Topiknyitó: Törölt felhasználó 2015. 08. 13. 18:30

Klímaváltozás  

A brit kormány lecsap a palagáz-kitermelés környezeti hatásai miatt aggódó önkormányzatokra



A brit kormány bejelentette, hogy ezentúl közvetlenül adja ki az engedélyt palagáz kitermelésére, annak érdekében, hogy megkerülje a gyakran túl lassú és vonakodó helyi hatóságokat.



A kormány ezen kívül lecsap a palagáz-kitermelést akadályozó önkormányzatokra is. Különösképpen azokat az önkormányzatokat szeretnék azonosítani, akik túllépik a kitermelési engedélykérelem elbírálására adott 16 hetes törvényi határidőt. A kormány szintén hozzáférhet majd az engedélyezési dokumentumokhoz azokban az esetekben, amikor a kitermelésre vonatkozó engedélyt elutasították, de a döntést kifogásolta a vállalat, ami engedélyt kért a fúrásokra.



A konzervatív kormányfő, David Cameron kabinetje lelkes támogatója a palagázhoz kapcsolódó fejlesztéseknek, mivel úgy vélik, hogy az olcsó és nagy mennyiségben rendelkezésre álló energiaforrásra alapozva a gazdaság is bővülhet. De az ambícióik ütköznek a palagáz kitermelés környezeti hatásai miatt aggódó önkormányzatokkal, akik eddig felelősek voltak az engedélyek kiadásáért. (Le Figaro)
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2015. 09. 29. 20:45
Előzmény: #319  Törölt felhasználó
#320
A menekültválság csak kóstoló a klímaváltozáshoz képest
2015. szeptember 29. 19:50


A Tesla gyakran idézett vezére, Elon Musk, néhány érdekes megjegyezést tett az európai menekültválságról és a Volkswagen-botrányról a német gazdasági és energiaügyi minisztériumban tartott beszédében. Szerinte a menekültválság csak "kóstoló" abból, amit a klímaváltozás hozhat és a Volkswagen-botrány is csak egy részlete egy sokkal komplexebb problémának - számol be a CleanTechnica .
link
Törölt felhasználó 2015. 09. 28. 15:54
Előzmény: #317  Törölt felhasználó
#319
83 milliárd dollár: ennyit költött Kína tavaly megújulókra
2015. szeptember 28. 15:22


2014-ben Kína a világ legnagyobb energetikai befektetőjévé nőtte ki magát, miután 83 milliárd dollárt invesztált megújuló energiaforrásokba, elősegítve a szén-dioxid-kibocsátás csökkenését. Összehasonlításképpen ez az Egyesült Államok beruházásához képest 117 %-kal nagyobb volt.

A világ legnépesebb országa világvezető a megújuló villamosenergia-termelésben, sőt a 2014-ben telepített kapacitás 59 %-ka származott megújulókból. Azon kívül, hogy széndioxid-mentes energiához jutnak a fogyasztók, a cégek is profitálnak, hiszen az nagy kínai kapacitásigények hozzájárulnak a méretgazdaságossághoz és a csökkenő költségekhez.

Végül ők azok a vállalatok, akik az egész megújuló energia beruházások nagy nyertesei lehetnek: Huaneng Renewables Corporation, General Electric (GE), The Renewable Infrastructure Group (TRIG), és az EDP Renovaveis (EDPR). Ezek a vállalatok jelentős megújuló kapacitásokkal rendelkeznek (főleg szél, és fotovoltaikus), és a tervek szerint jelentős beruházásokat terveznek régiós, és világ szinten is.
pitcairn2 2015. 09. 28. 15:45
Előzmény: #317  Törölt felhasználó
#318
juhééé, éljen a világállam!!!

Világ oligarchái egyesüljetek!!!
Törölt felhasználó 2015. 09. 28. 15:41
Előzmény: #316  Törölt felhasználó
#317

Barack Obama amerikai elnök vasárnap az ENSZ-ben sürgette, hogy a világ országai "erőteljes" megállapodást fogadjanak el az év végi párizsi klímacsúcson.

Obama New Yorkban, a világszervezet fenntartható fejlődési csúcstalálkozójának utolsó napján az Egyesült Államok nevében kötelezettséget vállalt a világszervezet által frissen elfogadott fenntartható fejlődési célok teljesítésére. Az ehhez való csatlakozásra bátorította a többi országot is, rámutatva, hogy az ambiciózus, 15 évre szóló terv nem valósítható meg nemzetközi összefogás nélkül.

Mint mondta, elnökként és mandátumának lejárta után is küzdeni fog a fenntartható fejlődési célok megvalósításáért, különösen a szegénység és az éhezés felszámolásáért. Emlékeztetett rá, hogy ma is 800 millió embernek kell napi 1 dollár 25 centnél kisebb összegből megélnie, és milliárdokat fenyeget, hogy belehaljanak megelőzhető betegségekbe. Erkölcsi szempontból felháborítónak nevezte, hogy sok gyermeket csak egy szúnyogcsípés választ el a haláltól. Hangsúlyozta, hogy a fejlődés támogatása nem jótékonykodás, hanem a világ jövőjébe történő befektetés.

A Krím Ukrajnától való tavaly márciusi elcsatolása miatt Washington és az Európai Unió gazdasági büntetőintézkedések sorát vezette be Oroszország ellen. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint a szankciók az ENSZ Alapokmányának megsértését jelentik, és ellentétben állnak az új fenntarthatósági célokkal, amelyeket szavai szerint Oroszország támogatni fog "a kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére" is. Azt mondta, hogy országa világelső az üvegházhatású gázok kibocsátásának összesített csökkentése terén, és hangsúlyozta, hogy Oroszország túlteljesítette a kiotói jegyzőkönyv alapján tett vállalásait, az 1990-es szintről 31 százalékkal csökkentve a károsanyag-kibocsátást.
Törölt felhasználó 2015. 09. 21. 09:19
#316
A sarkvidéki jég olvadása növeli a metánkibocsátást

Az északi-sarkvidéki tenger jegének megolvadása növeli az arktiszi tundra metánkibocsátását, állítják svéd kutatók. Ezt az összefüggést már korábban is gyanították, de csak most sikerült bizonyítani.

Parmentier – egyesült államokbeli és holland kutatókkal együtt – fejlett számítógépes modellek segítségével derítette fel a metánkibocsátás és a tengeri jégveszteség közötti összefüggést.

A tengeri jégmennyiség csökkenése a klímaváltozás egyik legjobban látható következménye, és óriási hatása van az északi-sarkvidéki éghajlatra”
– mondta Parmentier. „Az 1990-es évek óta az Arktisz iszonyú ütemben – évtizedenként mintegy 14 százalékkal – veszti el a jégtakaróját. A várakozás az, hogy a további jégvesztéssel az északi-sarkvidék hőmérséklete tovább növekszik, és emiatt növekedni fog az északi vizes területek metánkibocsátása is.”
link
pitcairn2 2015. 09. 20. 18:39
Előzmény: #312  elemes
#315
az IPCC által vizionált un. "klímapolitika" __top-down__ globális koordinációról szól...

még a "Gondolkodj globálisan cselekedj lokálisan" jelmondatuk is ezt tükrözi...

hogy jön ide Ostrom munkássága???!!!

Ostrom munkássága nekem inkább efféle esettanulmányok kapcsán ugrik be:

Suba János
A MÁTYÁSFÖLDI NYARALÓTULAJDONOSOK
EGYESÜLETE
link

elvégre a __közterületek__ és a közművek ezen a gyönyörű kis __magántelepülésen__ nem az önkormányzat (Cinkotához tartoztak anno...) hanem az __ingatlantulajdonosok__ kezében voltak

ők írták a közterületek kapcsán a szabályzatokat...

ők döntöttek a település arculatáról is... (építésszabályozás, területrendezés)

és a szavazati arány a magántulajdon arányához volt kötve

azaz

több szavazata volt annak akinek TÖBB TELKE volt...

és kizárólag telek után járt szavazat

a közműveket is __tulajdonarányosan__ birtokolták...

stb.

Ostrom "primitív" példái kb. így élnek a modern korban...

az USÁ-ban cirka 50 millió ember él hasonló magántelepüléseken...

(lásd. home owner associations)

pitcairn2 2015. 09. 20. 18:22
Előzmény: #307  elemes
#314
az előbbi tanulmányban

(Does CO2 correlate with temperature history? – A look at multiple timescales in the context of the Shakun et al. paper)

van még egy roppant érdekes ábra a holocén kapcsán

ezt is belinkelem

link

__természetes__ körülmények között __RÖVIDtávon__ semmilyen érdemi korreláció sem volt a légköri CO2 koncentráció-változás és az átlaghőmérséklet között...

idézet a tanulmányból:

"A lack of correlation between temperatures (in the above from a Greenland ice core) and atmospheric CO2 becomes very apparent at that timescale and level of detail.

With the focus on the bulk of the past 11000 years of the Holocene, the most recent rise in CO2 is not shown in the preceding because the EPICA ice core data ends in 1777 A.D., while the GISP 2 ice core temperature data extends up to a century ago."

link

a korreláció természetes körülmények között csak HOSSZABB időtávon létezett

ez is teljes mértékben összhangban van azzal, hogy a légköri CO2 koncentráció változása csak következmény volt...
pitcairn2 2015. 09. 20. 18:15
Előzmény: #307  elemes
#313
ok, térjünk vissza a kedvenc 450 ezer éves grafikonomhoz:)

link

felrobbant a légköri CO2 koncentráció?

naná!!!

a globális átlaghőmérséklet kapcsán látszik mostanság vmi szokatlan 450 ezer éves „perspektívából”?

az ég világon SEMMI!!!

az azonban nagyon világosan látszik, hogy a nagyarányú antropogén eredetű CO2 emisszió megindulása előtt a légköri CO2 koncentráció változása csak több száz éves KÉSÉSSEL követte a globális átlaghőmérséklet változását

ergo
a légköri CO2 koncentráció–változás – TERMÉSZETES körülmények között – csak FÜGGŐ változó azaz KÖVETKEZMÉNY volt...
olyan következmény amit eszméletlenül egyszerűen meg lehet magyarázni a CO2 hőmérsékletfüggő vízben való oldhatóságával...

Does CO2 correlate with temperature history? – A look at multiple timescales in the context of the Shakun et al. paper
link
elemes
elemes 2015. 09. 20. 18:11
Előzmény: #311  pitcairn2
#312
proprímó először, ha olvasok valamit (vagy eszembe jut egy korábbi olvasmányom) ami szerintem releváns, azt akkor is leírom, ha nem az én álláspontomat erősíti.

proprímó másodszor, Ostrom épp arra mutatott rá, hogy a kvázi önigazgató közösségi gazdálkodás a közösség tagjaiban erősítette a nagyon hosszú távú tervezést (hajlandóak olyan invesztícióra, amely csak évtizedek múltán hoz bármilyen eredményt).

proprímó harmadszor, mielőtt valaki latin leckéket adna: a hagymát is hagymával eszem.
pitcairn2 2015. 09. 20. 17:59
Előzmény: #306  elemes
#311
Ostrom 100%-ban összhangban van a klasszikus liberális hagyományokkal elvégre a __valódi tulajdonosok__ __önkéntes__ együttműködésében gondolkodik

az általa felvázolt mechanizmus akár egy társasház, vagy egy lakópark esetében is alkalmazható, elvégre ott is vannak a __lakóközösség__ által __közösen__ birtokolt területek...

a fentiek miatt valósággal rácuppantak a különböző libertárius, piachívő csoportosulások Ostrom munkásságára

pl. az az intézet - az Institute of Economic Affairs - is nagy becsben tartja Ostrom munkásságát ahonnan tegnap egy "globálmeleg" biznisszel kapcsolatos public choice tanulmányt is belinkeltem...

idézzünk tőlük!

"Elinor Ostrom’s approach has been praised by the left, who often see it as being opposed to free-market privatisation initiatives. In fact, her approach sits firmly within the ___classical liberal tradition___ of political economy. She observes communities ___freely choosing___ their own mechanisms to manage natural resource problems ___without government coercion or planning___."

The Future of the Commons - Beyond Market Failure and Government Regulation
link

a fentiek tükrében egy kissé furcsának találom, hogy Ostrom-re hivatkozol:)

PS.: különben az iea.org.uk nagyon jó tanulmányokat publikált a globálmeleg biznisz témakörben:)

link

elemes
elemes 2015. 09. 20. 17:23
Előzmény: #309  Törölt felhasználó
#310
"konkrétum szintjén semmit nem mondtál/reagáltál"

dehogynem. 278, 286.
Törölt felhasználó 2015. 09. 20. 17:00
Előzmény: #308  elemes
#309
Én eddig azt szürtem le pl, hogy még konkrétum szintjén semmit nem mondtál/reagáltál.
Aztán ebböl a tényböl is leszürtem valamit :)

Majd meglepödsz, amikor melegedés helyett királykoronázást látsz a befagyott dunán ;)
elemes
elemes 2015. 09. 20. 16:41
Előzmény: #304  pitcairn2
#308
az előbb azt írtam "sokat elárul..." - ez most (visszaolvasva) lenézően hangzozhat.

fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy SEMMI ilyen szándékom nem volt, egyszerűen csak arra utaltam, hogy beszélgetésből mindig leszűrődik valami, ami túlmutat a konkrét témán és inkább a másik ember személyiségét, értékrendjét fémjelzi. az értékrendek között pedig nem szeretnék rangsort felállítani.
elemes
elemes 2015. 09. 20. 14:35
Előzmény: #304  pitcairn2
#307
mindenesetre az, amit írsz, sok mindent elárul a gondolkodásmódodról, és így az is érthető, hogy miért tartod manipulatívnak a civilizációs eredetű klímaváltozásról szóló tanulmányokat.

a legtöbb ember hajlamos arra, hogy saját értékrendjét és időperspektíváját vetítse ki másokra. például coelhón és oravecznórán nevelkedett vajszívű háziasszonyok ezrei gondolják, hogy szerencsétlen szír és "szír" bevándorlók, ha szerettel és adakozással fordulunk feléjük, egycsapásra megszelídülnek (és titokban abban is reménykednek, hogy a sok pipgya magyar helyett végre Igazi Férfiak bókólnak majd pártában álló bájaik előtt).

valójában az értékek, időperspektívák, megküzdési stratágiák, belső motivációk már egyénenként is különböznek (távoli kultúrák esetén pedig annyira eltérhetnek, hogy felmérni sem tudjuk).

szorosan véve persze ez is önérdekkövetés, de ha az önérdekbe beleszámítjuk az olyan érzelmi tényezőket is, hogy "akkor tartom magam jó csávónak, ha átkisérem az öreg nénit a zebrán", messze magunk mögött hagytuk a közgazdaság modellszámításait és azt, amit hagyományosan a lassez-faire alatt értünk...
elemes
elemes 2015. 09. 20. 14:27
Előzmény: #304  pitcairn2
#306
"Buchanan szerint pedig még akkor is a saját önző egyéni érdekeik mentén terveznének ha lehetséges lenne a közérdek szempontjából a hatékony központi tervezés"

Erre szép választ adott Elinor Ostrom (2009).
elemes
elemes 2015. 09. 20. 14:25
Előzmény: #304  pitcairn2
#305
bizonyára ez is érdekes tanulmány, de én nem Misest idéztem :)
pitcairn2 2015. 09. 20. 13:58
Előzmény: #302  elemes
#304
én inkább Ludwig von Mises alábbi tanulmányát tenném Buchanan mellé

Economic Calculation in the Socialist Commonwealth
link

ha elfogadjuk azt, hogy az érték szubjektív és következetesen érvényesítjük ezt az általunk alkalmazott elméleti rendszerben, akkor lényegében a központi tervezés, pl. az un. klímapolitika létjogosultságát, vonjuk kétségbe...

némiképpen sarkítva:

Mises szerint még a kifejezetten jó szándékú központi tervezők sem tudnak racionálisan tervezni a fogyasztók és a piaci szereplők szempontjából

Buchanan szerint pedig még akkor is a saját önző egyéni érdekeik mentén terveznének ha lehetséges lenne a közérdek szempontjából a hatékony központi tervezés
elemes
elemes 2015. 09. 20. 10:26
Előzmény: #300  pitcairn2
#303
a nobelcsont keretein kicsit kívüli területeken a pszichológia, a kognitív agytudomány, a szociálpszichológia és a humán etológia is meglehetősen forradalmi felismeréseket tett az utóbbi 1-2 évtizedben, nagyon sok "közismert tényt" alaposan felülírva, vagy legalábbis a gyakorlati alkalmazás tekintetében nagyon jelentősen kiegészítve.
elemes
elemes 2015. 09. 20. 10:23
Előzmény: #300  pitcairn2
#302
"Buchanan rendszerében az összes aktor a saját érdekeit követi az un. "közérdek" ürügyén"

Buchanan modellje Buchanan modelljének keretein belül nagyszerű leírását adja Buchanan modelljének. A szisztematikus lerásért megérdemelte a nobelcsontot, olyan kiindulást adott, amelyre rá lehetett építeni igen jelentős kiegészítéseket a publikáció óta eltekt közel fél évszázadban.

- időinkonzisztencia: a gazdasági szereplők különböző időhorizonton gondolkdnak, még a "saját érdek" fogalma sem egyértelmű. (Kydland+Prescott)
- olyan fogalmak közgazdasági modellezése, mint önzetlenség, hűség, bizalom, bosszú, kooperáció, zsarolás (Aumann+Schelling)
- információs aszimmetriák hatása különböző piacokon, mint az önérdek érvényesítésének érdemi korlátja (Akerlof+Spence+Stiglitz)
- versenytársak és partnerek racionális viselkedésével kapcsolatos várakozások beépítése a döntési modellekbe (Nash+Harsányi)
- közjavakkal való gazdálkodás modelljeinek árfogó vizsgálata (Elinor Ostrom)

stb stb. Az utóbbi évtizedek nobelcsontjainak fele erről szólt.
pitcairn2 2015. 09. 19. 23:53
Előzmény: #293  elemes
#301
róla van egyébként szó:

"Ivar Giaever (Norwegian: Giæver, IPA: [ˈiːvɑr ˈjeːvər]; born April 5, 1929) is a physicist who shared the Nobel Prize in Physics in 1973 with Leo Esaki and Brian Josephson "for their discoveries regarding tunnelling phenomena in solids......"
link

a globálmeleg bizniszt ő lényegében a __VALLÁSHOZ__ hasonlította

"Giaever has said man-made global warming is a "new religion."[9] In the minority report released by the U.S. Senate Environment and Public Works Committee in March 2009,[10] Giaever said, "I am a skeptic…Global warming has become a new religion."["

link

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek