Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2024. 01. 08. 14:07
Előzmény: #214434  EURHUF_goes_to_haven
#214440
a szervizek automatizálása már ma lehetséges lenne, ha az autókat úgy terveznék , gyártanák, hogy ez lehetséges legyen.
Ezért irtam 20 évet.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 08. 14:03
Előzmény: #214438  slash
#214439
Szeritnem ezzel még keveset is mondtál. Én nagyjából most értem el arra a szintre, hogyha elveszteném a munkámat, akkor fél évig minden kiadásomat ugyanúgy tudnám fizetni. (hitel + albérlet + biztosítások + autófenntartartások + élelmiszer) . De ha év kövepe - vége felé végtörlesztek akkor is úgy szándékozok, hogy 2-3 hónap azért maradjon (akkor már a hitel kiesik...). 
slash 2024. 01. 08. 13:59
Előzmény: #214435  EURHUF_goes_to_haven
#214438
Nem válunk. Főleg hitel alatt. Persze könnyű ezt mondani. Olyan bukók vannak az életben hogy a számládon legalább egy millának mindig lennie kell forgópénznek. Megfájdul valami? Bajba kerül , fasságot csinál a családból valaki? Orvos, ügyvéd, autómentő fiszem-faszom.   ez az élet most. 
kkv14 2024. 01. 08. 13:52
Előzmény: #214430  tothjoco
#214437
Jelenleg az ingatlanpiacon túlkínálat van !
slash 2024. 01. 08. 13:51
Előzmény: #214430  tothjoco
#214436
Bár így lenne. Nekem 95% ingatlanban van. Lehet rácsesztem már szénné kerestem volna magam a PMAP kamattal.  
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 08. 13:47
Előzmény: #214413  slash
#214435
Ez egy pénzügyileg tudatos népnél még igaz is lenne, de nem magyarországon ahol a kamatoskamat nem képezi még a perifériális tudás részét se. Amikor face-n rendre olvasni, hogy felvette a babavárót meg a csok-ot de válnak, és hogy most mi lesz... (Hát igen talán el kellett volna olvasni a szerződést mielőtt 20-25 évre aláírsz valamit. Engem is rohadtul nem érdekelt, de mivel fontos volt, 3-4 kávé utána átolvastam, hogy a nagy vonalakkal még ma is tisztában legyek. Mi a szerződésszegés és mi történik akkor pl. De sokaknak nem hogy erre nincs fáradtságuk, meg még azt se nézi meg, hogyha van 400e Ft keresete és arra felvesz 200 at, akkor a maradék elég lesz e az életre, ne adj isten mikor felveszik a hitelt volt 2 kereső, a születendő gyerek miatt anya kiesik pár évre, az éhes szájam száma meg növekszik... Egy ilyen országban tudatos döntésekről szerintem nem beszélhetünk sajnos a társadalom túl nagy részénél.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 08. 13:41
Előzmény: #214403  berlini
#214434
Én inkább a vendéglátásban látnék erre potenciált, hogy robot takarít és ágyaz meg, és főzi a reggelit. Azok szerintem jobban autómatizálhatóak mint egy autószervíz.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 08. 13:40
Előzmény: #214403  berlini
#214433
Tisztára mint az Asimov utópia :D Maradjunk annyiban, hogy 1950 ben azt hitték 2000 re repülő autók lesznek, most meg RGB-sen villogó buttplugig értünk el.
Amit te írták az gyártásról szólt. Azaz pl egy autó összeszerelése, és az ottani automatizálás, na ez sokáig nem fog tudni robotizálódni. 
Azaz a biorobot helyett persze fog, de magát a robotot valaki megtervezi, legyártja, felprogramozza, ezek nagy hozzáadott értékű dolgok, illetve ezeknek az szerviteléséről beszéltem. 
Autóknál amíg nincs valami standard platform minden autógyártónál lásd VAG csoport, addig szerintem ez kb lehetetlen.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 08. 13:40
Előzmény: #214403  berlini
#214432
Tisztára mint az Asimov utópia :D Maradjunk annyiban, hogy 1950 ben azt hitték 2000 re repülő autók lesznek, most meg RGB-sen villogó buttplugig értünk el.
Amit te írták az gyártásról szólt. Azaz pl egy autó összeszerelése, és az ottani automatizálás, na ez sokáig nem fog tudni robotizálódni. 
Azaz a biorobot helyett persze fog, de magát a robotot valaki megtervezi, legyártja, felprogramozza, ezek nagy hozzáadott értékű dolgok, illetve ezeknek az szerviteléséről beszéltem. 
Autóknál amíg nincs valami standard platform minden autógyártónál lásd VAG csoport, addig szerintem ez kb lehetetlen.
amadeo 2024. 01. 08. 13:40
Előzmény: #214430  tothjoco
#214431
Hű.
1. Miből gondolod hogy sok kényszereladás volt 2023-ban, vagy hogy 2023-ban a befektetők kivonultak?
2. Hitelkamatok csökkenésének a nagyrésze már megtörtént, mégsem látszik a tolongás.
3. Saját ingatlan fontossága - inkább konstans érték, változásban nem tényező (sőt, egyébként ha mégis, akkor inkább csökkenőa fiataloknál, akik nem akarják röghöz kötni magukat)
4. Tőzsdei bizonytalanság - ez igaz, bár Magyarországon közismerten a tőzsde arányaiban kisebb szerepet játszik amúgy is.
5. Állampapírpiaci hozamok csökkennek - ez inkább 2025-re lehet jelentős ingatlanpiac szempontjából, aki tavalyi hajrában már lekötötte az valószínűleg kivár.
6. Albérletárak felkúszása - a kérdés nem az egy inflációs környezetben, hogy kúsznak-e fel, hanem hogy mennyivel? Mennyi volt az albérletár/nm / lakásár/nm 2023-ban és mennyi lesz 2024-ben? 
tothjoco
tothjoco 2024. 01. 08. 13:13
#214430

Szerintem az ingatlanok reálértéke nőni fog az idén:
1. Több mint egy év kiesett, sok kényszereladás, befektetők kivonultak (2023)
2. Hitelkamatok csökkennek
3. Saját ingatlan fontossága (nálunk)
4. Bizonytalanság a tőzsdén
5. Állampapírpiaci hozamok csökkennek
6. Az albérletárak kúsznak fel
Szerintem sok pénz keresi most a helyét
berlini
berlini 2024. 01. 08. 12:57
Előzmény: #214423  N0MAD
#214429
lesznek milliós városok, amelyeknek emberi erőforrásaik is lesznek arra, hogy ne egy hanyatló civilizáció utolsó képviselői legyenek.
tothjoco
tothjoco 2024. 01. 08. 12:55
Előzmény: #214394  Freszelés
#214428
Franka?
berlini
berlini 2024. 01. 08. 12:55
Előzmény: #214425  Nclh
#214427
Nem.
A reálbéremelés a termelékenység emelkedése esetében lehetséges.
Az működhet kisebb vagy nagyobb infláció mellett is. (Marci miniszterinas szerint leginkább akkor ha az infláció legalább 5%)
Nclh 2024. 01. 08. 12:12
Előzmény: #214409  berlini
#214425
nem zárja ki egyik a másikat? reálbér emelkedés és az inflációcsökkenés?
Ishar
Ishar 2024. 01. 08. 12:11
Előzmény: #214413  slash
#214424
"A hitelkamat csökkenés sokat nem ér. Olyan drága az élet hogy nem mernek a népek kockáztatni és igazuk is van." Pláne úgy, hogy tizen-huszonmillióval többet is kellene felvenni.
N0MAD 2024. 01. 08. 12:10
Előzmény: #214380  berlini
#214423
"Persze, lehetséges hogy füld alatti bunkerhálózatokban túléli az embeiség pár százaléka azt, hogy fenn már klimával sem lehet."
Persze, ha űrhajóban túl tud élni kisszámú népesség akkor föld alatt is. De.Ami nekem a nagy kérdés hogy civilizáció fenn tud e maradni, annyifelé ágazódott a szakmai specializáció (felfoghatatlan számú orvos, ilyen olyan sebész, mérnökök millió ága, de vehetjük a kohászatot, gépgyártást, karbantartást, számítástechnika hardver és szoftver, energiaellátást, nem is beszélve az élelmiszerellátásról, mindezeknek az oktatásáról stb, stb, stb)
tehát nem tudom mekkora lenne az a népesség amelyik a jelenlegi tudományt, technológiát tovább tudná működtetni, tudást átörökíteni. Gyanítom nem elszórt, rádiókpcsolatban álló ezer fős bunkerekről beszélünk hanem milliós város méretű egységekről. és ezek élmezéséről. nem véletlen hogy falusi szinten van egy kovács, középkori város méretben vannak céhek szintig jutottunk és milliós városoknál jött létre a mai technológia.
Persze, eszkimó/törzsi gyüjtögető szinten fennmaradhat az emberiség mint faj szélsőséges körülmények közt itt-ott, de ez nagyon nem ugyanaz mint a civilizált emberiség tudásának továbbvitele.
berlini
berlini 2024. 01. 08. 12:04
Előzmény: #214405  Ecnedam
#214422
Euróba átszámitva 30 évvel ezelőtt egy BMW-t lehetett venni 10 ezer euróért.
Ma nem kapsz ilyet 35 ezer alatt.
És amikor a bangladeshiek tömegével új autót vesznek akkor már 100 ezer euróért lesznek kaphatók.
De ez nem valószinű hogy 50 éven belül bekövetkezik.
slash 2024. 01. 08. 12:04
Előzmény: #214417  berlini
#214421
Nemtudom. Január 20 asszem a PMAP  kamatforduló. Utána talán lesz valami. gyerek születik? Ott van Hunballéknál a baba és sajnálja kivenni a PMÁP-ot. Aki egyszer hozzászokott az ingyen kamat milliókhoz az már nem engedi el. Inkább nyomorog a panelben vagy bérel. Talált ingyenpénzt nem engedsz el. EZért nem mozdul semmi. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek