Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
PappLaszlo 2019. 07. 07. 17:05
Előzmény: #43615  buyandhold
#43620

Azért ha valaki tisztességesen csinálja a maszekolást, akkor az adó elviszi a bevétel felét.Amúgy lehet, hogy valaki 5000-et kér a fűnyírásért  ha felhívod telefonon, viszont kötve hiszem, hogy sokan kifizetnék ezt. Akkor már inkább vesz az ember 200k-ért egy fűnyírórobot aztán hello. A beszélgettem valakivel aki ezt mondta amúgy is komoly támpont. Az emberek egy része össze vissza hantázik aztán meg megy a tescoba venni a value májkrémet mert másra nem futja. Az átlag nettó órabér kb  1500Ft az országban. Linkeljek egy közalkalmazotti bértáblát?
A számításod egyébként nevetséges. Az emberek nem esznek, nem vesznek igénybe szolgáltatásokat, nem mennek nyaralni, nincs szabi, nem vesznek autót, nem újítanak lakást, stb. Ez így nonszensz.
Reálisan a számolás:
Egy pár keres 500 nettot (ez már több mint az átlag), legyen mondjuk 2 gyerekük, 1 autójuk. Ebből 70k elmegy rezsire, 150k élelmiszerre, 20k ruhára, 30k közlekedésre, 30k meg szórakozásra/szolgáltatásra.  Marad kb 200k, ami évente 2.4millió. Elmennek kétszer nyaralni, 2 évente vesznek 4 új okostelefont meg 5 évente egy új autót, 10 évente felújítják a lakást/házat és marad évi pár százezer félretenni.
Ha valaki tartósan megbetegszik, megszűnik a munkahelye, akkor sokkal rosszabb. Ha lakáshitelt kell törleszteni vagy lakbért fizetni akkor meg ki sem jön a matek.
sakal83 2019. 07. 07. 16:56
Előzmény: #43618  sakal83
#43619
Ja es az afaemelesnek sem lesz erdemi hatasa szerinte mert egy az egyben a vallalkozasoknal landolt. Az energiahatekonysagi problemat allitolag 500kbol megoldjak okosba:) 
sakal83 2019. 07. 07. 16:52
Előzmény: #43615  buyandhold
#43618
A szamolasodban ott a bibi h elkurjak a penzt:) illetve nem 100%on porognek. 12milliobol senki nem rak felre 10mot. Ez csak alom. az ingatlanarat meg a vevok hatarozzak meg. Ha nincs kereslet nincs piac. Most beszeltem epitoipari cegvezetovel. 2 evet adott es az osszes gyarto erre keszul. Az epitoipar ha nem lesz tobb beavatkozas ket ev mulva arakat csokkent. Minden visszaall normal kerekvagasba. Bp kifulladt szerinte is. A videk huzza az epitoipart a lakossagi szegmensben.
ncseed 2019. 07. 07. 16:52
Törölt hozzászólás
#43617
NemethSzilard
NemethSzilard 2019. 07. 07. 16:51
Előzmény: #43615  buyandhold
#43616
Ez is igaz bár én nagyon irigylem ezeket a számokat amiket írsz párom ezer alatt én pedig kb ezres órábérben vagyok de inkább alatta bp-en 
buyandhold 2019. 07. 07. 16:42
Előzmény: #43612  PappLaszlo
#43615
Kicsit szamolok, javitsatok ki hol tevedek. Itt tavasz ota fement a takaritok(bebiszitterek detto) bere, 1500ft-rol hirtelen 2000ft lett orankent(ez videk, pesten gondolom jobban fizetnek)
Ezek a megatallkodottak napi 8 orat dolgozak, es nem szegyellik magukat, de hetvegen is toljak.
Ez havi netto 500ezer. Ha parban vannak, akkor havi 1 milla. Lakasuk, kocsijuk van, legalabbis nem az utcan laknak. Akkor evente felretesznek kb 10 millat. Tehat 3 evente vesznek egy pesti lakast. 10 ev utan, a 3 lakasbol mar megelnek, dolgozniuk sem kell? Kerdezem: ez normalis? Tovabb fokozom: nagymama is takarit nyugdij mellett, ugyanennyiert. Nagypapanak jobb biznisze van....
Azzal ne jojjon senki, hogy o csak 100nettot keres, mert johet ide takaritani.
Tovabb megyek: a heten beszelgettem valakivel. Fuvet nyir. Mennyiert? Orankent 5000. Ezt fel se szorzom, mert annyi penz nincs is. Ezek a total segedmunkak. Egy mester: komuves, asztalos tobbszoroset keresi. Meg mindig a szakmunkasoknal tartunk...
Mitol esne az ingatlanar? Mibe teszik az emberek ezt a sok penzt?
NemethSzilard
NemethSzilard 2019. 07. 07. 16:22
Előzmény: #43604  elemerorsos
#43614
értem az ironiát hogy lassul ezért nem reális a 4x de egy 50%-200% még lehet
NemethSzilard
NemethSzilard 2019. 07. 07. 16:20
Előzmény: #43606  Törölt felhasználó
#43613
köszönöm az biztos hogy veszünk de az is biztos hogy nem  a VIII kerületben a garzon ugyis elég egyetemistáknak csak legyen új az áfa miatt akkor legalább 30% emelkedés benne van ha már itt ilyen pesszimista társaság van akkor ezt nem cáfolhatjátok legalább...
PappLaszlo 2019. 07. 07. 16:01
Előzmény: #43600  NemethSzilard
#43612
Ez a gondolkodás,  hogy az elmúlt 4 évben 3xozott a piac, akkor a következő 4-ben is 3x-ozni fog, egy az egyben megegyezik azzal a vélekedéssel, hogy ha az elmúlt 5 évben 180Ft volt egy svájci frank, akkor a következő 20-ban is annyi lesz. Utóbbinak tudjuk mi lett a vége.
Egyébként a család összes pénzét hitellel kiegészítve egy lakásba tenni spekulatív céllal nem túl okos döntés, kivéve persze ha van valami belsős infoja az embernek vagy nem piaci áron vásárol. Mi van ha történik az ingatlanpiaccal valami? Vagy ha az adott ingatlannal?
Egyébként nem az ingatlan ellen beszélek, én is longolom az ingatlan piacot, de nem az összes tőkémmel. Célszerű lenne inkább portfóliót építeni, hazai és külföldi eszközökből. Ott vannak pl az ingatlan befektetési jegyek. Ezek persze rosszabb hozamot hoznak mint a direkt ingatlanba fektetés, de nem kell velük foglalkozni és be lehet szállni már pár millióval is anélkül, hogy az ember a család teljes vagyonát egyetlen befektetésbe tenné. Sajnos az  ingatlanosdihoz sok pénz kell.
johai 2019. 07. 07. 15:55
Előzmény: #43609  PappLaszlo
#43611
Igy van,akar 90nap is lehet az ugyintezes.
Ami azt jelenti hogy az ugyfel mentesul az ugyintezesi dijtol.
johai 2019. 07. 07. 15:52
Előzmény: #43603  NemethSzilard
#43610
Nem ertem miert nem varsz esest a lakaspiacin,hiszen eddig eveken at emelkedett....a kapitalizmusban ciklusok vannak,emelkedest eses kovet.
Termeszetes hullammozgas,ne a tetejen vegy!
PappLaszlo 2019. 07. 07. 15:43
Előzmény: #43605  berlini
#43609
Mivel a pesti hivatalokban a bérnyomás miatt lassan kb mindenki felmond ezért ma nem 30 napig tart egy használatba vételi hanem jóval tovább, akkor is ha nincs semmi gáz.
elemerorsos 2019. 07. 07. 15:28
Előzmény: #43605  berlini
#43608
Baszki, te olvasod amit írok??? Műszaki átadás 2021. második negyedév!! Mi ezen nem világos?? Az KETTŐ év nem pedig EGY. Még egyszer nem magyarázom el, mennyi 2021 és 2019 különbsége, ha nem érted, akkor itt befejeztem.
berlini
berlini 2019. 07. 07. 15:27
Előzmény: #43606  Törölt felhasználó
#43607
Te jutalékot kapsz ehhez a szerencsétlen, még az inflációt sem követő NER-es népbutitás terjesztéséhez? Hogy tegye ebbe az összes pénzét aztán figyelje 6 évig, hogy ha euróban kamatnélkül tartotta volna akkor is több lenne belőle forintban?
Amúgy a többivel nagyjából egyetértek.
Aki ma gondolkodik ingatlanvételen az semmiképpen ne számoljon azzal, hogy pár év és nominálisan duplázódik az ára. 
Persze lehetnek kivételes helyzetek. Ha például egy addig befektetőktől hanyagolt valamelyik kelet-Magyarországi vagy Észak-Magyaroszági városban hirtelen megjelenik a munkahely, akkor könnyen lehetséges, hogy az addig 100ezer ft/m2-es ingatlanárak hirtelen felugranak egy (budapesti, győri szemmel nézve) még mindig alacsony 200 ezres szintre. Ilyen város lehetne Salgótarján.
Törölt felhasználó 2019. 07. 07. 15:18
Előzmény: #43600  NemethSzilard
#43606

Ha így gondolod, akkor vegyél bele. Én 2013-ban nézegettem paneleket is, igaz a XIII-ban, de 10 milla alatt hirdetésben nem volt értelmes. 2-t megnéztem, de olyan szintig volt belül lerohadva, hogy hagytam a fenébe. Jó, hogy nem luxus szinten kell felújítani bérlőnek, de azért nézzen ki valahogy a lakás, azt gondolom. Esetleg ismerősön, ingatlanoson keresztül lehetett olcsóbban venni akkoriban. Igaz, hogy most ezeket 25-30m között árulják, nade vevő van rá?
Azért nem gyanús neked, hogy máshol felment az 55nm panel lakás ára 30m fölé, csillagtelepen meg mondjuk 20-22m még ebben a mostani őrületben is :) Meg ez az 5m is, ez volt a rendes ára vagy éppen megcsípte valahol?
Apám vett egy sorházat az egyik kocsmai cimborájától vidéken 3,5m, 2 szintes, 80nm, garázzsal, kis kerttel, de felújítandó. 5 évig újítgatták fel öcsémmel, tavaly előtt passzolták el 14m-ért. Nade csak azért adta el neki ennyiért, mert haver volt és felújítandó erősen és örökség volt neki, nem sorház kellett neki, hanem pénz sürgősen. Normális esetben iyent nehéz volt felhajtani még a válság után is.
Azért valami oka van neki, hogy ezen a részen csepelen ilyen alacsonyak az árak vagy esetleg arra számítasz, hogy ott majd most ugranak meg az árak?
Mit mondjak erre? A gyerekeid pénzét nem biztos, hogy beletolnám, ha lényeges neked, hogy ne utáljanak majd az életük hátra levő részében :) Ha a saját pénzed, akkor próbálj szerencsét. Egyébként meg, ha szerencséd lesz és felmegy valamennyit az ár, akkor is mi lesz? Lehet, hogy azt mondják majd a gyerekek, hogy de apa, ha máp+-ba raktad volna, akkor most több pénzünk lenne! Erre mit fogsz majd mondani? Meg hát ez babaváró pénz, ha mégis lesz gyerek és kell a pénz, akkor érdekes beszélgetések lesznek.
Mindegy, úgy látom, hogy már döntöttél, sok sikert az üzlethez!
berlini
berlini 2019. 07. 07. 15:15
Előzmény: #43595  elemerorsos
#43605
Ajjaj, itt már az elemi ismeretek is hiányoznak.
"alsó hangon 2 év" a használatbavételi engedély, ha a műszaki átadás meg van 1 év múlva?????
Hol élsz Te?
ha a használatbavételi engedély műszaki feltétei biztositottak, akkor az ügyintézés ideje 30 nap, amit csak az szakithat félbe, ha az engedélykérő felé az engedélyező hatóság hiánypótlást ir elő. Normális projektben, ahol az illetékes szakhatóságokat felkérik már az épitkezés közben hogy járják be az épitési területet és menetközben jelezzék az észlelt esetlges hiányosságokat, ilyen nem is fordulhat elő. 
Ha ezt a szoros együttműködést elmulasztják, akkor előfordulhatnak kisebb kifogások a bejárásnál, de azok javitása sem tarthat hónapokig.
Ha egy használatbavételi eljárás eltart egy évig (ahogyan te irod,) ott nagyon nagy disznóság történt, (eltérés az épitési engedélyben foglaltakhoz képest.) Ilyenről én csak akkor hallottam, ha az engedély utána sem született meg. (Van ilyen társasház Pesten. Benn laknak nem hivatalosan a vevők, de használatbavételi engedély nincs.)
A Corvin nem ideális az orvosi és a közszolgálai egyetemistáknál. Én csak erre céloztam.
A hozamodnál én még mindig hiányolom az értéknövekedést. A felmerülő költségekhez pedig annyit én 200 ezer ft-os bérleti dijjal számolok ott abból bőven futja adóra, javitásra stb.
elemerorsos 2019. 07. 07. 14:59
Előzmény: #43600  NemethSzilard
#43604
Jól számolsz. Ha az 5 milliós panel 4 év alatt 22 millió lett, akkor az 4 év múlva 96 millió lesz, a 30 milliós pedig 132 millió. Az ingatlanpiac pontosan így működik :-))
NemethSzilard
NemethSzilard 2019. 07. 07. 14:59
Előzmény: #43602  szoli2
#43603
az elmúlt évek alapján azért az esést kizártnak tartom
szoli2 2019. 07. 07. 14:54
#43602
Szerintem aki hosszútávra vett kiadásra új építésű lakást IX, XIII, XI és hasonló kerületekben mondjuk 2017-ben akkor még 600k/nm körül az ha lesz is visszaesés akkor sem valószínű hogy el fogja adni.
Ahhoz nagyon nagy gebasznak kell szerintem lennie hogy mostani szintekről 20-30%-nál nagyobbat essen a piac.
Bár soha nem mondd hogy soha :)
NemethSzilard
NemethSzilard 2019. 07. 07. 14:33
Előzmény: #43596  2345678
#43601
micsoda a romáknak adnak kiköltözésért pénzt aztán vesznek nekik az újépítésűben lakásokat?!?!?!?!?!?!?!!?!?!?!?!?
EZ IGAZ? na az biztos hogy a VIII kerületben nem fogunk vásárolni már csak ezért sem nincs kedvem oda járkálni az ügyes bajos dolgokkal ez teljeséggel kizárt!!!!! KÖSZÖNÖM NAGYON SZÉPEN AZ INFORMÁCIÓT de ez felháborító hogy a gettót tovább építik és csak látszólag újúl meg a környék...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek