Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Ecnedam
Ecnedam 2023. 11. 02. 10:39
#208800
És arról még nem is beszéltünk, hogy mit okoz egy baba elvesztése érzelmileg egy nőnek. 
Ecnedam
Ecnedam 2023. 11. 02. 10:37
Előzmény: #208798  Evehid
#208799
Ezt megerősítem. Feleségem 20 évesen jelezte, hogy szeretne már babázni, az első két terhesség spontán vetéléssel végződött 6 és 8 hetesen. A harmadik (tehát első gyerek) most születik januárban. A kolléganője 21 éves, már két vetélésen túl van most terhes harmadszor, szintén átlagos emberek. Egyikük munkája sem különösebben stresszes. Na de ha nyakukba akasztunk 60+ millió hitelt egy visszaszámlálóval akkor már bőven stresszes lesz a legnyugisabb munka is.
Evehid
Evehid 2023. 11. 02. 10:25
Előzmény: #208753  ngergo1985
#208798
Egyetértek. Meg még egy csomó körülményt totálisan figyelmen kívül hagynak. Elképesztően irányított írás és szűk látókörű szerző (vagy ezért a felbeszélésért fizetik...). Még pár apróság a cikkből: "A meglévő gyermek után felvett falusi CSOK-ot a bankok elfogadják önerőként (ehhez házasság sem kell), az előre vállaltak után felvett összeget viszont általában nem." Vagyis az új diszkóban a bank szerint egy rakás érdeklődőnek valójában nem lesz, vagy nem lesz elég önereje.
"A babaváró hitel szabadon kombinálható a CSOK-kal és a CSOK Plusszal, és lakáshitel-önerőként is figyelembe vehető 100%-ban (ha legalább 3 hónappal korábban vették fel, mint a lakáshitelt), de legalább 75%-ban." Mert random Nikolett és Zsolt ezt pontosan követni tudja, és egy átlag ingatlan-ügylet ilyen pontosan időzíthető a való életben, kezdő ingatlanvásárlókkal a színpadon. Elpüsztülök a rühügéstül, mint Bruckner Szigfrid. 
"az igénylők preferált kistelepülésen építenek fel egy legalább 80 millió forintos beruházási értékű ingatlant (ezzel maximalizálható például a falusi CSOK)" 
XD XD Hogyne, de előtte elszippantanak egy fél kenderültetvényt. Miután megvan a használatbavételi, érni fog 23 milliót. de csak mert új. Életszerű. Jelentős dbszámban főleg. És ha a totál kilátástalan lakóhelyről szanaszét ingázva, meg a hitellel nyomasztva és a gyerekgyártásra rágörcsölve 3-8 éven belül jól elválnak szerencsétlenek, akkor "mehetnek vissza a balettba ugrálni". 
"A két és három gyermeket vállalók esetében azt feltételeztük, hogy a babaváró hitelt akkor veszik fel, amikor már az első gyermek úton van, a másik két gyermek pedig az előzőhöz képest 3 éven belül megérkezik." 
Ebből csak pár dolog következik számomra: a szerző nem hallott még olyanról, hogy egészségi ok, se olyanról, hogy egészségügy...Meddőségi centrumok megvan? A csehországiak persze, tele magyar babaturistákkal. :( Neki minden teherbeesés sima liba, hát nem. Szólhatna neki valaki, hogy a terhességek igen nagy arányban (többnyire szerencsére korai) spontán vetéléssel végződnek (végződtek mindig is, itt nem a civilizációs tényezőkre gondolok). Amelyik nő ilyesmi mellett a hitel által megszabott elmebeteg időkorláton belül újra terhes akar lenni, azt az összes normális nőgyógyász elküldi a pics@ba. 
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 02. 10:23
Előzmény: #208795  FeherTibi
#208797
Többet és 1 napo szabad emberként, mint 1 életr rabszolgaként... 
Én se szeretnék csak lakhatásra a bevételem jelentős részét kiadni...Dehát rossz belegondolni, hogy itt mi lesz 10-20 év múlva.. arra leszek kíváncsi ha drágább lesz majd m2 e- mint külföldön... de persze értem én.. a föld szívcsakrájában élni és meghalni kiváltság aminek prémium felára van...
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 02. 10:16
Előzmény: #208793  Paja1975
#208796
Tudom, itt is és több másikban is sokszor átbeszéltük, bántja az igazságérzetemet, hogy soha semmit nem kaptam az államtól. A Tb egy vicc , 3 súlyos orvosi műhiba családon belül ( abból 2 az enyém), ha kellett valami irány a magán. 
Lakhatásra örököltem és a 10 éves fixemet (annál hamarabb akarom végtörleszteni) semmiféle támogatás nem segíti... De ez most komolyan a vicc kategória. (mármint hogy ilyen erős piac torzítással akarják a magyar népességcsökkenést megállítani (nem fog sikerülni szerintem...)
FeherTibi 2023. 11. 02. 10:14
#208795
Nekem otthonrol ajanljak (Franciaorszagban dolgozom), hogy most vagjak bele egy lakasba (rendes hitellel, mert nincs gyermekem), az uj CSOK hatasa ellott, mert havi 150-200 ezer Forintert is ki tudnam adni... Nem tetszik nekem ez a lakas piac... Az embert hajtjak abba az iranyba, hogy evi kevesess mint 10 % profitra vegyen fel hitelt... Akkor inkabb az erkolcstelen allampapir... Vagy reszveny, az erkolcsosebb mint az allampapir. Kezdem azt erezni, hogy a kormany jovore  10-15 %-os inflaciot tervez.
Inkabb dogoljek meg itt Franciaorszagban, lojjenek le Marseilleban, mint hogy Magyarorszagon nyugdijba menjek 70 evesen (50 leszek par ev mulva)...70 evesen majd mehetnek koldulni az Ors Vezer terre... Akkor mar inkabb egy golyo Marseille-ban
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 02. 10:11
Előzmény: #208782  FeherTibi
#208794
Németországban nincs, se felújításra, se építésre... Annyi van, hogy a felújításnál a munkás béréből valamennyit levonhatsz az azévi adóalapodból. De kimondott támogatás tudtommal nincs (tervek vannak)
Paja1975 2023. 11. 02. 10:11
Előzmény: #208790  EURHUF_goes_to_haven
#208793
Miert gondolkodjon, a Part megteszi helyette, ha meg ion a baj, majd kimentik. Csak nezd meg a kamatstoppot. Ki jart rosszul? Aki kispekizte, hogy fixet vesz fel. Nem kell gondolkodni 
FR73 2023. 11. 02. 10:10
Előzmény: #208791  Second Wave
#208792
80-as években a panel volt az új építésű.
Second Wave 2023. 11. 02. 10:06
Előzmény: #208785  Ecnedam
#208791
Új építésű panelt a nagyszülőktől? Ezt hogy?
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 02. 10:05
Előzmény: #208753  ngergo1985
#208790
Ez pontosan így van, németeknél most hallottam a rádióban, hogy egy iskola elkezdett pénzem való gazdálkodást oktatni általános iskola alsó osztályban!!! mi bevétel- mi kiadás, mi mennyibe kerül stb stb Ok még nem mennek bele hitelekbe , csak egyszerűen, de képzeld el, ha már ilyen korán elkezdik a pénzügyi tudatosságra nevelést. Nálunk meg az a nagy helyzet, hogy a társadalom igen nagy része még egy kamatos-kamatot se tud számolni... És ha THM el lát egyenessen megrémül... 
2 dolog, ami nálunk borzalmas, az egyik a fenti pénzügyi tudatosság, a másik a "jövő tervezés".. azaz hogyha mondjuk elvégezne XY képzést, akkor azzal Z vel nőne a fizetése, és akkor látná, hogy Q idő múlva mit és mit tudna megengedni magának, visszafiezetni tartozásokat stb stb stb... 
Na ebből a szempontból szerintem a lakosság 60%+ a kb analfabéta... és még lehet hogy keveset mondtam.
Ecnedam
Ecnedam 2023. 11. 02. 09:54
Előzmény: #208786  Paja1975
#208789
Pedig annak is kell laknia aki árufeltöltő, bolti eladóként dolgozza végig a 40-50 évét. És nem az anyjával 40 éves koráig mert akkor nehezen fog családot alapítani, főleg ha nő. Az albérlet sem lehet alternatíva a fél országnak, mert ha mindenki bérel, a kereslet-kínálat miatt a bérlés is brutál megdrágul, ami mellett nem fog tudni félretenni. Kíváncsi leszek hova vezet ez, de nem tűnik egészségesnek az irány. 
Persze magam ellen is beszélek, mint frissen lett CSÓK-os, de ha sosem jött volna be a babaváró és a CSOK akkor 12-ért vehettem volna meg ugyan ezt a lakást, akár 6-7% kamatra is. Nabumm. És még mindig kockázat a meg nem született második gyerek.
sztiv 2023. 11. 02. 09:38
Előzmény: #208781  N0MAD
#208788
Pontosan! A kádárkockát eladók meg mennek belőle városra (szavazni is). Tudatos belső migrációs politika ez, szépen hozzájárulva a vidék elnéptelenedéséhez....
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 11. 02. 09:36
Előzmény: #208765  J0hnnyEnglish
#208787

No csak meg találtam (az előírt minimum nm biztosan marad 2=50nm, 3=60nm):
1 gyerekre kapott pénz esetén mostani árakon:
https://pcdn.hu/articles/images-o/2/6/_/26-m-633381.png
2 gyerekre kapott pénz esetén mostani árakon:
https://pcdn.hu/articles/images-o/4/1/_/41-m-633383.png
3 gyerekre kapott pénz esetén mostani árakon:
https://pcdn.hu/articles/images-o/6/1/_/61-m-633385.png
Paja1975 2023. 11. 02. 09:33
Előzmény: #208785  Ecnedam
#208786
Igy van, es az O gyerekeik valoszinu semmit nem fognak orokolni, max az adosagot. Eroszakoljak a piacokat, de Magyarorszag ebben is az elen jar 
Ecnedam
Ecnedam 2023. 11. 02. 09:28
Előzmény: #208779  Paja1975
#208785
Érdekes világ ez. Anyám fényképész, nagyanyám is az volt, apja bányász. Apám tesitanár, őanyja töri tanár volt, apja buszsofőr. Mindkét szülő kapott a nagyszülőktől 1-1, 2 szobás panelt, ami akkor kb. új építésű volt. Nos, ahogy a szüleim és testvéreik kaptak 1-1 lakást megyeszékhelyen úgy én és a testvéreim örültünk ha nem kell diákhitelt felvennünk, mert a szüleim már csak a kollégiumot tudták állni, menni kellett diákmunkából összekaparni a kajára valót az egyetemen (ezzel nincs is baj). Mi már nem kaptunk 1-1 lakást, pedig elvileg középosztály maradtunk. Régi CSOKkal most vettünk 2 szobás lakást 22,3-ért megyeszékhelyen, na nem újépítésűt. :)  Az én gyerekem már csak örökölni fog, mert biztosan nem tudok neki / nekik / lakást venni önerőből 20 éves távlatban gondolkozva. 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 11. 02. 09:27
Előzmény: #208777  tihamer
#208784
Több is lesz az, ne aggódj, 2024Q1-ben mindenki vérszemet kap, aztán Q2-ben jön a kijózanodás.
Murdoch 2023. 11. 02. 09:25
Előzmény: #208772  Pistike12
#208783
Megvárod az áremelkedést és utána veszel? Ez érdekes...
FeherTibi 2023. 11. 02. 09:19
#208782
nem neztem utana, fe Nyugaton is van ilyen szintu csalad tamogatasi borzalom ?
N0MAD 2023. 11. 02. 09:13
Előzmény: #208777  tihamer
#208781
Én tartom.
Legalábbis budapest tekintetében, a falusi ingatlanokról nem akarok tudni semmit, ha ez a kádárkockákat megdobja a semmi közepén illetve bemozgatja a putrisorról a falu közepébe a szép reprodukciós rátájú  szavazópolgárokat és így keresletet generál az nem az én bizniszem lesz.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek