Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 14:01
Előzmény: #1  ujonc07
#2
Melyik brokicégnél vagy? Ha az Equitasnál, akkor ott a Webbrokin meg tudod nézni az éves kimutatást a lezárt veszteséges, nyereséges ügyletekről.

Egyébként minden brókercég küld számlakimutatást az egész éves mozgásokról januárban. De az sok helyen nem tartalmaz kimutatást a veszteségre, nyereségre, így azt abból neked kellene megcsinálni. Nekem 2 helyen van számlán, az egyik helyen csak BUX-ozom, meg állampapír, ott a januárban küldendő számlakivonatból és számítom ki a veszteséget, nyereséget. Mivel csak BUX-ozom és mindig állampapírban van minden, amiről külön küldenek a kamatadó miatt egy kimutatást, így egyszerűen a készpénzegyenlegek különbsége (korrigálva esetleg a ki és befizetésekkel) levonva a kamatadó alapját kiadja a jutalékkal csökkentett határidős nettó nyerőmet, tehát nem kell az összes üzlet eredményét egyenként összeadogatni.

A másik számlám az Equitasnál van. Ott az adóbevallással együtt elteszem az általuk küldött részletes számlakivonatot, de a Webbrokin 3 kattintással kimutatott nyereség/veszteség/jutalék számokból hozom ki az adóköteles nyerőmet.
andrasone
andrasone 2010. 10. 23. 14:03
Előzmény: #1  ujonc07
#3
A brókercég vagy a bank amin keresztül intézed a tőzsdei ügyleteidet, majd 2011 januárjában küld neked majd egy éves összefoglalót, amiben egyértelműen benne kell lennie a tőzsdei nyereséged vagy veszteséged összege. Fel fogják benne tűntetni hogy adóbevallásod melyik pontjában kell ezt az összeget feltűntetned, az adóbevallásodban lesz egy vagy több útmutató, ami alapján eltudsz majd igazodni.
ujonc07 2010. 10. 23. 14:08
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#4
Köszönöm, hogy válaszoltál. Én a számlavezető bankomon keresztül bonyolítom ezeket az ügyleteket. A banki kivonatokon egyáltalán nem lehet kiigazodni, bevittem pénteken a banknak, és ott sem tudtak segíteni. Ezért gondoltam, hogy valami excell táblába most még fel tudnám vezetni a mozgásokat, csak még nem jöttem rá hogyan.
Hátha valaki tudna segíteni ?
ujonc07 2010. 10. 23. 14:15
Előzmény: #3  andrasone
#5
Köszönöm szépen, egy időben írtunk. Arra én is gondoltam, hogy a bankom fog ilyen adatot szolgáltatni nekem, de sajnos ezt sem tudták megmondani. Ezért gondoltam felfektetni valami nyilvántartást, mielőtt még jobban bele nem keveredek. De akkor bízom a bankomban.
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 14:20
Előzmény: #5  ujonc07
#6
Mindenképpen küld januárban papírt az az évi ügyletekről, csak nem mindegyik tartalmaz nyereségre, veszteségre is összesítést. Pl. az egyik számlám, ahol van, ott régen volt ilyen, még egy adóbevallás lap utánzatba is beírták a megfelelő rovatba a számokat, hogy mindenki értse. Most csak részletes számlakivonatot kapok, amiben instrumentumonként ott van az éves mozgás.
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 14:20
Előzmény: #5  ujonc07
#7
Mindenképpen küld januárban papírt az az évi ügyletekről, csak nem mindegyik tartalmaz nyereségre, veszteségre is összesítést. Pl. az egyik számlám, ahol van, ott régen volt ilyen, még egy adóbevallás lap utánzatba is beírták a megfelelő rovatba a számokat, hogy mindenki értse. Most csak részletes számlakivonatot kapok, amiben instrumentumonként ott van az éves mozgás.
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 14:27
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#8
Én a kbc-nél vagyok, csak a pénzmozgások voltak feltüntetve, számolni nekem kellett.
Jó ha tudod, ezt az apeh-nak is megküldik, nem érdemes trükközni.
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 14:31
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#9
Ez nem válasz volt penznyelo-nek, csak úgy általában.
ujonc07 2010. 10. 23. 14:44
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#10
Azt tudom, hogy megküldik az APEH-nak, éppen ezért szeretném jól csinálni. Az azért megnyugtat, ha a bank küld ki év végén valami összefoglalót, amit csak össze kellene vetni az általam kimutatottal. Nincs véletlenül egy táblád amiben számoltál/számolsz? Nekem egyenlőre egy kockás füzetbe van felvezetgetve :DDD
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 15:24
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#11
"Én a kbc-nél vagyok, csak a pénzmozgások voltak feltüntetve, számolni nekem kellett.
Jó ha tudod, ezt az apeh-nak is megküldik, nem érdemes trükközni."

Ezt mondom. A KBC is csak részletes, instrumentumonkénti számlakivonatot ad. Viszont a Webbrokiban 3 kattintás és megvan az éves nyerő/bukó/jutalék a lezárt ügyletekre. Én az adóbevvalást onnan írom. A számlakivonatot me elteszem a bevallás mellé, ha lenne egy APEH ellenőrzés. Majd ők abból kiszámolgatják, ha akarják.
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 16:45
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#12
egy picit pontosítanék.

engem tavasz végén behívtak ellenőrzésre (gondolom, csípte a szemüket, hogy a bukóm miatt túl sok adót igényeltem vissza - bár ezt következetesen tagadták), és amikor a kbc-s számlakivonatot mutattam, akkor kérték tőlem a részletes kimutatást, ami alapján számoltam.
hiába hivatkoztam arra, hogy csak ezt kaptam a kbc-től, az ellenőr rámdörrent, hogy a tv. szerint a magánszemély köteles nyilvántartást vezetni a tőzsdei ügyletekről, ami alapján kimutatható a külön adózó jövedelem.
ezek után kénytelen voltam elővenni a webbrókerből kinyomtatott változatot, ami már megfelelt nekik.
szóval ők csak kész anyagból hajlandóak számolni (az szja tv. is őket védi), de kizártnak tartom, hogy nálam elvégezték volna, csak azzal törődtek, hogy meglegyenek a megfelelő papírok.
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 16:53
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#13
Szja tv. 67/A. § (3) bekezdés

A magánszemély a tõzsdei ügyletekrõl nyilvántartást vezet. A nyilvántartásnak – figyelemmel e törvénynek az értékpapírokra, értékpapírra vonatkozó jogokra, járulékos költségekre elõírt rendelkezéseire is, azok értelemszerû alkalmazásával – ügyletenként tartalmaznia kell különösen az ügyletekben megszerzett pénzbevételeket, a pénzbevételt eredményezõ ügyletekhez kapcsolódó járulékos költségeket, tõzsdei termék átruházása esetén a megszerzésre fordított kiadást, illetõleg ügyletenként a nyereséget/veszteséget (értékpapír átruházása esetén árfolyamnyereséget/árfolyam-veszteséget).
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 17:31
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#14
Bukó miatt nem lehet adót visszaigényelni, mivel nem vonnak előleget.
kata311
kata311 2010. 10. 23. 17:53
Előzmény: #14  Törölt felhasználó
#15
de ha előző évben nyereség után adózott, akkor az ezévi bukóját kompenzálhatja vele
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 18:09
Előzmény: #15  kata311
#16
Sajnos nem. Fordítva viszont igaz. Az előző évi bukóval kompenzálhatná az ez évi nyereséget.
kata311
kata311 2010. 10. 23. 18:17
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#17
de akkor mégis, szerinted ki igényelhetne vissza?
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 18:28
Előzmény: #17  kata311
#18
Az igényelhet vissza adót, aki év közben fizetett előleget, és év végén kiderül, hogy nem, vagy csak kevesebbet kellett volna (mert pl. jogosult valamilyen kedvezményre)
Mivel tőzsdei árfolyamnyereség címén senki nem fizet év közben előleget, így nincs is mit visszaigényelni.
kata311
kata311 2010. 10. 23. 18:31
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#19
hát én pedig máshogy tudom (lehet rosszul?) de majd az okosok megmagyarázzák
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 18:34
Előzmény: #19  kata311
#20
Örülnék, ha igazad lenne, mert nekem a t-com miatt alakul egy kis bukó, tavaly pedig fizettem adót.
Igazán visszaadhatnák. :)

Topik gazda

ujonc07
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek