Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pomperj
pomperj 2014. 11. 12. 19:24
Előzmény: #3559  tberki
#3560
OTP arat mar regota nem a fundamentumok hatarozzak meg.
Az megiscsak lehetetlen barmilyen fundamentalis alapon, hogy OTP ara 10e Ft-ot legyen, 16 honap mulva 1.5e, aztan ujabb 12 honap mulva 7.4e lehessen. Mindekozben az OTP fundamentalis helyzete tenylegesen alig valtozott. A vilagpiaci bank-arak mozogtak igy.

Az a teny hatarozza meg OTP arat, hogy OTP benne van tobb, Index jellegu passziv Alapban. A passziv alapok meg egyszeruen a bejovo penzt kotelezoen "gondolkodas nelkul" szetosztjak az alapban levo cegek kozott, az evente (vagy negyedevente) egyszer meghatarozott reszaranyban.

Ha OTP kikerulne azokbol, akkor az OTP ara beallna a fundamentumok altal meghatarozott arra. Ezert ma az OTP arfolyama szamara talan a legfontosabb szempont az, hogy bent maradjon az Indexekben, es hogy reszaranya ne csokkenjen. Kulonben azonnal elindulna lefele.

Az osszes tobbi tenyezo csak ennek az alaphelyzetnek diszito eleme. Igy az aktiv alapok, es a kisbefektetok is azok, akik birtokolnak benne osszesen kb. 20%-ot.

Errol szol az, amit en proxy kovetesnek nevezek: EEM, EUFN, ESR es RNE nagyjabol ugy mukodnek es mozognak mint a passziv alapok. Es meghatarozzak OTP armozgasat.

Good luck.
tberki 2014. 11. 12. 08:25
Előzmény: #3558  pomperj
#3559
Visszaolvastam a forum elejere. Nagyon meglepett amit talaltam: berlini 2012ben amikor nem volt orosz valsag, nem volt arfolyamres 1.000md, "csak" az agazati kulonadok 3500ra tette az otp fundamentalisan megalapozott erteket. Hat azota nem sok pozitiv dolog tortent, es most hova is varjuk? Ha nagyon raerek tenyleg vegigolvasom a forumot...
pomperj
pomperj 2014. 11. 12. 08:10
Előzmény: #3547  pomperj
#3558
Ez a cikk ma mar ugyanerrol a temarol, a forintositas miatti kamat vesztesegrol ir, es fobb elemei es a gondolatmenet is azonosak is az itt felvazolt gondolatmenettel.

link

Csak bonyolultabbak a kiindulo adatok, ami nem meglepo.

Az latszik, hogy az elso kiserletbeli szamok nem is rosszak. Es az is, hogy a korabbi toketartozas lefaragas miatt egy harmadik veszteseg tenyezovel is kellene szamolni.

Ezt egyelore elhanyagolnam. Ket okbol: egyreszt mert nem is akkora az a valtozas, masresz tmeg eppenseggel szerintem az kb. annyira rontja az eredmenyt, amennyivel noveli a bevetelt, szoval kb. semleges a mai allapothoz kepest.

Törölt felhasználó 2014. 11. 12. 07:47
Előzmény: #3554  Törölt felhasználó
#3557
NYSE-DIS: link

Azert ez nagyon elegans. Az OTP 100 oldalas jelenteset is osszesurithetne valaki egy oldalba :-).

Sajnos a fundamentalis elemzeshez nem tudok erdemben hozzaszolni, de nagy erdeklodessel olvasom az okfejtest. Ehhez nekem el kellene olvasni ezt a forumot a legelejetol kezdve, aztan egy-ket ilyen iranyu Masters' thesist, aztan egy evi 1000db cipofuzot gyarto ceg elemzeset meg kellene magamtol csinalni, aztan valami afrikai banket, aztan az FHBjet, es utana esetleg megnezni, hogy az OTP mirol ir 100 oldalon keresztul...

De a lenyeg az, ha jol olvasom, hogy Csanyieknak nagyon nehez dolguk lesz a kovetkezo par evben, ha a bear piacon forditani akarnak. Nagyon jol kell befektetniuk a keszpenztartalekukat. Es mindezt ugy, hogy nincs semmilyen garancia arra, hogy nem lesznek a jovoben is tovabbi "bankbarat" intezkedesek a kormany reszerol. Megis ki motivalt arra, hogy befektessen barmibe is (=profittermelo kepesseg), amit a kormany akarmikor elvehet (=tovabbi adok)?
pomperj
pomperj 2014. 11. 11. 20:03
Előzmény: #3555  Törölt felhasználó
#3556
Kuldj egy emailt a blogbeli emailre. Melyik cegek erdekelnek, mondjuk az USA-bol?
Törölt felhasználó 2014. 11. 11. 19:52
Előzmény: #3553  pomperj
#3555
a hit szót pedig csak azért írtam,mert bár sokmindenben nem hiszek(semmiben),de ebben a rv-ben látok rációt.
Törölt felhasználó 2014. 11. 11. 19:50
Előzmény: #3553  pomperj
#3554
bevallom,nem .nyomhatnál egy linket.
pomperj
pomperj 2014. 11. 11. 19:37
Előzmény: #3552  Törölt felhasználó
#3553
Megleptel a hozzaszolasoddal. A "hit", "akvizicio", "alularazott" szavak ismeretlenek abban a mufajban. Lattal mar egy mondjuk egy ValueLine fundamentalis elemzest es adatlapot valaha?
Törölt felhasználó 2014. 11. 11. 19:31
Előzmény: #3547  pomperj
#3552
ezek szerint úgy tekintesz az otp-re mint osztalékrészvényre.Vagy a nyereség mértéke határozza meg a részvény árát? Csak és kizárólag? És a fundák,az akvizíciók? Eleve alulárazott ez a részvény,a régiós társaihoz és saját magához képest is.szvsz 25%-al többet ér.Persze nem állítom,hogy igazam van,de ezen "hit"alapján kereskedek ezzel a rv-vel.
tberki 2014. 11. 11. 19:21
Előzmény: #3550  pomperj
#3551
Szerintem ehhez kozelebb kerulni a korabbi arfolyamvaltashoz kapcsolodo vesztssegek eloszlasabol lehet (az aranyokat tekintve). Nem tudom mekkora az arany, de abbol kiindulva hogy az otp hagyomanyosan a legszarabb ajanlatot adja hitelfelvetel eseten (en akkor hagytam ott az otpt amikor premium ugyfelkent toluk sokkal rosszabb ajanlatot kaptam, mint az utcarol beterve mas bankoknal) lehet hogy kisebb az arany.
pomperj
pomperj 2014. 11. 11. 19:00
Előzmény: #3548  tberki
#3550
Ket tobb ketelyem van a szamolassal.

1)Az adataim bizonytalanok. Az OTP merlegebol en nem tudom kimunkalni a pontosabb szamokat.
Pl. A magyar bankrendszer valoban 8-9Mrd EUR osszes devizahitelt forintosit most, az ugye 310 arfolyam korul 2500-2800Mrd Ft, es mivel OTP reszaranya a bankolasbol 30-35% szokott lenni, talan a ra eso resz lehet kisebb mint 1000Mrd Ft. (igaz, ennek tulnyomo resze jelzalog, es abban meg lehet OTP reszaranya magasabb is)

2)A devizahitel kamathozama nyilvan kevesebb volt mindvegig, mint a Forinthitele, viszont a jarulekos hasznok (atvaltas, jutalek, akarmi) ezt jol megfejeltek. Az osszes tenyleges hozam, tekintve hogy a bankok szerettek devizaban hitelezni, a valosagban elerhette az atlagos 10.5% szintet, bar egy resze jutalek soron volt bevetel.
De nem biztos a szorzat ezen tagja sem.

Raadasul, ennek a devizahiteles "kiegeszito jovedelemnek" a nagy reszet eddigre lefaragta a kormany (atvaltas eltero arfolyamokkal, stb) mar elveszett ebbol.

Szoval, ma mar ez a 10.5% lehet erdemben is kevesebb, mondjuk cask 9%, es akkor az is csokkentheti a kamat-veszteseget.

3)Es itt jon az, amit kerdezel.
Az OTP nagyjabol 4400 Ft volt akkor, amikor az egesz forintositas eloszor erdemben felmerult. A nagy kerdes, hogy azota a kb. 400FT aresesebbol mennyit diszkontalt le forintositasra, es mennyi volt a 400-bol egesz mas, pl. orosz-ukran vesztesegek, stb.

Ezzel egyutt is, azt gondolom, hogy OTP mai araban a ma hozott torvenyek hatasanak legfeljebb egy kis resze lehet benne.
ha szamolnom kene, en innen szamolnam.

Miert? Egyreszt senki sem tudhatta kiszamolni eddig, masreszt az "altalanos" felelem nem erdekli az OTP tulajdonosok 80%-at, a nagy Alapokat. Ok is most kezdenek szamolni, eddig kivartak. De lehet, hogy mar nem sokaig.

4)Nyilvan, az OTP Treasury Igazgatosagan az Excell tablak nagyon dolgoznak ma ejjel.
Par napon belul, talan a gyorsjelentesre mar lesz elozetes becslesuk. Nagyon erdemes lesz alaposan figyelni, mit mondanak a jovorol.

Nem szabad alulbecsulni Csanyi-csapat kepesseget a vesztesegek csokkentesere es minimalizalasara. Az FELERE csokkentes talan jo szam; de nem tudjuk azt sem biztosra.

Hol vagy, fundamax?
mage 2014. 11. 11. 18:49
Előzmény: #3547  pomperj
#3549
Szerintem rossz ez a számítás. Az hogy mennyi az átlagos hitel kamat lényegtelen a forintosítás szempontjából. Eddig volt az átlag deviza hitel kamata 5.5%, ezután is lesz ennyi csak forintban, annyi a különbség, hogy drágában jut forint forráshoz az otp, mint deviza forráshoz (azt nem vitatom, hogy ez 20 milliárdba kerül évente, jelenleg valószínűleg nincs ekkora ez a szám, később nőhet ha a jegybanki kamatok emelkedésével).

6 év alatt nem futnak ki a deviza hitelek. 2006-2009-ben vették fel a nagy részüket és rengetted a 15 éves, vagy hosszabb futam idejű, azért van, hogy sokuknak alig csökkent még a tőke rész. Ha 2007-t vesszük, átlagos hitelfelvevés időpontjának és átlagosan 13 évesek a deviza hitelek akkor 6*20=120 milliárd bevétel kiesést fog elszenvedni az otp amíg teljesen ki nem futnak a devizahitelekből forintosítót hitelek.

Ha jól emlékszem az otp-t az árfolyamrés miatt 41 milliárd veszteség éri (ennyit kell visszafizetni az ügyfeleknek). Ha azt vesszük, hogy a deviza hitelek eddig kb felét fizették vissza akkor még 41 milliárd nyereségtől esik el az otp mínusz amennyibe nekik amúgy is került volna a deviza konverzió, ami szerintem kis összeg szóval 30-35 milliárd kiesik még a nyereségből.

Tehát az elkövetkező 15 évben olyan 150-155 milliárd fog kiesni a nyereségből az én számításom szerint.

Viszont mivel csökken a törlesztő részlet a lakosságnak és mert nő a magyar gazdaság, csökkenni fognak a késedelmes és nem fizető hitelesek, azt otp csökkentheti a tőketartalékolást. Elvileg a kilakoltatási moratóriumot is meg kéne majd szüntetni.

Persze az jó kérdés, ha a jegybanki kamatok felmennek 5% felé akkor az mennyire érinti hátrányosan az otp-t, ha neki továbbra is 5.5%-on kell tartani a hitel kamatát.
tberki 2014. 11. 11. 18:20
Előzmény: #3547  pomperj
#3548
Szia Janos! Koszi au elemzest. En csak egy dologra lennek kivancsi: a brokerhazak korabban negyedevenkenti 40md kornyeki profitnal es azonos eszkozertekkel is olyan arfolyamokat tartottak celkent mint aminel most tartunk (lasd pl quaestor 2014 q2). Innen mar ma 30md kornyekerol beszelunk, es meg majd ebbol jon amit te irsz.
A kerdesem hogy honnan kell szamolni a 25%ot. A mai arfolyambol?
pomperj
pomperj 2014. 11. 11. 16:08
Előzmény: #3535  pomperj
#3547
A nagy fundamentalistak, mint berlini es Fundamax mostanaban nem elemeznek itt. Pedig igazan szukseg lenne ra, nyilvan nemcsak en vagyok kivancsi forintositas varhato hatasara az OTP nyeresegere.

En teszek itt egy indulo kiserletet, de igazan orulnek a profibb fundas es teny ismeretekkel birok velemenyere.

1) Tegyuk fel a 2013 evi merleg szamaibol indulunk ki, 6245Mrd a netto hitelallomany es 653 Mrd a kamat bevetel. Ez atlagosan 10.5% hitel-kamatot jelent.

Azt nagyjabol tudjuk csak, hogy a 1900Mrd koruli retail hitelek fele, meg egy keves egyeb hitel devizas, tehat tegyuk fel, hogy osszesen ugy 1000-1200Mrd devizahitelt erint a forintositas. Szamoljunk 1000Mrd szammal.

2)Tegyuk fel, hogy a fair bank torvenyben valoban nem engedik, hogy a HUF hitelekre magasabb kamat bevetelt szamoljanak, mint a devizahitelekre. Es betartjak hogy a torleszto reszlet nem nohet.

3)Eddig a devizahitelek atlag kamata kb. 5.5% korul volt. A jutalekok nem nohetnek, de nem is csokkennek, ezt elhanyagoljuk.

4)A HUF forrasok atlagos kamatarol tehyuk fel, hogy eves atlagban 2%-al magasabb a Deviza forrasok kamatanal.

5) Akkor nagyjabol az derul ki, hogy a kamat bevetel soron OTP veszit 1000MRd*(10.5-5.5%)=50Mrd koruli kamatbevetelt.
Azert vesziti, mert NEM szamolhat fel tobb osszes kamatot HUF eseten se, mint eddig a devizara: a 10.5% atlag kamatbevetel helyett 5.5%-al kell szamolnia.

A forrasok oldalon a kamat kiadasok novekszenek, mert HUF forrasokert 2%-al tobb lehet a kamat kiadas.
1000Mrd*2%=20Mrd tobblet kamat fizetessel kell szamolnia.

Tehat, osszesen a forintositas hatasa egyszer -50Mrd, masodszor -20Mrd Ft koruli szam OTP kamatbevetelere es kamatkiadasara.

6)A szamolas egeszen durva. Nem veszi figyelembe a leanybankok egeszen eltero iranyu befolyasat, es sok mas tenyezot.

Ezzel egyutt, tegyuk fel, hogy OTP nagyon ugyes lepesekkel a FELERE lesz kepes csokkenteni az itteni szamitas netto tenyleges hatasat,
akkor OTP eves nyeresege 30-40Mrd Ft-al csokkenhet 2015 evre.

Nem veletlen, hogy a forintositas a "banknak kdvezo"nek tekintett arfolyamon tortent. Azert tortent igy, mert ha nagyjabol egyenletesen, mondjuk 6 ev alatt minden "forintositott" hitel kifut,
akkor az elso evben (2015) a veszteseg 30-40Mrd, a masodikban (2016) 25Mrd, harmadikban 20Mrd, stb. addicionalis tovabbi veszteseg keletkezik.
Nagyjabol ugyanez a helyzet mas bankoknal is.

7) Ha OTP a mostani tenyleges, evi 100Mrd koruli profittermelo kepessege lecsokken 30-40Mrd-al, azaz 30% korul, es a kovetkezo 6 evben ez csak lassan leepulo vesztesegcsomag, akkor OTP mennyit is er?

Mondjuk a mai arhoz kepest -25%-al kevesebbet?

Varom a hozzaszolasokat.

macibear
macibear 2014. 11. 05. 07:49
Előzmény: #3539  tberki
#3546
Ricsiben is működik, csak más a periódusidő. Az lassabb. A várthoz képest minden később következik be két-három nappal.

Át kéne térni az időalapú vizsgálatról kötésalapúra. Abban elvileg eltűnne ez a különbség... Hmm...
macibear
macibear 2014. 11. 05. 07:45
Előzmény: #3544  Kontraindikator
#3545
Volt, hogy a blukat körbeverték. Egyszerre csak egyet. Lehet valami hasonlót látunk most is.
Kontraindikator
Kontraindikator 2014. 11. 05. 07:35
Előzmény: #3543  tberki
#3544
Én írtam... ;-)
tberki 2014. 11. 05. 07:33
Előzmény: #3542  macibear
#3543
akkor mashogy mondom: szerintem ez igy megerositve nem arfelhajto tenyezo. En azt varnam hogy a bux 2-3%ot esik. Tegnap ricsikevel tartottak a buxot az eleg tisztan latszik (nem tudom ki irta korabban de azota figyelek ra, es tenyleg).
macibear
macibear 2014. 11. 05. 07:30
Előzmény: #3540  tberki
#3542
Ma lokális alj lesz...

Megnézem már ricsikét is FRSI szempontjából....
takika200 2014. 11. 05. 07:30
Előzmény: #3540  tberki
#3541
Sajnos mindkét eset szomorú.

1., Ha azért tiltották ki ,mert van bizonyiték és az igaz is.
2., Ha azért tiltották ki,mert van bizonyíték,de nem igaz.

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek