Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
;) részben igazad van. de ami 7-8 milla volt az ősszel az most sincs 11 mert annyit nem repültek az árak. minusz illeték minusz adó minusz a költségek amik rajta vannak na meg az idő amit itt senki nem számolt még... az Örs egyébként nem rossz hely amúgy a GDF miatt viszont jön a mecset az meg szerintem nem fogja emelni az árakat...
Ez a "vígan adhatja el", azért költői túlzás. Pont azért kérdőjel ez, mert a 65e Ft ugyan annyi maradt. A hozamkilátások romlása a romló ár/érték egyik biztos jele.
Árulni persze lehet annyiért, de megvenni már elég nagy butaságra vallana.
Megy-e a piac vagy sem, tényleg elég unalmas téma. A kínálathiány tényleg izgalmasabb, mert az elég komoly hatással lehet majd az év második felére. Egyébként kíváncsi is vagyok, hogy a az egész éves folyamatok hogyan fognak alakulni. De erről csak 1 év múlva lesz valós képünk, addig csak találgathatunk.
Ott másba fogsz beleőszülni, és ráadásul az mindennapos tevékenység a lakás bérbe adása meg egyszeri feladat egy évben. Aki vett panelt 7-8milla körül az örsön novemberben, az most 11milláért vígan adhaja el, vagy havi 65ezerért kiadhatja közben. De nem tudhatjuk egy év múlva hol lesz, mert már 14.9MFTért is kínálják ugyanezen lakásokat, ami 100%haszon fél évre, de legyen egy év.
Három lakást meg veszel anyu nevére, apu nevére, meg a tiedre és nincs eho.
Igen, a baj az volt, nem volt erős pénzügyi felügyelet akkor és 2006-2009 ig rengeteg jövedelem igazolás nélküli ún:- tisztán fedezet alapú hitel ment ki.
Ezt 2010 elején azonnal betiltották. Ez okozta a fizetési megcsúszásokat a hitelnél, volt ingatlana, nem volt BAR-listán, mindjárt kapott hitelt, aztán 200.-ezer ingatlan van ez miatt kvótában a még fel nem mondott hitelekkel együtt. 110.-ezer kvóta és 90.-ezer a késedelmes.
Ezt mikor szívja fel a piac.
Lehet, hogy az általad 16-ért vett ingatlan 2017-re ismét 20M-el tudnád adni. A bankok visszafogjál az árverezésüket, mert a teljes piacot leértékelnék vele...rájöttek.
A NET-is kibővül és a magáncsőd jön jövőre.
ja... és ha már van 30 millád mi a csudáért nem akarod dolgoztatni azt a pénzt? miért nem csinálsz inkább vmi hozok-viszek nemzetközi céget, hirdesd 35 helyen online és tuti többet fog hozni amellett, hogy bele se fogsz őszülni a bérlőidbe
na jó. akkor számolok. az egyszerűség kedvéért kerek összegekkel...
sok pénzed van tegyük fel, nem kell hitelt felvenned. van 30 milliód. azt szokták mondani az elvárható (brutto) nyereség lakásonként 5-10%/év. veszel 3 lakást 10milla/db áron, ezért az évi elvárt bruttó nyereséged lakásonként 500ezer-1millió kéne hogy legyen. (nem lesz előre jelzem...)
kiadod darabját 50ezer+rezsi áron/hó
az lakásonként 600ezer/év brutto bevét. (ez már nem hangzik túl jól...)
leadózod ami mivel több lakásod van a 16%SZJA és a 14%EHO miatt már 30%-os kategória, tehát a 600ezerből marad 400ezer/év/darabonként.
ez ha semmi mást nem számolok akkor is csak 4%-os haszon. de ott van még a fenntartási költség amire ha nem akarsz teljesen lepukkant odukat hirdetni (és megtalálni az ahhoz passzoló bérlőket) akkor nagyjából a netto bevét 10%-a minimum. és akkor még bútorozatlan, és ott az állandó frász, hogy fizet-e a lakó vagy sem merthogy a magyar jogrendszer 10000%-al védi a bérlőt de a bérveadónak nem sok joga van...
a számokkal természetesen lehet játszani, de alapvetően, volumenjében esetleg a BME környéke meg az 5-6-8 ker hoz többet meg az elit negyedek. de ott nem is veszel 10milláért lakást és ha belegondolok akkor a számítás végén ugyan ide jutsz. 20ért veszel és 100-ért adod ki, stb...
na ezért van az hogy a bérbeadók 95%-a nem ad szerződést, nem jelentkezhetsz be (ezzel alapvető hátrányok érnek a mindennapi életben) meg ezért van az is hogy a bérlők legtöbbször az utolsó pillanatig húzzák a húrt.
nem működik. nincs normális jogi környezet ezért nem lehet tisztességes a piac se.
az irodák talán egy kicsit más tészta, de ott megint csak más a költség összetétel és hát meglehetősen sok a fóka...
Nincs is, de ma leragadtam a gépnél, egész nap hirdetek előre a hétre, web lapokat szerkesztek át. Szabadon gazdálkodom az időmmel, munkáimmal. Mellette ide kukk..
Reggel még azt írtad, hogy nincs időd az ilyesmire, te inkább a piacon élsz és mozogsz. Aztán tessék, ma egész nap itt lógsz és még rádiót is hallgatsz :)
Egyébként az szimpatikus, amikor hirtelen arról beszélsz, hogy hiány van a jó ár/érték arányú lakásokból. Mert ez így van már, amióta lakáspiacnak hívjuk ezt a káoszt :)
A jó ár/érték arány lakások hiánya egy állandó jelenség. De azért jó látni, hogy néha neked is feltűnik a kínálathiányos piac dilemmája, ami megint nem a kereslettől, hanem a kínálattól függ leginkább.
A lakásbefeketteést is lehet vállalakozásnak felfogni. Főleg ha valaki több lakásban gondolkodik, és saját maga szeretné üzemeltetni/hasznosítani. Minden értelemben másodállás tudn lenni, ha valaki bérbeadói babérokra tör. Nálunk sem olyan életidegen a főállású bérbeadó, vagy aki szépen lassan, lakásonként építi fel a kis portfolióját bizonyos koncepció szerint néhány év alatt.
A lakáspiacon is még elés sok lehetőség van, mert igen fejletlen. A profi bérbeadók eléggé hiányoznak, a sok amatőr pedig inkább csak bosszantja a bérlőket.
Minden helyzet más. Most leírtál egy pl. hogy miért érdemes várni. De mivel mást nem tudni az ingatlanról, így eldönteni sem lehet, hogy a 16 millió jó ár volt-e érte. Az viszont biztos, hogy az eredeti kínálati árnál kevesebb. Ha lényeg, hogy neked megért 16-ot. Egyébként miért pont ennyi lett a vége? Gondolom rögös út vezethetett hozzá :)
A muksó alkalmazottként tudja abban a hónapban miből gazdálkodik, mert tudja a nejével keresnek éppen 350ezret, de a havi kiadásuk étkezéssel, rezsivel 300.000/hó.
marad neki kis 50K.ja és nem kell minden este azzal feküdnie, holnap miből lesz pénze, mennyi lesz a bevétele, lesz-e vevő, mivel kéne felpörgetni a boltot.
Tesco ne pár napos folyamat, nem a mi halandó életünkbe tartozik kiépíteni.
Én mondjuk főzni nem tudok, úgyhogy hiába tud mindenki főzni, én biztosan nem :D
max kerti partyn valami grillt :D
Arra van az asszony, hogy Ő főzzön nekünk.. :D
Jó értem a többit, nyomni kell hajtani, felkutatni, legjobbtól beszerezni, aztán csak bejön. Ez is ok.. csak túl sok mindennek kell összeállni, de nem lehetetlen, sokan sikeresek, de több millió embertől nem várhatjuk el.
:) :) az már inkább filozófia. Azt mondják abból nem lesz semmi biztosan amit nem próbál meg az ember.
Igen. Kell egy induló tudás ez kétségtelen. De szerintem pont főzni mindenki tud. Mo-n meg éppen nagyon kevés étkezési lehetőség van. (Kivéve Bp belváros) Pár hete itt ténferegtem egy lakótelepen és pizzán meg hamburgeren kívül semmi étkezési lehetőség nem volt. Egy lakótelepen... Ahol minimum lakik jópár ezer ember...
...szóval nincs biztosíték de ha más nem legalább pár évig építgetsz egy álmot és elmondhatod hogy megpróbáltad és megtapasztalod a dolgot és ha nem is jön be nem rajtad múlott, mert te oda tetted magad. És az még mindig jobb mint el se kezdeni csak megmagyarázni magadnak miért nem megy... És mi van ha tényleg bejön valami változás ami esetleg nem hátrább hanem elöbbre löki a dolgokat és te meg nem csináltál semmit évekig mert úgysincs remény... Aki bízott az addig ha mást nem kapcsolatot épített te meg azt se mert minek. Tehát akkor meg már azért nem fogod elkezdeni mert aki benne volt már ott van. Ezt hívják úgy hogy coaching azt hiszem? (Sose tudom. Én csak agymosásnak hívom, de működik, hidd el. Viki is mindig azt mondja ahol akarat van út is van. Ősi mondás. Nem ő találta ki. Where there's a will is a way...)
Meg egyébként is... Alkalmazottként is ott ül a muksó és nézi a mókuskereket holnap mit kell kifizetni. Csak közben másnak rakja a falat.
Ha eladni akarsz kattanj rá a netre és keress olcsó beszerzési forrást. Keresd meg, tárgyalj vele, Ötletelj Akik most ott árulnak az boltban azok is hozzák valahonnan. Azok is megtalálták... A Tesco se úgy kezdte hogy nyitott 50millió shopot...
ezekkel még mindig egyet értek.
Nagyjából az emberek pár százalékának nagy mákja lehet, hogy pont belenyúl a tutiba, de a zsé akkor is kell a zsebbe, mert a csekkek nem várnak. Persze lehet finnanszírozgatni a dolgokat non profitban évekig, de aztán mi a biztosíték, hogy pár év múlva amikor beindulna, nem lesz-e környezeti változás. Megadóztatják a szektort, rád nyitnak olcsóbban, bejön egy új lánc, ami jobb feltételeket diktál és véged.
Tudom nem így kell indulni, optimizmus kell. Sajnos ezen a piacon nem! Itt pénz kell mindenhez, mert az élet drága! A reklám, marketing, a bérleti díj, az áfa, hirdetés, a fuvarozás, a tárolás.. minden drága! Ehhez kell a bevétel!
természetesen több embernek bejön, de még többnek nem. Ott ül a muksó a vállalkozásában, és nézi a mókuskereket holnap mit kell kifizetnie éppen.
Surf oktatáshoz érteni kell, nyelv oktatáshoz érteni kell, főzni másnak tudni kell, előállítani valamit szintén érteni kell. Kapcsolat kell a dolgokhoz, és jó beszerzési ár.
hát az első részével a mondandódnak nagyon nem értek egyet, a második bekezdés az amiről éppen beszélek(gazdasági környezet, szabályzók) Az utolsó mondatod meg az elöbbiből adódik. Röviden: nem vállalkozó barát ország.
...hát még azt tedd hozzá, hogy Magyarországon. (jogi környezet, üres zsebek)
De akkor ismét. Nem napi 50-el fogsz elindulni vállalkozóként hanem esetleg hetivel. (Jó esetben)
Mondjuk elkezdesz lakásokat festeni mert szeretsz festeni. Vagy elkezdesz reklám klippeket forgatni mert szeretsz filmezni meg utazni. Vagy szörföt oktatsz kezdetben a Balatonon aztán majd ha jobban megy a Bahamákon mert az jó. Vagy lakáskonyhát indítasz mert szereted a hasad és imádsz főzni. Mindegy csak szeresd amit csinálsz. (Ha az vezérel hogy ne legyen főnököd akkor nagyon rossz úton jársz, mert a leggazdagabb embernek is van főnöke amit úgy hívnak hogy piac) Azt kell látni, hogy ahhoz hogy ügyfélkört építs idő kell és az hogy szépen folyamatosan megismerjenek. Meg az se ártana, hogyha az állam nem az első perctől akarna megkopasztani. Pl ezt érdemes végighallgatni és elgondolkodni a lehetőségekről youtube.com/watch?v=ydjgyhNkwP8
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link