Topiknyitó: Hathor 2022. 12. 08. 14:35

Magyar Állampapír tulajok  

Magyar Állampapír tagoknak
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ktamask kedd, 17:47
Előzmény: #21028  Rincewind2
#21032

Amit ma megvehetsz, ne halaszd holnapra!
:).
ktamask kedd, 17:43
Előzmény: #21027  tihamer
#21031

Hogy lesz ebből végére "átlag" 5% infláció? Néhányan ezt tippelték, meg 6-7%-ot...
Ahogy írtam, eddig a 4-et sem értük el havi szinten, akkor júliustól 6%-ra fel kellene mennie, és stabilan ott maradnia.
Mission Impossible.
4,5% inflát jósoltam talán..tartom!
zajec
zajec kedd, 17:38
Előzmény: #21029  Rincewind2
#21030
0,03% az sok?IVV vs. SPY: Head-To-Head ETF Comparison | ETF Database (etfdb.com) 
Én azért nem veszek, mert eszetlen magasságokban vannak a tőzsdék.  A tőzsdéken lévő cégeknek a profitja  és osztaléka  nem arányos ezzel a növekedéssel még ha a jövőt árazzuk akkor sem. legalább is én ezt nem látom. 
Rincewind2 kedd, 16:23
Előzmény: #21024  Ishar
#21029
Sokan azt mondják azért nem vesznek S&P ETF-t, mert magas a vételi és eladási jutalék ez igaz, de ha 20 évig tartod és nem napiban kereskedsz, akkor már kevésbé számít én az OTP Föld Kincsei Alap kereskedési feltételeit nem ismerem, de sok alap van aminek a kereskedési költsége a töredéke vagy akár az ETF-nek.
Rincewind2 kedd, 16:18
Előzmény: #21023  ktamask
#21028

Az ingatlan az érdekes. Ha felénk vetted 2000-ben akkor 2015-ig 50% bukóban voltál + infláció. Ha 2016-ban vetted és az elmúlt 2 évben eladtad akkor 300%.
A babakötvény hátrányait többször leírták, természetesen mindenki aki veszi annak a gyereke jól edukált.
A nyugdíjpénztárt viszont kicsit nehéz megérteni, 10 év megtakarítás után a a hozam három évente felvehető és bármire használható.  Ja és amikor indult akkoriban a munkáltatók még toltak bele ajándék pénzt, természetesen ez régen volt plusz a 20% adó visszatérítés az évesítve nem sok, de a költségeket simán fedezi és még extra hozama is marad.
Nekem a NYESZ számlámon is van jelenleg PMÁP, amit tavaly karácsony előtt vettem azoktól akiknek kellett a pénz másra, a 10 éves MÁK-ot cseréltem le mert jó üzletnek tűnt. Jövőre valószínűleg a Pmápot cserélem, mert jövőre nem tűnik jelenleg jó üzletnek.
Az S&P és a többi ETF-t nem írom, mert naponta változik az eredménye.
Egy dolog lényeges magas kamat környezetben könnyű jó hozamot elérni, olyat ami jól néz ki.
tihamer
tihamer kedd, 15:41
Előzmény: #21026  tihamer
#21027
"Virág szavai szerint „nagyon visszafogott tere van a további kamatvágásnak”, és valóban, ha a most 4 százalékos infláció a várakozásoknak megfelelően tovább nő egy kicsivel, akkor nem lenne reális ennél jobban lazítani."
tihamer
tihamer kedd, 15:38
Előzmény: #21025  tihamer
#21026
tihamer
tihamer kedd, 15:31
#21025
Óvatosság lett úrrá.
https://www.azenpenzem.hu/cikkek/nagyon-ovatosan-csokkentett-kamatot-az-mnb/10213/
Mínusz 0,25 %.
Így most kerek 7 % a jegybanki alapkamat holnaptól.
Ishar
Ishar kedd, 15:17
Előzmény: #21022  sztiv
#21024
...a még nagyobb pontosság kedvéért pedig az OTP Föld Kincsei Alap vételi költsége 1,5 százalék (pl. az Erstén keresztül).
ktamask kedd, 15:09
Előzmény: #21020  Rincewind2
#21023

Én nem erőltetem rá az állampapírt senkire sem.
Valaki érdeklődik itt (állampapírok után), hogy melyiket válassza, matematikailag kiszámoljuk 1-2-3 év távlatában (főleg ennyire kíváncsiak általában),h melyik lenne a legjobb.
Ugye itt a nagy kérdés a BMÁP, "most jó", de később kérdéses.
PMÁP szintén 2025 kamatfizetésig jó, utána az is kérdéses.
A FIX-esek (FIXMÁP, új MÁP+ (1MÁP már nem sokáig lesz) nem kérdésesek, tényként kell kezelni,h mennyit adnak, FIX-en.
Valószínűleg a tapasztaltabbak, a PMÁP kamatfizetés után szétbontják a PMÁP befektetést, én erre tippelek. Még én sem tudom mi lesz 2025 kamatfizetés után, addig még bőven van idő gondolkodni.
Témánál maradva: ~40 éves vagyok, nincs nyugdíjbefektetésem, párszor már rám akarták tukmálni, főleg OTP-sek, de mindig ellenálltam. Valahogy nem éreztem még úgy, de majd elgondolkodom rajta újra.
Mint írtam, nem hiszek a hosszútávú dolgokban, ennek 1 oka van.
Mit ér most 100.000 Ft és mit ér 10 év múlva? Értem,h 10 év alatt talán 150.000-200.000 ft lesz belőle, de mégis "értékét veszti", részben-egészben.
1 lakás 10 millió Ft volt, most 30 millió Ft. Aki vett lakást, már 3x-ozott, aki meg "tartogatta a pénzt" a nyugdíjas évekre, annak talán a 10-ből lesz 20 millió Ft, még 20 év múlva. A gyerkőcnek meg lehetett volna venni a lakást 10-ért, később a felére sem elég. (Saját példa van rá családban, hogy tartogatta, majd 1-ben megvesszük..., aztán elszaladtak az árak, felére sem volt elég a pénz)
A babaköténnyel is hasonlóan vagyok. fizetjük azt a gyerkőcnak, ami után jár állami támogatás: 120k/év, 1 összegben megkapja a kamatfizetések után, nem szedjük szét 10k/hónapra, így kicsit többet kamatozik elméletileg. + Főleg most jó infla időszak van, magas kamatok, nagyobb bázis alakul az első években. Magasabb végérték jöhet ki, mint azt eredetileg kalkulálták.
Pont a leírtak miatt nem öltem még pénzt a nyugdíjba,  amit megtermel az ÖNYP talán 1 év alatt, azt most megtermeli a PMÁP, vagy még jobban. A kamat egy része visszaforgatva, egy része "családra költve", mert most még ér valamit.
Lehet hülye logika, jelenleg még így gondolkodok.
sztiv kedd, 15:02
Előzmény: #21018  ktamask
#21022
A pontosság kedvéért az 1% visszaváltási költséget vond le azért....
ktamask kedd, 14:54
Előzmény: #21019  Stayerke
#21021

A mostani 2 év PMÁP "jó" döntés, akárhogy is nézzük, rövidtávon biztosan.
Rincewind2 kedd, 13:11
Előzmény: #21018  ktamask
#21020

Ezt így tényleg nehéz elmagyarázni. A befektetési alapoknál, nyugdíjpénztárnál kétféle veszteség van az egyik nem realizált veszteség ami az árfolyam eséséből adódik és realizált amikor veszteséggel kiszállt valamilyen instrumentumból. A nem realizált veszteség az a piac változásával egyszerűen eltűnhet.
pl. az ÖNYP-k 2008-2009-es és a 2022-es esése, amikor -20-30%-ot buktak az állampapír hozam emelkedésen papíron. Mivel nem adták el a meglévő hosszú állampapírokat ill. további hosszút vettek 10-12% hozammal így idénre tavaly év végére, ahogy az állampapír árfolyamok leestek visszatermelték és nyereségben vannak.
Én koromból adódóan tényleg már csak 10-20 évre nézek előre, de 30 éve még 40-50 évre néztem előre. Én 1998-ban léptem be az ÖNYP-be és az egyik legjobb dolognak tartom a mai napig is. Én akkor is raktam félre hosszútávra, amikor lakást vagy házat vettem.
Ha belegondolsz idén nyitsz egy TBSZ-t és utána minden évben akkor akkor 2030-tól minden évben lesz lejáró TBSZ-d amit adómentesen felvehetsz vagy tovább vihetsz. Nekem is minden évben jár le, viszem tovább ill. rakok hozzá.
Ha valakinek nincs a megtakarításának olyan része, amire nyugdíjig biztosan nincs szüksége ott gond van.
Fontos lenne beleolvasni a portfólió építés alapjaiba.
Én nem az állampapír ellen beszélek, mert nekem is van jelenleg.
Jelenleg ilyen a portfólióm:
állampapír 40%
TBSZ          36%
nyugdíj       20%
egyéb           4%
Alapjában véve a koromnak megfelel, de kevesebb állampapír lenne, ha nem várna ráma  következő években 3 esküvő a gyerekeknek. Egy jövőre lemegy, azzal már csökken az állampapír.
Stayerke
Stayerke kedd, 12:41
Előzmény: #21018  ktamask
#21019
Számokban a lényeg, bravo!!! + + +
ktamask kedd, 12:13
Előzmény: #21013  Atti
#21018

22%-ot hozott 2023-2024 között a Föld Kincsei.
Ha a TBSZ-t nem vesszük figyelembe, amatők befektetők vagyunk, akik 1-2 év után mást keresnek, vagy egyszerűen eltapsoják, vagy kell bármre a pénz (lakásvásárlás pl.), akkor számolni kell a kamatadóval+ szochoval:
Kamatadó + szocho = 28%, tehát a 22 százalékból *0,72 marad = 15,84%, ez a "valós" nyereség.
2023-2024 közötti időszakban a PMÁP kamat 16,0 volt (14,5+1,5 prémium esetén), ami meg adómentes.
Tehát ha 1 napon vettem volna a kettőt, full tőkével! Itt van a hangsúly! full tőkével, akkor full tőkére vetítve közel azonos mértékű kamat járt egyikre, másikra is.
De a PMÁP-nál nem volt kockázat (vagyis volt, az állam/FIDESZ), de előre tudta/tudhatta mindenki, hogy 16%-ot ad. Aki akart beszállt, aki nem nem.
Ezzel ellentétben a Föld Kincsei "lutri", értem, hogy a múlt alapján jó befektetés. De ha fordul a kocka, jön egy mínuszos év, akkor az egy hibás döntés.
Idén meg 2024-2025: 19,1%-ot ad a PMÁP (17,6+1,5 prémiummal), 26,52%-ot kell produkálnia (19,1/0,72=26,52) a Föld Kincseinek, hogy "azonos mértékű" kamat jusson a zsebbe a végén.
ktamask kedd, 10:08
Előzmény: #21014  Noobleman
#21017

Így van, mert lehet nem 8000 lett volna az alja, hanem 4k. és évekig úgy marad, ahogy.
"mi lett volna ha".
Atti kedd, 09:54
Előzmény: #21015  BKKT
#21016
Köszönöm a tippet.
Már 2016 körül is kaptam ezt az infót, de nem mertem bele lépni.
Nem tudok angolul ( sem).
Nincs aki segítene ( olyan akiben megbízom).
És van egy elég nagy és erős portfolióm, ami biztosnak tűnik.
Nem mertem még lecserélni a biztosat, az ismeretlenre.
BKKT kedd, 08:36
Előzmény: #21013  Atti
#21015

Próbáld meg az SP-500 ETF-et....
Ebben is nyugodtan ülhetsz....
Noobleman kedd, 07:43
#21014

Nem lenne feltétlenül gond egy-egy alternatíva bedobása, de a stílus basszus, a stílus. Arrogáns fröcsögés megy, szektázás és maximális lenézés, mintha nem is felnőtt emberek beszélgetnének egymással. Nudlitól már megszoktam, hogy mindenki retardált, aki nem úgy gondolja ahogy ő, de most jött a másik oldali véglet is. Amúgy egy kis olvasnivaló a visszatekintési torzításról: https://elemzeskozpont.hu/visszatekintesi-torzitas-hindsight-bias-tozsden-penzugyekben  ;
Egy példa: az OTP részvény 2020. január végén 15.500,- körül mozgott, 2020. március vége 8.000,- is volt, mint mélypont. 2021. októberében 19.000-be is belenyalt, aztán 2022. szeptemberében 8.000,- alatt. Jelenleg 17.400,- körül van. Utólag persze meg lehet mondani, hogy hol kellett volna be- és kiszállni, élőben ezt nem sikerült volna optimalizálni. Ezt az érzelmi hullámvasutat nem szívesen élném át, ahogy feleződik a tőkém és ki tudja mennyi idő (évek) kell, hogy "0-ban" legyek. És most mondhatja bárki, hogy ez egy részvény, de kb így borult meg a magyar piac nagy része. A bef. alapok közül például az OTP orosz kötődésű alapjai szintén padlóztak. A hullámvasút mellett ott van az adózási és számlavezetési költségek (értem, hogy TBSZ, de nem mindenki 10-20 évben gondolkodik). Úgyhogy jó lenne, ha mindenki a saját portfóliójában turkálna a másé helyett, egyrészt mert az a saját érdeke, másrészt meg a kibicnek semmi sem drága, mivel nincs felelőssége. Harmadrészt pedig nem hinném, hogy bárkinek attól több lenne a hozama, hogy fikázza a másikét. 
Ez egy ruházati hozzászólás, akinek nem inge, nem veszi magára.
Atti kedd, 06:59
Előzmény: #21012  ktamask
#21013
Éreztem, hogy így lehet.
Más fantáziálni arról, hogy mi mennyit hozhat, meg más bele tenni a család összes megtakarítását pl: részvénybe és nézni, hogy mondjuk esik.
Én csináltam, nekem nem volt könnyű.
Ehhez képest a PMÁP kb végtelen nyugalom.
ktamask kedd, 05:25
Előzmény: #20999  Atti
#21012
Nem, nem, nem.
A válaszok.
Én maradok forintban, és az állampapírnál.
Csak matekoztam, hogy akár be is jöhetne ez az USD story. De bizonytalan. A fix meg fix, még ha kisebb % is.
bronz kedd, 04:07
Előzmény: #21009  zajec
#21011
Ibiza Nudli zajec, megvolt a nickcsere megint vagy összekeverted ismét a loginokat? :))
zajec
zajec hétfő, 23:38
Előzmény: #21008  Atti
#21010
Bobcsinak már narrativája is van.  Talán egyszer megértjük, de inkább nem, esélyünk sincs, négyzetes arányú a lemaradásunk. 
zajec
zajec hétfő, 23:26
Előzmény: #20975  Boby
#21009
nagyon fáj neked mennyire bejött a PMAP. Igen a lemaradás savanyú szőlője. 
Miért itt domboritasz?  Elég kinos már :) de hát égesd magad bátran. 
Atti hétfő, 23:05
Előzmény: #21003  Boby
#21008
Nekem nincs narratívám.
Bef alapom volt, most nincs. Nem is tervezek.
Van helyette más.
Pl: PMÁP és Babakötvény.
Nekem elég amit hoznak/ év.
Jövő februárig. Azután meglátjuk.
Szerintem zárjuk le azzal, hogy Te szipi-szupi ügyes vagy.
Én meg nem. És persze mások sem.
ruiz hétfő, 22:42
Előzmény: #21006  Freszelés
#21007
Egy idős embert semmiképpen nem terelnék állampapíron kívül másfelé. A dühítő nekem, hogy ez a szögegyszerű dolog is gyanús sokaknak, ill. nem tudnak/akarnak foglalkozni vele. Miközben - szerintem - nem nagy kunszt. De hát magától senkit nem lehet megmenteni. Én minden rokonnak - ismerősnek segítek szóban, ha kéri, az én tudásszintemen, de cselekedni csak magamért tudok. Anonimizálva a dolgokat, ennek oka, hogy egyszer a rokonságban tanácsot kértek valakitől, aki adott is - tegyétek 1/2-ét ebbe (asszem vmi állampapír volt), 1/2-ét abba (vmi ingatlanalap volt). Majd mikor az ingatlanalap befosott, őt hibáztatták. B+, akkor olvassatok utána, és döntsetek ti. Családon belül ez tud feszültséget okozni. Aki tanácsot adott, fiatal volt, és hasonlóan fogalmatlan, nem csak a befektetésekben, hanem hogy az ilyenekből ki kell maradni. Mindenki a saját szerencséjének a kovácsa, hogy ezzel az ősi mondással éljek.
Freszelés hétfő, 22:21
Előzmény: #21005  ruiz
#21006
Jaj ez ismerős helyzet. 'Közeli' idős emberrel beszélgetek a befektetésekről, stb. És a 'részvényed' mennyit hoz? - kérdezte. Nem tudom hogy erre mit lehet mondani. "-30%-tól +30%-ig hozhat. Azt tudom csak megmondani, hogy a múltban hogy teljesített". De őt ez nem érdekli, mennyit hoz ha megveszi ő is? Mintha nem akarná megérteni hogy hogy működik ez. Edukálni kellene. De igazából az idősebbeket talán felesleges. Nekik jó az álompapír, jön a nyugdíjuk, biztonságot ad a lassan (?) inflálódó pár vagy sok millió. Nincsnek már különösebb céljaik úgysem.
ruiz hétfő, 22:15
Előzmény: #20958  ktamask
#21005

"Ha jól megnézzük, a kitartó régi MÁP+osok is még közel 800MRD-nyi pénzzel vannak benne....úgy, hogy már rég beszállhattak volna a PMÁP-ba, de mégis maradtak. Pont emiatt nem gondolnám, hogy a PMÁPosok dobják, ha a MÁP+-osok sem dobták."
Akkor, hogy ontopic legyek (a kitűnő Föld kincsei alap helyett, nem neked szól a beszólás), egy kis szociológiai hozzáadott infó. A MÁP+-t konkrétan 60+ -os rokonnál láttam, OTP kezeli neki (khm) aki nem igazán ért a pénzügyekhez, és nem is érdekli/érti annyira, idős, beteg nyugdíjas. Nem nagy összegről van szó, de egy nyugdíjasnak számít, meg azért minden forint számít. Megkérdezte, hogy jó-e, mondtam, nem, de én nem fogom neki átrakni semmibe, max. elmondom, hogy mibe kéne. Ha nem teszi meg, az ő dolga. Tapasztalatom szerint ha én tanácsolok, és én is csinálom meg, ha bármi gebasz van, én vagyok a hunyó - erre nincs szükségem. Senki helyett nem döntök, cselekszek. Tanácsot adok, ha kér, de neki kell váltania.
Ugyanez másik két idős személynél, milliókat tartanak számlán, az istennek nem tudom őket meggyőzni, hogy nyissanak államkincstári számlát, és vegyenek állampapírt. Az van a fejükben, hogy ami a számlán van, ahhoz férnek hozzá. Már az államkincstárban sem bíznak, ill. valami távolibb dolognak érzékelik, pedig tényleg, kvázi bankszámlaként használható. Dühítő, mert közeli rokonokról van szó, és a maguk ellenségei így, de itt sem én fogom megmenteni őket maguktól. Szóval ők sem fognak Föld kincsei befektetési alapot venni, hiába veri ezeket a szar állampapírokat. A mindenféle statisztikák mögött ilyen történetek állnak. Javarészt 60+os emberek nemdöntései.
Stayerke
Stayerke hétfő, 22:12
Előzmény: #21003  Boby
#21004
Szerintem csak egy baj van ezzel az egésszel: ez Magyar Állampapír topik, talán a bef alapokról máshol kellene osztani az okosságokat! De gondolom nem fogsz leállni!? Nem vagy rokona a nyomi Balinnak a Mol topikból? Az ilyen levakarhatatlan...
Boby
Boby hétfő, 22:03
Előzmény: #21001  Atti
#21003
Nem kell gondolnom semmit, kiállítod te magadról a bizonyítványt mikor a netto hozamból akarsz még alapkezelői díjat levonni, csak hogy közeledjenek a számok a te narratívádhoz.
Boby
Boby hétfő, 22:00
Előzmény: #20996  Atti
#21002
Az első abszolút hozamú alapok úgy 20 éve jelentek meg a magyar piacon. Akkor még természetes volt, hogy sötétek voltunk a kérdéssel kapcsolatban. Az igazán szomorú az, hogy eltelt 20 év, de sokan akik itt befektetésről osztják az észt, ma sötétebbek mint amikor elundult ez a szektor.
Atti hétfő, 21:58
Előzmény: #20998  Boby
#21001
Nem én hoztam fel a témát.
Nekem volt bef alapom, de azt gondolsz amit akarsz.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek