Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Freszelés 2023. 12. 24. 11:23
Előzmény: #213077  berlini
#213080
Én csak azt szerettem volna leírni, hogy az, hogy ténylegesen laknak-e egy lakásban az szuper bonyolult kérdés. Végtelen kivétel van, végtelen szélsőhelyzet és ezeket egy rendszernek mind tudnia kell kezelni. Gondolom nem 17000 ügyintézőt akarunk erre pluszban fenntartani. Ha túl általános a szabályozás, akkor abban végtelen kiskapu lesz, ha túl részletes akkor meg egyrészt ezt meg kell alkotni másrészt kell rá ember, aki ezt menedzseli. Ezek az emberek meg megint adóforintokból kapnak majd pénzt...
Nem a büntetés irányából közelíteném meg a kérdést.
N0MAD 2023. 12. 24. 11:22
Előzmény: #213076  berlini
#213079
Leszorítaná a lakásbérleteket. Ami az ár vagy 3%a. 
Na az innen nem fog leszorulni, mégha a lakjásárak feleznének se. 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 12. 24. 11:22
Előzmény: #213070  slash
#213078

Ne a saját szemszögedből és világodból nézd már az Istenért! A panelt ingyen b@szták a mai fiatalság alá? A NAV-nak 2015-ben pontosan annyi illetéket fizettem, mint amennyi a CSOK volt.
Aki utazásra bacta el a pénzét valószínűleg szarik bele, hogy még mindig albiban van.
A Babavárós/10+10+10 milliós gyerekek még meg sem születtek jórészt, elég szűk réteg. ..de persze, ha azt mondjátok, hogy a mai arányok jók és régen is ez volt, ám legyen, én hulladékba biztosan nem ölöm az éves kerestem 50%-át 30-40 évig.
berlini
berlini 2023. 12. 24. 11:17
Előzmény: #213074  Freszelés
#213077
Mielőtt ilyenen gondolkodsz.
Jbb ha tudod, hogy egy lakásba bejelentkezés távol a tényelges lakhelyedtől pld olyan nemvárt következménnyel is jár, hogy ha megbetegszel akkor a bejelentett lakhelyed szerinti kórházba visznek.
Oda jönnek a hivatalos (gyorsan megválaszolandó) levelek, stb.
berlini
berlini 2023. 12. 24. 11:14
Előzmény: #213074  Freszelés
#213076
És a nagyapád egyszerre fogyaszt mindkét lakásban?
A rendszer önbevallóként indulna igy egyszerű lenne.
A bérlakáspiacra nagy mennyiségű jelenleg üresen álló lakás özönlene ami leszoritaná a lakásbérleteket.
A rendszer egyszerre hasznositaná a nemzeti vagyon egy fontos részét és kreálna némi többlet adóbevételt, amiből a munkajövedelmek adóztatását lehetne csökkenteni.
N0MAD 2023. 12. 24. 11:13
Előzmény: #213071  Mammabear
#213075
Illetve valóban van ingadozás. Masodik link:
Ja, 21 óta leesett az affordability. Majd helyreáll, mint a kamatszintek csökkennek. Ne kiáltsunk már világvégét, (usavégét) 1-2 év kirrekció miatt. 
Freszelés 2023. 12. 24. 11:09
Előzmény: #213067  berlini
#213074
Odaadom 'szívességi' lakáshasználatba nagyapámnak, akár írunk róla szerződést is. Sőt, be is jelentkezik akár papíron. Öreganyám meg marad a kádárkockában hivatalosan, miközben a gyakorlatban öregapám is ott lakik vele.
Túl bonyi, túl macerás. Sokkal egyszerűbb szabályozás kell(ene). 
N0MAD 2023. 12. 24. 11:09
Előzmény: #213071  Mammabear
#213073
Egyrészt tisztázzuk hogy magyar/usa/világhelyzetről beszélgetünk, másrészt szerintem a 4 és a 6 közt bár valóban nagy a különbség de nem nagyságrendi. 
N0MAD 2023. 12. 24. 11:05
Előzmény: #213070  slash
#213072
Szerintem nem az a baj hanem hogy a többi csóróra megy az irigykedés, esetleg mert már nem fiatal és kicsit előrébb tart. 
Az országos politikát, haladási irányt, pénzkezelést, oktatást illetve az oregkori várható eüt, nyugdíjat, menni vagy maradni kérdését inkább lenne. 
De ok, csesztessük egymást életkor meg szemszín alapján az egyszerűbb. 
Eddig mindig be is jött. A kitelepítettek/ megöltek lakásai felszabadultak, az már igaz. 
Mammabear 2023. 12. 24. 10:59
Előzmény: #213056  N0MAD
#213071
De volt nagyságrendi különbség:
https://www.longtermtrends.net/home-price-median-annual-income-ratio/
És a legalacsonyabb home affordability:
https://www.atlantafed.org/center-for-housing-and-policy/data-and-tools/home-ownership-affordability-monitor
Most a legnehezebb definíciószerűen ingatlant venni a szabad világban a 2. Vh óta. 
Nem szerintem, hanem az amerikai jegybank szerint. 
slash 2023. 12. 24. 10:55
Előzmény: #213048  Freszelés
#213070
Meséljek valamit? Rövide:
2014 tavasz. Munkahelyi hétfő reggel. Ki hol volt a hétvégén? 
-albérlők: fapados, Barcelona, London , Párizs. 
-Én: csatornát ástam 30 m hosszan térdig szarban.  
Ez ment évekig. Csatorna, tetőcsere, kert, konténerek ki-be.  és sosincs vége.  
A panellakók ültek a melegben és TV-zés közben dobott egy négyes szorzót a lakásuk. Az nem baj? 
Törölt felhasználó 2023. 12. 24. 10:48
#213069
biztosan lesz egy bait&switch pillanat amikor már nagy tömegű lesz a leadózott lakáskidás, de még nem tartunk ott. Gyakorlatilag az adócsalók mentik meg jelen pillanatban is a lakásukat rendesen leadózó kiadókat, úgyhogy tessék megbecsülni őket. Ha tömegesen lenne, akkor azonnal nagyobb adókulcsok lennének, na nem azért, mert a piacra akarná terelni őket majd a kormány, csupán disznó hízlaló időszakban vagyunk, még nem éri meg levágni, de nem az a kérdés, hogy lesz-e magasabb adó vagy több adó ingatlanra, mert lesz, csak az a kérdés, hogy mikor. 
Szóval ahogy OV mondta nemrég Erdogan-nak ez, Magyarisztán. 
Tessék megbecsülni az adócsalókat is 🙃
berlini
berlini 2023. 12. 24. 10:43
#213068
Budapest 14. kerületében 8000 ft/ kocsibeálló adót fizetek évente.
Ennél már meg lehetne kérdőjelezni az értelmet.
Hiszen:
- nem foglalom a szűkös helyet az utcán
- komoly pénzt fizettem érte, amiből 10 éven át mehettem volna az Adriára nyaralni.
Itt is csak azzal fizettetném ki, ahol nincsen saját használat és nincsen kiadva másnak.
berlini
berlini 2023. 12. 24. 10:39
Előzmény: #213065  berlini
#213067
persze, hogy lehet egy nem lakott lakásban azt szimulálni, hogy ott laknak. Mélyhűtőtől kezdve egy csomó elektromos fogyasztót üzemeltetni, a fűtési szezonban 24 fokra állitani a termosztátot, nyitva hagyni a melegvizes csapot, internetes szerződést kötni családi TV csomagot előfizetni stb. Magyarul kreálni egy értelmetlen 30 ezer ft-os fogyasztást még egy kisebb lakásnál is.
Ennek mi értelme lenne?
Ezzel a fáradtsággal már inkább kiadja a találékony adóelkerülő, hiszen az adó mértéke ennél kisebb lenne a kiadásnál. (200 ezer ft/hó bérleti dij bevételre 5%-os adóval 10 ezer ft befizetése.
berlini
berlini 2023. 12. 24. 10:34
Előzmény: #213065  berlini
#213066
ja és még egy pozitiv hozama lenne egy ilyen adó hirének.
Az üres lakások közül számos azért áll üresen, mert kiadhatattlan állapotban van.
Azonnal megindulnának ezek az ingatlanok a piacra vagy megindulna a felújitásuk.
berlini
berlini 2023. 12. 24. 10:31
Előzmény: #213064  Rincewind2
#213065
Vicces vagy sem megvalósitható.
Az eljárást csak azokban az esetekben kellene idáig vinni, ahol nincs önbevallás
- A saját tulajdonú lakásról, hogy benne lakik
- a kiadottról, hogy benne laknak és fizetnek érte (5%-os adó)-
- az üresről, hogy miért üres. Meghalt valaki és éppen örökölték (egyenlőre 0% adó)
- üres, mert nem bajlódik a bérbeadással (a település átlag bérleti dija mint adóalap (15%-os adó)
Ha nincsen ilyen beavllás akkor jönnek a közműszolgűltatók:
(Ahogyan az előbb ürtam. A minimum fogyasztás? Az amit egy hasonló méretű lakásnál ami lakott számláznak. Ez alatt jelentik. A tulajdonost felszólitják és az vagy kimagyarázza magát vagy fizet.)
Hidd el, már egy ilyen adó hire is csökkentené a 100 ezer üres budapesti lakás számát a felire.
És az átlag bérleti dijat 250 ezerről 200 alá.
Rincewind2 2023. 12. 24. 10:12
Előzmény: #213059  berlini
#213064

Vicces sorolhatom miért nem működik. Felénk közmű leolvasás évente van. Közben összetudsz hozni egy kis fogyasztást. Távfűtés pl. mindenképpen van. Ki fogja meghatározni a minimum fogyasztásokat? Ha a munkahelyen fürdök és mosodába hordom a ruhám, munkahelyen étkezem. Hétvégén bulizni járok messzire. Ha korlátlan mobil netem van? Lábtörlőt gond nélkül lehet lakni.
A feljelentősdi természetesen működik. Az 50-es években ez a házmestereknek munkaköri kötelességük volt.
N0MAD 2023. 12. 24. 10:07
Előzmény: #213059  berlini
#213063
Ennél sokkal egyszerűbb ha mindet adóztatod. Fél-egy százalék is jelentős egy 2-3% körüli kiadási hozamnàl. Ami ugyanúgy adóköteles. 
Csak akkor tessék mellétenni ugyanekkora jövedelemadó csökkentést is, ha csak az ingstlanhelyzet a cél nem a minél több adó. 
berlini
berlini 2023. 12. 24. 10:03
Előzmény: #213051  N0MAD
#213062
+1
N0MAD 2023. 12. 24. 10:01
Előzmény: #213053  Pistike12
#213061
A boomereknek fullmindegy mennyit ér a lehullott vakolatú kádárkocka vagy a telefosott panel, ugyanúgy számolgatják a kenyérrevaló aprót a nyugdíj morzsáiból. 
A gyerekek/unokák pedig akik megöröklik pont ugyanúgy egy töredék ingatlannyi örökséghez jutnak a leszármazottak arányában. 
Ne kezdd el légyszi a felelősvadászatot, voltak már a nemesek, a zsidók, a kulákok, a migráncsok, a rohadó nyugat, a svábok, a trianoni országok, a tanultak, a szemüvegesek, a melegek meg amit akarsz. 
Nálunk a boomerek is szoptak meg mindenki is, ez nem az usa, kár az ő törésvonalaik mentén menetelni. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek