüket, 10-ből 8 válaszadónál pedig a fizetés nem követi az infláció növekedési ütemét. Míg tavaly például a válaszadók 15 százaléka tervezett gépjárművásárlást, addig idén ez az arány már csupán 5 százalék volt.“
tothjoco
tothjoco 2022. 05. 12. 06:02
#162099

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20220511/1600-forint-a-legolcsobb-langos-a-balatonnal-500-forint-a-fagyi-a-horvat-tengerparteval-vetekszik-a-magyar-nyaralas-ara-544295
Uraim! Ez egyszerűen nem igaz a Balatonnál. A lángos Tihanyban 900 ft (ok, tudom ez is sok), Füreden a fagyi 450 a legdrágább helyen. És nem ""átlagosan 500 forint körül mozog jelenleg egy gombóc"" Főcímként... Értem hogy megy a szenzációhajhászás de azért fenntartással kezelném...És ezzel elijesztenek innen mindenkit... (NINCS semmilyen turisztikai érdekeltségem, de a balatoni vendéglátós népeket az ilyen cikkek felháborítják az átlagembert pedig taszítják Horvátország felé.) Egy barátom most jött haza, háát ha szerinte is "k...a drága" akkor ott is van baj.
tihamer
tihamer 2022. 05. 12. 03:36
Előzmény: #162093  lohran
#162098
Az akciós túró rudi decilisbe. 😆
Bocs, ez magas labda volt.😃
Törölt felhasználó 2022. 05. 12. 01:04
#162097
Lázár lesz az építésügyi miniszter. Szerintem ez garancia az ingatlanok további drágulására, a CSOK-ra. stb. És a szegényebben eladósodására, a klasszikussal élve "Akinek nincs semmilye, az annyit is ér".
Egészségügyi minisztérium nem lesz. Valószinüleg ugyanaz fog menni, mint eddig : családtámogatások csúcsra járatva, rezsiharc, valamilyen ellenesség (a roma, zsidó, meleg, multi, stb. után), a további harc Brüsszelel, lerohadt korházal, stb. 
Törölt felhasználó 2022. 05. 12. 00:15
Előzmény: #162095  berlini
#162096
Ezeket a szamokat meglatom ismet elkezd a sell gomb folott korozni a kezem.
De vegulis pont kibirtam egy napot h ne gondoljak ra.
berlini
berlini 2022. 05. 11. 23:58
Előzmény: #162094  berlini
#162095
https://www.ksh.hu/stadat_files/jov/hu/jov0005.html
de itt a pontosabb. A 2020-as számok: éves bruttó jövdelem egy főre: (Ma ennyi lehet nettó)
1. decilis:        551 735
2. decilis:       997 156 
3. decilis.     1 377 400   
4. decilis:    1 610 347  
5. decilis:    1 874 396   
6. decilis:    2 093 569     
7. decilis:    2 211 936   
8. decilis:    2 613 400   
9. decilis:    3 231 025, 
10. decilis:  5 328 695
Persze ez sem tükrözi a tényleges viszonyokat hiszen más egy évi 2,6 milliót kereső egyedülálló helyzete mint egy négytagú családé, ahol 4*2,6 = 12,4 millió az éves nettő jövedelem, tehát havi 1 millió feletti.
berlini
berlini 2022. 05. 11. 23:43
Előzmény: #162093  lohran
#162094
Emlékeim szerint az egy főre jutó éves jövedelem a felső (10.) decilisben (mindegyikben 960 ezer ember van):
kb. 5 millió, a 9. decilisben 3 millió, a 8.-ban kb 1,5 millió, 7.-ben kb. 1,3 millió ft
lohran 2022. 05. 11. 23:21
Előzmény: #162092  berlini
#162093
Én mellik decilisbe tartozom ?
berlini
berlini 2022. 05. 11. 23:14
Előzmény: #162090  J0hnnyEnglish
#162092
Az hogy idén mekkora lesz a jövedelememelkedés azt nyilván csak jövő év elején fogjuk látni.
Tények azért már most vannak:
- decemberben bértárgyalások eredménye 5-10% közötti béremelést hozott
- már most tárgyalnak a szakszervezetek szinte minden ágazatban az évközi emelésről.
És egy pár  kögazdasági alapvetés:
- ameddig van gazdasági fejlődés, addig a bérkiáramlás növekedése nagyobb mint az infla.
- ameddig az ágazatok többségében munkaerőhiány van addig a béremelkedések nem különösen hosszú 
tárgyalásokon ki vannak kényszeritve.
- ha sorozatban nagyobb létszámú generáció megy nyugdijba mint az ujonnan belépőké, addig a munkáltatói  béralkupozició egyre rosszabb lesz. (Márpedig a következő pár év erről szól majd.)
Ja és abban egyetértünk, hogy azoknál a deciliseknél, ahol a jövedelem szinte teljes mértékben az élelmiszerre van költve a lakásvásárlás idén még kevésbé jöhet szóba, de hát én a felső 2-3 decilisekről irtam. Azok eddig is csak jövedelmük kis részét költötték kajára. Ők legfeljebb egy 100%-os inflációt vennének észre. (Az csökkentené észrevehetően a folyamatos megtakaritásaikat.)
steadyp 2022. 05. 11. 22:45
#162091

Mind a kettőtökkel egyetértek. A többszáz millióra árazott 20-30 éves családi házak korszakának valószínűleg vége, mert nem lesz már hitel, vagy csak jóval drágábban, a támogatások eltűnnek vagy az eredeti támogatási összeg elinflálódik és már nem sokat jelent egy vásárlásnál. A régi energetikai rendszer és az energiaárak potenciális elengedése ezeket a típusú ingatlanokat különösen érinti. A magas kamatok mellett az eladóknak is sürgősebb lesz, elég ha csak kiszámolja, hogy havonta/évente mennyit bukik a kamaton amit kaphatott volna ha már eladta volna. (Már aki ténylegesen tud hova menni, mert sok ilyen háznál előbb szeretnének madarat fogni és csak utána kezdenének nézelődni, hogy hova mennének).
A panel és hasonló tömegáru viszont könnyen lehet hogy nem fog csökkenni, vagy csak minimálisan, max 10-20%-ot néhány év alatt (pl 40M-s panel visszamegy 32-36M-ra). Vagy épp az inflációhoz közeli mértékben még drágulhat is (évi mondjuk 5%-t). A bérleti díjak szintúgy.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2022. 05. 11. 22:26
Előzmény: #162089  berlini
#162090

Nem megyek bele vitába mert nem értjük egymást! Én nem várom a lohran féle elmebeteg korrekciót, illetve nem minden területen.
Az általad említett decilisekben a kaja el is vitte a lóvé nagyobb részét.... és nem, a versenyszférában nem gondolom, hogy nettó 10-14%-os béremelést kaptak volna "átlag".
berlini
berlini 2022. 05. 11. 22:10
Előzmény: #162088  J0hnnyEnglish
#162089
Az igaz, hogy a fegyverpénz, adóvisszatéritéses választási ajándékok tolták meg igazán a bérkiáramlást, de butaság lenne nem észrevenni, hogy erre az évre voltak tartós emelések.
- a bérminimumok emelése 20%-kal
- 13. havi nyugdij (8%) + inflációkövetés kb 8%
-  És a versenyszféra sem tud mit csinálni. A munkahelyek többségénél munkaerőhiány van, igy bizony a többségnél röpködtek a legalább 10-14%-os béremelések.
Ideje lenne már azt is észrevenni, hogy a bérből és fizetésből élők 70-80%-a már évekkel ezelőtt kiárazódott a nagyvárosi ingatlanpiacról és a felső 1-3 decilis veszi meg az áremeléseket és idén sincsen ez másként.
Az áremelkedés pedig nem az én mániám.
ha van mániám, akkor egy kórosnak tekinthető van csupán.
Szeretem elmondani a véleményem éspedig azt mondom ami van és nem azt amit a fórumközönség hallani szeretne.
Már több mint 3 éve ezen a fórumon.
De úgy látom mindhiába.
Folyamatosan dől a sértődöttség itt a többségből, hogy :
- a piac csak nem akar már végre rendes lenni és korrigálni
-  mit gondolnak azok a szemét eladók
- jönnek az elméletek arról, hogy a nagyon drágák csupán kivételek és az igazán jól árazottakat nem is látjuk mert azok a hirdetés feltétele után azonnal eltünnek (megveszik őket)
Innen már csak az a csúnya ördögbácsi hiányzik aki annyi galibát okozott már az elmúlt pár ezer évben. Nyilván a magyar ingatlanpiac alakulásában is benne van a szőrös keze. (Most jut eszmbe, hogy orbán kezét meg kellene nézni alaposan.)
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2022. 05. 11. 21:46
Előzmény: #162077  steadyp
#162088

Minden honnan éppen hallja vagy nem hallja az ember micsoda fizuemelések vannak voltak, lesznek (állítólag). Valamiért nekem soha nem emeltek csak a semmire, tettem érte vagy vált az ember, szóval ennyit arról, hogy 2022-ben a versenyszférában eléri -e az inflációt a fizuemelés. A statisztika is rohadt megtévesztő a rendvédelmi szervek fegyverpénze miatt. Nagyon megtévesztő az egész mert a legalattomosabban az élelmiszer gyűrűzik be a mindennapokba. Saját kosaramon látom, direkt számoltunk is nagyjából 2 év alatt a duplája megy el kajára. Na most ez egy négytagú család esetén alapból 100.000, Ft emelkedés legalább.
Igazi megtorpanás csak akkor lesz, ha a kamatstopot végre hajlandóak kivenni a tücskök kezéből, addig megy a dőzsölés. Van itt valaki aki rá van kényszerítve, hogy iparkodjon az előtörlesztéssel, mert 10 év múlva kamatforduló?
Lohran állandóan nyafog a panyel miatt, azt nem veszi észre, hogy a tégla és a családi szorzója ugyan úgy megmaradt, tehát dőlhet mindenki a kardjába.
Berlini emelkedés mániájával azért nem értek egyet, mert a bérből/katából/semmiből élők többsége ebben az évben (piaci hitel THM bemegy 7% fölé) végleg kiárazódott a piacról - ez van.
ég a pénz és felértékelődik az eszköz (mindenhol ezt látod)
berlini
berlini 2022. 05. 11. 21:36
Előzmény: #162085  lohran
#162087
Azért nem kellene már a lakásárazást egy az egyben azokra az ártatlan tyúktolyásokra átvinni.
Van szerencsém bejelenteni, hogy szeretem a tojást (mint Te a túrórudit)
Hetente veszem. (Aldi, Lidl, tesco, Auchan váltakozva) 
Ma már nincsen olcsóbb 60 ft-nál.
Csak ha szalmonellás.
Murdoch 2022. 05. 11. 21:10
Előzmény: #162081  steadyp
#162086
Ezzel tökre egyetértek, viszont az összkép érdekel. Ha meglesz hamarosan a 20k eladó ingatlan (Bp.), akkor megvan a trend. Házak meg a dögvész kategória, nem releváns. Azaz inkább egyszerűen értelmezhetetlen, előbb iszom el a foglalót (aka melós), mint valami ilyenféle holdkóros dologba belekezdjek.
lohran 2022. 05. 11. 20:53
Előzmény: #162083  greenman76
#162085
Akcióban
Törölt felhasználó 2022. 05. 11. 20:18
Előzmény: #162082  greenman76
#162084
Az en fantaziam se mozgatja meg, de maset meg megis.
greenman76
greenman76 2022. 05. 11. 20:17
Előzmény: #162070  lohran
#162083
30 -ért mégis hol? Közvetlenül a tyúktól...??:-)
greenman76
greenman76 2022. 05. 11. 20:12
Előzmény: #162068  Törölt felhasználó
#162082

Nekem a Kondorosi nem tetszik, de nézegettem ott garzont kb 2 évvel azelőtt és erősen drágának találtam.
Nemrégiben láttam a com -on egy hasonlót, hát majd kiesett a szemem mennyiért árulták. Ennek tükrében a 150 egyáltalán nem elrugaszkodott...
steadyp 2022. 05. 11. 20:06
Előzmény: #162080  Murdoch
#162081

A lottó helyett a madárfogás az új nemzeti sport :) Nincsenek statisztikáim, de annyiban szerintem torzítják a képet ezek a felárazott ingatlanok, hogy ami nincs felárazva, az viszont napok alatt elkel, tehát mire a nép hétvégén ránéz a .com-ra, akkor újra már csak a túlárazottat fogja megtalálni.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek