Topiknyitó: pomperj 2018. 02. 27. 07:28

Financial Forecasts  

 Azsia: mersekelt optimizmus
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
himihumi 2023. 07. 16. 21:02
Előzmény: #94459  offshort
#94460
Azt mondom, hogy az AI-nek legalább akkora hatása lesz, mint a komplett számítástechnikának. Sőt.
Ugyanis ha belegondolunk az emberi gondolkodás sem sokkal másabb, mint amit leírtál.
A kisgyerek, később a felnőtt agya lát milliárdnyi ingert (bementet), és társít hozzá kimeneteket. (Ha megfogod a forró vasat megégerted magad. Ha leesel az ágyról, összetöröd magad. Később: ha a neolibsiket szidod, akkor alisisakosnak neveznek a neolibsik :)) Tkp ennyi a gondolkodás. Látunk viselkedésmintákat, gondolatokat, ezeket összegyűjti az agy, és ehhez outputot társít.
Így tanulunk meg mindent.
Mennyiben más az AI? Nos valóban nem tudatosak, de egy az egyben ki fogják tudni váltani az összes gondolati tevékenységet. Autót fog vezetni, kaját rendel a hűtődbe, számítást végez, stb. CSak számítási kapacitás és némi idő kérdése. Bármire képes lesz, amire elég adat áll rendelkezésre.
offshort
offshort 2023. 07. 16. 20:43
#94459
bármely MI/AI egylőre csak egy ügyes "fogalmazógép" 
az elérhető szöveg és szövegkörnyezetből vett minta alapján olyan fogalmazások, 
amikre az emberi logika azt sugallja, hogy ez értelmes, 
holott a statisztika alapján az algoritmus dobja ki az értelmesnek látszó választ! 

egyiknek sincs öntudata, nem ismeri fel önmagát, 
pl nem tudja mi a halál! 
habár képes értelmes kommunikációt folytatni róla! 
és ez az ami nagyon megtévesztő az emberi értelem számára! 

nem tudja mi a szin, szinek, de beszélgetést képes folytatni róla, 
nem tudja mi a szerelem, de beszélgetni képes róla, 
nem tudja mi a születés, barátság, rokonság ... és stb, de beszélgetni képes róla!  
lásd "lamda test" 
https://cajundiscordian.medium.com/is-lamda-sentient-an-interview-ea64d916d917 ;
Törölt felhasználó 2023. 07. 16. 20:28
Előzmény: #94457  himihumi
#94458
alusisakos helyett, hasznald inkabb az összefüggés elmélet hivőt
himihumi 2023. 07. 16. 20:06
Előzmény: #94449  tanrek
#94457
Szerencsére egy halom harvardos, yales, MIT-s megy egyéb kókler hasonlóan alusisakos mint én. :)
De akkor az összes szerző, aki az elitről, a neoliberális kapitalizmusról, vagy éppen a zöld gazdaságról ír alusisakos. Felettéb megnyugtató. :)
himihumi 2023. 07. 16. 19:30
Előzmény: #94437  pomperj
#94456
Rövid távon nyomni kell a longot, amíg egyértelmű jele nincs a fordulatnak. S ilyet én nem látok. Az SPX aligha hiszem, hogy új csúcsot üt, de az NDX esélyes rá. Más a szerkezete a kettőnek. SPX-ben van egy nagyon-nagyon erősen expanding triangelnek tűnő terület (2018-2020 között) --> ez pedig igen erős jel arra, hogy 2021 vége a csúcs volt. http://keptarhely.eu/view.php?file=20230716v03xoo51.png
Az NDX-ben ilyen nincs, így ott nagyon könnyen lehetséges egy új csúcs..Technikailag az US500 ilyen irányú hullámszerkezete rímbe kattan: az 1980-as éveke elején kezdődött neoliberális fordulat (kapitalizmus egyik gyorsítási kísérlete) révén a liberalizáció és a privatizáció, s ennek nyomán monopol és oligopol piacok alakultak ki, és ennek következtében felrobbantak a profitok. (ez az első hullám) Majd 2000-es évek két válsága (dotcom bukás és GFC) jött a hármas hullám, amit egy az egyben a hitelexpanzió (állami és magán), valamint a QE-vel a piacok megerőszakolása alapozta meg. Ennek olyan szaga van, mint amikor Brezsnyevet kitámasztották az ablakba. Egyedül már nem tudott kimászni, így rásegítettek. Olyan érzésem van, hogy a rohadt kapitalista gazdaság csak nem bírt magától növekedni a 2010-es években, oszt rásegítettek felebarátaink. 
Aztán miniválságok 2018-2020 között, és az 5. hullám a totális monetáris ámokfutás.
.
Innentől az a kérdés, hogy az elmúlt 40 évet korrigáljuk vissza (vagyis a neoliberális kapitalizmus korrekciója fog zajlani) --> és már önmagában ez is hosszú és meredek esést indokol, vagy most már a komplett kapitalista rendszer korrekciója fog zajlani, vagyis 2-300 évet korrigálunk vissza.Erős jeleket látok a természetben arra, hogy az utóbbi fog zajlani, s az a pár évtized -ami a növekedésből szerinted hátra van közben már nem pár évtized, hanem pár év... Akkor döbbentem rá, amikor levettem a polcról a Növekedés határainak 2002-es kiadását, és láttam, hogy 2005-ös jegyzeteim vannak benne... 18 éve olvastam, amikor zsenge egyetemista voltam. És akkor még távolinak tűnt 20 év előre, csakhogy az az idő elpárolgott a könyv szempontjából tétlenül.
Mindenesetben abban eléggé biztos vagyok, hogy a commodity piacokat kell figyelni, mert ott fogjuk a jeleket látni arra, hogy melyik korrekció zajlik (a 40 éves, vagy a 200 éves).
hungaroconomy 2023. 07. 16. 18:07
Előzmény: #94450  tanrek
#94455
AI: Buzzword olyan komplex matematikai approximacios modelre, aminek a belso mukodeset embernek eselye sincs megerteni, viszont kello mennyisegu emberi intelligenciaval letrehozott bemenet-kimenet pelda alapjan kepes a mintazott teruleten olyan hitelesen megkozeliteni az emberi reakciot, hogy bizonyos esetekben akar hasznos is lehet.
Bandi_ujonc 2023. 07. 16. 16:59
Előzmény: #94448  kukker
#94454
Szerintem Te nem érted a haladást.
Ma beállt elém egy minimum 2 tonnás Mercedes szörny, zöld rendszámmal, majdnem 2x olyan széles gumival, mint az én 215/45r17-em, átmérője kb másfélszeres.
Na ez a környezetvédelem.
bendgeuz
bendgeuz 2023. 07. 16. 16:35
Előzmény: #94441  KrisztinaI
#94453
Szerintem az ai miatt korai aggódni. 
KrisztinaI 2023. 07. 16. 15:51
Előzmény: #94451  KrisztinaI
#94452
:-)
tanrek 2023. 07. 16. 15:31
Előzmény: #94446  pomperj
#94450
Én megvárom, amíg valaki pontosan definiálja nekem az AI-t....
tanrek 2023. 07. 16. 15:02
Előzmény: #94370  himihumi
#94449
"Tudom, ez összeesküvés elméletek, egyesek szerint."
Ez esetben egyesek = mindenki, aki ismeri az összeesküvés-elmélet jelentését...
Legtöbb hozzászólásod lehetne szemléltetésként példa egy magyarázó szótárban az illető szócikk alatt...
Nincs ezzel semmi baj, de ha már annyi más nyilvánvaló tényt felsorolsz, ezt sem kellene szégyellni...
kukker 2023. 07. 16. 12:39
Előzmény: #94443  tom6210
#94448

"Itt most továbbmegyek ha AI lesz mindenhol ki fogja ellenőrizni , hogy mit csinál? Elbutult csimpánzokként fognak ülni a pénzhegyeken a befektetők a CEO val együtt? Vagy épp hullák lesznek mert pár hozzáértő meghackelte a rendszert ?"
Mi van akkor, ha az AI többé válik, mint az ember? Az embert ki is ellenőrzi?
Miért feltételezünk olyan jövőt, ahol pénzhegyeken fog bárki is ülni?
Ma miért nem elbutult csimpázként ülnek ott a befektetők?
Csak azért, mert azt gondoljuk, hogy amit teszünk, az nem primitív tett éppen valamivel kapcsolatban, hanem mert azt gondoljuk, hogy ez valami baromi szuper?
Lásd: vajon tényleg akkora zöldnek meg világmegváltónak tűnik az elektromos autózás már azáltal az abszurditásával, hogy az elektromos autózás teljes ipari logisztikájával a bányászattól kezdve az újabb ilyen-olyan gyárakig már megint azt tesszük, hogy széttúrjuk a földet millió köbméterenként, illetve fogjuk a már legyártott járműmennyiséget és a terv szerint még egyszer ennyit minimum legyártunk a váltás végett elméletileg.
Értjük?
A környezetvédelem, a pazarlás és mértékletesség valamint a minden erőforrás védelmében és azoknak takarékosságában fogjuk a belső égésű gépjárművek komplett gyártási ciklusát az olajkitermeléstől kezdve a gyárépítésig az autó kigurulásig, most ezt megcsináljuk még egyszer a mondat elején felsoroltak nevében és mi vagyunk azok, akik "nem csimpánz befektetők". 
Én meg azt gondolom, hogy meg kellene "állni" és elgondolkodni arról, hogy valójában mit is teszünk és minek a nevében igazából és mit is elmélkedünk a jövővel kapcsolatban a mában lévő "megváltó" mantrák "segítségével"...
Mert nagyon úgy néz ki, hogy igazából egy célt látunk: a profitot.
És értem én, hogy ez egy gazdasági fórom, meg tőzsde, csak akkor nem értem, hogy az élet egyéb aspektusai - egyéb szellemi részei és igényei - hogyan akaródznak felmerülni igényként és témaként úgy, mint jobb élet és valami értelemmel telibb élet, ha az origó, a központi kérdés mindig is a profitból indul vagy érkezik meg?....
KrisztinaI 2023. 07. 16. 12:33
Előzmény: #94444  tom6210
#94447
Menj el a McDondald's-ba, nézd meg, hogy kinek a munkáját vették ki az automatával: rendelésfelvétel/kassza (admin), a többiek még mindig krumplit sütnek (termelés).
Az AI-t maximum az állam fogja elkaszálni, hogy ne legyen sok munkanélküli (USA-ban már invesztigálja Federal Trade Commission, hogy milyen károkat okoz azzal, hogy személyekről valótlanságot állít), vagy bevezetik a universal basic income-ot.
Alapprogramot, szerződéstervezetet AI 10+ másodperc alatt előállít, erre felesleges alaptudású admin személyzetet fenntartani, elég ha csak a next level-t tartják meg, aki egyébként is ellenőrizné, és szakmailag javítaná, ez a lényeg, ha még nem dolgoztál admin munkakörben, de most már tényleg sokat magyaráztam. :-)
pomperj
pomperj 2023. 07. 16. 12:24
Előzmény: #94443  tom6210
#94446
Ja ;-)
az AI es HI kozotti meccsben en is a HI gyozelmere tippelek.
Valaha regen irtam egy konyvet a  computerek alkalmazasarol a vallalati folyamatok es gazdalkodas
optimalizaciojarol, volt benne 30 operaciokutatasi modell, es hozza maga a BASIC program is.
Azt hittem, majd szamitani  fog, hogy kevesebb anyagbol, munkabol, es gyorsabban mennek a dolgok,
szervezettebben,  meg persze olcsobban. Aztan jott a Human Intelligencia, es helyretette.
Meg lennek lepve, ha az AI nem jarna hasonlokeppen ;-)
KrisztinaI 2023. 07. 16. 12:21
Előzmény: #94444  tom6210
#94445
Hidd el, hogy lesz még több is. :-(
tom6210 2023. 07. 16. 12:20
Előzmény: #94441  KrisztinaI
#94444
Ez megint ellentmondás mert amit linkeltél Boschról szóló cikket az pont termelési példa. Mid - level programozó is kell mert legalább megvannak stabil alapok. Sőt AI segítséggel profi szinten is tud majd programozni. Nem tudom miért kellene bárkit is kirúgni emiatt, nincs még elég pszichésen instabil ember a világban?? Vagy nem szeretnél kimenni az utcára nyugodtan a jövőben?  Egyébként bárki lehet prompt engineer aki AI betanulásában segít. Erre jó lehet egy gyakorló jogász is. 
tom6210 2023. 07. 16. 12:12
Előzmény: #94440  KrisztinaI
#94443
Részvényesek nem fogjàk ezt a meccset eldönteni, egy àtlagos befektető is csak a mázt látja. Ez az AI ugyanúgy egy aktuális hype semmi több. Rövidtávon nem fog költséget csökkenteni. Miért? Beruházás igényes, nincs elég fejlesztő. Meg mit is kéne optimalizálni? Egyenlőre bőven elég ha javul a gyártás minősége szimpla machine learning által az is számszerűsíthető lesz, és ehhez nem kell nagy beruházás.
Egy fejlesztő mérnököt meg nem fog tudni lecserélni a CEO meg senki más se. Tudod van sok fejlesztés/működési leírás ami le sincs dokumentálva normálisan vagy direkt pongyolán van úgy ahogy. Ebbe nap mint nap belefutok. Abból az Ai nem fog összerakni semmi működő dolgot az fix. Ez azért is van mert egy kreatív ember nem fog alkalmazkodni a sablonos világszemléletű emberekhez. Sőt mivel nem értenek ahhoz amit csinál nem is tudják ellenőrizni. Ugyanígy vannak a kutatók is. Senki nem tudja őket ellenőrizni csak hasonló kvalitású emberek. Itt most továbbmegyek ha AI lesz mindenhol ki fogja ellenőrizni , hogy mit csinál? Elbutult csimpánzokként fognak ülni a pénzhegyeken a befektetők a CEO val együtt? Vagy épp hullák lesznek mert pár hozzáértő meghackelte a rendszert ?
 Az AI vs végrehajtó meccs egyébként is első körben Hollywoodban fog eldőlni nem véletlen megy a tünetés ott.
tom6210 2023. 07. 16. 12:12
Előzmény: #94440  KrisztinaI
#94442
Részvényesek nem fogjàk ezt a meccset eldönteni, egy àtlagos befektető is csak a mázt látja. Ez az AI ugyanúgy egy aktuális hype semmi több. Rövidtávon nem fog költséget csökkenteni. Miért? Beruházás igényes, nincs elég fejlesztő. Meg mit is kéne optimalizálni? Egyenlőre bőven elég ha javul a gyártás minősége szimpla machine learning által az is számszerűsíthető lesz, és ehhez nem kell nagy beruházás.
Egy fejlesztő mérnököt meg nem fog tudni lecserélni a CEO meg senki más se. Tudod van sok fejlesztés/működési leírás ami le sincs dokumentálva normálisan vagy direkt pongyolán van úgy ahogy. Ebbe nap mint nap belefutok. Abból az Ai nem fog összerakni semmi működő dolgot az fix. Ez azért is van mert egy kreatív ember nem fog alkalmazkodni a sablonos világszemléletű emberekhez. Sőt mivel nem értenek ahhoz amit csinál nem is tudják ellenőrizni. Ugyanígy vannak a kutatók is. Senki nem tudja őket ellenőrizni csak hasonló kvalitású emberek. Itt most továbbmegyek ha AI lesz mindenhol ki fogja ellenőrizni , hogy mit csinál? Elbutult csimpánzokként fognak ülni a pénzhegyeken a befektetők a CEO val együtt? Vagy épp hullák lesznek mert pár hozzáértő meghackelte a rendszert ?
 Az AI vs végrehajtó meccs egyébként is első körben Hollywoodban fog eldőlni nem véletlen megy a tünetés ott.
KrisztinaI 2023. 07. 16. 12:07
Előzmény: #94440  KrisztinaI
#94441
Ami még eszembe jutott mivel mindig termelési példát hozol,  hogy a termelő embereket nem kell kirúgni, akiket AI-al nagyon jól ki lehet rúgni, az a rengeteg adminisztratív személyzet: pl gyakorló jogászok az első helyen, mid-level programozók, középkategóriás tartalomgyártók,  középkategóriás grafikusok, fordítók, stb 

Topik gazda

pomperj
pomperj
3 5 5

aktív fórumozók