Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Knorr 2020. 10. 13. 12:27
Előzmény: #97391  Broafka_Ottokar
#97440
Lesz támogatás felújításra is.
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 12:21
Előzmény: #97437  Törölt felhasználó
#97439
1. Nem tapsikolok a leírtak miatt.
2. Annak tapsikolok hogy ezt vártam, e szerint fektettem be és így lett.
3. Rossz a következtetésed a bérleti piaccal kapcsolatban, de nem fejtem ki mert tök felesleges.Ha egy elmegy jön helyette másik. Ez történt idén kétszer is ráadásul amikor a nagy víruspara volt! Lehet a városból, lehet vidékről. Pont ezért rossz a logikád a következő pár évtizedre Budapestet illetően amikor demográfiai katasztrófáról beszélsz minden kommentedben. Én meg nem a következő évezredre fektetek be... lesz időm eladni ha komoly kockázatokat látok bármilyen oldalról!
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 12:16
Előzmény: #97435  berlini
#97438
Erre céloztam. Na jó, lehet "csak" 98%  😀 pontos hivatalos infó nincs.
Nyugaton rengeteg lakás van ingatlankezelő cég birtokában akik többnyire tőzsdén vannak és simán lehet rengeteg külföldi magánember, bef alap, nyugdíjalap a tulajdonosok közt. Nem fog álmatlanul forgolódni a kormányzat a következmények miatt ha olyan intézkedést hoznak (pl lakbérplafon) ami árt a befektető tulajdonosoknak! Ezért meg is teszik...
***
Náluk sok százezren vannak akiknek azért van több ingatlanuk mert a világvége utáni faluban megörökölték de tök üresen áll. Na meg persze akadnak pár ezren olyanok is akiknek nice helyen van soktízmilliós lakásuk több is.
Törölt felhasználó 2020. 10. 13. 12:14
Előzmény: #97433  ncseed!
#97437

Ha lenne egy statisztika a 40év alattiakról, mást mutatna a hitelezési arány :) Kiszórták a rengeteg tanácsi lakást töredékáron és megvették a zemberek.
Egyébként azt még mindig nem értem, hogy aminek te tapsikolsz, alacsony kamat, qrmány pénzeső, azok mind olyanokra hullanak, akik a te potenciális bérlőid is lehetnének, de nem lesznek.
Zsugorodik a bérlői piac ezáltal, te meg aki állítólag nem az eladásban, hanem a kiadásban vagy érdekelt, ennek tapsikolsz.
Ezt minek hívjam? Sikeresen átb.szták a fejedet a propagandával vagy mi is a pontos leírása ennek?
Törölt felhasználó 2020. 10. 13. 12:11
Előzmény: #97431  berlini
#97436
Amit persze csak találgatni lehet, mert vagy bejelentkezik vki a bérleményébe, vagy nem...
berlini
berlini 2020. 10. 13. 12:11
Előzmény: #97432  ncseed!
#97435
Én ilyen statisztikáról nem tudok, de ez már stimmelhet azon az alapon, hogy minden lakásnak van tulajdonosa és Magyarországon nincsenek nagy bérlakásos házak cég tulajdonban. Viszont vannak még Önkormányzati tulajdonúak a nagyobb városokban több, a kisebb helyiségekben kevesebb. Ezek akár 1-2%-os mértéket is elérhetik.
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 12:10
Előzmény: #97429  mr_bob
#97434
már írtam hogy nem azt írtam le elsőre amit akartam. korrigáltam!
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 12:08
Előzmény: #97432  ncseed!
#97433

https://www.portfolio.hu/img/upload/2018/11/1_1.png
Meg lehet nézni milyen "sok" embernek van az ingatlanán hitele és akkor mindjár világos (?) lesz mindenki számára miért kellenek az alacsony kamatok itthon és miért akarja Matolcsi hogy vegyétek fel minél többen! Mert ez egy támasza lenne a gazdaságnak!
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 12:07
Előzmény: #97431  berlini
#97432
Rosszul fogalmaztam csak most hogy visszaolvastam...
azt akartam írni hogy 99% lakossági magántulajdonban van... nem azt hogy maga is lakik benne.
berlini
berlini 2020. 10. 13. 11:58
Előzmény: #97429  mr_bob
#97431
https://piacesprofit.hu/gazdasag/a-magyarok-ragaszkodnak-a-sajat-lakashoz/
ncseed túlzott, de ha nem is 99%, de 86% tényleg saját tulajdonú lakásban lakik. Ez az Unióban az 5. legmagasabb arány. (Románia vezet 96%-kal.)
Törölt felhasználó 2020. 10. 13. 11:57
Előzmény: #97426  Alexander_Greybeard
#97430

2000-2010 között is volt migráció és egyébként sokkal sokkal több diák volt pesten, kevesebb kolesz hely, mégis megvolt a 40% differencia. Vót chf hitel is, az se tudta felvinni a panyel árakat. Egyedül a mostani őrület tudta a panyel árakat ideiglenesen megmozdítani, mert a vevők megőrültek, azt hitték az áremelkedés örökké tart és lakást venni az életük legnagyobb üzlete. A legnagyobb lesz valóban, de 3-5 év múlva már nem biztos, hogy olyan értelemben lesz a legnagyobb, ahogyan sokan hiszik :)
A magyar piac nem értékeli a panyelt, most ezt lehet nem szeretni, de ez van. Ha lecseng az őrület és visszaáll a piac normális menete, akkor visszaáll a panyel-tégla árkülönbség is.
Mivel a tégla árak nem emelhetőek tovább, sőt ezt én még nyitva hagynám, hogy csak stagnálás lesz-e, szóval ezért értelemszerűen a panyel esni fog.
Ezek nem is kérdések, ezek egyértelmű dolgok, akkor is ez lesz, ha sokaknak nem tetszik. Ahogy a vihar se tetszik ha jön, de nem érdekli a vihart, hogy én mit gondolok.
mr_bob
mr_bob 2020. 10. 13. 11:53
Előzmény: #97427  ncseed!
#97429
persze, a tegnapi burkolt lehülyézés után majd biztos bemásolok ide bármit is. mindegy, akkor hagyjuk. beböffentettél valamit, amit nem tudsz/akarsz alátámasztani, de a hozzászólásban legalább jól mutat.
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 11:51
Előzmény: #97425  Törölt felhasználó
#97428
Tibi te magad bérlői miatt aggódjál ne az enyéim miatt, úgy hallottam hogy nálad nagyobb bajok vannak mint nálam. 
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 11:47
Előzmény: #97422  mr_bob
#97427
Hanem? Írd meg mit gondolsz Én majd megírom hogy miért tévedsz és mit néztél félre! Már most tudom... 
Alexander_Greybeard 2020. 10. 13. 11:44
Előzmény: #97419  Törölt felhasználó
#97426
Nem tud nagy diffi lenni a panel és a tégla között mert aki direkt nem vidéken élne, az legszívesebben a fővárosba költözne vagy legalább ottani agglóba. Elég csak a belső migrációs adatokat megnézni. BP és Győr + ezek környéke a legkeresettebb, vidéken pedig csak a Balaton északi része. De Győr is csak Ausztria+Audi miatt. 7-8 millió ember akar élni 4-5 milliónyi emberhez épített környezetbe. Új lakásból fele annyi sem épül, mint amennyi kellene. Ezeknek együtt az az eredménye, hogy a használt lakások ára típustól függetlenül nem tud érdemben csökkeni, az újakért pedig annyit kérnek, amennyit akarnak. Nincs verseny. A falusi csokosok viszont szépen aláírtak a szerződést a lecsúszásukhoz. 
Törölt felhasználó 2020. 10. 13. 11:43
Előzmény: #97420  ncseed!
#97425

A qrmány az ingyenpénzeivel pont a te potenciális bérlőidet viszi el és ad nekik lakhatást. Tudom, persze, ha összesen 4 ember bérelne már csak lakást pesten, akkor azok mind hozzád mennének, hiszen te annyir ügyes lakáskiadó vagy. Ettől még azt gondolom, hogy hihetetlen, hogy mennyire nem látod át a piaci folyamatokat.
Az is egy jó kérdés, hogy az új lakások ára meddig képes magával húzni a használtak árát? Addig amíg van fizetőképes vásárló, aki vagy-vagy döntés előtt áll.
Ha az újra van célzott támogatás, akkor a használtak piaca mehet utána, de elfogynak a vevők.
Értem, hogy nem kenyérre kell az eladóknak a pénz, de vannak olyan élethelyzetek, amikor ténylegesen el kell adni a kéglit és ha a piac olyan kicsire zsugorodik, hogy ezek a muszáj eladók lesznek többen? Mert ez történik most.
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 10. 13. 11:42
Előzmény: #97420  ncseed!
#97424
Igen, ahogy írod, ez egy kormányzati irány. A legnagyobb veszély, hogy ez az irány megváltozik, mert teszem azt elfogy a pénz, vagy fontosabbak a stadionok, abból többet lehet lopni. Minden stabil rendszer váratlanul és hirtelen omlott össze, Római Birodalom és Szovjetunió, csak hogy 2 példát mondjak. Az Orbán rezsimnek is hasonló vége lesz, szükség szerűen össze kell omlania saját tehetetlensége alatt. Mi van, ha Orbán kap egy szívrohamot? Erre nem lehet befektetést alapozni, itt jön képbe a valós gazdaság, demográfia, amik erősebb fundák, mint hogy Katika támogat még 5000 családot új lakással. 
berlini
berlini 2020. 10. 13. 11:41
Előzmény: #97386  Törölt felhasználó
#97423
Igen,a dilettantizmus a legjobb szó erre.
Mi történt ebben az évben?
Év elején csökkentek az induló lakásépitési projektek, a megemelt ÁFA miatt kivárás volt.
Tavasszal tombolt a járvány, ez még jobban betett ezeknek a projekteknek.
Belengették a rozsadövezeti kedvezményeket és hogy a szabályozás megjelenik szeptemberben. Ezzel jegelték az indulók maradékát. (Hiszen rozsdában kevesen terveztek eddig, az többe kerül.)
Most pedig belengetik az 5%-os generális ÁFÁ-t az újépitésüekre. Ez megöli a drágább rozsdaövezeti projekteket (gondolom a háttérben rengetegen dolgoztak az elmúlt hónapokban rajta) és ujra inditja a 8-10 hónappal ezelőtt jegelteket.
Kérdem én:
mi lett volna ha nincsen kormányunk?
Szerintem csupán annyi, hogy a normálisan a maguk útját járó projektek előrébb lennének, a kinálat mostanra ismét nőhetett volna. Márpedig kinálat csökkenés semmiképpen nem kedvez az árcsökkenésre váróknak.
Egyszerűen képtelenek leszokni a zugügyvédi mentalitásról.
A gazdasági folyamatoknak idő kell!!!!
Most is belengették az ÁFA csökkenést pár éves időre. Jó rendben van, senki sem hiszi el nekik, mindenki abból indul ki, hogy sokkal tovább tart majd, de ismét kérdezem. Miért nem beszélnek olyanokkal, akik ilyen projekteket csinálnak? De leaglább miért nem tanulnak abból ami a 3 évre belengetett első ÁFA csökkentéskor történt?
mr_bob
mr_bob 2020. 10. 13. 11:40
Előzmény: #97420  ncseed!
#97422
ezt a 99%-ot alá is tudod támasztani valami hiteles statisztikával? (én rákerestem, de nagyon nem ezt találtam)
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 11:39
Előzmény: #97419  Törölt felhasználó
#97421
"A 230e forintos pösti medián bér mellett (ez egy becslés egy szaklap által egy korábbi adat alapján, ennél pontosabbat úgyse talál senki)"
Ki mondta hogy a mediánnak csak a fizetéséből lakást kell tudnia venni????? 
1,752M ember él a városban, évi 10-15 ezer adásvételhez ők nem kellenek.  Tíz év -> 150e lakás, még mindig csak 8,5%-nál tartunk ha csak egyszer vesz mindenki...  befektetőkről még nem is volt szó. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek