idén Budapesten én reálértékben stagnálást várok. A temérdek uniós pénz hatása jövő évben jelentkezik majd egy picivel nagyobb emelkedés formájában.
Egyszerre várok:
- egy 3% alatti inflációt,
- erős szintem tartott banki hitelezést (amit eddig az államilag támogatott konstrukció ért el, az piaci alapon megy tovább. (Illetőleg, a banki extraprofit adót az állam nem fogja ellentételezés élkül kivezetni. Erős hitelezési aktivitás lesz az előfeltétel. Igy a bankok kénytelenek lesznek kisebb marzsokkal hitelezni.))
- erős reálbér emelkedést és ami fontos bizakodás a jövőbe, az emberek mernek majd nagyobb lakásba költözni.
Egyszerre várok:
- egy 3% alatti inflációt,
- erős szintem tartott banki hitelezést (amit eddig az államilag támogatott konstrukció ért el, az piaci alapon megy tovább. (Illetőleg, a banki extraprofit adót az állam nem fogja ellentételezés élkül kivezetni. Erős hitelezési aktivitás lesz az előfeltétel. Igy a bankok kénytelenek lesznek kisebb marzsokkal hitelezni.))
- erős reálbér emelkedést és ami fontos bizakodás a jövőbe, az emberek mernek majd nagyobb lakásba költözni.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link