Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Azért ez így sarkítva van! Piaci alapon nézd BV és kedvezményes hitel nélkül. A nagyobb kérdés számotokra az, hogy mi jön ezután. Nekünk 2015-től volt olyan szerencsénk (karrier és támogató gazdasági környezet), hogy 10 év alatt lett egy tehermentes ingatlanunk. A mostani helyzetben ez a valódi alternatíva kivitelezhető-e? (nem tudom, igaz arányában akkor nekünk eléggé takaró széle volt 28 évesen gazdagréti panel) Először legyen 1 majd 2 gyereked, utána érdemes elgondolkodni a 3.-on, de ha csak a támogatásokat/adójóváírást nézed (anyagi vonzatot) ráb@szol, mert triplán visszaszedi tőled az állam ezt a pénzt a fogyasztáson keresztül.
Ezt azért cáfolnám. Jó állapotú lakást vettünk az asszonnyal min. 650 ezres keresettel (úgy hogy most épp nem műszakolok, az asszony pedig egyetemista de mivel szült menet közben így jár neki a diplomás gyed). Ebbe nem számoltam be az éves bónuszomat ami tulképp 13. havi fizetés és a cafeteriámat se ami szintén egy nettó havi kereset éves szinten. A lakást amit vettünk 55nm, 1.5 szoba plusz nagy nappali amiből szintén szobát tudok csinálni viszonylag kevés gipszkartonozással+ajtó. Felvettük a babavárót, 10m. 10m CSOK hitelt 2 gyerekre és a maradékra (2.3m) volt önerőnk. A hitel törlesztőnk nincs 56 ezer Ft. A babaváró 45 lenne de nem kell fizetni (45 lenne a részlet) és valószínűleg sose fog kelleni mert rámegyünk a 3 gyerekre. Tulajdonképpen a bónusz és a cafeteria nélkül 8.5% költségre jön ki havonta a lakáshitel. És ez megyeszékhely, nem a tábla melletti társasház. 5 perc sétára minden is van.
Jelentem itt vagyok! Délnémetország, közepes város központja, 65nm es felújított lakás 2 szobával jó közlekedéssel és minden gyalogtávon kiveve a munkahely (berendezett konyha ami havi +40€) a környék áraihoz képest egy konzervatív 250 e -s árral számolva a havi "kaltmiete" vel leosztva 3,216% jön ki. A bérleti díjjam az elmúlt 3 évben nem emelkedett (pedig szerződésvben benne van hogy évente a inflával korrigálható) egyedül a rezsi emelkedett 40€ val a gázár robbanás miatt. Kifogtam ? lehet. :) - Ha az otthoni házra nézem, akkor nyugati határszél kb piaci ár, amiért azonnal elmenne 65 millió 2x90m2 kiadva közepesen felújítva,de nem szigetelt havi150 ért számolva(ez is egy nagyon baráti ár) 4,615 % jön ki . (nincs kiadva csak információ jelelgű), illetve a 65millió amiért piac szerintem most elvinné, persze lehetne várni a palimadarat 100 ért... Ez m2 enként 360e Ft (mint feújítandó), de ezzel lehet a piac legaljára lőttem be.
Igen ezt dobja a gugli elsőnek meg a numbeo-t...ezért kértem Pistikét tegyen már valamit az asztalra honnan jönnek a 2-3%-os yieldek amik szerinte az unióban általánosan vannak.. még várom a linkeket. olasz piacon jártas olasz szerint 4-4.5% az északolasz yield. Lehetnek un trophy asset kategóriájú csúcs ingatlanok ahol a lokáció és minden más kivételes és egyedi ott vannak 2%-os hozamok. De ezt ne mérjük már az átlag józsi által bérelt 50m2 tömegtermékhez...
Itthon normál banki jelzáloghitelnél van fedezetcserére lehetőség így elvben nem akadálya annak hogy pl. a 3.5%-os fix hitellel valaki lakást váltson akár fel akár le. És így ne kelljen 6.5%-ön refinanszírozni.
Kíváncsi lennék itthon is egy ilyen statisztikára: https://x.com/charliebilello/status/1828989011693625352 57%-a az amerikai jelzáloghitel-tulajdonosoknak 4% alatti hitellel van, 86% pedig 6% alattival, viszont a jelenlegi jelzáloghitel-kamatok 6,5% állnak, ez az oka a minimális tranzakciószámnak és az alacsony kínálatnak.
Ilyenkor megoldás volt az, hogy ott truncatelünk, ameddig a "főkönyvelő" írta a tizedesjegyeket. No mindegy, a döntést sose én hoztam, szolgaian végrehajtottam az utasítást és záros időn belül felmondtam (merőben más origóból :D )
Én ezt huszárosan úgy oldalnám meg, hogy az éves zárónak ±0,1% on belül kell lennie. Ennél nagyobb kerekítési hibát nem igazán tudok elképzelni, ha igen akkor ott valami nagyon el van tolva.. Mármint nem tudom elkézelni hogy tizedes után harmadik karakter annyi eltérést okozna. Vagy alapból azokat is egy alternatívá táblába átmakrózni és ott felkerekíteni .
Kár, hogy ilyenkor nem élelmesek az ügyintézők és szivárogtatnak ki pár ilyen esetet az újságíróknak.... Most szerintem halandó ember nem tud utánaszámolni, hogy tényelgessen hányadán áll. Én eddig úgy tudtam hogy az éves fogyasztást ha nézem akkor abból veszem a rezsi csökkentést alatti részt rezsi csökkentett áron, a felettit meg normál áron... de azóta, hogy az áram ára a föld alá ment a mindenféle járulékos költség meg a holdra már neki se állok. Komolyan mondom szégyen. Pedig elég komoly excelt vezetek minden kiadásról, de a magyar rezsit csak mint összeget írom be.. Teljesen kiszámíthatatlan a rendszer.
Mondjuk a kerekítési szabályok miatt néha kellett mókolni, mert a főkönyvelő nem hitte el, hogy ha kiírunk valami egységàrat 2 tizedesre, az a háttérben azért végtelen tizedes is tud lenni, és ha visszaszorozzuk a memnyiséggel, akkor kerekítési különbözet lesz, ha tetszik, ha nem. Na ilyenkor belenyúltunk okosban, aztán tralala, olyan lett, amit szeretett volna.
Amennyit én hallgattam hogy az éves zárásnál hogyan kell a számsoroknak stimmelniük a mérlegben és pár forintos eltérésnél hogyan kell végigtúrni az egész évet higy hol van a difi…. Megnézném egy ilyen belejavítás után bármi magát komolyan vevő helyen a mérleget…. Na jö, miért pont ez működne nálunk.
Nem, nyilván ez a kikérés és adőztatás csak akkor játszik ha magyar adóilletékességű vagy. Ennek a kategóriának a külföldön befektetett pénzeinek hazacsatornázására gondoltam valami módszerrel.
Dolgoztam gáz/villany elszámoló/számlázós projekten jóféle magyar cégnél. Volt, hogy annyira nem jöttek ki a számok, hogy miután lefutott az elszámolás/számla generálás, utána kézzel belenyúltunk az ügyfélnél az éles rendszerek adatbázisba és átírtuk a számított/származtatott számokat arra, amiket a szolgáltató szerint ki kellett volna hoznunk - de programmal képtelenek voltunk. A saját szememmel láttam ezt.
Aki megérti, hogy mit hazudnak össze a villany és a gázszámlán rezsicsökkentés címszó alatt az előtt tisztelettel és ketchuppal megeszem a svájci sapkám. Amióta átvette az MVM (megint valamit Mókeráltunk) az EON-t azóta teljes káosz. Eddig 1 Hrsz ra jött 2 szinte ( 4óra 1 napplai + 1 vezérelt mind 2 szinten) 2 számla , alsó és felső szint mint felhasználási helyek. (Slussz poén, hogy a rezsi csökkentést óránként adják, nem felhasználási helyenként). Azóta 1 számla jön amibe valami részletező van. De kezdésnek azzal kezdtek, hogy a augusztusban beírták kezdő értéknek a februári olvasás eredményét + 1 havi általányt... mondom ÁCSI!!! Hát a maradék hónapok extrapolált mennyisége hova a fenébe tűnt ??? Olvassak le, diktáljak és majd kijavítják... erre kaptam Aug-ban még 1 számlát ... Lesz itt még olyan sírás ha a villany is elfolyik majd mint a víz a csöveken... De balkon napelem az tilos mert emberiség ellenes büntett... hogy vágná agyon azt is aki kitalálta ezt a rendszert.
Ez kolyan érdekelne pl abban az esetben, ha nem magyar az adóilletőséged... Akkor mi alapján kéri ki ? Hogy magyar állampolgár vagyok ? És ha leteszem a németet ? Akkor a volt magyar állampolgárságom keresi ? vagy kettőst ? Nem mindenhol úgy megy ám ahogy a szuverenitásvédelmi ÁVH ban.. Az előbb linkelték Budapest 5,12% Berlin meg 3, 83%. Ennyit a bankoktól is kap az ember itt is. Illetve el lehet gondolkodni, hogy fizetés hány % a megy el Budapesten erre az 5,12% ra meg Berinben a 3,83%ra... Én úgy gondolom, hogy a magyar lakáspiac európán belül is egy lufi... Építóipari (családtámogatásokkal SICC!) fújják, infláció fölött emelkedik, de üveg plafon lesz...
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link