Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
oldmeg 2015. 05. 18. 13:52
Törölt hozzászólás
#1160
Hathor
Hathor 2015. 05. 18. 13:46
Előzmény: #1158  user24
#1159
A szent grál még mindig nincs meg látom.
Értem amit mondasz, el is fogadom amit írsz, teljesen rendben van. De a szép tervek kevesek. 50rongyot kérünk zsebbe naponta, ahhoz, hogy ne csődöljünk be.
Erre nem sokan képesek, hiába gondolkodtatunk el több millió embert vállalkozáson! Az a pár aki meg megcsinálja az pont megvan a vállalkozási szektorban.
Max cserélődnek.
user24 2015. 05. 18. 13:34
Előzmény: #1157  Hathor
#1158
hm... Szerintem vállalkozóvá válni egy folyamat. Nem egy napos dolog, hogy ma még dolgozom honaptól vállalkozom. És alapvetően az ötlet az ami a legfontosabb hozzá. (Meg persze a gazdasági környezet ami segít és nem elijeszt az egésztől...) Igazából ha valaki valóban "független" akar lenni azt hajtja a vére és nem egy dologra koncetrál hanem próbálkozik sok mindennel. Aztán idővel úgyis letisztul a pálya és a palettán az marad meg ami megéri. A többi meg tapasztalat. Igazából a kérdésedre nincs válasz. (Mármint hogy mit vállalkozzon.) Az a lényeg azt kell csinálni amit szeret az ember és foglalkoztatja. Mert akkor azon fog járni az esze napi 26 órában és ha eleinte esetleg nem is volt akkora zseni a területen a belső erő, a kiváncsiság mindenkiből profit csinál. És jó munkával/szolgáltatással az élet minden területén lehet jól keresni. Legyen az takarítás, építkzezés avagy kutatás. Ez a kérdés nem szakma függő. Inkább önismereti kérdés...
Hathor
Hathor 2015. 05. 18. 13:22
Előzmény: #1156  user24
#1157
Akkor nem tudom mire a kérdés?!
Meg is válaszoltad a dolgokat magadnak, kicsit segítettem hozzá!
Már százszor lerágtuk ezt a csontot mi is, mint lehetőségeket.
Sajnos a 200ezres bevételt el kell várni, mert inkább elmegy az ember dolgozni, mert a pénz kell mindenkinek a megélhetéshez, és a gyerekeknek enni kell adni.

De tegyük fel eleinte nem keres 200ezret, de vár éveket beinduljon a vállalkozás, akkor is mi a tanács neki, meddig várjon, milyen vállalkozással, hogy a napi 50ezer nettó bevétel meglegyen? Mit vállalkozzon?
user24 2015. 05. 18. 12:56
Előzmény: #1155  Hathor
#1156
Igen. Pont ez a baj. Egyik oldalról ha az ember mélyebben belegondol bármiféle vállalkozási tevékenységbe arra jut, hogy hát ezt inkább ne. Másik oldalról meg azt is látni kéne hogy senki nem fog úgy indulni hogy havi netto 200-at tudjon kivenni. Egy oldalról az ország meg a jogrendszere baromira nem vállalkozóbarát másik oldalról meg már nincs is meg az a lendület ami 90-ben sokakban benne volt. Mert elvették. Most meg építjük a cocializmust
Hathor
Hathor 2015. 05. 18. 12:50
Előzmény: #1153  user24
#1155
Dehogynem akar vállalkozni. Szerintem mindenki akar vállalkozni. Mi is csinálnák mást. Csak sok millió ember azt mondja, de mit? Csak ahhoz, hogy havi 200nettot keressél 20munkanappal napi 10ezer nettó hasznodnak kell lenni. De akkor sem árut nem vettél, sem nem béreltél üzlethelyiséget, irodát, nem fizettél alkalmazottat, nem számoltál el költségeket, járulékokat. Ehhez legalább napi 50ezernek kell zsebben lenni, hoyg komfortosan tudjál gazdálkodni, s ne rakd félre a csekkeket, amit állandóan fizetni kell a kiadásokra. Napi 50ezer nyereséghez meg kell 100.000bevétel naponta, de akkor is 100%os haszonkulccsal kell dolgozni! Mit ajánlasz rá?
Hathor
Hathor 2015. 05. 18. 12:45
Előzmény: #1151  xmann
#1154
Én csak azt olvasom ami hozzám szólt, nekem az is sok! Abban mind az van, hogy valójában nem kell bedőlni ezeknek a híreknek.
De ha én ugyanazt tapasztalom? Én nem akarok senkinek bedőlni. Ezt írja a sajtó, ugyanazt látom. Ráadásul aki tényleges lakás vevő a fővárosban, az is mind ugyanazt írja, hogy venni akar, de nem kap jót, jó ár érték arányban már. Vagy elfogytak, vagy emelkedtek az árak, vagy nincs megfelelő kínálat.
pontosan ez van.
user24 2015. 05. 18. 12:43
Előzmény: #1152  user24
#1153
...sokkal elkeserítőbbnek érzem azt a tényt, hogy emberek milliókkal a zsebükben (mert aki ingatlant vesz annak azért van pár...) nem vállalkozni akarnak hanem egy olyan dolog felé fordulnak ami szintén nem egy gazdaságpörgető tényező. És ez mutatja igazából a myagar gazdaság mai arcát
user24 2015. 05. 18. 12:41
Előzmény: #1149  Hathor
#1152
Én inkább úgy vagyok vele hogy marketingesek hajtják pár reklám cikkel a piacnak nevezett sok kisbefektetőt akik még mindig kétségbeesetten keresik a megoldást hova tegyék a pénzüket a negatív kamatos bank helyett. ...és hát jópáran ingatlanba "menekülnek" amit szerény véleményem szerint Mo-n befektetésnek nevezni túlzás legfeljebb ha feketén csinálja az ember akkor éri meg. Az biztos hogy a kölcsönrendszer módosítása lök valamit az ágazaton de a nagyobb vásárlóerőt akkor is az exbetétesek adják. Persze csak mert nem számolnak utána pontosan az egész ügyletnek. (Rövid távon látják a dolgokat) De. Ha beleszámolod hogy egy ingatlanra időnként költeni is kell és esetleg szerencsés leszel és kifogsz pár "jólfizető" bérlőt is (akit persze nálunk a törvények minden józan ész ellenére is védenek) akkor egyértelműen nem éri meg. Vagy éppen sokkal feljebb kéne menni hozzá a bérleti díjaknak. Csakhogy arra meg nincs fizetősképes bérlősereg, esetleg Budapest belvárosban. Vidéken a bérleti díj még mindig 30-40-50ezer/hó (bruttóban). Vagyis ezeket végiggondolva tényleg inkább lufi mint üzlet.
A balatoni nyaralók egy külön történet. Volt ebben az országban olyan időszak amikor boldog boldogtalannak nyaralója meg kiskertje volt. Nem mondom. Egy családnak pár évig megoldás a nyaralás helyett. De ez megint csak nem befektetés
xmann 2015. 05. 18. 12:02
Előzmény: #1147  Hathor
#1151
"Ne haragudj, nem tudom végigolvasni a hozzászólásaidat, nagyon hosszúak, és mind egyről szól"

De MIRŐL?

Én már jópárat elolvastam "BPartner" hozzászólásaiból, de istenbizony nem értem, hogy mit gondol, vagy mit akar mondani. Nem tudná valaki egy mondatban összefoglalni, hogy a gyengébb képességűek (én) is megértsék???
unforgiven 2015. 05. 18. 11:55
Előzmény: #1146  BPartner
#1150
2007-ben boldog-boldogtalan vette az ingatlant és hozzá a hitelt. Eltelt azóta 8 év ami a kijózanodással telt (első évek a "nemadomelennyiért" évek voltak).
Kb. 3 éve hirdették meg ugyanazt az ingatlant 20M-ért, amit tavaly novemberben vettem meg 16M-ért. Azt gondolom,érdemes volt várni.

Vagy szerinted várni kellett volna még?
Hathor
Hathor 2015. 05. 18. 11:24
Előzmény: #1139  Hathor
#1149
Egyre jobban kapkodnak a balatoni nyaralók után
2015. május 18. 11:08


Ismét nagyon erősen indult a balatoni nyaralóvásárlási szezon, 2015 első négy hónapjában az Otthon Centrum tapasztalata szerint csaknem 40 százalékkal nőtt az adásvételek száma az előző év azonos időszakához képest. Megközelítőleg 1400 lakóingatlan cserélt gazdát az idén, és ha ez az ütem egész évben kitart - amihez minden feltétel adott -, akkor 2015-ben átlépheti a 4000-es határt a balatoni vízparti települések forgalma. Siófokon és Balatonfüreden az árak mind a lakások, mind a családi házak tekintetében már a budapesti árszintet közelítik.

link
BPartner
BPartner 2015. 05. 18. 10:45
Előzmény: #1147  Hathor
#1148
A fórumon maximum olvasgatunk és beszélgetünk, semmilyen vitáról nincs szó. Még az is belefér, hogy ignoráljuk egymás véleményét valamilyen indokkal :)
Hathor
Hathor 2015. 05. 18. 10:09
Előzmény: #1146  BPartner
#1147
Ne haragudj, nem tudom végigolvasni a hozzászólásaidat, nagyon hosszúak, és mind egyről szól. Nekem nincs időm ezekre sajnos, írogatni sem. Híreket elkapok egyet kettőt hetente azt bemásolom idő hiányában. A fórumosok véleménye nem fog hatni az ingatlanpiacra, így felesleges vita az egész
BPartner
BPartner 2015. 05. 18. 09:52
Előzmény: #1145  Hathor
#1146
A lakáspiac jövője éppen a múltjától függ.

Az árak mozgázásának is pont azért van alapja, mert leértékelődés folyamata végre megfordult és korrekció van. A kérdés ma az, hogy a korrekcióból lesz-e valódi növekedés? Mert vásárolni már most sem tudnak sokan, hiába jelenik meg az igényük, ahogy eladni sem tud mindenki olyan áron, amilyenen szeretne. Láthatóak a korlátok, de nem látni a pontos mértékét, ami azért hatni fog előbb utóbb, hiszen az elmúlt 20 évből látszik, hogy mennyire racionális marad piac hosszú távon.

Az árak korrekciójának gátat szabhatnak az elérhető bérleti díjak is, amik koránt sem követik le annyira a piaci mozgásokat. Lehet róla hazudni, hogy mi mennyiért kiadható, de hamar ki fog derülni, hogy a bérleti piac annál sokkal árérzékenyebb, mint hogy vezényszóra változtasson a preferenciáin.

Aki otthont keres is bajban van, mert a felújítás ma egy alapkérdés a lakáspiacon, csak ez éppen a kínálati árakon nem látszik. A költségvetések pedig végesek, ahogy a lakáspiaci kompromisszumok is. Lakásvásárláskor általában mindenki zsebe kiürül elég rendesen, tehát 19-re 21-et egyre kevesebben akarhatnak húzni.

A lakásárak tehát korlátosak, mert a kereslet eleve árkorlátos. A hitelpiac ezen valamennyit segíthet, de nem tudja kezelni az önerő hiányát vagy éppen az eladásra kínált lakások romló ár/érték arányát. A múltban is probléma volt ez, ahogy ma is az. Nem beszélve arról, hogy szinte már mindenki arra vár, hogy a 2008 óta nullán álló amerikai kamat idén megmozdul. Mert aki elfelejti azt, mert nem érdekli a múlt, hogy az amerikai nullás kamat az nem a jövő, akkor az megint sokat kockáztat. De ugyan ilyen az infláció is, ami csak azért, mert egy nagyon rövid ideje nulla alatt van, még tudjuk, hogy nem lesz ez így örökké. Az inflácónál pedig már láttuk többször, hogy fel tudja falni a lakáspiacot és leértékelődésbe tudja taszítani.

Összefoglalva, nem hiába a történelem az élet tanítómestere és az ember pedig általában önmagának az ellensége tuda lenni, ha ezt elfelejti. Aztán lehet mantrázni a sok "elhalasztott vásárlást", miközben pont azért kell elhalasztani, mert nincs mit megvenni. Ez egy állandó probléma a lakáspiacon, hogy a kínálat nem a kereslethez igazodik. A kereslet viszont sosem, de sosem manupulálódik a torz kínalattól. A magyar lakáspiacon a vevők kivárnak ha kikell, mert ezt szokták meg. Legalább is fogalmazzunk úgy, hogy a többség és hosszú távon, nem csinál hülyeséget. A lelkes és optimista kínálatról szólnak a bulvár hírek, amiket Te is linkelsz. A vevők sokkal józanabbul és hideg fejjel vesznek részt ebben a játékban, mert valahogy rájuk jobban hat a múlt, mint az eladókra, akik tényleg a mának élnek.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
Hathor
Hathor 2015. 05. 18. 09:28
Előzmény: #1144  BPartner
#1145
A múltból nem lesz pénzem, engem nem érdekel, minden percét tudom 20éve. A jövő érdekes, mert abból lesz pénzem.
Minek nézzem a 2008as statisztikát, ha látom előre, hogy emelkedik a piac és ez tényleg be is igazolódik?
Olvasd a múlt statisztikáját Te nyugodtan, én benne voltam nincs mit olvasnom róla
BPartner
BPartner 2015. 05. 18. 09:14
Előzmény: #1143  Hathor
#1144
Saját magad írtad le pár sorral lejjebb, hogy a KSH felesleges. A posztjaidban pedig tényleg a bulvárhírek dominálnak, ami meg azért távol áll a valódi folyamatok értelmezésétől. A hitelességem semmiképpen sem alapoznám bulvár hírekre és azok belemagyarázásába.

A topik alapja is egy olyan spekuláció, ami bulvár hírnek kiváló, üzletinek semmiképpen sem mondható. Főleg akkor, ha valaki nincs tisztában a lakáspiac múltjával. Vagyis egy csata utáni mezőn vagyunk, ahol folyik a (nagy)takarítás.

Lehet úgy is beszélni a lakáspiacról, hogy elefeledkezünk a múltról, a tényekről, a valódi fundamentumokról, de a még a trendekről és mindig csak 1 éves összehasonlító számokon lovagolunk. De akkor nem sok értelme lenne egy piacról beszélni, ahol mind nominális mind reálíértékben olyan veszteségeket szenvedett el a piac, ami miatt még sokáig sok kérdőjel van. Emiatt a sok kérdőjel jel miatt vásárolni is egyre nehezebb ma, pedig eddig sem volt túl könnyű.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
Hathor
Hathor 2015. 05. 18. 08:43
Előzmény: #1142  BPartner
#1143
Ahogy gondolod. Általában mindenki jobban tudja a fórumon én mit gondolomk, vagy mit teszek, így elfogadom véleményed, legyen neked igazad. nekem ezzel semmi bajom.
BPartner
BPartner 2015. 05. 18. 08:11
Előzmény: #1140  Hathor
#1142
Az látszik, hogy a KSH adatai nem érdekelnek, de a semmitmondó híreket azért rendszeresen linkeled. Még is csak szükséged van valmaire, amibe kapaszkodhatsz. Téged a felszínes média motivál, valakit pedig a KSH adatainak pontosabb elemzése.
BPartner
BPartner 2015. 05. 18. 08:07
Előzmény: #1138  Törölt felhasználó
#1141
Az adóbevallással együtt érdemes ilyenkor megfizetni. Eldönheted, hogy pont annyit fizetsz amennyit kell, vagy többet fizetés és visszaigényled a túlfizetést:

- 1453-C lap 64. sorba kell beírni az összeget, amit befizetsz
- ha több mint az SZJA kötelezettség, akkor a 70. sorban mutatni fogja a visszaigényelhető összeget a program (ha nyomtatványkitöltővel csinálod)

Tölts le innen a részletesebb anyagot link . A második felében van az adóbevallás pontos kitöltése egy példa alapján, amiben ez is benne van, amit most kérdezel.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek