Annak a rengeteg embernek aki most is a máp+ban van ez egy komoly hozzáadott érték lenne. Sokan úgy vettek máp+-t, h egy ötéves befektetés és nincs idejük meg energiájuk párhavonta zsonglőrködni a befektetéseikkel. Nekem is kellett pár év rájönni, h túl sok energiámat viszi el részvényeket, kötvényeket adni venni, most már főleg kezelt alapokban és etf-ekben van a pénzem.
Ez a felszámított díjért azért nem egy nagy hozzáadott érték: a MÁP Plusz cserével bármikor, bármire, bármeddig csak jobban lehet járni jelenleg. A mínuszban lévő alapokrol nem is beszélve...
Az alapkezelők is csak részvényeket meg kötvényeket vesznek és nem neked kell azzal foglalkozni, hogy le kell-e cserélni a máp+-t, mikor, mire, meddig. Az összes kötvényalap jobb befektetés mint egy 5 évig lejáratig tartott máp+.
Ez az árak spekulatív emelkedést magyarázza, nem az inflációt. Ebből az áremelkedésből akkor lesz infláció,ha a bérek emelkedése is követi. Ár-bér spirál. Ha viszont a bérek emelkedése nem követi a spekulatív áremelkedést, akkor idővel kifogy a spekulációt hajtó üzemanyag és az árak visszakorigálnak.
"Például lehetséges az, hogy a bankrendszer által teremtett pénz nem a reálgazdaságba, hanem a pénz és tőkepiacokba vándorol. Ez történt 2008-ban: az államnak menteni kellett a bankszektort és még néhány nagyvállalatot, amit másodlagos piacon közvetetten a jegybank finanszírozott meg. Nem lett infláció, mivel a teremtett pénz nem került nagy mennyiségben a lakossághoz." Csakhogy a magyarországi nyugdíj és béremelések jelentős része nem megtakarításokba fog vándorolni, hanem felélésre fog kerülni. Nyilván számolni kellene még a hitelezéssel, hogy az mennyire fogja szűkíteni a keresletet, de amíg a kedvezményes hitelek (populizmus)nem kerülnek kivezetésre, addig érdemi antiinflációs folyamatok beindulására sem lehet számítani. Amúgy az egy éves hozamok is 14% körüli évvégi inflációt áraznak. Meglátjuk.
Közgazdászok azt mondják, hogy az inflációt önmagában nem az árak emelkedése, hanem a gazdaságban szabadon elkölthető pénz mennyisége határozza meg. Ez alapján az elmúlt napokban bejelentett nyugdíj (15%) és minimálbér emelés (16%) nem igen predesztinál 15% alatti inflációt. Amúgy a kormány is 15% körüli inflációt vár jövőre. Ez ugye megvalósulhat úgy is, hogy januárban 20% lesz az infláció, ami aztán év közben folyamatosan gyengülve decemberre 10%-ra csökken. Én azt mondom, meglátjuk. Ha folytatódik a populista kormányzás, akkor szerintem nagyobb lesz az infláció, ha megteszik a szükséges lépéseket akkor talán elérjük a 10%-ot év végére, viszont akkor csökkenni fog a király népszerűsége. Na, ennek felvállalásában nehezen tudok hinni.
Állampapír
Lehet, hogy hozamilag nyernek 2,245-ot de sokkal fincsibb visszavenni az Eurót 295-ön amikor kiszállnak.
Ezért tartja még a Templeton is.