Noobleman

Regisztráció: 2022-05-01 12:41:14

Hozzászólások száma: 146

Utolsó hozzászólás: 2025-01-30 17:49


Tapasztalat: 3
Aktivitás: 4
Népszerűség: 5


utolsó 20 hozzászólás

Magyar Állampapír tulajok csütörtök, 17:49

Látod, tipp a nagy része. Utólag kiderül, ki volt okos (vagy ügyes tippes). A PMÁP kiáramlás után sokan vizionáltak erős Ft gyengülést euróval szemben, most mégis 407 alatt. Nem csak a PMÁP tőke befolyásolja a forintot hanem száz másik dolog, amik "erősebben hatnak" vagy hathatnak. 
Ha években gondolkodsz, akkor BMÁP vagy számold ki a Fix és a MÁP+ közötti különbséget és az, vagy mindkettő és diverzifikálsz. Nagy különbség nem lesz a végén - jelenlegi biztos ismeretek mellett. Ha meg kivársz, akkor DKJ. De ha +1,5%-os PMÁPban is benne maradsz egy kisebb tétellel, azzal sem lősz szerintem túl messzire (idén 5,2%, tehát majdnem DKJ vagy első éves MÁP+, jövőre és 2 év múlva a kampány év inflációjával meg lehet jobb lesz). Ha magyar papírban gondolkodsz. Az ÁKK - szerintem - a csökkenő kamatkörnyezetben (Fed, EKB) max szinten tartja a papírok kamatait, emelni nem tartom esélyesnek rövid távon. A magyar papírok kamatprémiumja a Fed és EKB döntései után növekszik úgy, hogy a mi kamatunk változatlan.
Magyar Állampapír tulajok csütörtök, 15:35

Rengeteget számolsz, matekozol, variálsz fél és 1 százalékokkal, visszaváltás - bünti vagy pont nem, mert lejár vagy kamatemelés ide-oda, stb. Ez nem egzakt, mint az informatika. :) Illetve az, de csak utólag, előre nem az. Két dolgot tisztázz le magadban:
1. Mennyi időre akarsz befektetni, amíg tuti nem kell a tőke? - futamidő
2. Mi a tipped a jövőre? Mondok pár lehetséges tényezőt és opciót a teljesség igénye nélkül:
a, Trump vámok lesznek? Ha igen, valószínűleg lesz egy átmeneti EU gazdasági visszaesés, esetlegesen kis munkanélküliség, intézkedések (tudod, mint a covidnál a fogyasztás visszaesésénél), ennek minden államháztartási következményével. Ha nem lesznek, fordítva.
b, Ukrán háború béke lesz? Nem valószínű, ennek fényében szankciók, gazdasági - ellátó láncokkal problémák, stb, mint ami most is van. Ha lesz, talán kicsit helyreáll a régi egyensúly.
c, Kínai akkuk és német gyártás növekszik? Hát ez jó kérdés, mert ugye ennek már közvetlenül a belföldi gazdaságra is van hatása. Ha igen, akkor kicsit jobban nő a GDP, jobb lesz az áht egyenleg. Ha nem (és jelenleg az e-autók nem effelé tendálnak), akkor fordítva.
d, EU-s pénzek jönni fognak? Kevés esélyt látok.
e, Jövőre - mint választási év - lesz fegyelmezett költségvetés? Erre is kevés esélyt látok.
f, USD erősödni fog? Euró erősödni fog? Az EKB és a Fed fog kamatot vágni?
No, ezeket válaszold meg szépen egy füzetben magadnak (és ez nem a teljes lista, csak pár gondolat), ebből tippelj egyet, hogy milyen jó lesz nekünk jövőre és pár éven belül (tudod, futamidő, az 1. kérdés), aztán diverzifikálj és optimalizálj. A jelenlegi helyzetben - ha a visszaváltós büntiket is beleszámolod - kb 1 - 1,5 %-os szórással tudsz papírt venni. (Mielőtt bárki félreérti, nem sértő hangnem, nem leszóló szándék, csak mosolygós, vállon veregetős lazulós összefoglalós, én se tudom mi a tutis.)
Magyar Állampapír tulajok szerda, 11:53
A gazdasági megközelítés helyett javaslom a pszichológiait. Olyan címszavakban keress, mint csoportszellem, felelősség kiszervezése, ellenségkép kialakítása a csoporton kívül ezáltal a csoportkohézió növelése. Javasolt irodalom: Krekó Péter - Tömegparanoia 2.0
Magyar Állampapír tulajok szerda, 07:41

Tessék, itt egy összeszedett cikk:
https://atlatszo.hu/adat/2024/05/01/magyarorszag-20-evnyi-eu-tagsaganak-merlege/
Átlagosan 4 mrd euró / év az elmúlt 20 évben az egyenleg. Ha ennél részletesebb kimutatást szeretnél, az EU honlapján van 2020-tól excel táblázatos forrás évekre lebontva országonként és bevételi/kiadási tételenként. A hívószó budget lesz.
Magyar Állampapír tulajok hétfő, 12:28

Tök őszintén?
Hoznak néhány rendeletet. A DKJ-n és intézményi papírokon keresztül tudnak banki pénzeket becsatornázni. Ha az sem elég, akkor nemzetközi kötvény, meg állítólag Kína szeret "segíteni".
A lakossági papírokhoz, feltételekhez nem nyúlnak. Ha nézted az elmúlt 5 évet, egyszer sem hoztak közvetlenül a lakosság számára negatív döntést, mindig közvetetten negatív döntéseket, új adókat hoztak, aztán kenték másra. Ennyi, ezzel lehet választást nyerni. Ez most főleg így lesz, 1 évvel a szavazás előtt. Aztán majd utólag mókolnak valamit megint.
Magyar Állampapír tulajok hétfő, 11:56

Jelenleg a piac tele van turbulenciával, mániák és pánikok váltogatják egymást attól függően, hogy a különféle ismeretlen hatásokat (Trump vámok és gazdasági döntések, energetikai átállás, AI, háborúk vagy problémás gócpontok, stb) ki hogy értelmezi. Túl sok a HA és nem nagyon van milyen szilárd alaphoz nyúlni. Most úgy néz ki, a 2013-2020 közötti "nyugis" időszaknak egy kicsit vége, technológiai boom van és világgazdasági átrendeződés, ami az energetikától a geopolitikáig mindent érint. A magyar gazdaság meg nyitott és kicsi, dobálják a hullámok és a különféle ideológiák is. Plusz faktor a kézi vezérlésű gazdaságpolitika (illetve minden politika gazdaságra kifejtett hatása - támogatás/újraelosztás, különadók, NER, éjszakai rendeletek, külpolitika és külgazdaság, stb), a választási év "igénye" és következménye viszonylag borítékolható. 
Mondhatni tehát, hogy egy viszonylag sérülékeny (értsd a jelenlegi gazdasági egyensúly, kereskedelmi kapcsolatok, kereslet/kínálat és volumenek) időszakban mi egy különösen sérülékeny helyzetben vagyunk, ami mindig is vonzotta a spekulánsokat (ahogy most Ti is spekuláltok, mi lenne a jó, csak ők nagyobb téttel). Ennek függvényében simán lehet, hogy bármit döntenek az MNB-ben, a hatás ugyanaz lesz hosszabb távon. A GDP növekedés legfőbb támogató ereje jelenleg az infláció. Én így látom.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 01. 24. 09:53

Ez egy nagyon fantasztikus kimutatás (mert amit akart, azt kimutatta), de azért van pár észrevétel. Aztán majd elmondjátok, ha rosszul látom.
Egyrészt elég gáz a cash-t szerepeltetni a befektetések között, még akkor is ha esetleg egyesek élnek a lehetőséggel, hogy a párnát euróval meg dollárral tömjék ki.
Másrészt a többéves lejáratú állampapírt összevetni a bankbetétek kamatával (EUR) és a bankközi kamatokkal (USD), utóbbihoz speciel átlagos lakos hozzá se fér, elég bátor.
Harmadrészt az állampapíroknál milyen kedvesen az aktuálisan elérhető legkedvezőbb papírok kerültek kiválasztva lejárattól függetlenül, megfelelő ideig tartva (talán még visszaváltási költségeket sem tartalmaznak). Mert ha még a fentiekhez mondjuk a DKJ-kat hasonlítaná...
Szummázva az időszakosan lehető legkedvezőbb hosszú távú állampapírokat (befektetéseket) veti össze a látra szóló betétekkel és készpénzzel. Erre mondanám, hogy fizetett hirdetést láthattunk.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 01. 22. 14:13

Akk.hu - Főoldal - Statisztika menü - Állampapír alapadatok és kamatok - Alapadatok -> keresés, utána pedig a casflow mutatja kamatperiódusonként.
De amit én tartok:
2025/N, minden negyedév 3. hó 30-án fizet, 2024 I. negyedévtől éves kamatok: 7,90%; 7,66%; 7,68%; 6,52%; 6,68% - ez legutolsó most 03.30-án fordul majd.
2027/N, minden negyedév 2. hó 26-án fizet, 2024 I. negyedévtől éves kamatok: 9,31%; 8,37%; 8,37%; 7,35%; 7,03% - ez legutolsó most 02.26-án fordul majd.
Ugye van benne egy kamatprémium differencia (a 25/N DKJ + 1%; a 27/N DKJ+1,5%), illetve más a számítási időszak, ezért "lassabban" csökkent a 27/N.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 01. 22. 13:10
Látod, még beszéltük is tavaly tavasszal/nyáron, korai a győztes hirdetése a bmáp és a 7% fixmáp között az első pár hónap után. :)
Magyar Állampapír tulajok 2025. 01. 22. 13:08

Egy fix 7%+ új papír kihozását én kifejezetten nem tartom valószínűnek. A kormány problémája az, ha a 3,95-5,2% pmáp kamata és jelentős tőkerésze kiáramlik (nem fogyasztásba), mivel az aktuális kínálat nem versenyképes. Ezért az aktuális kínálatnál egy kicsit(!) kedvezőbb papírt kell(ene) kitalálni, nem sokkal jobbat. Ha 7,5%-os, több éves (3-5 év) fix papírt hoznának ki, akkor a 6,5% és 6,75% fixmáp papírok tőkéje is megmozdulna, hiszen az 1%-os egyszeri visszaváltással is jobban megérné 3 évre a magasabb papírba átszállni, ha végig tartaná az ember. De lehet arra még a bmáp egy része is. Ez pedig magasabb adósságfinanszírozást jelent. Ha kihoznak egy aktuális pmáp szerűt, mondjuk első év 8-9% és utána lecsökkentik, akkor a kiáramlást csak eltolnák 1 évvel későbbre (mondjuk választás lesz, lehet az már az új kormány gondja), illetve akkor az egy éves KTJ-vel versenyez a papír (még mondjuk 1% visszaváltással is). Tehát - szerintem - a kamattal való játéktér kifejezetten keskeny. Amivel ESETLEG lehet játszani, a cserefunkción belül az 1% bünti.
Kieg.: amikor én nézegettem a cserét, akkor a DKJ-t forintra pontosan engedte volna vásárolni, pedig ugye 10.000,- az alapcímlet. Erről volt tájékoztatásuk, vagy "rendszerhiba", vagy ilyen esetben kiskapu?
Magyar Állampapír tulajok 2024. 12. 19. 08:45
Gyors választ ne várj tőle, ki van tiltva 23. estig. De ahogy nézed a hsz történetét, végig az a beszólogatós, személyeskedő típus. Nem értem az ilyen típusú embereket, a szocializáció valamelyik lépcsőjén így megragadni, de előadási módjuk szerint ők valami nagy szakértők lehetnek és minden sz*r, amit ők nem csinálnak. Egy ilyen ismerősöm volt, az is annyira nagyon értett mindenhez és ezt nagyképűen, magas lóról adta elő, de közben egy nagy szerencsecsomag volt szinte minden téren és kb az öröksége nélkül a 0-n lenne (sokkal most sincs előrébb, csak vagy egy belvárosi gangos lakása).
Magyar Állampapír tulajok 2024. 12. 10. 14:20

Ez most jónak tűnik, de másfél év múlva választás, ami mindenképpen nagy osztogatást jelent. Ha kormányváltás lesz, akkor nem tudni, hogy a NER részleg hogy borítja a jelenlegi egyensúlyt, ami akár pozitív bizakodást is eredményezhet (hosszú távon), vagy pénzmenekítést és bizalmatlanságot (rövid távon), illetve káoszt, ha ellehetetlenítik és bojkottálják az új kormányt. Ha nem lesz kormányváltás, krumplipénz akkor is lesz bőven, lesz hatása. Nem tudjuk, hogy alakul a Trump által elképzelt vám- és gazdaságpolitika, mármint EU-ra nézve, és nem tudjuk, hogy alakul az orosz-ukrán csörte/békekötés sem, amik az EUR/HUF árfolyamot simogatják, arra a Jegybanknak reagálnia kell az alapkamattal.
Elvileg jövő évben a PMÁP az egyik legrosszabb papír lesz (az 1,5 %-os prémiumosat talán van értelme tartani egy negatív jövőkép esetén), de lehet 2 év múlva ilyenkor meg már az lenne a legjobb. De ha beüt a baj, akkor a mostani FixMÁP és MÁP+ sereghajtó is lehet.
Diverzifikálj, aztán lesz valami.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 11. 06. 14:34
Teljes mértékben így van. Aki soha nem megy külföldre és nem rendel külföldről, az közvetlenül nem érzékeli a valuta gyengülését, legfeljebb közvetetten tapasztalja az infláción keresztül - ami meg ugye migráns meg háborús meg soros meg mittoménmilyen infláció. A KSH kosara pedig hiába egy "átlag", általában senkinek a kosarával nem egyezik, ezért mindenkinek más és más az inflációs érzete. Az, hogy esetleg hogy mókolnak a módszerekkel, az meg már meggyőződés kérdése. Ezért írtam, hogy nagyrészt infláció követő, kinek a saját érzése szerint. Ez jelenthet reálhozamot, némi reálhozamot, némi reál veszteséget is - a befektető, mint egyén érzete alapján.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 11. 06. 14:25

Teljes mértékben lényegtelen, hogy kinek mekkora kitettsége van állampapírban. Idejössz ebbe topicba állampapírt szidni és lekezelően betolni, hogy a telekommal négyszerezni lehetett és az nem volt bonyolult. Eközben neked meggyőződésed a rába papír (ami bukó jelenleg) és most még SAJÁT bevallásod szerint "lehet" sokkal nagyobb kitettséged van állampapírban mint nekem. Ez ismét felveti a kérdést, hogy azt miért nem azt is telekomban tartod, ha "nem bonyolult" az áp-nál jobb befektetést találni.
Az a gond ezzel - mert láthatóan nem érted vagy nem fogod fel -, hogy ami tippet a jövőre adsz (vagy adtál korábban), az nem jön be, ami pedig bevált tipp, az a múltból kiragadott és már megtörtént. A múlt heti lottószámokat nem akarod beírni ide, hogy azzal mennyit lehetett volna kaszálni a fos álompapír helyett? Utólag okosnak lenni, na az nem bonyolult, és te ezt csinálod.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 11. 06. 12:58

Nem kell a szarkasztikus szöveg, ez nagyon olcsó próbálkozás részedről.
Simán igaza van Bobynak, Bronznak és a többieknek abban, hogy az állampapírral valamennyi reálértéket buksz. De veled ellentétben nekem legalább nominálisan növekszik az állampapírba fektetett vagyonom, te meg 100%-ban szívod be az inflációt, az árfolyam veszteséget és az állományi díjakat. De legalább a rába fizet osztalékot... ja várj, nem. Te nominálisan vagy mínuszban és erre ekkora az arcod.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 11. 06. 12:08
Ha annyira nagyon nem bonyolult dolog, akkor miért a rábában ülsz bukóban, miért nem toltad bele minden pénzed a Telekomba négyszerezésre? Vagy direkt diverzifikálsz egy kis mínuszt is, csak a kockázat-minimalizálás érdekében? ;)
Magyar Állampapír tulajok 2024. 11. 06. 12:06
Ne várj tőle nagy dolgokat. Ha röhögni akarsz, nézz be a "Rába és a láma" topikba, ott írja, hogy az aktuális árfolyamhoz képest bukóban van. Csak szerezni akar pár madarat, hogy menjen az árfolyam és tömődjön a rés. Évek óta mínuszban ülhet szegény, persze, hogy savanyú más szőlője, aztán megy oda panaszkodni, hogy itt bántja őt mindenki.
random capital 2024. 10. 31. 07:33
Nem RC, de a Lightyear-rel kapcsolatban van valakinek tapasztalata? TBSZ már ott is van és elvileg kedvezőbb díjakkal fut, normális felület, stb.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 10. 22. 18:01

Pontosan. És kb Kínának és a ruszkiknak is addig vagyunk jók, amíg EU és NATO tagok vagyunk, tudjuk képviselni az ő érdeküket a vétókkal, szavazásokkal, kis infó csepegtetéssel, stb.
Persze, a többi ország sem ért egyet mindennel, csak ők legalább az alapelveket nagyjából betartják és egymásnak szívességért megszavaznak dolgokat, ahogy értelmes diplomácia alapján kéne intézni a dolgokat. Tudod, egyszer én támogatlak téged a neked fontos dologban, holnap meg te engem a nekem fontos dologban. Mint ami egyszer a V4 is volt, csak hát...
Magyar Állampapír tulajok 2024. 10. 22. 17:08
Olvasni is szoktam. Ez egy interjú, amiben Sinkó elmondta a véleményét. Újfent megkérdezem, mert úgy látom nem érted. Milyen tények támasztják alá, hogy az EU-ból ki akarunk lépni / ki akarnak rakni? Milyen tények támasztják alá, hogy a NATO-ból ki akarunk lépni / ki akarnak rakni. Te azt mondtad (egyébként most már úgy néz ki, nem is te, hanem Sinkó), hogy ez hatalmas recessziót jelentene. Valószínűleg igen. Milyen tények támasztják alá, hogy efelé haladunk? Konkrét lépéseket mondjál! (a különutas politikára azt mondtam, hamarabb veszik el a szavazati jogunkat és kapunk bírságot, minthogy kirakjanak a szervezetekből) Elindult "nemzeti konzultáció" a kilépésről, esetleg vizsgálati bizottság, fenyegetés a szervezeteknél hogy kilépünk, csatlakozási egyeztetés a BRICS felé? Ezt kérdeztem. Nem sikerült válaszolni, csak leoltasz és személyeskedsz.
Egyébként ha rendesen elolvastad a cikket: "A NATO tagság elvesztésének kockázataiba pedig belegondolni sem szeretnék, annyira nonszensznek tartom még a felvetését is – zárta szavait." A nonszensz-et és a felvetés-t nem tudom kivastagítani, de így utólag próbálom hangsúlyozni.

friss hírek További hírek