Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lacikonyha 2023. 01. 03. 08:14
Előzmény: #188139  mr_bob
#188140

még sok elméletet ki kell fundálnod ahhoz hogy jó pozícióba kerülj
hajrá, az idő neked dolgozik
..
"2019-ben az X-generáció tagjai mindössze a teljes amerikai vagyon 16 százalékát birtokolták szemben a baby boomerekkel, akik a teljes vagyon 56 százalékát mondhatták magukénak. Viszonyításképpen a baby bommerek, mikor olyan idősek voltak, mint ekkor az X-generáció több, mint kétszer ekkora részesedést szakítottak ki a teljes nemzeti vagyonból. A következő évtizedekben a baby bommerek a vagyonuk fel fogják élni, egy részét azonban át fogják adni öröklés, illetve ajándék formájában a fiatalabb generációknak. Ezen vagyontranszfer egy jelentős része fog az X-generáció tagjainál lecsapódni."
mr_bob
mr_bob 2023. 01. 03. 08:05
Előzmény: #188130  kukor-ica
#188139
a realizált, kontra nem realizált nyereségről beszéltem, nem a hiperinflációról.
Rincewind2 2023. 01. 03. 06:14
Előzmény: #188136  kukor-ica
#188138
Azt, hogy a jelenlegi kamatok és albérlet árak mellett, maximum 20MFt-t érdemes lakást venni. Ennek az árnak a duplája egy rossz helyen lévő panel. A jó helyen lévő a háromszorosa.
kukor-ica 2023. 01. 03. 00:57
#188137
kukor-ica 2023. 01. 03. 00:57
Előzmény: #188135  Bianco
#188136
Azzal, hogy megállt a piac. Lefagyott, mind a covid alatt, mindenki elhalaszt mindent, és kivár. Az árak jó része fiktív, gyakorlatilag egy számviteli kategória a családi excelben.
De ezt nem lehet örökké csinálni, de még évekig sem.
A tél amúgy sem kurrens időszak, nagyjából tavaszra várok némi élénkülést a tranzakció számokban, addigra azért sok minden el fog dőlni. Árfolyamok, kamatok, ki hova teszi a pénzét, stb.
.
És igen, nekem is ugyanazok a "pusztulatok" jönnek nap mint nap, (már rohadtul unom...), de végül is megértem, mert akinek jó ingatlana van, az is kivár.
Bianco 2023. 01. 02. 23:30
Előzmény: #188133  kukor-ica
#188135
Azt mivel magyaráznád, hogy hónapok óta hirdetett, Bp, jó lokációval, felújitott, normál rezsivel fenntartható téglalakás iránt nulla a kereslet? Értem én, hogy most felér egy ongyilkossaggal a hitel felvétel, értem, hogy be fektetni most állampapírba trendi, értem, hogy várnak az árcsökkenésre, de hogy ennyire képtelenség most eladni, azt nem értem. Állítólag lakni kell. 
Ugyanakkor a hirdetésfigyelőimben ugyanazok a pusztulatok jönnek nap mint nap. Egyszerűen nem látok normális eladó lakást, ami ár- érték arányban szóbajöhet. 
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 01. 02. 23:01
Előzmény: #188132  Evehid
#188134
Én meglepődtem, hogy németben az általad említett boltjainak prospektusai tele akciókkal, jobb lehetőségekkel, mint a magyarok és persze nem sajnálva azt amit szilveszterre terveztek. Kár, hogy nem mostanában lépek le külföldre munka szempontjából, mindenképpen kell hozzá lóvé ami valószínű nem most lesz. 😅 Mondom ezt úgy, hogy hiába váltottam 1 éve 26% fizetésemeléssel semmit nem ér már...
kukor-ica 2023. 01. 02. 22:57
Előzmény: #188131  tihamer
#188133
Ezeknek a fel-le szavazásoknak nem sok értelme van...
Ha az átlagot nézzük, akkor mindenképpen le. (kivéve: hiperinflációs eset)
.
Ami szinte eladhatatlan ma is:
- erősen felújítandók, mert drágák az anyagok, über szopás a mesterekkel minden, ráadásul ma már lehet válogatni
- nagy m2 (nagy lég m3), rosszul kihasználható, nagy holtterekkel rendelkező ingatlanok, magas rezsivel
- családi ház mindenhol, ahol nincs munkalehetőség (tehát ami nem Bp, agglo, bizonyos megyeszékhelyek, stb.)
Akinek mégis el kell adni egy ilyet (mert mondjuk megörökölte, és kell a pénz), a tavalyi árhoz képest drasztikusan kevesebbért fogja tudni, nem tudom, hogy mínusz 10-20-30-40, de sok.
.
Ami válságálló lesz:
- munkaerőpiacilag jó helyen lévő starter lakások, 1-1,5-2 szoba, kis rezsivel, jó beosztással, plug n play állapotban (mert ilyet kiadni mindig lehet)
- egyedi adottságú ingatlanok (ahol nincs bechmark, nem lehet válogatni, pl. full panoráma)
- magas műszaki szintű ingatlanok (amik az új építéssel konkurálnak)
- 4 évszakos másodotthonok a felkapott nyaraló helyeken (leginkább Balaton)
.
A panel elég sötét ló, simán kinézem, hogy ugyanaz a méret egyik utcában 60, másikban, onnan 100 méterre, már csak 40, ha nincs felújítva, nem panelprogramos, elavult fűtéses, főút mellett van, stb.
.
Most őszintén, nem mindegy, hogy ezeknek az országos átlaga mi lesz?
Olyan, mint a + 1%, vagy -1% GDP. Reálisan nem sok különbség van a két helyzet között, de lehet mondani, hogy na, növekedtünk, vagy hú, visszaesés van. Az a lényeg, hogy az egyén hogy éli meg.
Mindenki nézze végig a portfólióját, hogy a fentiek közül milyen lakása van, illetve milyet akar venni, és attól fog függeni, hogy a hímvessző melyik oldalára kerül 2023-2024-ben. 
Evehid
Evehid 2023. 01. 02. 22:27
#188132
Más: mi is jártunk a kéksárgában, karácsony előtti utsó napokban. Töredék vevőlétszám a tavaly/tavalyelőttihez képest. Karácsonyi cuccokból (eleve sokkal szerényebb volt az ezévi kollekció darabszámra és termékfajtára egyaránt) jelentős, leárazott, eladatlan maradék, pedig ezek filléresek a teljes választékhoz képest. Csak a svéd (jellegű) karácsonyi kaják voltak kifosztva. A népek túlnyomó többsége csak food-részlegek valamelyikén állt sorba, vagy egészen apró termékeket vitt (fogkefetartó, kisebb tükör, ágyneműhuzat, konyhai aprócikk stb.). Bútor szinte nuku, tavaly még 22-én is csomóan fél konyhát toltak ki lapon. 
A közelünkben van egy Penny. Nagyon muszáj időbeosztási esetben most is vásárlunk ott. Pár éve szerettük, ijesztő a tahósodása és silányulása sajnos. 30-án semmi szilveszteri party-kínálat, ez 3-5 éve elképzelhetetlen lett volna. (Azzal együtt, h. az ilyen non-food termékekben mindig alsópolcos volt, egy Lidl-Aldi is megverte, Zarahome, HM Home más liga, Butlerssel meg össze se lehetett vetni (mondjuk azzal sok mást se...). Nagyon kevés vevő, nagyon üres kocsik, és nagyon szerény nasi-ücsi bevásárlások, meg néhány jaj-elfelejtettük-hogy-nem-lesz-bolt versenyző. Olcsóbb borok, egy-egy üveg normálisabb tömény, de sejthetően otthon-ücsörgésre, igen szűk létszámra számolva. Ja, és a nógrádi ropi meg a szotyi az új kesudió. 
tihamer
tihamer 2023. 01. 02. 22:13
Előzmény: #188125  Placi82
#188131
👍9:23👎
kukor-ica 2023. 01. 02. 22:02
Előzmény: #188086  mr_bob
#188130

"Ki lehet venni az atm-ből és lehet fetrengeni a 20 ezresekben ,))"
.
1946-ban a szüleim kisgyerekként a milpengőkben, bilpengőkben fetrengtek. Szó szerint. Nem szeretném megérni.
A történet folyománya, hogy nem olyan sok évvel később, mikor azt hitték, hogy már nyugi lesz, a jobbfajta ingatlanokat államosították.
Hát ezt sem szeretném megérni...
Evehid
Evehid 2023. 01. 02. 22:01
#188129
Én is úgy gondolom, hogy valós áresés van/lesz. A "már van" a rezsidémonos ingatlanoknak arra a részére igaz szerintem, amelyiknél a műszaki avultság ill. a méret, a nagyon tagolt homlokzat egy laikusban is rossz érzést kelt, nagyon látszik, és gyanús neki, hogy a számlák nem lehetnek annyik, mint amiről az eladó/ingatlanos ködösít. (Kömkel ingatlanbejárásait érdemes olvasgatni/hallgatni: elképesztő, mekkora hantákat tolnak emberek, csak ez most már sokkal kevesebb naiv vevői fület talál.) A "lesz" meg a közepes helyen lévő, nem ordítóan sz.r, de az újszerűtől azért odébb lévő; az olyan nyaraló, amit nem lehet 4, de legalább 3 évszakossá tenni. És talán azok a közepesek, amik semmilyen egyedi vonást nem mutatnak , a készpénzes vevők többségének pedig befektetésnek v. gyerek útnak indításnak v. stb-nek túl nagyok (mondjuk 50-60 m2 fölött)/túl drágák (35-40-45 M fölött). 
kukor-ica 2023. 01. 02. 21:59
Előzmény: #188125  Placi82
#188128
Tehát 1 (vagy inkább 1,5) év alatt kb 30% nominál mínusz? Reálban -40% felett?
Biztos lesz ilyen IS, a már most eladhatatlan kategóriában, de az ingatlanpiac egésze azért nem valószínű.
gyula1971
gyula1971 2023. 01. 02. 20:31
Előzmény: #188115  mr_bob
#188127
A nyugati világban lévó 40-éves inflációs csúcsra  nálunk ráadódik a forint leértékelődése,a kettő együtt az EU-legmagasabb inflációja.
Placi82 2023. 01. 02. 20:04
Előzmény: #188125  Placi82
#188126
Ja es a hasznaltra vonatkozott, nem az uj epitesu, vagy az ujszeru  mondjuk 2010 ben epultekre. Az  ujepitesu lakoparkoknal amugy szerintem le fog allni, vagy erosen lelassulni a fejlesztes. Szvsz.
Placi82 2023. 01. 02. 19:57
Előzmény: #188111  J0hnnyEnglish
#188125
2023 novembereben 2019 novemberi  szintű nav szerinti szerződés arak lesznek. Nem ingatlan.com szerinti hirdetesi arakrol, vagy valamelyik ingatlanos ceg prognozisa hanem valos 23' novemberében kotott adasveteli nav adatbazisban szereplo szerződések arazasa lesz 2019 novemberi, decemberi szinten a fovarosban. Ezt anno kb féléve beirtam Berlini úrnak ,es most is tartom. Tehat példa. Kelenfoldi 3 szobas 65-70 m2 es panel most hirdetve 55-60, es 40 lesz a szerodeses ara . Kispesten mondjuk egy kadarkocka mostani hirdetesi ara 120, es 2019 novembereben 70 volt az advétel ara akkor 23' nov. ban is 70 lesz.  Ez az en véleményem. Meglepo lesz, de nominalban lesz a csokkenes, fuggetlenul attol hogy 15% os az eves inflacio. Igy oke a kiegeszites:)? Ez csak az en velemenyem.
slash 2023. 01. 02. 19:55
Előzmény: #188123  Benzedrine
#188124
Az első ütem még nagyjából elment. De ráépült szembe a másik, kimész az erkélyre és látod a szembe lévő szomszéd tökeit a napozóágyon..-:)Nézzék meg a Waterfrontot az szellősebb bár ott is durva lesz. 
Benzedrine
Benzedrine 2023. 01. 02. 19:35
Előzmény: #188122  slash
#188123
Kösz, akkor Forresthill kilőve. Mindig az a vége, h ami tetszik is az 2M Ft alsó hangon.
slash 2023. 01. 02. 18:23
Előzmény: #188114  Benzedrine
#188122
Én ismerem a Forresthillt és voltam is ott egy lakásban. A forresthill 1ben voltam. Nem voltam oda. Phely nincs egy sorompón kell átjutni , ráépült a második ütem totál közel van az új épület a régihez. Ez a fő baj. Az előtte lévő út forgalmas kikanyarodni alig lehet.. a lakásban ahol voltam se egy nagy szám. A Hév közel van az ok. A képen a második ütem van.  Ennyiért lehet talán önálló kis házat kapni a környéken. főleg kifelé A Fagyöngy lakópark sokkal jobb ott van mellette. Nézzék meg azt. 
wantuu 2023. 01. 02. 18:08
Előzmény: #188120  Bianco
#188121

HÉV ott van 3 perc sétára, bevisz gyorsan a városba.
Nekem az nem tetszik benne, hogy a mellette lévő út nagyon forgalmas, de ez ízlés kérdése.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek