Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mage 2017. 12. 20. 13:28
Előzmény: #19853  Törölt felhasználó
#19860
Hát szerintem sokszor inkább az-az ok, hogy nem tudnak letenni 3+ milliót érte, mert lehet életükben nem láttak annyit egyben(vagy megtakarításuk sose volt annyi és szerencsére a hiteltől még mindig sokan félnek). De egyébként én vidékről beszéltem, Pesten részben sokkal többet keresnek az emberek, meg ott már mások a státusz szimbólumok. Vidék nagy részén még csak nem ismerik azokat a ruha márkákat amiket Pesten trendinek számítanak. Nekem is van ismerősöm Pesten aki bőven 7 számjegyet keres havonta, de még jogsija sincs, pedig elmúlt 30, meg a ruhatárából egész jó kis kocsi kijönne, de még abból is tudna venni egy kocsit amit elkölt szórakozásra egy jobb hónapban.
2345678 2017. 12. 20. 13:19
Előzmény: #19855  mage
#19859
Ma már utánanéztem a betétnek az FHB hirdet most 3,1% körüli kamatot, december végéig akcióznak.A fórumon én azt szűrtem le,hogy nem érdemes itt vidéken befektetni.És ez a saját tapasztalatom.Mveli 2004-körül vásároltunk lakást Nyíregyházán a belvárosban ,akkor voltak a legmagasabbak itt a négyzetméterárak.Rossz volt az időzítés.,ebből következően,most jutottunk oda,hogy
a bekerülési áron tudnánk eladni,vagy valamivel drágábban.Na itt van egy garázsunk is.Nem teremgarázs beállóhely ahol semmit nem lehet kint hagyni,mert eltűnik./pl.nyárigumi felnivel/.A feleségem azt mondta, ha annyira akarok garázst kiadni,akkor kezdjem ezzel.Eddig azért nem adtam ki,mert amikor a városba jártam,jó volt nekem ott parkolni.De most tényleg megpróbálom Nyíregyházán a garázs kiadását,mert van.Hamarosan meghirdetem és akkor majd leírom ,hogy mi a tapasztalatom.
mage 2017. 12. 20. 13:17
Előzmény: #19846  Tibi0002
#19858
Hát rövid távon lehet piacbarátabb lenne, de azért az adóst se kellene kisemmizni csak azért, mert rosszul döntőt. Ez olyan, mintha egy cég aminek tulajdonosa vagy csődbe menne, de jelentős vagyona lenne, de aztán ingatlan közvetítővel adatnák el, biztos lehetsz benne, hogy neked nem maradna semmi. Mondjuk úgy szoktak játszani, hogy ne maradjon...
Az ingatlanközvetítő a gyors eladásban érdekelt, nem nagyon számít neki, hogy a piaci ár alatt adja el 20-30%-kal, ha gyorsan megvan vele és akkor még a korrupcióról nem is beszélve. Mindig a 2008-2014? kocsi árveréseket szoktam emlegetni, ahol még nem a netes rendszeren keresztül működött  az árverés. Oda mentél az árverésre, ahol megjelent egy csapat tetovált, nagy darab, valószínűleg börtön viselt nem éppen úriember forma és ha emelted a kezed licitre akkor rád szóltak jó nagy hangon, hogyha még egyszer felemeled a kezed akkor levágják. Természetesen ezt a terembe mindenki hallotta, a végrehajtón át, a bank képviselőjén át minden hivatalos személy, de semmi reakció nem történt azon kívül, hogy senki nem emelte innentől kezdve a kezét csak a "kiválasztott" személyek. Szerinted ma ma Magyarországon életképes lenne a te rendszered?
Egyébként azzal egyet értek, hogy a lakót azért el kéne távolítani mielőtt elárverezik, valószínűleg egyből megugrana a fizetési hajlandósága.
mage 2017. 12. 20. 13:04
Előzmény: #19845  buyandhold
#19857
Mennyi idő van megfizetni a teljes árat?
1 év után szerintem csökkenthető 80-90%-ra a becsérték alá  (a 100%-ék csak lakáshitelre vonatkozik, ha nincs másik lakása a tulajdonosnak és benne is lakik, sima jelzálog hitelekre nem). Szerintem a becsértéket a tényleges előtte 1-2 évben eladott ingatlanok árakból számolják, a végrehajtó szerintem hozzáfér a nav adatbázisához. Akkor van gond ha évek óta nem adtak el a településen ingatlant.
Az tény, hogy már régóta nem éri meg így ingatlant venni. Az emberek nagy része mikor lerakják az előleget akkor már beleéli magát, hogy az övé lesz, meg benne van, hogy mennyi ideje pénze elment az egésszel és már nagyon akarja és inkább megszívatja magát. Viszont csak a vásárló nincs kiszolgáltatott helyzetben, tehát nem rossz a rendszer.
Tény, hogy főleg gazdasági ingatlanoknál lenne mit alakítani a rendszeren.
2345678 2017. 12. 20. 13:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#19856
Nagyon jó cikk,örülök,hogy felhívtad rá a figyelmet.Nagyon ritkán van csak eladó új építésű lakás a bulinegyedben.
Jelen pillanatban a Holló utca 10-ben van egy 2. emeleti erkélyes, 48 négyzetméteres lakás meghirdetve 48 millióért. Nagyon jól kiadható.A Király udvarban még ritkábban van eladó lakás,a múltkoriban volt egy  kb. így szólt:Nem érek rá mutogatni.Ne raboljuk egymás idejét.A pénzt kell hozni,nem nézegetni..Öt perc alatt eladom. És-teszem hozzá-így igaz.Ezeken a lakásokon nincs mit nézni,jó lakások,jó helyen.
mage 2017. 12. 20. 12:51
Előzmény: #19842  2345678
#19855
Pedig még az állampapír a egyik legegyszerűbb termék, ennél csak a betét egyszerűbb pénzpiaci termék, nem véletlen, hogy azt ajánlottam.
Viszont ennyi idősen akkor nagyon óvatosan a befektetésekkel, mert már nehezebb lesz kiülni egy mínuszba lévő pozíciót. Egyébként mért nem saját településen lesz a befektetés (rosszul rémlik a Nyíregyháza?)?
mage 2017. 12. 20. 12:45
Előzmény: #19844  Törölt felhasználó
#19854
A konkrét példára írtam a javaslatom, ha azt írja, hogy 5 millióért vesz parkolót és havi 100e-ért kiadható, akkor nyilván nem ezt javasolom. De parkolónál elvárható a magasabb bérleti hozzam, mert jelentősek a lefelé mutató kockázatok, mint egy lakás esetén, pont te fejtegeted az önvezető közösségi bérautókat.
Leírtam, hogy én is nézelődtem parkolóló helyek vételén, de nekem nem jött ki a matek, mondjuk én csak a saját városomban nézelődtem, mert azt preferálom.
Általában a portfólióm kicsi része van állampapírban. Van részvényem (külföldi is), sokszor voltak már vállalati kötvényeim, vannak ingatlanjaim (főleg szántó,  telek, de most épen lakást, lakásokat veszek), szóval nem mondanám, hogy a komfortzónámon kívül esne a garázs. A társadalmat viszont egyben kezelem, akkor is ha már nem értik az emberek az olyan szavakat, mint nemzet, vagy azt hiszik azért, mert az útlevelükben az van akkor már magyarok.
Törölt felhasználó 2017. 12. 20. 12:39
Előzmény: #19852  mage
#19853
A társadalom perifériájával egy kicsit sarkítottam, ahogy szoktam, azt akartam illusztrálni, hogy nem veszik meg nálunk sem sokan a 3+ milliós kocsikat, mert annak az értékvesztése lesz annyi tíz év alatt, mint szintén kis túlzással a mieinknek az üzembentartása, vagyis azért többen túl tudnak lépni azon, hogy most státuszt _kell_ szimbolizálni, mi se minimálbérből élünk.
mage 2017. 12. 20. 12:24
Előzmény: #19843  Törölt felhasználó
#19852
Utólag tettem hozzá képletben? Én hoztam fel 19783 hozzászólásban: "0,5-2 milliós kocsi is belekerül 10 év alatt 2-4 millióba, amire szerintem egy minimálbéresnek nincs pénze, vagyis lehet nem erre kellene költeni." Te pedig 2 hozzászólással később jöttél azzal, hogy vidéken sokszor szükséglet az autó.
Nyilván kellhet ismerős, de ha úgy is oda jársz dolgozni, hivatalba, bankba, orvoshoz, gyógyszertárba, akkor azért lehet haverkodni, kérdezősködni. Az élelmesek meg elkezdenek hirdetéseken keresztül lakást keresni. A tökösek nyakukba veszik a várost és elkezdenek ismerkedni boltosokkal, munkásokkal, kapuba álló nénikkel és ahol van sok üres lakás ott előbb utóbb üzlet fog költetni.
Nem a lepukkant swiftje csak a költség, hanem az a millió körüli összeg amit évente rákölt, tehát az mehet hitel törlesztésre is. Csak a te példádból, ha 30-40km-re jár dolgozni évente 250 nappal számolva 400-500e a benzinköltsége, ezt azért nehéz megspórolni. Nyilván még vannak dolgok amiket nem tudd megspórolni, vagy másokat veszélyeztet és adót csal. Amúgy megnézném én vidéken, hogy hány ember tudd egy tranzisztort kicserélni.
Szerinted a faluban élő minden nyugdíjast hordja valami rokona az orvoshoz a városba? Gyógyszert is megoldja valahogy a nyugdíjas. Most az erejük teljében lévő embereknek nehogy már ne tudják megoldani kocsi nélkül. Én 9 évig azt se tudtam ki az orvosom, akkor is jogsi megújításához kellett. Persze tudom van sok krónikus beteg, de ők általában azok akik nem dolgoznak. Hivatalba se rohangál az emberek nagy része heti rendszerességgel, de még  évente se. Haverod falujában is biztos vagyok benne, hogy megoldják az orvost kocsi nélkül is, ha valakinek nem telik rá. Gyanítom 1 orvos visz sok falut és házhoz megy.
Azért gyártasz más embereknek kifogásokat, mert nem tudsz elvonatkoztatni az egyéntől csak abban tudsz gondolkozni, ez látszik a gyerekvállaláshoz való viszonyodhoz és a fidesz családpolitikájához való hozzáállásodon is. Egyéni példákat gyártasz, de ha kivennéd a kocsit a vidéki emberek alól akik nem munkához használják, akkor is legalább 90% átvészelné, sőt egy csomó pénzhez jutnának, persze egy kényelmi és státusz szimbólumot elvesztenének.
Nem tudom honnan veszed, hogy Oroszországban több a muszlim, mint Nyugat-Európában. A fidesz kipróbál most egy új családpolitikát ami szakít az alsóbb rétegek extra támogatásának rendszerével és 3 gyerekkel rengeteg pénzhez lehet jutni, ha valaki átlag felett keres. Majd meglátjuk 10-20 éves távlatból mennyire volt jó a rendszer. Amiket te felhoztál példákat, hogy mi növelné a gyerekvállalási kedvet azok elvileg a fejlett országba adottak, tehát nem volt hülyeség tőlem párhuzamot húzni a 2 között. Sajnos nyugatól első körben a média miatt az életérzést, hozzáállást (egyén fontossága) vettük át, de mivel a munkamorál, fejlettség alacsonyabb szinten áll, ezért nálunk még erősebb a depressziós hangulat. Tipikus példája a kocsi is , inkább az legyen, mint 1, vagy több gyerek. Pedig évezredekig valahogy megvoltak nélküle az emberek.
DAXHU 2017. 12. 20. 11:23
Előzmény: #19850  Törölt felhasználó
#19851
A mobilitást szerintem korlátozza a minőségi és korszerű ingatlanok hiánya. Sajnos az elavult ingatlanokat is horror áron kínálják. Ezekre még legalább 120-15 ezer forintot kell rákölteni nm-ként.
Törölt felhasználó 2017. 12. 20. 11:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#19850
És pont ebben a cikkben is azt firtatják, hogy ha mobilisebb lenne a magyar, akkor mindjárt nem 0-ás pozi lenne a saját lakásod se, bár továbbra is úgy gondolom, hogy nem csak az immobilitásról van szó, hanem arról is, hogy egész egyszerűen nem képesek sokan hosszú távon gondolkodni.
Törölt felhasználó 2017. 12. 20. 11:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#19849
Meg annyi apró különbséggel, hogy ott azért még komolyabb nm-árakról van szó, amiből már tényleg lehet is valamerre érdemben moccanni.
ncseed 2017. 12. 20. 11:04
Törölt hozzászólás
#19848
ncseed 2017. 12. 20. 10:57
Törölt hozzászólás
#19847
Tibi0002 2017. 12. 20. 10:44
Előzmény: #19845  buyandhold
#19846
Egy kérdés: sokkal egyszerűbb lenne ezt a rendszer piacbarátabb alapon működtetni, nem? Az adóst elhajtják a f##-ba. Aztán az üres lakást eladatják egy közvetítővel. Nincs külön árverési felület, nincs árverési rendszer. 
Csak egy ötlet volt. :)
buyandhold 2017. 12. 20. 10:10
#19845
ingatlan arveresrol erdeklodottt valaki, leirom a tapasztalatomat:
lattunk egy jonak tuno panziot, 140millara ertekeltek, 70 millarol  indult a licit.
14milla volt az arveresi eloleg. ossze kellett kaparni ennyi penzt, eurot bevaltani, stb. regisztaltunk, atutaltuk,
beszeltunk a vegrehajtoval, onkormanyzattal, alaprajzot szereztunk, stb. elment vele kb. 1 hetunk...
az ingatlan szerintunk kb. 70-et ert, de sokkal tobbet nem, a 140 mindenkeppen elrugaszkodott volt...
remenykedtunk, hogy nem lesz masik licitalo... elotte 1 nappal elkezdtek licitalni vagy tizen, mar joval a realis ar felett voltunk... 1 oraval a licit vege elott eltunt a honlaprol: a vegrehajto levette (gondolom kifizettek az adossagot)
neztunk kissebb lakasokat is. Vagy mar a kikialtasi ar is irrealis, vagy felaron indul, de a hirdetesi arak fole licitalnak. Tenyleg 1 oraval a vege elott indul be a licit, de akkor nagyon.
Gyakorlatilag a 4 falat veszed meg, most nyarig ki se kell koltoznie, rezsit addig se fizeti. Allitolag most mar nem lehet a becsertek alatt arverezni, ami gyakran a hirdetesi arakbol indul ki, nem a realis arakbol. Mondjuk ilyen feltetelekkel en fedezetnek sem fogadnek el ingatlant...
Van a varosban egy regi lepukkant csarda. Fent van arveresen, kb. 60 millio a minimalar, folyamatos arveresek kozott van mar evek ota, nem kell senkinek. Amugy 25-ert odaadnak, de a piacon ennyiert se kell a kutyanak se...
Magyaran nem erdemes idot pazarolni erre, jelenleg nem lehet igy ingatlanoz jutni...
Törölt felhasználó 2017. 12. 20. 07:34
Előzmény: #19840  mage
#19844
Igen, annak a kockázat futod, hogy mennyit fog érni a jövőben, csak azt felejted el, hogy ezt nem az 1-1,5%-ért futod (valójában ennél jóval több, mert a kiragadott példa extrém kis hozamú volt), hanem azzal szemben, hogy ha az a trend folytatódik, hogy egyre nagyobb érték a belvárosban a parkolóhely, akkor az értéke és a bérleti díj is emelkedni fog. Szóval ez a kockazat kétoldalú.
És még mindig nem azt mondtam, hogy ez a tuti befektetés, hanem azt, hogy nem egybites a dolog, nem kell mindent csípőből lehurrogni, ahogy mindenre ezt teszed, ami kívül esik a komfortzónádon. Én is az állampapírt választom jelenleg, csak épp nem köpködök az alternatívakra, meg más témákban sem vezetek mindent vissza agoynegyszerűsített okokra (lásd kifogáskeresés).
Törölt felhasználó 2017. 12. 20. 07:27
Előzmény: #19837  mage
#19843
"Aki átjár a határon kocsival az nyilván nem a magyar medián bér alatt keres, vagy ha igen akkor feleslegesen ingázik."
És??? Még mindig artól van szó, hogy vidéken sokaknak szükséglet az autó. Nem volt róla szó, hogy mennyit keresnek, azt te hoztad utólag a képletbe.
"Stabil albérlet piac az tényleg nincs, de nem kínálat hiányzik, hanem a kereslet. Sorban állnak az üres lakások, házak, nyilván örülnének ha valaki kivenné."
Ez pontosan ugyanúgy működik, mint a munkaerőpiac bizonyos régiókban, a kereslet-kínálat egyik oldala kiöli a másikat is. Hiába áll sok ház üresen, nem fogsz tudni ismerősök hiányaban albérletet találni.
"Egyébként a kocsira elköltött pénzből futná ott lakásra, házra, tehát még bérelni se kéne."
A házak értéke ott tart a 0-hoz, ahol nulla a munkalehetőség. Ha a kisvárosban talál munkát, akkor mmár biztosan nem talál hazat a lepukkadt Swiftje árán.
"Te jártál már falun? Van hivatal (lehet személyit nem tudnak készíteni, de azért az nem kell túl gyakran), van takarék, orvos, gyógyszertár."
Jártam. Nagyon sok faluban hiányzik ebből sokminden. Csak nézd meg hány orvosi praxis áll üresen. Egy ismerősömnek egy 300 fős faluban van gyógyszertárja, ha csak az a 300 fős falu lenne, mint piac, rég tönkrement vopna, de a szomszéd 4-5 faluban nincs, egyébként orvos meg abban a faluban nincs. Ez egyébként az egyik legfejlettebb régióban van. A hivatali ügyből sem mindent tudsz intézni a falusi hivatalban, ha nem járasi központ.
"Bevásárló központ az tényleg nincs, de nem hiszem, hogy havi 60e-t megér a havi 1 nagy bevásárlás"
Egyrészt már korábban tisztáztuk, hogy ezen autókra töredékét költik, azt is sufni megoldasokkal, mint a városi autókra. Masrészt megéri vahy nem
"Nyilván most nem a 100 fős porfészkekről beszélek, meg a cigány falvakról."
Nem, valószínüleg nem tudaz elvonatkoztatni az átlagos alfödli falumérettől, és nem láttal még aprófalvas térségeket (Somogy, Zala nagyobb része, Vas megye kisebb része példaul ilyen, de megjegyzem jártam olyan Sümeg közeli 1-2 ezres faluban is, ahol a fél falu Ausztriába járt dolgozni - pedig onnan rohadt messze van).
"Az emberek azért gyártanak kifogást, mert ellenkező esetben csak a nyilvánvaló maradna, még pedig, hogy magukban kellene a hibát keresni."
Akkor még egyszer: miért gyártanék MÁS embereknek kifogást?
Egyébként szerintem is hibáznak ezek az emberek, legalábbis egyéni szinten, mert legjobban tennék, ha költöznének. Az más kéedés, hogy társadalmi szinten ez mivel jár hosszútávon...
"Továbbra se tudod megmagyarázni, hogy azokban az országokban ahol elvileg megvan a felvilágosodott rendszer amit áhítasz mért nem vállalnak több gyereket az emberek, mint pl Afrikában, vagy Ázsiában, de még a depressziós Kelet-Európát is csak a bevándorlók miatt teljesítik felül."
Továbbra sem erről volt szó. Sehol nem tagadtam, hogy a jóléttel csökken a reprodukciós ráta, inkább pont az az érdekes, amire nem ad választ ez az egyszerű képlet, hogy Kelet-Európaban ugyan alacsonyabb az életszínvonal, mint Nyugat-Európában, aztán mégis ugyanott, sőt egy kicsit lejjebb van a reprodukciós ráta. És ezt nem magyarázza a muszlimok bevándorlása, hiszen nálunk meg a cigányok alkotják az alsó réteget, akik az alacsony életszínvonal mellett sok gyereket vállalnak, de mondhatnám Oroszországot, ahol Nyugat-Európánál is magasabb a muszlimok aranya, jelentősen alacsonyabb az életszínvonal, sőt még a tradíciók kamu erőltetése, amit olyan sokan szembeállítanak a nyugati "önzéssel" is erős, aztán mégis a béka segge alatt a reprodukciós rátájuk...
A másik, hogy én eleve arról beszéltem, hogy a középrétegnél mik a problémák, nem arról, hogy miért alacsony a reprodulciós ráta. Csak aztan jöttél a szokasos szalmabábakkal. Ahogy azt sem írtam, hogy Nyugat-Európában az általam áhitott rendszer valósult volna meg.
2345678 2017. 12. 19. 22:11
#19842
Elolvasom ezeket  a kötvény,DKJ,Állampapir hozam gondolatokat,de szerintem ez egy külön szakma. Az én 60 éves fejemnek ez nagyon magas.De minden tiszteletem azoknak akik otthonosan mozognak benne.
kbb 2017. 12. 19. 21:30
Előzmény: #19836  mage
#19841
 Kiegészíteném még azzal, hogy kamatforduló előtt szeretnek új sorozatot kibocsátani úgy, hogy az első évi kamata a megszűnőhöz hasonló lesz (az elv gondolom az, hogy Marinéni az első éves kamatot nézi, és nem a prémium/bónusz nagyságát).
Idén őszi példa: infláció megugrott, de beestek a DKJ hozamok nulla környékére. Prémiumot lecsökkentették 1,5%-ra, és így éppen 3,8% lett az új sorozat első éves kamata - tizedre ugyanannyi, mint a kifutóé 2% prémiummal! - a bónusznál viszont növeltek (történelmi magasságba!), hogy a lélektani 3% fölött tartsák az első éves kamatot.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek