Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2016. 01. 28. 19:43
Előzmény: #5618  Törölt felhasználó
#5620
"a magyar inkább nem eszik de autó és a régi lakás meglegyen."

Pontosan így van, de eddig megtehette. Ezután nem fogja tudni megtenni, mert nem egy-két zűrös évet kell a tömegeknek áthidalniuk, hanem 15 (jövedelem nélküli) évet. És minden jel arra mutat, hogy a mai kritikus 50 éves küszöb le fog menni akár 40-re.
Bandi_ujonc 2016. 01. 28. 19:33
Előzmény: #5616  Törölt felhasználó
#5619
szerintem nyílt titok, hogy az airbnb jelen formájában sokáig nem lesz elnézve, ki tudja milyen irányba lépnek és ez hogy fog hatni a piacra.
Törölt felhasználó 2016. 01. 28. 19:20
Előzmény: #5617  Törölt felhasználó
#5618
Na igen, de az a kevesebb még mindig több, nem beszélve a létbiztonságról és a morálról, a gyerekek lehetőségeiről, a közhangulatról.
Soha az életben nem fogunk ott tartani, ami náluk már rossznak számít, de ezt hagyjuk.
A kényszereladások elképzelhetők, bár a magyar inkább nem eszik de autó és a régi lakás meglegyen.
Ettől függetlenül valós a probléma, bár én úgy látom, hogy ilyenkor a gyerek, unoka veszi át a nagy lakást és az öregek kapnak egy kisebbet - de megint az a helyzet, hogy a jó lakás nem nagyon kerül ki a piacra.
Törölt felhasználó 2016. 01. 28. 18:48
Előzmény: #5616  Törölt felhasználó
#5617
Az elvándorlás le fog fékeződni a bérnivelláció miatt. Nekem az összes kint élő haverom, rokonom csökkenő bérekre panaszkodik, de ez nem reprezentatív, persze. Ennél sokkal komolyabb veszélyt jelent az árakra az időskori munkanélküliség. Eddig úgy volt, hogy az ember 55 éves korában kikerült a munkapiacról, jöttek a féléves betegállományok, betegállományból nem lehetett kirúgni, valahogy kihúzta 58 éves koráig, aztán előrehozott nyugdíjba ment. Ma már nem 55 év a jellemző kilépési pont, hanem 50, a nőknél inkább 45. Eközben felemelték a korhatárt 65-re, és nincs semmi kijátszási lehetőség. A fentiek miatt nem is volt jellemző a kisebb és szarabb lakásba költözés az élet utolsó szakaszában, mert anyagilag elviselhető időszakot kellett kibírniuk a munkából kiesőknek a nyugdíjig, ami ráadásul igen gálánsan volt kiszámítva. Na ennek lesz hamarosan vége, vagyis megjelennek és szaporodnak a nulla jövedelem miatti kényszer-lakáseladások. Ez nagyobbat fog ütni, mint a külföldi munkavállalás miatti keresletcsökkenés.
Törölt felhasználó 2016. 01. 28. 17:58
Előzmény: #5614  Törölt felhasználó
#5616
Érdekes dolog ez
Az airbn felfuttatta az egyébként élhetetlen bérházas övezeteket
Ez is ki fog futni
Hülyeség az ingatlanpiacot 1 éves terminusokban megítélni
Sokkal lassabb a ráébredés, mint a hurráhangulat
Idő kell ahhoz, hogy belássák: nem hoz annyit a kiadás, mint hitték. És persze, ha mégis sokan csokoznak akkor tényleg csak az egyetemisták (egyre kevesebb) és a felköltözők (egyre kevesebb) lehet számítani, miközben a 20-30-as korosztály menekül innen.
Szóval marad az örök igazság: jó lakás jó helyen mindig jó:)))
Jelzem, egy éve intenzíven keresek jó lakást és egyszerűen nincs, de tényleg (Buda, panoráma, nem szocreál, garázs, viszonylag közel a Mammuthoz) NINCS eladó.
Vagy a lakás rossz, vagy a hely nem az igazi. Egy év alatt egyetlen ilyen lakást láttam, AZNAP eladták pedig nem 30 millióba került...
Törölt felhasználó 2016. 01. 28. 17:53
Előzmény: #5605  Törölt felhasználó
#5615
Ez egészen addig mehet, amíg a kínálat meg nem jelenik. Most próbálnak kaszálni. Amikor felépülnek a nagy projektek (pl. Kopaszi) ezek az árak megváltoznak. Persze ez kereslet kérdése is nyilván.
Én inkább úgy hallom, hogy nagy építők mega projektekben gondolkodnak és gyorsan akarnak építeni - eladni.
De kiderül.

Az éremelésnek egyébként is gátat szab a saját tőke. Ha 25 ért nem ment el a lakás 35-ért se fog, mert nincs benne bónusz. A "reális" a támogatás felének benyelése, azaz 5 millió.
50-60 milliósnál ennyi sem.
Törölt felhasználó 2016. 01. 28. 15:24
Előzmény: #5604  pomperj
#5614
Belvárosi használtat vetsz össze külvárosi újjal.
Törölt felhasználó 2016. 01. 28. 13:46
Előzmény: #5601  Törölt felhasználó
#5613
mkri@freemail.hu
bebi_csibe 2016. 01. 28. 13:02
Törölt hozzászólás
#5612
Törölt felhasználó 2016. 01. 28. 12:39
Előzmény: #5610  pomperj
#5611
Igen.
Valamelyik vidéki városban ingyen adnak telket építkezéshez. Úgy már van értelme, ott működni fog.
pomperj
pomperj 2016. 01. 28. 10:59
Előzmény: #5607  Törölt felhasználó
#5610
Ebben egyet ertunk.

Nezzuk egy masik oldalrol. A vallakozasok lakas-epitesi beindulasaban oriasiak az akadalyok.

1)Keves a telek, plane Bp-en nehez a vallalkozasban epitonek a helyzete.

Ott egy varosszeli, vacak telek, csaladihaz epitesre is 30-40M, es akkor a CSOK hatasa az epitesre relative mar nem is olyan nagyon eros vonzas.

Es, Bp-en MOST, a tarsashazra hasznalhato telkek szama nagyon alacsony. A keruletek feleben 5 sincs, a masik feleben talan 30; az osszesen sincs 500, es egyenkent 10 lakasra sem eleg nagyok a telkek, marmint atlagosan.

2)A bankok befogadjak a CSOK kerelmet, de eszukben sincs finanszirozni azok megepiteseet, es nem csinalnak hitel-konstrukciot az epitesi vallalakozoknak. Azoknak meg, 8 eve tarto lakas-bust utan, nincs penzuk onalloan finanszirozni.

3)Teljes a zurzavar az epitesi eloirasokban. Hol nem is kell betartani semmit (pl. a hoszigetelest Se !), hol meg halara kinozzak az engedelyest az elvarasokkal. Senki nem tud semmit, ezerszamra lesznek perek utolagosan.

4)A CSOk lakasban remenykedok alig fogjak fel, hogy 90%-ukat ki fogjak passzirozni a bank ajtajan.
Mert nincs eleg jovedelme, vagy rajta van 1.8M ember a BAR listan, vagy mas feltetelnek nem felel meg.

Es vegul: CSOK 3 gyerek vallalok fele nem fog teljesiteni; es 10M penz utan 10 ev mulva 20M-val fog tartozni.
Hogy is volt ez a devizahiteleseknel? Nem ugyanerrol volt szo?

Nagy kiabrandultsagba fulladhat az egesz.

Törölt felhasználó 2016. 01. 28. 10:39
Előzmény: #5608  Törölt felhasználó
#5609
Mondjuk az is igaz, hogy ezeket csak futó projekteknél tapasztalom. A többiek még kivárnak.
Törölt felhasználó 2016. 01. 28. 10:32
#5608
Amit én tapasztalok vidéki nagyvárosban az a következő:

Én még tavaly szerződtem le.

- ÁFA csökkentés: Kivitelező mondta, hogy az ÁFA csökkentésnek csak a felét engedi el és még szerencsés vagyok mert többség semmit nem érez belőle csak én kps vagyok ezért ad ennyi "kedvezményt."

- Árak nagyon megemelkedtek most szerződött le a az utolsó 3. lakásra ami 30m2 kisebb mint a amire én vagyok szerződve és a vételár fél millával több mint az enyém.

Mindenki árat emelt és ez még nem is a CSOK hatás. Pesten gondolom ennél is kirívóbb a helyzet.

Törölt felhasználó 2016. 01. 27. 19:07
Előzmény: #5606  Törölt felhasználó
#5607
A 10 milliós ajándék egy az egyben a beruházókhoz fog kerülni. Ezt az áremelkedést csak az fékezheti, ha gyorsan és jelentősen bővül az újépítésű kínálat, de az több okból sem egyszerű.
Törölt felhasználó 2016. 01. 27. 18:53
Előzmény: #5604  pomperj
#5606
"Nem kell se irigyelni, se szidni az eladokat"

Nem szidom én őket, csak vázolom a (várható) magatartásukat ilyen helyzetben. Én is pontosan úgy reagálnék, ahogy ők.
A másodpiacon is hasonló a helyzet. Valaki meghirdet egy lakást, és meglepetésére nagy érdeklődést tapasztal, akkor inaktiválja a hirdetést, és pár hét múlva magasabb áron hirdeti.
Törölt felhasználó 2016. 01. 27. 18:49
Előzmény: #5604  pomperj
#5605
"Egy UJ LAKAS, 65m2 nagyjabol 30-32MFt-be fog kerulni."

Tavaly év végén még 22-26-ba kerültek. Az viszi fel az árukat, hogy majdnem minden érintettnek van 2-6 milliója, amit a 10+10-zel kiegészítve megvan a 22-26 millió. Ha nem árazták volna fel az átadás előtt álló lakásokat, akkor ebben a hónapban mind elkelt volna.
pomperj
pomperj 2016. 01. 27. 18:28
Előzmény: #5603  Törölt felhasználó
#5604
Ebben vitatkoznek.
Nezzuk meg kozelebbrol.

1)Ma egy 65 m2 HASZNALT lakas, 100 eves hazban, 25-30M Ft Budapesten. Ha nem kapja valaki a 10M CSOK-ot, akkor jellemzoen 30MFt kell a lakas megvasarlasara, amibol kb. 15 Kp es 15 Hitel kell.
Ehhez 15M-ra, ekkora hitelhez kell hitelkepesnek lenni, az 70-80eFt/ho stabil torlesztest vonz. A minimum jovedelem tehat netto 240eFt kell legyen.

2)Egy UJ LAKAS, 65m2 nagyjabol 30-32MFt-be fog kerulni. Ehhez 10-12M kp kell, es a havi torlesztes 47eFt. Ehhez a netto jovedelemnek 140eFt/ho szinten kell lenni.

3)Barki, akinek a ketto kozott valasztani kell, evidensen a masodikat fogja valasztani.
Az sokkal kedvezobb.

4)Ami pedig az eladot illeti: mai magyar anyag-arak, illetekek, koltsegek, eloiras-betartasok es munkaberek mellett SENKI nem tud uj lakasokat epiteni "atlagos" Bp-i helyeken 450-500 Eft/m2 arszinvonal alatt.

Nem kell se irigyelni, se szidni az eladokat: ha neked az olyan konnyu szerepnek tunik, menj es epits uj lakasokat ;-))

HA
Törölt felhasználó 2016. 01. 27. 17:49
Előzmény: #5602  gyula1971
#5603
Azoknál nem jelent korlátot, akik rendelkeznek a 10+10-en kívül 10-20 millió önerővel. Más kérdés, hogy ugyanott lesznek, mintha már megvásárolták volna a 3-szobás lakást 20 millió önerőből és 3-5 millió hitelből. Majdnem minden ingyen fillér az eladónál köt ki.
gyula1971
gyula1971 2016. 01. 27. 17:30
Előzmény: #5600  Törölt felhasználó
#5602
A kormány által bejelentett legújabb terv, miszerint eltörlik a korábbi 30 millió forintos felső határt az új építésű lakások esetében, kitágítja ugyan a lehetőségeket, a nagyobb városokban azonban a magas árak még így is korlátot jelentenek, hiszen például Budapesten az új építésű vagy építés alatt álló lakások átlagára 50 millió forint fölött mozog, és a megyeszékhelyek között is csupán néhány helyen van az átlagár 20 millió forint alatt. Így tehát várhatóan csupán a kisebb települések esetében lehet nagyobb ingatlanpiaci fellendülés a csok közvetlen hatására – véli a Jófogás.
Törölt felhasználó 2016. 01. 26. 15:29
Előzmény: #5569  Törölt felhasználó
#5601
adnál nekem egy elérhetöséget

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek