"Bennem vannak kérdések, hogy ha sokan kiesnek a dolgozó rétegből, akkor a sok termelt produktumot kifogja megvenni?"
Ez már lezajlott a nyugati világban, amikor elvitték a gyáraikat kínába vagy közép-kelet európába. A munkanélkül maradtaknak volt előnyugdíj, átképzés, munkanélküli meg szociális segély. Lett egy csomó ügynök, kereskedelem kicsit fellendült, mert az olcsóbb kínai termékből több fogyott és hamarabb el is pusztult a gyengébb minőség miatt. Ilyesmi. A szolgáltatásban, kereskedelemben viszont alacsonyabbak voltak a bérek, mint az iparban, a fizikai dolgozóknak.
Volt szerencsém a 80-as években még kis gyerekként 56-ban disszidált rokonoknál lennem több hetet ny németországban. Ez még bőven azelőtt volt, hogy elkezdték volna a gyáraikat nagy mértékben kitelepíteni. Hogy ott milyen kibasz.tt jólét volt akkoriban és olyan derűs, kiegyensúlyozott volt az egész. Nem csak magyar fejjel mondom ezt, mert nem az árudömping miatt, hanem az emberek. Pedig akikkel én találkoztam akkor, mind disszidens magyar volt és mégis. Az echte német még náluk is kedélyesebben élt. Nehéz szavakkal leírni, meg gyerekként lehet nem is értettem mindent, de az a jólét és lassú folyású, de vidám élet egyszerűen megcsapott. Most meg ha kimegyek németbe, stresszes idegbeteg, túlórázó emberek, szinte vibrál a stressz, többször megemlítik, hogy azért féltik a munkahelyeiket, sokat kell túlórázniuk, hajtanak. mondjuk még mindig jobb hely jópár fokkal, mint BP, mert itt aztán érződik, hogy mennyire ki vannak facsarva az emberek.
Jó, szegények voltak nálunk 80-ban a zemberek, de nem voltak ilyen stresszesek, persze vélemény szabadság se volt, aki kinyitotta a pofáját, annak beverték.
Na mindegy, a nagy gyár migrációt is megoldották a nyugati társadalmak, alkalmazkodtak. Az emberek élete lett stresszesebb és kevésbé minőségi. A cégek meg zsebre rakták az extra profitot és nem ők fizették a sok átképzést meg a munkanélküli segélyt.
Ugyanez lesz most is a forgatókönyv. Mitől lenne más? Szépen aki alkalmazkodni tud, annak lesz egy a mostaninál stresszesebb és hajtósabb, kevésbé boldog élete. Aki meg nem tud alkalmazkodni, annak meg kell élnie a segélyből.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link