Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 10. 09:40
Előzmény: #161798  Placi82
#161800
Q4 re már visszaáll az infla ;)
lacikonyha 2022. 05. 10. 09:40
Előzmény: #161795  Placi82
#161799

minden irásod egy kaptafára készul:
leszálltál évekkel ezelott a gyosvonatrol, és most szomorkodva bandukolsz a sinek mellett, kivánva hogy ugyis kisiklik a vonat ami itthagyott, és akkor majd kvittek lesztek a fennmarodokkal, sot a balesetben sérultekhez képest meg milyen jo neked
nyugi, még csak az életed felénél jársz, jon még gyorsvonat amire felszállhatsz ujra
Placi82 2022. 05. 10. 09:35
Előzmény: #161796  Gaguse
#161798
Hasznos dolog lett volna. Tobbet er mint a vacak KKV ingyelhitelhez jutattasa. De ezt nem folytatjak, mig be nem all az arstabilitas. Ez akkor lesz mikor a tuzepes,es a vallalkozo terden allva konyorog neked a penzert. Ez meg legjobb esetben is jovore. Ezeknek a kattitans vadasz cimeknek ne higy. Látod,  a tartalmi szoveg az nem errol szol. Ez a nesze semmi fogd meg jol kategoria 
lacikonyha 2022. 05. 10. 09:34
Előzmény: #161790  Törölt felhasználó
#161797

ha a vételi ero valojában meggyengul, az az elso évben eros tranzakciosszám csikkenést,és jelentos értékesitési ido novekedést eredményez
szemmel láthato átlag kinálati árcsokkenés nem lesz ezalatt az elso év alatt (persze bizonyos lokácioban vagy tipus esetében lehet, de ott is inkább a soha el nem ismert álmohoz képest torténik megtorpanás)
az eladok 1-2 év fáziskésésben vannak a valos keresleti trendváltozás felismerésében (a vevok nem reklámozzák tobb 10000 darabszámu hirdetésben, hogy mit szándékoznak tenni, mire hajlandok valojában)
2009-ben is utemes kinálati áremelés volt a jellemzo, felezodo tranzakcioszám mellett
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 10. 09:31
Előzmény: #161795  Placi82
#161796
ohh barátom, meglátjuk, szvsz a zop jön, ez Matolcsy egyik ha nem a legnagyobb mantrája, nyomja tovább. 
Placi82 2022. 05. 10. 09:28
Előzmény: #161792  Gaguse
#161795
Akkor nincs.🤣 Es a regi formájában nem is lesz, meg jo ideig. Ezt ugy hivjak szobeli intervencio. Csak ez nem deviza. De ez keves a valos epitoipar,es lakas piac megtamasztasahoz. Szoval ez olyan mintha a en azt mondanam hogy nyitott vagyok arra hogy urhajos legyek. Csak 40 eves vagyok es 105 kilo. De nyitott vagyok ra! 🤣Ures a kassza komam. Senki se mondta idaig neked. Ezek akkor locsoltak a kerozint a tuzre mikor amugy is csodas volt a kulso kornyezet. Most meg mikor nem csodas, magyaran kialudt a tuz,  es nincs kerozin.
Boomer 2022. 05. 10. 09:26
Előzmény: #161784  Törölt felhasználó
#161794
Köszi. Jó gondolatok. Annyit hozzá tennék hogy mikor a meglévő dollár mellé megjelenik egy új dollár, de a gazdaság nem nőtt akkora mértékben, akkor ez az egy új létrejött digitális jel az összes meglévő dollárból lecsíp egy picit. Na most az usa dollár 40%-át az elmúlt két évben nyomtatták és azt hiszem nyilván való hogy 40%-al nem nőtt az usa gazdasága. Igaz még mindig figyelmen kívül hagyom az offshore dollár fogalmát, az eurodollar fogalmát és csak M2 amit folyton figyelek.
Na de mit jelent ez ?
Ez azt jelenti hogy kb 2 éves 15%-os infláció kell legyen hogy helyére kerüljön az egyensúly. "transatory" ahogy bűnöző Powell mondaná. Bár usa inflációt 10% alá hazudják, a régi inflációs számítások szerint sokkal több, erről is írtam már hogy CPI sem az a cpi ami régen volt.
És még egy dolog. Berlini úgy gondolja hogy el lehet inflálni az államadósságokat. Nyilván el lehet csak megvan a következmény is, lehetne sorolni országokat. Miért kell elinflálni ? Mert a másik módszer már nem működik hogy GDP növekedéssel kinövik az adósságot. Ez a folyamat nem most kezdődött hanem 2009 óta jól megfigyelhető a világban.
https://www.gzeromedia.com/the-graphic-truth-50-years-of-us-inflation-vs-interest-rates
A kamatok az infláció alatt egy ideje, szóval a megtakarítók kirablása nem most kezdődött.
A probléma inkább szerintem az hogy már nagyon túltolták.
A másik hogy egyszer ez lehet hogy véget ér.
Nagyon sokan úgy nőttek fel, vagyis most már felnőtt egy generáció akik azt látják hogy az ingatlan mindig csak többet ér, ha nem rövid hát hosszú távon. 10 év vagy 20 év alatt duplázódik az értéke. A valóság az hogy ha tartósan visszatérne a világ (nem fog) a pozitív értékű reál kamatra akkor nem lehetne azt megcsinálni hogy hitelt kell felvenni hogy jól járj és reál értékben meg tudj takarítani. Tehát Berlininek igaza van abban hogy venni kell hitelre tegnap is, ma is, jövőre is amíg nincs tartósan évekig reálkamat. De mivel ennyire túltolták a dolgot azért kéne legyen egy kis korrekció ami usa tőzsdén már tart egy ideje, és előbb utóbb eléri az ingatlanokat is. Saját vélemény hogy ez nem lehet több az inflációnál, ami 20-30% max, persze ha megindul a leárazási pánik akkor kicsit fölé is mehet.
Na long story short, hitel kell hogy előre juss, ezt kevesen értik és látják.
Benzedrine
Benzedrine 2022. 05. 10. 09:23
Előzmény: #161787  tothjoco
#161793
Nekem az az érzésem, hogy kicsit mintha nőne a kínálat és kevesebb a teljesen elszállt árú hirdetés. Egyelőre maradok T-noteban, nem sürgős.
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 10. 09:19
Előzmény: #161791  Placi82
#161792
1, Matolcsy nem nyilatkozott ilyet, az alelnök mondta, hogy elsődleges feladatuk az árstabilitás elérése
2,  a jegybank, amely nyitott a program folytatására, de csak egy olyan, a hazai lakásállomány energiahatékonyabbá válását célzó gazdaságpolitikai koncepció részeként, amelyben a kormány és a hazai bankszektor egyaránt meghatározó részt vállal - mondta a jegybank alelnöke.
Placi82 2022. 05. 10. 09:14
Előzmény: #161769  Gaguse
#161791
Bar elnezest. De elmondanad, hogy hol van ebben a zold hitel folytatasa resz?????? Az van benne, higy a hitelek 90%a is a zpd hitel volt, meg hogy oktober,es marcius kozott 10.000 lakas epulhetett ennek koszonhetoen. Hol olvasod, hogy indul a ZOP? Mert matolcsy kijelentette, hogy addig nem.indul ZOP mig ujra vissza nem alla az arstabilitas!!? Az meg 2 ev kb  minimum
Törölt felhasználó 2022. 05. 10. 09:14
Előzmény: #161787  tothjoco
#161790
Lacikonyha jutott eszembe, hogy a 2013-14-es változás is a frekventált helyen (Bp Belváros) indult, nem volt csinnadratta, csak a tűz közelében levők már tudták, hogy már megjelent a tényleges vételi szándék. Lehet, hogy most ugyanez van, hogy elkezdődött a tényleges eladás?
TitusPullo
TitusPullo 2022. 05. 10. 09:12
#161789
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 10. 09:11
Előzmény: #161787  tothjoco
#161788
a helyzet az, mint mindig mindenben. Az átlag madarak mindig megveszik mindennek a tetejét :D- én mondtam hogy szűk lesz az ajtó kifelé...
tothjoco
tothjoco 2022. 05. 10. 09:09
Előzmény: #161775  berlini
#161787
Sokan vágtak pl építkezésbe mostanság errefelé, és gondolták hogy majd jó áron gyorsan eladják költözés előtt. Mivel én folyamatosan keresek és cserélgetek, most 5-10 ilyen eladó van a látókörömben. Van aki már hívott hogy tegyek már ajánlatot. Tudja hogy sok, engedne, csak mondjak valamit. Elég kétségbeesettnek tűnt hogy senkinek nem kell a füredi sorháza. Megálltam itt egy utcában (egyik legjobb) és az utca mindkét oldalán eladó molinó a lakásokon. Ilyen egy éve nem volt. Most egyre több helyen látom(füreden) ahol eddig gyakran néhány nap alatt, néha hirdetés nélkül vittek mindent is. Persze ez nem statisztikai értékű de engem elgondolkodtatott.
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 10. 09:07
Előzmény: #161785  Gaguse
#161786
na most elment elvileg ;)
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 10. 09:02
Előzmény: #161780  berlini
#161785
lehet nem jó az email cím, nem tudom elküldeni
Törölt felhasználó 2022. 05. 10. 09:01
Előzmény: #161763  berlini
#161784
A modelledben csak a folyamatra koncentrálsz, kihagyod a várható egyensúlyi pontot. Olyan nincs, hogy a végtelenbe inflálódik valaki, Boomer is ezt írta más szavakkal, hogy a modelledből hiányzik az új egyensúly. Valamihez igazodni kell, és a 10% feletti világvaluta infláció az nem egy igazodási pont. Bármely komolyabb deviza igazodási pontként szolgált egészen a közelmúltig, de a reálértelemben vett 6-7% (10%+ pedig végképp) infláció már sok. Ezt nevezhetjük vagyonadónak is, csak hát ha a vagyon elmenekül onnan, ahonnan adóztatni lehet (pl mindenki ingatlant vesz belőle), akkor megszűnik az adó beszedése, a modell elég hamar azt mutatja, hogy a vagyonadót át kell alakítani úgy, hogy ismét beszedhető legyen. És ekkor jelenik majd meg az ingatlanadó.
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 10. 08:59
Előzmény: #161780  berlini
#161783
küldtem emailt ;) Köszi
berlini
berlini 2022. 05. 10. 08:59
Előzmény: #161781  tothjoco
#161782
Nos , ez a nyáj nem szivesen indul.
Én ma még az ellenkező irányú nyomulást látom.
De minden változhat, ha tényleg jön a recesszió.
tothjoco
tothjoco 2022. 05. 10. 08:54
Előzmény: #161775  berlini
#161781
Az élet megy tovább. Válnak, bővül a család, költöznek, örökölnek, el kell adni. Nem tud mindenki sokáig "tartalakolni". Ez is egyfajta eladási kényszer, még ha nem is a hitel miatt. A befektetők már befektettek, azt hallom hogy ők adják veszik az ingatlanokat. A fent említett tulajok lakásai nem befektetői célpontok is lehetnek. És ha a nyáj megindul...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók