Sziasztok! A 2023 évi adóbevallásom esetén kérdezném, melyet most kell majd beadni. 2023-ban keletkezett egy kis veszteségem amit a 172. sorban (2023 évi veszteség) mezőben feltüntettem. Ahhoz hogy a következő 2 évben ezt adókiegyenlítés miatt figyelembe tudjam venni kell még az idei adóbevallásomban valamit feltüntetni ezzel kapcsolatban a 212-220-as sorokban? Köszönettel
Na erre gondoltam, hogy számoljon utána aki akar. Van egy brókertől kapott igazolásom összesítésem azt átváltom egy jópofa középáron aztán letudom ennyiben. Érdekesség van kb. 20 pozícióm ami 24:00 kor zárult. Na az melyik nap? Nem ritka a nagy volatilitás új napos gyertya indulásakor. Így tényleg ez egy érdekes időpont. Valahol kizártnak tartom , hogy egy kisbefektetőtől el lehessen várni teljesen pontos elszámolást. (Esetleg ha eurónk lenne.) Köszi a tippet!
Adott egy külföldi brókernél vezetett számla. Erről kerekedem. Akár napi 100 feletti pozícióval. Egyenlegem USD- ben van. Most minden nyereséget és veszteséget a pozíció napi árfolyamon kell elszámolni. Vagy rosszul tudom? Ki fog éves szinten több ezer tranzakciót átváltani visszamenőlegesen a múltbeli árfolyamokra? Ha bekapcsolom a robot kereskedőmet az meg napi több száz pozíció nyitás-zárásra is képes. Kérjem le a sok ezer kereskedési adatot, bontsam napokra, majd keressem meg az adott naphoz tartozó USD/FT árfolyamot 365 napra - ez is borzalmas munka. Nincs valami egyszerűbb megoldás?
Egy kulfoldi reit-tol (real estate investment trust), kaptam osztalekot es return of capital-t. Az osztalek osszege utan visszatartottak az adot. A roc (return of capital) utan, hogyan kell adozni? Az szja torvenyben nem talatam meg a meg felelo reszt hozza. Koszi elore is!
Nem a brókercég az érdekes, hanem a cég, aki az osztalékot fizeti, jelen esetben a Bank of America. Mivel a részvényei USA tőzsdére vannak bevetzetve (az USA nem EGT), ezért szochót is kell az osztalék után fizetni. De mivel a jövedelmed adóévben elérte a minimálbér 24x-esét, ezért már nem kell a szochót megfizesd. Bevallásban persze fel kell tüntesd. Egy részletes leírás az adózásról, példákkal: https://elemzeskozpont.hu/hogyan-adozunk-reszvenyek-osztaleka-utan-2024-ben
Köszönöm a válaszokat! Igazából a BAC (Bank of America) részvényről van szó, melyet egyrészt egy magyar brókercégen keresztül vettem. Másrészt ugyancsak BAC, melyet az amerikai Interactive Brokers-en vettem, a NYSE tőzsdén keresztül. Viszont az Interactive Brokers létrehozta a Central Europen részlegét (1-2 éve), hivatalosan vele vagyunk szerződve, de sajnos ez a CE (budapesti irodája) megszünik és átkerül idéntől az írországi részleghez. Köszönöm ha ez után még pontosítotok.
Szochó törvény 5. § (3) Nem esik az 1. § (5) bekezdés c) pontja szerinti adófizetési kötelezettség alá az Európai Gazdasági Térség bármely tagállamában működő, a tőkepiacról szóló törvény szerint elismert (szabályozott) piacnak minősülő tőzsdére bevezetett értékpapírnak az adott tagállam joga szerint osztaléknak (osztalékelőlegnek) minősülő hozama.
Azaz az EGT tőzsdékre (összes EU tőzsde, plusz még pár európai ország) bevezetett cégek osztaléka eleve nem alapja a szochónak. Ha nem ilyen cég fizetett neked osztalékot, akkor a szochó plafon elérése miatt nincs szochó fizetési kötelezettséged.
Sziasztok! Adóbevallás ügyében kérdezném. AZ IB-n nem TBSZ számlán tavaly keletkezett osztalékom. Az osztalékot és az osztalékadót be tudtam írni az adóbevallásba (182, 189). Viszont a SZOCHO-val lenne problémám. Jól tudom, hogy a 286-293, 295 sorokat kellene kitölteni? Mivel a fizum megjaladta a tavalyi év minimálbér 24x-ét, így jól tudom, hogy nem kell Szochot fizetnem? Az éves fizut kell beírni a 286-ba, a bruttó osztalékot a 287-be? Így a 286-ba beírt fizu érték a többi sorba (288-291) autómatikusan 0-t ír, ezért gondolom, hogy nem kell szochot fizetnem. Mit szóltok? Köszi T
Nem feltétlen rossz. Nekem kb. 10 éve csak a tbsz-eken van részvénytranzakcióm, a normál számlán csak egy kis számlapénz van, kb. 1 évnyi számlavezetési díj fedezésére. Így történik meg, hogy megfelelő hozamot érek el, mégis minden évben veszteségről jön igazolás, mert a számlavezetési díjakat költségnek veszi, adóköteles nyereség viszont nincs. Nagy luxus, ha valaki nem tbsz-en fektet be.
Ha bizonytalan vagy, akkor ma már a legegyszerűbb direkben a NAV-nak feltenni a kérdést. Ehhez kell egy egyedi azonosító, amit a fenti linken lehet kérni. Azon is az ONYA link a legegyszerűbb módja ennek. Ha ez megvan akkor a 1819-en ügyfélazonosítós ügyintézéssel (adóazonosító jel és az így igényelt azonosító szám kell majd) sajátügyes ügyintézés, bevallásokkal kapcsolatban. A NAV-os ügyintéző látja az előző évek bevallásait, látja a twrvezetet, elmkndod mi van, megmondja mit hogy kell beírni.
Egyszerű. Azt kell hozzá tudnod, hogy a 2021 évi bevallásod 172.sorában mi szerepel 2022 évi bevallásod 172.sorában mi szerepel 2023 évi bevallásod 172.sorában mi fog szerepelni.
eddig simán csak elfogadtam a kiállított automatikusat a NAV-tól. Most mivel az a számlám mínuszos (először) gondoltam h van vmi lehetőség. Szóval kérjem ki az előző 2 évi kimutatást a szolgáltatótól és azzal a kettővel is szembeállíthatom? De ha nagyon bonyolult, akkor tényleg elmegyek szakihoz vele. Csak gondoltam ez összvissz egy sort érint, azért meg minek. Köszi addig is
Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)
Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.
Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?