Délután, +1% Sp500-nál arra gondoltam, "hát már egy rendes esést sem tudunk összehozni?" - s azóta -1.3%-ra süllyedt a kurzus. Még mindig ugyanezt kérdezem, de ha 2637-ről 2628 alá süllyednénk kicsit, már egy kis mosoly megjelenne szám szegletében.
Nálam már törte a trendvonalat. Az 50%-os fibo még záróban tarthat, ha ezt is letöri, akkor 9,94 USD a következő szint. A RIG-ben nem számítok jó eredményre, mert ebben a negyedévben szerintem magas lesz a költség.
Intő jel, hogy DO 2-3 nappal a RIG előtt jár. Szerdán az már törte azt a támaszt, ahol RIG most van. Természetesen nem szükséges, hogy RIG is törje, de a szektortársak mind sokkal rosszabbul állnak. Veszélyes most RIG-ben lenni. (nem riogatásnak szánom!)
Már a mai mozgás is meglehetősen érdekes. 1% dow és 1,2% sp emelkedés sem elegendő a boldoguláshoz. Remélem csak annak okán csorog ma is, hogy ma inkább mindenki megvárja a reportot mielőtt bevásárol.
Az AISC (all-in sustaining costs), egyfajta teljesköltség-mutató, amely a fenntartható bányászat ráfordításait mutatja az adott cégnél unciánként. Elvileg ezt azért hozták létre, hogy végre valós ráfordítással lehessen számolni, csak az a baj, hogy ezt taxatíve nem írták le, hogy 120 melyik tételt kell ideszámolni, hanem főcsoportokat határoztak meg. Pedig pont ennek a mutatónak kellett volna leváltania a korábbi T betűvel kezdődő hárombetűs mutatót, amit elfelejtettem, hogy pontosan mi volt a neve. Kaptam egy stabil infót (Kanadából származik), hogy az aranybányász-cégek költségei többségében már magasabbak a mostani, unciánként 1200 dollár feletti aranyárnál, ami növeli a valószínűségét annak, hogy további leírásokra kényszerülhetnek. Nagyon kevés cég mondhatja el magáról, hogy 1050-1090 USD-ig nullán vannak, ilyenek pl. az egyes afrikai bányászok. Néhány kivételtől eltekintve az aranybánya-cégek költségei – az adósságterheket is figyelembe véve – unciánként 1290-1320 USD körüliek. A legszebb két mondat a világon, amikben minden benne van. Warren Buffet nem azért lett a világ egyik leggazdagabb embere, mert a vezető hírekre reagált. Arra tette fel a "szerencséjét", hogy eljárjon annak érdekében, ami elkövetkezik.
A gold várakozásod már sokkal jobban tetszik, szerintem ennek elég nagy realítása van. Már mint, hogy az arany még nagyot fog esni, mielőtt rallyba kezdene. A mostani emelkedés-oldalazás csak próbálkozás. Szerintem egy igazi pénzpiaci keményebb turbulencia csak 2019. II. félévben várható.
RIG ma reportol Q3-rol. A Q3 konszenzus varakozas EPS= -0.08, es a Sales 810 M. A 2018 H1 eddig EPS= -0.52, szoval ehhez kepest jelentos javulasra szamitanak, de meg mindig kis vesztesegre. Nyilvan nagyon sokan figyelik, a holnapi mozgas erdekes lehet.
Igen, ezek erdekesek. Ha jol megnezed az "average" evet, a lila szinueket, azok mind hasonlitanak egymasra, es jol tukrozik az ismert szezonalitast. Meglepoen stabilak az even beluli ciklusok. (Nem meglepo. A jovedelmek es koltesek kulonbsege megy a befektetesekbe, es az emberek eletmodja elegge stabil evenkenti hullamzast mutat) A tozsdek jellemzoen emelkednek januar-majusig, nyaron oldalaznak, szept-okt jellemzoen eses, es aztan nov-dec ismet egy szep rally. Vannak, akik ezt tradelik, en is ismerek egyet. Andrew modszeresen okt. 20-tol longra all az SPYban egeszen majus vegeig. Ott atmegy 10Y treasury-be, es azt tartja oktoberig. Azt allitja, nagyjabol 3.5%-al tobbet hoz, mint az SPY tartasaval, es sokkal kevesebb a rizikoja es a hullamzasa Kihagyja a legrosszabb honapokat, addig allampapirban uldogel. . De ezek a chartok nem tartalmazzak az even tuli ciklusokat. Marpedig azt lehet tudni, hogy azok igazan kellemetlenek (vagy igen jok, mint most 9 eve) is tudnak lenni. Szerintem a hosszu ciklusok elkapasa jol, az meg fontosabb, mint az even beluli ciklikussagot jol csinalni.
Ezek eleg jo kis statisztikak, viszont nem veszik figyelembe a macro gazdasagi adatokat. En nem zarom ki hogy emelkedhetunk meg 20-30%-ot, bar en erre kisebb eselyt adok. Nezzuk az en altalam vizsgalt nehany macro gazdasagi adatot az usaban: -haztartasok tartozasa, hitelei mindenkori max (kipipalva) -szemelyi jovedelem lassabban no mint a tartozasok ill. a tartozasokra fizetendo kamat valtozasa (kipipalva) -haztartasok es a median jovedelem aranya kozeliti a 200%-ot (kipipalva) az erre fizetendo kamat valtozasa kb.33%-al nott ami kb. 20%-al noveli az amcsi haztartasok kiadasait -hitelkartya tartozasok 313BN-rol ~800BN nott az erre fizetendo hitel kamat 73BN-rol 113BN nott (ez azt jelenti hogy 43%-al tobbet koltenek hitelkarya kamatokra) -auto hitelek 809BN-rol 1,125Trilliora nott az erre fizetendo kamatkiadasok kb.25-30%-al nottek -egeszsegugyi kiadasok 2007-tol 2018-ig 53%-al nottek atlagosan az usaban ez kb. 21%-al noveli a haztartasok koltsegeit. -kozben a bankoknal elhelyezett betetek folyamatosan csokkenek - a diak hitelek tobb mint 11%-a mar bedolt (persze erre az allam garanciat vallal)... es mennyivel nottek a jovedelmek??? ;) Nem az a kerdes hogy kozeledik-e a recesszio hanem hogy mar benne vagyunk-e vagy meg nehany honapot varnunk kell amig az adatokat visszamenoleg modositjak es bejelentik, hogy 2019.tavaszatol mar recesszioban van a gazdasag. Szamomra ugy tunik, hogy a jovedelmek nem nottek olyan utemben mint a haztartasok kulonbozo koltsegei, a legtobb haztartasnak pedig nincsennek megfelelo megtakaritasai, a jelenlegi consumer confidence csak a piacon levo hatartalan optimizmus ill.(wealth effect) illuzioja miatt van. Azonban minden egyes kamat emelessel a haztartasok kiadasai es bevetelei kozott egyre nagyobb szakadek keletkezik, erre pedig nincs mas mod mint elobb-utobb el kell adni a rv-ket amivel a haztartasok rendelkeznek; persze lehet valasztani hogy az ember bukja a hazat, kocsijat, vagy eppen a hitelkartya tartozasait nem fizeti...de nem hinnem hogy a tobbseg ezt valasztana. Szoval en az emelkedesekben a kovetkezo short aldozatokat nezegetem. Mindenkinek szep hetet! u.i.: mi hamarosan nyitunk kivancsi leszek az itteni bankok mai teljesitmenyere
Sajnos elveszett a hsz-om. 2007-9-et nem lehet rahuzni a mostani esetre az aranynal mert most nem egy 5-6 evig torteno emelkedo trend utan vagyunk hanem eppen egy 5-6 evig tarto bear piac vegen ahonan eppen csak elkezdodott az emelkedes. Kinalati oldalon a termeles csokken ill. csokkeni fog; keresleti oldalon mar a jegybankok is egyre agresszivebben vasarolnak.A kitermelok barmenyire szepitik, kozmetikazzak a szamokat az atlagos kitermelesi ar 950$ korul van, ebben viszont jo nehany adminisztrativ es penzugyi koltseg nincs benne amik 1 vallalat mukodesehez szuksegesek.Ha azokat is szamitjuk akkor mar 1000$ felett jarunk. Jo pelda a nagyok kozul NEM 927$-os AISC koltseget jelolt meg es veszteseget ert el a ceg ugy hogy kozben arra a negyedevre az arany ara folyamatosan 1200$ folott volt???? (na ennyit errol) Nem allitom hogy az arany nem eshet 10-20%-ot sot egy komolyabb rv piaci bear piacnal rovidebb ideig mar en is elkepzelhetonek tartok 1000$-os arat amikor is likvidalnak mindent amit ernek ill. az ugynevezett gold fundok (lasd vanguard gold fund) amikor is a piacon van veteli ero probalja ertekesiteni a pozicioit. Viszont meg vagyok arrol gyozodve, hogy a kitermeloknel 30-50%-os eses (ez az amcsi piacokon barmelyik rv-nel fenn all; ill. egyre tobben szembesulnek ezzel) sajnos lehetseges; viszont a masik oldalon 200,300%-os emelkedes is; most olyan extrem ill. kisebb cegekrol nem beszelek ahol akar 500%-os emelkedes is benne a pakliban. (es en csak konzervativan uj csucs az aranynal ill. 2400-2700$-os arrol irok mar evek ota 2024-re). Nem varok 20000$-os aranyarat, mint ahogy azt rolam hamisan allitottak; nem allitom hogy ez nem fordulhat elo azt se hogy 5000$-os ar nem lehet akar 5-10 even belul, de en nem ezzel szamolok. A likviditas csokkenesevel rendkivuli modon meg fog valtozni a kovetkezo 5-10 evben a befektetesi szektor ill. emberek hogyan itelnek meg dolgokat: ingatlan,rv,kotveny,nemesfemek,regisegek stb.stb.
A GLD varakozasomat beillesztem egy "tapasztalati" szinkronba az SPY-al kapcsolatos varakozasaimmal. Ahogy az utolso nagy SPY bull es bear idejen viselkedett GLD, nos, nagyjabol ugyanolyant varok tole a kovetkezo bear-bull idejeben is. . 1)A GLD kilatas eloszor pozitiv es az egybe is vaghatna a 2007-2009 eci SPY bear piac tapasztalataval. Akkor az SPY 17 honapig esett, es megcsinalt egy 57% esest. Ebbol az Arany az elso 6 honapban nem esett, hanem az SPY gyengulese ellenere szepen emelkedett. A rakovetkezo 11 honapban esett. . Ha ez a minta ismetlodne, akkor mostantol meg par honapig szamithatunk arra, hogy arany emelkedni fog az SPY bear ellenere is. De aztan az arany sem lesz jo menedek. Nagyjabol ilyesmire szamit Jim Rogers is. . 2)Azert most a hosszabb tav megis fontosabb. Mert ha nem sikerul megorizni a penzt sertetlenul, hanem jelentos ertek veszteseget szenved a portfolio a tozsdei bear piac lemeno szakaszaban, akkor az aljan nem az Arany vetel lesz a problema. Amire szamitok, es aminek az ertek-megsemmisito hatasatol kell vedekeznem, az nagyon agressziv es kiterjedt zuhanas a tozsdeken is, es ezzel ugyidejuleg valoszinuleg mas piacokon is jelentosen megnovekszik a kockazat. Mindez nagyjabol 3 evig (esetleg 5 evig) tarthat. Ezt a kilatast legjobban ez az abra mutathatja. . http://keptarhely.eu/view.php?file=20181028v00omo5k9.jpeg . Ha ilyesmi lesz a kovetkezo 3 evben az SPY palyaja, akkor utana SPYnak ujra eros bull market kovetkezhet. Ezt mutatja az idealizalt diagram, jobb oldalon. De azzal az SPY rallyval egyutt, egyidejuleg szep GLD rally alakulhat. . Summary: en most nehany honapig (3-6?) meg GLD emelkedest varok, de aztan kb. 2.5 evig lejtmenetet. Es igazan szep GLD bull piacot majd csak 2021-25 kozott tartok lehetsegesnek.
Financial Forecasts
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.