Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Ishar
Ishar 2023. 05. 17. 19:42
Előzmény: #198049  ngergo1985
#198060
"... jövő tavaszra 6% körül lesznek a hitelkamatok, és újra elindul a rally." --- Szerintem hiába lesz 6% a hitelkamat, ha az egyéb megnövekedett mindennapi költségek mellett még egy akkora hitelt (30-40-50-60 millió) is fel kellene vennie az embernek a lakásra, hogy a törlesztőjét egyszerűen nem bírja el a fizetése.
mr_bob
mr_bob 2023. 05. 17. 19:27
Előzmény: #198056  tihamer
#198059
érdekes történet, köszi hogy megosztottad!
LouMannheim
LouMannheim 2023. 05. 17. 19:26
Előzmény: #198052  J0hnnyEnglish
#198058
Őszre összezárják a kettőt, aztán majd az alapkamat megy le hacsak nem lesz valami gigszer. Mekkora égés lenne az MNB-nek. Ősszel összezárna a kettő ,aztán elszállna a forint árfolyam, és újra fel kellene vinni az egynapost 18%-ra. Erre mennyi esély lehet...? Ha közben jönne egy hitelminősítői leminősítés akár ez is lehet, vagy ha tényleg beint az EU és idén nem is lesz pénz.
subzero444 2023. 05. 17. 19:19
Előzmény: #198056  tihamer
#198057
Hmm érdekes, vajon Budapesten mennyi lehet most az átlagbér?
tihamer
tihamer 2023. 05. 17. 19:13
Előzmény: #198054  mr_bob
#198056
Kösz, de nem akarok a hátamra cél keresztet.
Legyen annyi elég hogy akkor 100 havi bérembe (30.000,-/hó) került az adott lakás, ami 50 m2-es (3 millió) volt. (Megyei jogú város)
Önrész kb a harmada volt.(sokat dolgoztam, sokat spóroltam, nyári szabadság és téli táppénz alatt is dolgoztam😃)
Plusz sokat segített az akkori 90-es évek közepe (gyűjtési időszak) amikor 20-30 %-os kamat jóváírást kaptam az ifjúsági takarék betétemre. (Bokros csomag, magas infláció)
98-ban az első Orbán kormány alatt bevezették a 40 %-os (!) Szja adó visszatérítést az éves befizetett jelzáloghitel törlesztők után, ami a lehető legjobbkor jött.
Plusz még sikerült igényelnem az önkormányzattól 100.000,- forint vissza nem térítendő és 150.000,- forint kamatmentes hitelt.
A banki hitel kamattámogatott hitel volt, a konkrét számokra már nem emlékszem pontosan.
A szülői segítségem annyi volt hogy 50.000,- forint volt az ifjúsági takarék betétemen.
Nem sok pénz volt, de el volt ültetve a mag!
Ezt a magot a mai fiatalok simán eldobják iPhone-ra, cigire, fölösleges dolgokra.
Amire figyelsz az növekszik ✔️
Konklúzió: 100 havi átlagbér 1 lakás.
Akkor sem volt könnyebb a lakáshoz jutás, de én nagyon akartam.
🙂
Törölt felhasználó 2023. 05. 17. 18:54
Előzmény: #198047  kukor-ica
#198055
Jókat írsz. Néhány szempont szerintem, mit érdemes figyelembe venni.
Idehaza a befektetési lakóingatlan egy igazi sláger volt már a 90-es évek végétől is, a nép megtanulta, hogy jó lokációban azon csak nyerni lehetett. Nem adóztatják, és a nép önmaga árazza egyre magasabbra azzal, hogy erőn felül próbálja megszerezni, státusszimbólum is, és nem igazán szabadul tőle. A magyarok többsége ingatlanba fektet, ha összegyűlik rá.
A másik, hogy szerintem 20 éves távon a nemzetközi részvény portfólió ugyan szintén jó, csak egy huxit esetén komplikációk lehetnek vele, valamint a politikusok nem védenék meg ugyanúgy, mint az ingatlan tulajokat. 
Nehéz igazán jó víziót felvázolni 10-20 éves időtávra.
mr_bob
mr_bob 2023. 05. 17. 18:40
Előzmény: #198024  tihamer
#198054
egy kis kontextust tudsz adni a történethez? ilyenekre gondolok
- hány évesen kezdtél el dolgozni?
- mennyi volt 1998-ban a nettó fizetésed?
- mennyibe került az ingatlan?
- milyen ingatlanról van szó (város, méret, állapot)?
- egyedül vetted, vagy kettesben pároddal?
- volt-e valamilyen akár szülői, baráti vagy éppen állami segítség (pl.: szülői kölcsön, kedvezményes állami hitel, stb.)?
- hitelre vetted? ha igen, akkor hány százalék önerővel, mekkora kamattal, milyen futamidőre?
-----
kíváncsi vagyok akkoriban milyen esélyekkel indult egy fiatal. köszi előre is!
tihamer
tihamer 2023. 05. 17. 18:32
Előzmény: #198046  kukor-ica
#198053
A tökéletes időzítés...
Türelem.
Inkább legyen nagyjából igazam,
Minthogy tökéletesen tévedjek.
2013-15. között is már jó páran tudtuk hogy ingatlant kell venni. (1998-ban szintén) 
Mégis a többség nem élt vele, hanem többszörös áron később szállt be.
Nagyon keveseknek áll rendelkezésre készpénz (főleg recesszió idején, végén) plusz információ a megfelelő időben. Ezért kellett, kell felkészülni szvsz.
Szerencsének azt hívják az emberek mikor a lehetőség és a felkészültség találkozik. És akkor kell cselekedni, vásárolni ✔️
Mániában tartani ✔️
Válságban vásárolni ✔️
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 05. 17. 18:23
Előzmény: #198050  LouMannheim
#198052
Szó nincs még az alapkamat csökkentéséről! Az egyhetes betétet záják majd finoman...
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 05. 17. 18:21
Előzmény: #198049  ngergo1985
#198051

Nem tudom miből gondoljátok a + pénzt a rendszerben, pont most égeti ki az infla a rendszerből, másrészt itt jó darabig nem lesz 6%-os hitelkamat, ebben biztosabb vagyok!
Valóság: 1millás bejelentett bruttóra most (ha nem egyedül élsz egy háztartásban), bemész a bankba kb 200-250 ezres törlesztőig engednek elmenni (ezért áll úgy a hitelpiac ahogy, valóban van érdeklődő, meg szándék, csak elég kereset nincs)
LouMannheim
LouMannheim 2023. 05. 17. 18:15
Előzmény: #198049  ngergo1985
#198050
Egyetértek. HVG-s Sándorfi Balázs féle cikk azt írja hogy 1,5-2 év mire helyreáll a hitel piac .Ahogy megy le az alapkamat úgy fog beindulni a hitelezés. Az 1,5-2év "haldoklás" amit írtak a cikkben az lesz max 1 év. Magas bázis miatt csomó minden kiárazódik. Az viszont kérdés mennyire fog gyengülni a forint, illetve megáll-e esetleg az infla csökkenés ,vagy esetleg újra megindul felfele. Ki tudja mi jöhet még. Lehet egy szép hajnalon ukránok megrongálják a Barátság kőolaj vezetéket, az ukrán támadás balul sül el....
ngergo1985 2023. 05. 17. 18:06
Előzmény: #198048  J0hnnyEnglish
#198049
Én azt gondolom, hogy továbbra is egy torz piacon vagyunk, az állami támogatások továbbra is érvényben vannak, a lakás hitelkamatok 8-10%-os szintje szerintem továbbra is alacsonyabb, mint ahol lennie kellene a 13% alapkamat mellett (tudom-tudom, Birs a vonalvezető),de akkor sem tükrözi hűen a kamatkörnyezet súlyos helyzetét. Ez által, HA megindulnak a kamatok lefelé (értsd: összezár az O/N és az alapkamat, itt akkor verseny lesz a hitel kihelyezésért, hogy jövő tavaszra 6% körül lesznek a hitelkamatok, és újra elindul a rally. Mert hogy itt lesz kereslet, mivel még mindig több ezer mrd plusz pénz van a rendszerben, annak a nagy része ingatlanba fog menni.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 05. 17. 17:38
Előzmény: #198047  kukor-ica
#198048

Szerinted kockázat az EU kilépés, ez vajon mekkora kockázatot rejt az ingatlan portfólióra? A Fideszen belül (és aki megteheti) aki tudja menti a vagyont nyugatra.
Nem értem miért képtelenség elfogadni, hogy egyelőre az ingatlan száguldásnak vége. Nincs, nagyobb betűkkel leírom NINCS stimuláció, mert nincsen rá pénz. Ezek nem elcsépelt, odadobott bemondások részemről. Szarul áll az államháztartás, és kisebb baja is nagyobb, mintsem hogyan stimulálja a 10 évig pörgetett ingatlant. Én alapvetően 0 potenciált látok abban, hogy valaki az elkövetkező 5 évben ismét véresre keresi magát az ingatlanbiznisszel, a száguldásnak egy jó időre vége, és ennek elsődleges oka, hogy drága a pénz.
A másik pedig az, hogy egy kis recesszióba senki nem hal bele, jönnek mások, élnek a lehetőséggel.
kukor-ica 2023. 05. 17. 16:19
Előzmény: #198043  Törölt felhasználó
#198047
Én sem, pont attól tartok, hogy a korrekciót (=reálértékű csökkenést) sem hagyják érvényesülni.
Nem tudják elfogadni, hogy vannak hullámhegyek, hanem mindig feljebb és feljebb, és aztán onnan fogunk igazán nagyot esni. 
.
Én a mostani recessziós éveket arra akartam szánni, hogy átrendezzem a portfóliót az élet alkony* szakaszára. Ebben kormányunk - mondjuk úgy - nem igen segít... Sajnos el kell fogadnunk, hogy a fekete afrikai szinteket elérő 16-18% kamat pont azért van, mert (majdnemhogy) fekete afrikai szintű a kockázatunk. 
Szívem szerint vennék még egy kiadandó lakást. Igaz, akkor kevés lenne a szabad cash, és közgazdász agyam tiltakozik ellene (ld. PMÁP kamatok.) De ez inkább pszichológia. Az ember idősödve félti ami van, és inkább legyen a "kevés" biztonságban.
De lakás államosítástól, extrém ingatlan adótól, háborús bombázástól stb. érdemben nem tartok, míg a jelenleginél is magasabb inflációtól, EU kilépéstől, a Ft elértéktelenedésétől igen.
.
*Itt sokan vagyunk 50 körül, persze lehet mondani, hogy még egyszer ennyit élünk, de reálisan nézve a várható élettartam 2/3-a körül vagyunk, és ami még rosszabb, a maradék 1/3-ad életminősége messze alul fogja múlni az fiatalkorét.
Tehát nem akarok semmi felújítani, vagy felújíttatni, nagyon sokat csináltam, de nincs már arra energiám, hogy sem mohó generálkivitelezőkkel, sem megbízhatatlan freelancer "szakemberekkel" huzakodjak.
 
kukor-ica 2023. 05. 17. 16:05
Előzmény: #198045  tihamer
#198046
Ígen, de a "tökéletes" időzítést mások is tudják, így az messze nem biztos, hogy tökéletes lesz...
tihamer
tihamer 2023. 05. 17. 15:50
Előzmény: #198042  Murdoch
#198045
"ingatlanhitelezés visszaesése éves alapon 60-70 százalékos, ami azzal együtt brutális, hogy 2022 tavasza kimondottan erős volt a jegybank zöld hitele miatt. "
Azt írja a cikk hogy a normál ingatlan hitelezés (havi 100 milliárd forint kihelyezés) kb 2025. első felében várható.
Tökéletes időzítés lehet a 2025. februári-marciusi ingatlan vásárlás a felduzzadt PMÁP állományomból.
Persze addig sok befolyásoló tényező lehet ( kormány beavatkozás, háború eszkalálódik, stb.)
Úgyhogy figyelni kell továbbra is.
tihamer
tihamer 2023. 05. 17. 15:35
Előzmény: #198042  Murdoch
#198044
Tökéletes időzítés ❗
Törölt felhasználó 2023. 05. 17. 14:56
Előzmény: #198041  kukor-ica
#198043
El nem tudom képzelni, hogy úgy nyúljanak bele, hogy az csökkentené az ingatlanárakat. Csurig vannak ingatlanokkal ők is.
kukor-ica 2023. 05. 17. 14:53
Előzmény: #198040  kukor-ica
#198041
A dolog azért nem vicces, mert a kormány most az ingatlanpiacon "segíteni" akar, és semmitől nem félek jobban, mint az ő segítségüktől...
A piactól, a piaci folyamatoktól nem félek, mert azt ismerjük, a törvényszerűségei a világ minden kb normális országában azonosak, fel lehet rá készülni, lehet ésszel védekezni.
De amikor egy kormány deklaráltan nem hajlandó elfogadni a piaci folyamatokat, és olyan mértékű beavatkozásokat visznek végbe, hogy kár komplett iparágakat nyírnak ki vagy emelnek magasba egy késő esti törvénnyel, akkor nem tudom, mi kéne hozzá hogy nyugodtan aludjak...  

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek