Topiknyitó: Törölt felhasználó 2015. 08. 13. 18:30

Klímaváltozás  

A brit kormány lecsap a palagáz-kitermelés környezeti hatásai miatt aggódó önkormányzatokra



A brit kormány bejelentette, hogy ezentúl közvetlenül adja ki az engedélyt palagáz kitermelésére, annak érdekében, hogy megkerülje a gyakran túl lassú és vonakodó helyi hatóságokat.



A kormány ezen kívül lecsap a palagáz-kitermelést akadályozó önkormányzatokra is. Különösképpen azokat az önkormányzatokat szeretnék azonosítani, akik túllépik a kitermelési engedélykérelem elbírálására adott 16 hetes törvényi határidőt. A kormány szintén hozzáférhet majd az engedélyezési dokumentumokhoz azokban az esetekben, amikor a kitermelésre vonatkozó engedélyt elutasították, de a döntést kifogásolta a vállalat, ami engedélyt kért a fúrásokra.



A konzervatív kormányfő, David Cameron kabinetje lelkes támogatója a palagázhoz kapcsolódó fejlesztéseknek, mivel úgy vélik, hogy az olcsó és nagy mennyiségben rendelkezésre álló energiaforrásra alapozva a gazdaság is bővülhet. De az ambícióik ütköznek a palagáz kitermelés környezeti hatásai miatt aggódó önkormányzatokkal, akik eddig felelősek voltak az engedélyek kiadásáért. (Le Figaro)
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemes
elemes 2015. 10. 06. 08:50
Előzmény: #355  Bekre_Pal
#360
Nem kapta szét: olyan értelmezési keretbe helyezte, amelyben (anekdotikus érveléssel!!!) visszaszerezheti érzelmi stabilitását.

Amennyiben a gondolatmenetemet úgy fejezném ben, hogy "lám ez is hülyeség", valóban szillogizmus lenne, de ha úgy fejezem be: a konzervatívok létezése nem érv amellett, hogy a föld lapos, akkor nem szillogizmus.

tehát:

1. Az, hogy van fél százalék vagy három százalék, akik szerint a felmelegedés nem civilizációs eredetű (a felmelegedés tényét már csak fórumtrollok tagadják), az nem cáfolja a felmelegedés civilizációs eredete mellett érvelő 97% vagy 99.5% álláspontját

2. Az, hogy vannak olyan konteók, amelyek szerint egy fordított olajlobbi pénzeli a klímaváltozás civilizációs eredetének képviselőit, nem cáfolja a klímaváltozás civilizációs eredetét.

3. A tudományos kutatás módszertana elég erős védelmet nyújt a konteók tudományos álláspontkként való elfogadása ellen. Másként: rendkívül kicsi valószínűsége van annak, hogy a klímakutatással foglalkozó több ezer fizikus, meteorológus, biológus stb mind egy nagy összeesküvés részei -- ennél jóval kisebb kaliberű csalások is ki szoktak bukni.

--------

Nemrég beszélgettem egy emberrel, aki szereti magát politikai elemzőként pozicionálni, időnként megjelennek írásai újságokban, internyeten. Nem értek egyet vele, de megtisztelve éreztem magam, amikor az előadása után méltónak tartott arra, hogy velem vitatkozzon.

Jó pár perc beszélgetés után döbbentem rá: nem azért képviselünk ellentétes álláspontot, mert ő nincs tisztában az általam elmondott tényekkel. Elolvas ő mindent. De amikor érvel, célzottan összeválogatja az álláspontját alátámasztó érveket. És ezt teljesen helyénvalónak érzi.

Amikor rámutattam, hogy a tények célzott válogatása nem korrekt, az volt a reakciója, de igen, korrekt, hiszen én is ezt csinálom (a saját álláspontomat alátámasztó tényeket válogatom össze). És amikor ő azt mondja, hogy piros, nem az ő dolga, hogy önmagát megkérdőjelezze. Nekem kell a kék mellett érvelnem. Ez a vita lényege: győzzön a jobb. ("Mint a fociban", tehette volna hozzá, ha orbánfan lett volna.)

Namost, a tudományos kutatás világában ez NEM ÍGY ZAJLIK. A tudományos vita nem foci. Nem az erősebb csapat győzelme a cél, hanem a kor ismereteinek keretein belüli tudományos igazságé. És ha egy fizikusról, biológusról, meteorológusról stb. bebizonyosodik, hogy előre elhatározott cél érdekében VÁLOGATTA a mérési adatokat, és csak azokat használta fel, amelyek megfelelnek a prekoncepciójának: az az ember MARGÓRA KERÜL. (Mivel a tudományos dicsőség nagy vonzerő, az emberek pedig esendőek, az ilyen csalás elő is fordul néhanapján.)
elemes
elemes 2015. 10. 06. 07:24
Előzmény: #356  pitcairn2
#359
Tudományos kutatásoknál nem tényező, hogy valaminek van-e hírértéke. A cikk megjelent, tehát ezen a részterületen nem lehet figyelmen kívül hagyni.
elemes
elemes 2015. 10. 06. 07:20
Előzmény: #357  pitcairn2
#358
Bámulatos sületlenségeket lehet kerekíteni a szelektíven olvasott cikkekből :-)

pitcairn2 2015. 10. 06. 00:21
Előzmény: #350  elemes
#357
és annak se csináltak különösebben nagy hírverést, hogy pl. 2002-ben jóformán __eltűnt__ az "ózonlyuk", aztán a következő évben újra megjelent...

September 30, 2002 - (date of web publication)

UNUSUALLY SMALL ANTARCTIC OZONE HOLE THIS YEAR ATTRIBUTED TO EXCEPTIONALLY STRONG STRATOSPHERIC WEATHER SYSTEMS
link

lehet, hogy már __időtlen-idők__ óta ott van...

az 1980-as évek előtt jóformán a __kutya sem__ foglalkozott ezzel a kérdéssel...
pitcairn2 2015. 10. 06. 00:07
Előzmény: #350  elemes
#356
az is szórakoztató, hogy mennyire __nincs hírértéke annak__ amikor komoly tudományos szaklapokban kérdőjelezik meg a montreáli jegyzőkönyv létjogosultságát...

ihol lenne egy 2007-es cikk a Nature magazinból...

Chemists poke holes in ozone theory
Reaction data of crucial chloride compounds called into question.

Quirin Schiermeier
link

Bekre_Pal
Bekre_Pal 2015. 10. 06. 00:01
Előzmény: #350  elemes
#355
pitcairn szétkapta ezt az érvet, nem is akarok sokat időzni rajta, csak annyit, hogy még ha nem is kapta volna szét, akkor is ez szillogizmus lett volna

kb. mintha azt mondtad volna, hogy lárifári antiglobálmeleg, a földről is azt hitték hogy lapos azt nem az, lám, ez is hülyeség

szezon =/= faszom :)
pitcairn2 2015. 10. 05. 23:51
Előzmény: #350  elemes
#354
még néhány évvel ezelőtt az volt a "tudományos konszenzus", hogy erre még minimum 40 évet kell várni...

Hole In the Earth's Ozone Layer Is Finally Closing Up, NASA Says
link

tulajdonképpen vhol röhejes az egész:)

pitcairn2 2015. 10. 05. 23:47
Előzmény: #350  elemes
#353
anno az O3 mumus kapcsán nem ígértek ilyen gyors "javulást"...

" A CFC-k __akár 50-100 évig__ is megmaradhatnak a légkör alsóbb részében, ___évtizedek is eltelhetnek__ mire a légkör 30 km-es magasságaiba jutnak, ahol a Nap UV-sugárzásának hatására szétbomlanak"

ezzel ijesztették anno a hiszékeny jónépet...

igen gyorsan "normalizálódik" minden a kis "jegyzőkönyvük" elfogadása után...

volt "probléma"... nincs probléma...
pitcairn2 2015. 10. 05. 23:43
Előzmény: #350  elemes
#352
ne feledjük anno ez volt a DUMA:

" A CFC-k akár 50-100 évig is megmaradhatnak a légkör alsóbb részében, évtizedek is eltelhetnek mire a légkör 30 km-es magasságaiba jutnak, ahol a Nap UV-sugárzásának hatására szétbomlanak. A CFC-molekulákból felszabaduló klór a sztratoszférában stabil vegyületekké, úgynevezett „klórrezervoárokká" alakul át. A klórrezervoárok önmagukban még nem bomlasztják a légkört. Ha azonban a klór valamilyen módon felszabadul, az az ózonréteg káros elvékonyodásához vezet. Amikor a sztratoszféra hőmérséklete -80°C köré süllyed, erős felhőképződés indul el benne. E felhők kémiai összetétele jelentősen eltér a légkör alacsonyabb részében, a troposzférában ismert felhőkétől. A sztratoszférában a nagy hidegben keletkező felhők az addig veszélytelen klórrezervoárokból N-t kötnek meg, amely révén a vegyületekből felszabaduló klór katalizátorként -4- kezdi bomlasztani az ózonréteget."

link
pitcairn2 2015. 10. 05. 23:38
Előzmény: #350  elemes
#351
alternatív interpretáció:

amit megkapták azt amit akartak (montréali jegyzőkönyv) pillanatok "futott még" kategóriává vált az "ózon kérdés"

jóformán nem is hallunk már erről...

az O3 mumus helyére a CO2 mumus került...

elemes
elemes 2015. 10. 05. 23:09
Előzmény: #349  Bekre_Pal
#350
Pont ugyanez ment az előző klímaváltozási sztori kapcsán, aztán végül lassan csak lecserélték a klímákban a freont és lám, az ózonlyuk gyógyul. A szeptikusok meg kihalnak, science progresses funeral by funeral.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2015. 10. 05. 19:00
Előzmény: #348  Törölt felhasználó
#349
már alig várom hogy a parizer klímacsúcson kurvára ambíciózus megállapodás szülessen. mondjuk lehetne a tárgya az, hogy ezentúl a globálmeleg lobbi háromszor annyi pénzt költhet és így minden globálmeleg munkatársnak lehet egy vállalati teslája, bevezetésképp a további fejlesztési javaslatok elé
Törölt felhasználó 2015. 10. 05. 18:54
Előzmény: #347  Törölt felhasználó
#348
Az államfő klímavédelmi kampánya
2015. október 5., hétfő 18:18

Az ország összes iskoláját felkérte a Tokaji Ferenc Gimnáziuma és Szakközépiskola igazgatója, hogy csatlakozzon Áder János köztársasági elnök Élő Bolygónk című klímavédelmi kampányához. Ezt a kampányt elsőként - még májusban - támogató intézmény igazgatója, Molnárné Tóth Erika jelentette be hétfőn Tokajban, Áder János köztársasági elnök jelenlétében.

Az igazgató kiemelte, fontosnak tartják az államfő kezdeményezését, hiszen ökoiskola lévén intézményükben külön is foglalkoznak a környezetvédelemmel.

Az eseményen a Tokaji Ferenc Gimnázium és Szakközépiskola tanulói kérdezhették a klímavédelem aktuális kérdéseiről és problémáiról az államfőt. Áder János a diákokkal folytatott beszélgetésen elmondta: már több mint százezren regisztráltak az Élő Bolygónk című kampány keretében elindított weboldalon, a www.elobolygonk.hu-n.

Az államfő emlékeztetett, Al Gore, a környezetvédelmi tevékenységéért Nobel-békedíjjal elismert volt amerikai alelnök által elindított nemzetközi kampányhoz Magyarország is csatlakozott, a kezdeményezés célja pedig az, hogy a decemberi párizsi klímacsúcson az eddiginél ambiciózusabb megállapodás szülessen.
Törölt felhasználó 2015. 10. 05. 17:11
Előzmény: #328  Törölt felhasználó
#347
Minden eddiginél melegebb év jön 2016-ban. A globális hőmérsékleti rekordok már idén is sorban megdőltek, a brit meteorológiai szolgálat (Met Office) szerint azonban a világ klímája hamarosan eléri azt a bizonyos fordulópontot: a Föld éghajlata igen jelentősen változhat

link

A következő évek valószínűleg a legmelegebb rekordokat döntögetik majd,

a klímaváltozás eléri a csúcspontját, és ezzel komoly változásokat idéz elő a Földön.

A természetes klímaciklus a Csendes-óceánon és az Atlanti-óceánon megváltozik.
elemes
elemes 2015. 10. 05. 10:21
Előzmény: törölt hozzászólás
#346
mármint a NAO és az El Nino?
pár ezer éve biztosan létezik.
elemes
elemes 2015. 10. 05. 10:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#345
...az Atlanti-óceáné pedig negatív (több a párolgás, mint az édesvíz-utánpótlás).

Korábban, amikor a két amerika közötti átjáró elég széles volt, egy nagy tengeráramlás pótolta az Atlanti-óceán vizét, és (egyébként) az egész óceáni áramlatrendszer eltért a mostanitól, számítógépes áramlatmodellezések azt mutatják, hogy a föld egészének a klímája a mostaninál egyenletesebb volt, pl. melegebb sarkvidékek és (emiatt) magasabb tengerszint, továbbá valószínűleg nem voltak az elmúlt pármillió évre jellemző jégkorszakok illetve hirtelen lehűlések-felmelegedések sem.

a középamerikai átjáró lezárultával kifejezetten labilissá vált a bolygó klímája.
Törölt felhasználó 2015. 10. 05. 10:11
Törölt hozzászólás
#344
elemes
elemes 2015. 10. 05. 10:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#343
"az okokat kell kideriteni ezek csak okozatok"

Az El Nino (a Csendes-óceáni áramlatok néhány évenkénti periodiku átrendeződése) meg a NAO (ugyanez az Atlanti-óceánon) teljesen függetlenek a felmelegedéstől.

Oceanográfusok szerint az amerikai kontinens két felének összezárulása előtt nagyon jelentős tengeráramlás volt a csendes-óceáni és az atlanti óceáni medence között: a csendes-óceán vízmérlege erősen pozitív (nagy folyamok, sok csapadék), az atlanti óceáné pedig negat
elemes
elemes 2015. 10. 05. 10:08
Előzmény: #336  pitcairn2
#342
valakinek el kell kezdeni :)
Törölt felhasználó 2015. 10. 05. 09:32
Törölt hozzászólás
#341

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek