Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
UglyTruth 2020. 01. 25. 11:04
Törölt hozzászólás
#57980
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 11:03
Előzmény: #57960  elemerorsos
#57979
Majd írok mindenképpen! 
Több infót itt nem, mert nem akarom hogy valaki olyan betaláljon akinek nem kellene...
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 11:00
Előzmény: #57958  Törölt felhasználó
#57978
Nem marketing, én ebben hiszek és így is vettem lakásokat. 
Más körnek adunk el és adunk ki. Mert nálam egyedül vagy ketten mint pár, vennék ki a lakásokat. Ott harmadik ember nem játszik :) Annyira még nem vagyunk modernek :)
De egyébként jól le írtad!
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 10:58
Előzmény: #57972  Homoktövis
#57977

20 éves fix havi részletes hiteleknél mindenképpen a kamat részt fizeted eleinte. Most nincs kedvem guglizni, de egy 20 éves hitelnél az első 5 évben befizeted a kamatok nagy részét.
Ez most is így van és mindig is így volt.
Ami viszont most más mégis, hogy hosszú időre, akár a teljes futamidőre rögzíthetsz egy alacsony kamatot. Ilyesmi csak államilag támogatott hiteleknél volt régen. A másik dolog, hogy ott a MAP+ és most már a legtöbb lakáshitel kamata a map+ alatt van, sőt találni több banknál szabad felhasználású ingatlanfedezetes hitelt is map+ kamat/hozam alatt.
Ez viszont már egy új lehetőség, ami eddig csak támogatott hitelek esetében volt.
Lefordítva emberi nyelvre, nem érdemes ezeket a hiteleket előtörleszteni, hanem helyette azt a pénzt, amit előtörlesztenél inkább map+-ba kell rakni.
Ez persze feltételez egy szükséges önkontrollt, hogy a megtakarításból ne új fux, verda, lapos tv, vagy playstation5, x series x legyen, ja meg persze a szokásos megérdemeljük és szükségünk van a trópusi nyaralásra történet, hanem meg is maradjon map+-ban a pénzecske.
A map+ futamideje 5 év, tehát 5 év múlva újra át kell értékelni a pozíciót és megnézni, hogy van-e olyan befektetés, ami többet hoz, mint amennyi a hitel kamata vagy nincs. Ha nincs, akkor meg egy nagy összegű előtörlesztés lehet belőle.
impudent 2020. 01. 25. 10:57
Előzmény: #57971  Törölt felhasználó
#57975
Iratkozz be egy karate tanfolyasra es birkozd le a berloket.
Egyre tobb lesz ilyen.
Ki a franc fog tudni itt 150 plusz rezsiket kifuzetni.
impudent 2020. 01. 25. 10:54
Előzmény: #57952  Törölt felhasználó
#57974
Millen uj lakasra varsz aremelkedest ?
Mar igy is ott az a rengeteg amit illen arakun senki nem vesz.
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 10:40
Előzmény: #57956  sakal83
#57973
Őszintén szólva én sem gondolom hogy most egyszerre eladom mert akkor kb rosszul áraztam be.. legalább 2-3 hónapot számítok Majd kiderül.
Igen, az irodafolyosó tényleg sokakat bevonz hiszen könnyű a munkába járás még úgy általában nagyon megfiatalodott a környék mindne szempontból.
Homoktövis 2020. 01. 25. 10:38
Előzmény: #57970  Homoktövis
#57972
Mindkettő 20eves futamidő volt. Lehet, hogy most már másképp működnek a hitelek és nem a kamat adja szinte a havi törlesztő 90%át, meg gondolom rövidebb futamidőnel is másképp működik. Akkor ez az általunk felvett hiteleknél így volt, ja és mindkettő visszafizetésénél plusz lóvét is kellett fizetni, amiért hamarabb lezárom. Ez a mostani OTP-s hitelnél kb 100e Ft volt. 
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 10:36
Előzmény: #57957  sakal83
#57971

A 40-45m ársávban  azért már lehet találni elég 2 külön szobásat, 1+2 vagy 2+1 szobásat, amik sokkal jobban élhetőek és különösebb kompromisszumok nélkül gyerekkel is vállalhatóak. Befektetésre, kiadásra is sokkal jobban alkalmasak.
Engem nem az ár zavar elsősorban, hanem az, hogy csak 1,5 szoba, ami automatikusan azt jelenti, hogy az élet ezekben kompromisszumos. Mondjuk már egy home office-t se lehet normálisan megoldani.
Ismerek több tulajt, akiknek 45-50nm-es kéglijeik vannak, 1,5 szobásak de mégcsak nem is külön bejáratú, hanem a nappaliból nyílik a szoba és csak a gond van vele a kiadásnál mindig. A bérlőknek nem tetszik, hogy nincs privát szféra, aki a nappaliban alszik az panaszkodik egy idő után és inkább keres másik lakást bérelni.
A lakás pedig jó lenne, 50nm-en 2 ember már elférne szépen, de az alaprajzot ugye egyedülállókra vagy 1 párra tervezték.
Egyébként meg azt lehet erről még tudni és ezt több ismerősöm is osztja, hogy legkockázatosabb bérlők a fiatal párok, családok. Sok köztük a trükköző, nem egy reprezentatív felmérés, de ahol balhé volt, amiről én tudok, mind fiatal pár volt, fiatal házasok. Ez nem reprezentatív, lehet, hogy csak véletlenül alakult így, de azért belegondolva ugye, mindenféle cuccot összevásárolnak a zemberek, ha összekerülnek, nyaralás, mozizás, egy csomó költés aztán ha meg pénzszűkébe kerülnek, akkor jön a trükközés meg a késve fizetés.
Nekem a diákokkal volt a legkevesebb gondom, mert a szülő fizetett akkor, ha a gyerek nem tudott, illetve olyan fiatalok, akik lakásra gyűjtöttek és ha volt is barátjuk/barátnőjük, de még nem költöztek össze. Mivel jelenleg válogathatok a bérlők között, ezért én nem is adom ki pároknak, családoknak, csak 2 egyedülállónak.
Párok, családok gyerekkel, családok gyerek nélkül, én ha kilakoltatást láttam vagy hallottam, mindig trükkös párok voltak, akik módszeresen járnak lakásról lakásra. Itt a házban is volt kilakoltatás közjegyzői papírral, de még így is tetemes lehetett a kár, több hónapig nem fizettek neki. Kivettek egy az enyémhez hasonl 1+2-es kéglit és kiadták az egyik félszobát :) a tulajt ilyen testi erővel nem engedték be kinyomták testtel, nem bántották de nem is engedték be, mondjuk ő egy kis gizda, engem próbálna meg valaki kint tartani :) Zárcsere ebben a házban nem játszik, olyanok az ajtók, 80-100e pénz egy zárcsere. Egy 25-30 között pár volt és beszéltem a tulajjal, mondta, hogy ezeknek már a sokadik ilyen balhéja volt a rendőröktől tudta meg és kérdeztem, hogy akkor indít polgári pert a kár miatt, de inkább hagyta a francba, a kaució amennyit betakart. Na ő például azóta csak ismerőseinek hajlandó kiadni a kéglit vagy referenciás bérlőnek. Nagyon megválogatja a bérlőit.
Homoktövis 2020. 01. 25. 10:32
Előzmény: #57964  Törölt felhasználó
#57970
2003ban vmi tamogatott lakashitel(5millio), ugy emlékszem 5%-os, 2012-ben meg egy változó kamatozású OTP-s(7millio), na ott 11%volt a kamat. Mindkettő kb 7-8ev után lett visszafizetve. Elsőnél 4,2ot fizettem vissza, másodiknál 6,1et.
Homoktövis 2020. 01. 25. 10:29
Előzmény: #57963  johai
#57969
Mert nyilván nem szeretném, ha elértéktelenedne a pénzem és x év múlva a készpénz, ami most van egy lukra se legyen elég. 
tihamer
tihamer 2020. 01. 25. 10:28
Előzmény: #57775  Törölt felhasználó
#57968
Az ábra szerint brutálisan csökkentek a különböző állampapírok állományai a MÁP+ javára.
Szvsz. az ingatlan visszahelyezése az inflációs kosárba tovább engedélyezi az alacsony manipulált infláció további folytatását (ingatlanárak 5-6 éven keresztül stagnálni fognak).
Ez a helyzet viszont mégjobban felértékeli a MÁP+ értékét.
4-5 év múlva manipulált infláció:  2-3 %
4-5 év múlva MÁP+: 5-6 %
Forintgyengüléssel nem számoltam.
Homoktövis 2020. 01. 25. 10:27
Előzmény: #57962  elemerorsos
#57967
Az a helyzet, hogy az első lakáshitelnél közrejátszott a válság, amiatt is történhetett meg, hogy 8ev után kevesebbért ment el a ház, mint amikor megvettük. Nyilván kár volt akkor eladni, de ha válik az ember akkor a muszáj nagy úr. De ez a most felvett hiteleknél is benne van a pakliban, aztán ha pár év után költözni akar az ember akkor szembesül vele, hogy a havi xezer törlesztő nagyrészt a kamat volt. A 2012-ben felvett lakáshitellel valóban nyertem az ingatlanárak növekedése miatt, sziplán szerencsém volt, kutya se gondolta akkor, hogy ez lesz. Volt egy ilyen is és egy olyan is. Ha az ember előre látná mi hogy lesz, jobban tudna dönteni. 
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 10:19
Előzmény: #57964  Törölt felhasználó
#57966
*nem elsősorban
tihamer
tihamer 2020. 01. 25. 10:18
Előzmény: törölt hozzászólás
#57965
"Hidd el akinek volt 15-30-50 milliója befektetni annak nem remeg meg a keze csak mert van egy kisebb korrekció. Vagy ha igen akkor az nem befektető hanem bohóc."
Ezek szerint én -tihamer, lakni kell valahol, buyandhold, izomman, berlini stb befektetők vagyunk.
Unison, mamoka47, stb bohócok.
  :-)
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 10:18
Előzmény: #57959  Homoktövis
#57964
Egy annuitásos hitelnél nem a hitelkamat határozza meg a visszafizetett tőkerészt, hanem a futamidő hossza.
Ez mégis milyen konstrukció volt?
johai 2020. 01. 25. 10:16
Előzmény: #57959  Homoktövis
#57963
Azt nem értem ha jól érzed magad albiba,miért kell venni ha netán mégis felmentek az árak?
elemerorsos 2020. 01. 25. 10:10
Előzmény: #57959  Homoktövis
#57962
Respect, hogy ezt így leírtad. Mindenkinek van bukós sztorija, hiába állítja be itt magát mindenki úgy, hogy ő csak kaszált :-)
johai 2020. 01. 25. 10:07
Előzmény: #57953  Törölt felhasználó
#57961
Igen 15 millat össze lehet szedni  egy 40 millas kis lakásra,de honnan jön a másik rész?
Csokra egy ilyen kis lakás nem jó.
Babavaro+ 15 milla hitel,és ezzel bekerültek a 0 forintosok csoportjába,akik nyakig eladósorba várják a babákat ,40 nm-en
Rémálom.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek