Mert valamiért az van a köztudatban, hogy az ingatlan kockázatmentes és nagyon jó befektetés, meg egyszerű, mint a faék. Ahhoz mindenki ért, de a tőzsde például, na oda nagydoktori kell közgázból, ha valaki be akar fektetni.
A valóság nem is lehetne ettől távolabb. Az ingatlan kiválasztása, a környék megismerése, a jövőbeli fejlesztési tervek átnézése, a megfelelő hitel kiválasztása stb stb stb egyáltalán nem könnyű dolgok. Ráadásul most kezd kialakulni az a kép, hogy a lakáskiadás nem jó üzlet, megsz.pja az airbnbs, utána rázúdul egy csomó lakás a hosszúra, miközben amúgy is kevesebb a bérlő és aki marad azoknak is gyakran kevesebb a pénzük vagy akár már nincs is munkájuk.
Most meg majd az épül be a köztudatba, hogy a lakáskiadás kockázatos üzlet és sokan pórul játrak vele.
A tőzsde meg a nagy bonyolultságával, igen, ha valaki trükközni szeretni opciókkal, határidőkkel, shortolással.
Egyébként meg megveszi a zember 1570 forinton a MOLt, vár 3 évet és eladja drágábban. Roppant nagy ész kell hozzá.
Korábban 11 évig ez ment, ki kellett választani egy jó növekedési részvényt, mondjuk az otp, megvenni és várni és eladni pár év múlva drágábban.
Pár egyszerűbb kereskedési szabályt kellett csak követni, de ez olyan bonyolut, a lakás az, az nagyon eccerű befektetés.
Na legalább majd felébred pár ember, hogy a zingatlan is egy komplex befektetési forma.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link