Egyébként ez az egész olyan, mintha 2016-ban lett volna egy lakásom, ami részben nem is az enyém volt, az egyik szobája még le se volt burkolva, vakolva, a lakás többi része is le volt lakva, a hitel törlesztője is magas volt, bérlő is épp csak annyit fizetett, ami költséggel járt a lakás. 2022-ben viszont már enyém a teljes lakás, egyedüli tulaj vagyok, a lakás teljes egészében fel van újítva, csilli-villin berendezve, a hitelt is átvittem máshova, a kamat és a törlesztő így sokkal kisebb, mint volt, és magas áron van hosszú távra bérbe adva.
Nem történt semmi az elmúlt 6 évben? Végül is továbbra is csak az a lakásom van, ami korábban, mégse mondanám, hogy megállt az idő.
Ja, még annyi, hogy a győri projekt 2015-ös indulása azt jelenti, hogy 2015. novemberben már a hőértékesítés indult el. Azaz 2016-ban már végig tolta a cég a hőt Győrnek.
Ha már előkerült a téma, miszerint itt megállt az idő az elmúlt 6-7 évben, nézzük mi az, ami történt ez időszak alatt. 2016-ig mennék vissza, mivel 2015. őszén indult el a győri projekt, így 2016. év elé nem érdemes nézni, annak nem sok értelme lenne. Szóval az elmúlt 6 évre nézve mit jelent az, hogy itt megállt az idő? Azaz 2016-hoz viszonyítva mi történt.
Leányvállalatok, unokák fölötti teljes tulajdon megszerzése. Merthogy 2016-ban még bőven voltak olyan leányvállalatok, amikben a Pannergy-nek nem volt 100% tulajdonrésze. Pl. PEGE Zrt, Szentlőrinci Geotermia Zrt., Miskolci Geotermia Zrt, Kuala Kft. Miskolci visszasajtoló kút is vissza lett vásárolva (korábban el lett adva, valszeg a győri beruházás finanszírozása végett). Győrben új termelőkút lett fúrva, ami ott a mellett, hogy érdemben nőtt az eladott hő mennyisége, komoly rendszerszintű átalakításokhoz is vezetett (üzembiztonság, energiahatékonyság, stb.). Debreceni és a csepeli ingatlan eladásra került. Ezek bérbe adott üzemek voltak, amik nem kapcsolódtak a cég profiljához. Nem mondom, hogy koloncok voltak a cég nyakán, de alig hoztak valami hasznot, és a profilba se tartoztak. Számos leányvállalat került összevonásra, ezzel racionálisabb működést kialakítva. A hitelek alacsony fix kamat mellett, hosszútávra refinanszírozásra kerültek. Miskolcon, Győrben komoly fejlesztések a hőcserélőkön. Meg pár hosszú távú szerződés hőértékesítésre cégekkel, évi néhány 10 milliós nagyságrendekben. Miskolcon 3. termelőkút fúrásra pályázat lett beadva (eredmény még nincs), amihez valszeg kapcsolódik a szeptemberben aláírt 2,85 Mrd-os hitelkeret szerződés. Ezen időszak alatt a cég visszavásárolt 2.977e db saját részvényt, igaz a korábban megszavazott VROP keretében ki is osztott 986e db saját részvényt. Azaz jelenleg kb. 2M db-bal több saját részvény van a cég tulajdonában, mint 2016. elején. Ennyivel kevesebb részvény között oszlik szét az eredmény, ami hogy is alakult ezen időszakban?
A fentebb leírt semmiségek eredményeként a cég 2016-os 1,7 Mrd-os EBITDA-ja 2022-ben várhatóan eléri a 3,2 Mrd Ft-ot, azaz közel duplázódik ezen időszak alatt. A kb. nullás 2016-os adózás előtti eredmény az én várakozásom szerint 2022-re 1,2 Mrd körülre nő (devizás átértékelési pénzügyi veszteséget figyelmen kívül hagyva, ami hosszú távon úgy is kiesik, lévén fedezett). Azaz 2016-hoz képest egy lényegesen stabilabb lábakon álló cég várja a 2022. év végét. A cég lényegesen magasabb eredményein a korábbi 18,5M db részvény helyett 16M db-nál is kevesebb osztozik majd. A 2016-os Pannergyhez képest a 2022-es Pannergy sokkal jobb alapokkal vághat bele egy új nagyprojektbe, ami remélhetőleg el is jön valamikor. Ha egyesek szerint a Pannergy 2016-ban, 2017-ben, 2018-ban, stb. is belevághatott volna egy tizenmilliárd Ft-os nagyberuházásba (helyette a fentebb leírt folyamaton ment keresztül), az akkori hátterével, akkor a 2022-es Pannergy az akkori Pannergy-hez képest ezt röhögve meglépheti.
Nos, így állt meg itt az idő az elmúlt 6 évben.
Még valami, zárásként: az előző éves időszakban a cég srv-re és osztalékra 700 milliót költött el, a mostani időszakban várhatóan 900 milliót fog kitolni a részvényeseknek (ez részvényenként, 16M db átlaggal számolva 56Ft/részvény). Ha nem lesz új nagy projekt, akkor ez szerintem jövőre 1,1Mrd Ft-ra nőhet, amin már átlagban csak 15,5M db részvény fog osztozni. Én azért bízok benne, hogy a Karmelita kolostorban az egyik értelmező nagyszótár épp a Geotermia szónál van kinyitva és egy stöpszli mutatóujj a mögötte lévő mondatokon fut újra és újra át. Miközben az értelmező nagyszótár alól egy cirill betűs fejléces papíron a legutóbbi orosz gázszámla sarka kandikál ki, aminek alján az a szöveg szerepel, hogy "A végösszeg a következő oldalon folytatódik. Ez nem elírás.".
Felesleges ezt az illikvid sz@rt elemezgetni. - Forgalom nulla. - Árfolyam a felvasarlással szándekosan lenyomva, mivel 1 évük van hogy elköltsék az erre szánt pénzt. Akinek sok papírja van és elakarja adni, azonnal beadja amint venni akarja a cég vagy valaki. Az eladási szándék az illikviditásból is adódik. - Jövőkép és projekt NULLA! - Papír KUKA! Sok sikert annak aki tartja és várja a csodát!
Konkrét számokkal is leírva, hogy mindenkinek egyértelmű legyen: ehhez az egyedi IFRS szerinti beszámolót veszem most elő, de a konszolidált esetében is ugyanez az elv.
Az egyedi beszámoló 9. oldalán van megbontva a saját tőke, mégpedig: Jegyzett tőke 421.093e Tartalékok 14.047.868e (ebben van benne az eredménytartalék) Tárgyévi nettó eredmény 36.692e Visszavásárolt saját részvények miatti tartalék -3.872.379e Így a saját tőke 10.633.274e
2021.12.131-én 3.723.441 db saját részvény volt, amire az év végi árfolyamra (1.040 Ft) átértékelve mutat ki a cég tartalékot, azaz 3.723.441*1.040=3.872.378.640 Ft, ez szerepel feljebb a saját tőke megbontásban negatív előjellel. Ebből kerül bevonásra 1.054.655 db részvény. A 2021.12.31-i számokat alapul véve ennek nyilvántartási értéke 1.054.655*1.040=1.096.841.200 Ft. Ezzel az összeggel fog nőni a visszavásárolt saját részvények miatti tartalék. Ezzel párhuzamosan az eredménytartalék csökkenni fog a bevont részvények nyilvántartási értéke és névértéke közötti összeggel, azaz 1.054.655*(1.040-20)=1.075.748.100 Ft-tal. A jegyzett tőke meg csökkenni fog a bevont részvények névértékével, azaz 1.054.655*20=21.093.100 Ft-tal. Minden más marad.
Bevonás utáni számok: Jegyzett tőke 400.000e Tartalékok 12.972.120e Tárgyévi nettó eredmény 36.692e Visszavásárolt saját részvények miatti tartalék -2.775.537e Saját tőke 10.633.274e
Azaz a részvénybevonás csak egy átrendezéses művelet a saját tőkén belül. Azon túl, hogy a bevont részvények törlésre kerülnek. Ahogy írtam, ez a 2021.12.31-i napra vonatkozó számok alapján értelmezendő (pillanatnyi kép a múltban), a későbbiekben már csak az újabb saját részvények megszerzése, a teljes állomány átértékelése is mozgást okoz az eredménytartalék és a saját részvények miatti lekötött tartalék között.
A fenti számok az egyedi beszámoló (csak az Nyrt., elkülönülten nézve) számai. A cég egyedi számai részvényesekre nézve inkább azért lehetnek érdekesek, mert az mutatja meg, hogy lehet-e osztalékot fizetni (vagy ami ezzel kéz a kézben jár, saját részvényt vásárolni - ehhez leegyszerűsítve alapvetően az kell, hogy a saját tőkén belül a tartalékok a tárgyévi eredménnyel korrigált eredője pozitív legyen). Ez inkább technikai dolog, legalább is számomra. Maga az Nyrt csak egy héj, önmagában nézve a számait nem lehet megítélni a cég értékét. A konszolidált beszámoló számai mutatják azt meg, hogy milyen értéket képez a cégcsoport. Ott látszik, hogy miből is épül fel az egész cég. Persze nagy általánosságban ez se feltétlen teljes, mert lehetnek konszolidáción kívüli eszközök is a cég birtokában, de a Pannergy-nél ilyen speciel pont nincs.
Szerintem nem fogja elérni az 1400-at idén. 12 éve lesz októberben, hogy 1147 ft volt, tavaly októberben meg 1175 volt a teteje. Nagyon nehézkes itt minden. 7 éve nincs új projekt.
??? A tőkeleszállítás a saját tőke más elemeinek növelése céljából történik, ahogy azt az elfogadott közgyűlési határozat tartalmazta. Nem történik tőkekivonás, így adózás szóba se kerül a folyamat során. A saját részvények visszavásárlása során képzett tartalék (ami egy negatív szám a saját tőke kimutatásában) és az eredménytartalék között lesz átrendezés,aminek eredője zéró, "csak" átrendezés lesz a kettő között. A saját részvények visszavásárlása kapcsán képzett tartalék nőni fog, az eredménytartalék csökkenni. Valamint a jegyzett tőke fog csökkenni a bevont részvények névértékével.
Ezeknek az eredményre, adóra hatása 0 egész 0 tized.
"A több, mint 100 hazai környezet- és természetvédő szervezetet összefogó
MTVSZ a hazai költési tervek szakmai elemzése alapján a következőket
javasolja a tervekbe írni: Az MTVSZ szerint javasolt a fűtési, elsősorban távfűtési rendszerek
vonatkozásában a biomassza alkalmazásának mellőzése, és a geotermikus,
illetve hőszivattyús megoldások előtérbe helyezése."
Továbbra is kb. csak az a kérdés, hogy Orbánék mire várnak.
"Varga Mihály pedig arról beszélt
a képviselők előtt, hogy nemzetközi színtéren is folyik a vita az
extraprofitokról és felhozta a windfall tax kifejezést, ami
tulajdonképpen a különadókat takarja. Később a második bizottsági
meghallgatása után újságírói kérdésekre válaszolva az energetikai
szektort nevezte meg, mint a mostani helyzet egyik nyertese.
Megemlítette a régi-új pénzügyminiszter, hogy a kormány nem
profitellenes, mert a tisztességesen megkeresett profitot minden
tulajdonosnak joga van felhasználni szabadon. De szerinte a mostani
rendkívüli helyzetben több helyen keletkeznek extraprofitok."
Pannergy már a hőtermelés indulása óta hatósági áras. Alteo? NAP? MOL? EU-SOLAR?
Érdekes, hogy a kavicsbányákat nem adóztatná jobban. Vagy a nagy építőipari cégeket. Hadiipar? Informatika?
"A
geotermikus energiát értelmezhető, megtérülő módon lehet használni, de
ez egyelőre nem biztosított. Ugyanakkor ez olyan terület, amely érdemes
az alaposabb vizsgálatra."
Ja, áramtermelésre vonatkozik a meglátása. A hőtermelés nem kérdés, ott bizonyítottan nagyon jól működik a geotermia, az áramtermelésbe bevonás már nagyobb kihívás. Magyarországon ilyenből csak Turán van egy.
Minden esetre valami csak történik kormányzati szinteken is.
„Ha valaki Magyarországra ránéz látja, hogy egy medencében van és
ebben a medencében a Móri-árok az egyetlen szélcsatorna, ahol stabilan
fúj a szél. Magyarország többi részén ezt már nem lehet garantálni” –
mondta Palkovics.
A szélerőmű megtérülését így bizonytalannak
látja, ráadásul az energiatárolás problémája éppúgy fennáll, mint a
napenergia esetén, így ennek kiépítésétől sem mentesít.
A
geotermikus energiát értelmezhető, megtérülő módon lehet használni, de
ez egyelőre nem biztosított. Ugyanakkor ez olyan terület, amely érdemes
az alaposabb vizsgálatra.
Mind témába vág, nem? :-) Most elég aktuális téma EU-s szinten az orosz gázról való leválás, megújuló energiaforrásokra való átállás, stb. Távhőben technológiai szinten meg nem olyan nagy a választék, ha megújulóra akarsz átállni. Az EU elsősorban az átállást fogja támogatni, nem azt, hogy Üzbegmongolisztánból vegyünk gázt az orosz helyett. Persze ott is lehet hagyni az EU-nak a pénzt, majd a románok elköltik. Ugyan tegnap Nagy Márton kifejtette, hogy neki az atom és nap támogatott, de valahogy mindig csak az áramtermelésig jutnak el a gondolkodásban, a (táv)hőtermelés már nem kerül elő. Márpedig az is ott van, sőt, nagyon is ott van, előbb-utóbb bekerül az is egy ilyen mondatba. A távhőrendszerek megújítása sok éves projektek sokasága, most minden egyes eltelt évvel csak a veszett drága gázt fizetjük, a helyett, hogy arról leválva egy kiszámítható, stabil, belföldi forrásra álljunk át. A mostani gázár duplája, triplája már eléri majd Orbán ingerküszöbét? Télen összejöhet az is.
Pedig már többször eladhattad volna a vételi árnál többért, és utána olcsóbban visszavehetted volna. A részvények így is meglennének és még jó sok pénzt is kerestél volna 2013 óta.
Ez hülyeség. Azért megújuló energiaforrás, mert a vizet 100%-ban visszasajtolják, ezzel egy körforgást kialakítva. A visszasajtolt vízmolekula évtizedek alatt szivárog el újra a termelő kúthoz, azaz egy óriási nagy víztömeg van lent, ami ugyan elfogyhatna, de a visszasajtolásnak pont az a lényege, hogy ez ne történjen meg.
A termálvízben lévő ásványi anyagokat, gázokat kiszűrik, azok a rendszert nem károsítják.
Az éves karbantartás meg azért van, hogy a rendszert szinten tartsák.
Pl. a szénerőmű se lesz hosszú távon működőképes, ha nem visznek oda több szenet, nem karbantartják, stb.
Khmmm..... Ébresztő! Mindenhonnan az jön, hogy teljesen át kell alakítani a távhőszektort, nagyon nyomni kell a zöldítést. Dánok már a biomasszát is utálják, már azt cserélik zöldebbre.
Azon túlmenően, hogy igen, lehetne sokkal szebb, befektetést ösztönző gazdasági környezetet kialakítani azt azért tegyük hozzá, hogy ezt különböző módokon elő lehetne állítani. A bruttó eszközérték nem egyenlő a bevont tőkével, így az állampapír kamathoz se lehet direktben hasonlítani.
A 4,5% maradhat 4,5%, ha az állam ad sok támogatást, fúrási kockázatot is meg lehet velük osztani, meg kedvező kamatú hitelt is előállítanak (zöld kötvény?), mégpedig jó sokat. Ezeket a piac is megoldhatná, lenne tőke meg hitel, ha nem lenne 4,5% korlát, hanem piaci alapon működnének a dolgok. De az árszabályozás is belefér, ha azzal együtt jár a támogatás, a kockázatmegosztás és a kedvező feltételű hitel. Ezek a bevont tőkére vetítve sokszorozzák a 4,5%-ot.
Szóval 4,5%-kal együtt is bika dolgokat lehetne itt csinálni, ha a kormány úgy döntene, hogy ad egy jó nagy esélyt a geotermiának.
Ugye a nyereségtényező a bruttó eszközérték 4,5%-a a hatályos törvény alapján: "A nyereségtényező
a) azon
értékesítő esetében, amely 2011. március 31. napját követően a villamos
energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény (a továbbiakban: Vet.)
szerinti megújuló energiaforrást hasznosító vagy a nagy hatásfokú,
hasznos hőenergiával kapcsoltan termelt villamos energia és a hasznos hő
mennyisége megállapításának számítási módjáról szóló miniszteri
rendelet szerinti nagy hatásfokú kapcsolt energiatermelés
követelményeinek megfelelő távhőtermelő létesítményt üzembe helyezett,
illetve üzembe helyez: 4,5%; " Vessük össze, hogy 10 éves állampapírok éves hozama 7% körüli jelenleg. Kérdés: megéri ilyen feltételek mellett beruházást indítani, vagy simán jobban jár a cég, ha állampapírban parkoltatja a pénzét?
Az átvételi ár jelenlegi szabályozása mellett, (mostani kamatkörnyezetben pláne) komolyabb projektbe úgy érdemes csak belevágni, ha jelentős vissza nem térítendő állami támogatást kapna a cég. Ha az állam változtatna ezen (vagy jelentősen növelné az átvételi árat, vagy szórná a támogatást), nyilván a cégvezetés is lépne, amíg ez nem történik meg, addig értelmetlen kockázatvállalás, kis megtérüléssel.
1valaki, ez a papír nem neked való. Add el és keress egy másik részvényt, ami a te kereskedési stílusodnak jobban megfelel. . Valaki a Zwackot tartja évek óta és nincs gondja a likviditással ... Az Alteo is illikvid, de pont nem érdekel, mert nem naponta adom veszem. .. és a Pannergyt, mint céget sem a részvényének likviditása alapján ítélem meg.
Szvsz. 2 probléma van ezzel a papírral, ezért menekülni kell belőle! 1. Abszolút illikvid, nagyobb mennyiség eladhatatlan. 2. Jelen helyzetben ameddig tart a saját rv. vásárlási program szándékosan nyomva tartják az árát! Az életben nem lesz ez jó papír! :-)
Mondanám, hogy igazad van, de nem látom a jövőt. Az, h egy papír mennyi volt a múltban (pl OTP 18K) nem jelenti, hogy megint hamarosan annyi lesz. (Írhattad volna a Future Aquat is, amit most ~18 Ftért meg lehet venni és korábban 120 is volt.) . Az OTP-től kicsit tartok, mert Orbánéktól nem idegen a bankok szívatása és egy recesszió sem jó a bankszektornak. Viszont fűteni kell, a zöld energia trendi, lesz támogatás a fejlesztésekre is (pl EUs, ha maradunk az EUban) Az, hogy jelenleg több az eladó, mint a vevő és csorog az árfolyam nem szokatlan számomra. Ha minden ilyenen paráztam volna, akkor 630-670 között kiszórtam volna az egészet. . Nem csak egy papír van a portfoliómban, valamelyik mindig esik, de az összértéke mégis emelkedik. (Volt, hogy a fele OTP volt. Én is szeretem, de most nincs.)
Igen, határozottan stabil papír, 2010-ben is 1100 volt... :-) - pont most kell átcserélni mondjuk OTP-be, mert az tuti hamarabb lesz 20000 mint ez 2000, de te tudod..., mindenkinek meg kell érni bizonyos döntésekre.
A türelem 🌹-t terem. Az srv kifejezetten jót tett/tesz az árfolyamnak. Most az energia szektort érdemes venni: Alteo, Pannergy, MOL (itt az ársapka, az orosz olaj embargó, és a NER hatás teszi bizonytalanná a képet) Az árat nem a jegyző, vagy az srv, vagy a háttérhatalmak nyomják le, hanem azok, akik elbizonytalanodnak és megunják az üldögölést a részvényben. Láttunk már ilyet 670-nél, 800-900 között, és most itt, 1000-nél ismétlődik. Aki tradelni szeretne, annak nem ez a papír a legjobb választás. Aki "csak" annyit szeretne, hogy jó cégben legyen a pénze, ami hosszabb távon is örzi az értékét, és növekszik annak tökéletes. (A növekedés nem rakéta sebességű ez tény.) . Ha megnézitek, hogy a blue-k, jelenlegi árfolyama, hogyan aránylik az ATH-jukhoz, és mi a helyzet a Pannynál, akkor a Panny veri mindegyiket ... (azaz kevesebbet esett a mostani parában, mint a bluek.)
PATÓ PÁL ÚR
Mint elátkozott királyfi
Túl az Óperencián,
Él magában falujában
Pató Pál úr mogorván.
Be más lenne itt az élet,
Ha egy ifjú feleség...
Közbevágott Pató Pál úr:
„Ej, ráérünk arra még!”
Roskadófélben van a ház,
Hámlik le a vakolat,
S a szél egy darab födéllel
Már tudj’ isten hol szalad;
Javítsuk ki, mert maholnap
Pallásról néz be az ég...
Közbevágott Pató Pál úr:
„Ej, ráérünk arra még!”
Puszta a kert, e helyett a
Szántóföld szépen virít,
Termi bőven a pipacsnak
Mindenféle nemeit.
Mit henyél az a sok béres?
Mit henyélnek az ekék?...
Közbevágott Pató Pál úr:
„Ej, ráérünk arra még!”
Hát a mente, hát a nadrág,
Ugy megritkult, olyan ó,
Hogy szunyoghálónak is már
Csak szükségből volna jó;
Híni kell csak a szabót, a
Posztó meg van véve rég...
Közbevágott Pató Pál úr:
„Ej, ráérünk arra még!”
Életét így tengi által;
Bár apái nékie
Mindent oly bőven hagyának,
Soha sincsen semmije.
De ez nem az ő hibája;
Ő magyarnak születék,
S hazájában ősi jelszó:
„Ej, ráérünk arra még!”
u.i.: Lennének itt olyan megoldások, és voltak is az elmúlt 10 évben, amik az orosz gázfüggőséget csökkentenék, csökkentenék Magyarország külföldtől való energiafüggőségét, jelenleg már jóval olcsóbbak, mint a gázos megoldások, ráadásul fenntartható, környezetbarát technológia, és... Közbevágott Pató Pál úr: "Ej, ráérünk arra még!"
7:45-től A Valeo győri gázmotorja. Mit jelent az, hogy a jövőben Győr a fűtési szezonon kívüli időszakban a melegvíz ellátás kapcsán a Pannergy geotermikus szolgáltatására hagyatkozik? Ha ezek a gázmotorok áramot termelnek, akkor annak mellékterméke a hő, amivel részben lehetett a melegvízellátást biztosítani. Az kvázi ingyen állt elő, hiszen az áramtermelésnek mellékterméke volt. Mit jelent az, hogy Győr ezt a forrást a jövőben hanyagolja, inkább a geotermikus energiáért fizet? Pocsékba megy az áramtermelés során keletkező hő? Kétlem, szerintem nem keletkezik hő, mert olyan drága lett Győrnek a gáz, hogy anyagilag nem éri meg nekik az áramtermelés melléktermékével (hő) melegvizet biztosítani, azaz inkább amennyire csak lehet a geotermiára állnak át, mert az sokkal kevesebbe kerül nekik. Győr példája mutatja azt, hogy milyen helyzetre kell felkészüljenek a magyar városok a következő időszakban. És ez nem talán, meg esetleg, meg mi lesz ha, hanem a valóság, jelenleg történik, Győrben. Putyin elintézte azt, hogy a gáz helyett a geotermia brutális spórolást jelentsen az azt igénybe vevőnek. Már csak az a kérdés, hogy az "olcsó" orosz gázt hirdető népdalszakkör meddig hajlandó a hazudozást folytatni, évi hány ezer milliárd forint füstbemenő adóforint téríti jobb belátásra őket. Szerintem a Pannergy szolgáltatásán a jelenlegi környezetben évi 10-15 milliárd forintot spórol az állam, annyival többet kellene gázra költsön, ha nem lenne Győrben és Miskolcon kiépítve a rendszer. Jóval többet, mint amennyit a Pannergynek a szolgáltatásért fizet.
https://miho.hu/hirek/majus-15-en-hivatalosan-veget-er-futesi-ideny kivetelesen (szamomra legalabbis) erdekesebb lesz a Q2-Q3 is, kivancsi vagyok mennyire valik szet aranyaiban a höertekesites Györ es Miskolc közt, az elözö eveket is baziskent tekintve. Illetve, hogy Miskolcon, - ha nem is olyan szepen nyilvanosan dedikaltan, mint Györben tettek -, de megis "a hatterben" nö-e a nyari kihasznaltsag...mert azert, ha nem is hangoztatjak, csak leesik valakinek, hogy a geos hö olcsobb, mint a gazas. (illetve ha az aramtermeles miatti maradek tenyleg mindent lefed, akkor lehet, ott tenyleg nincs annyira mozgaster)
Évekkel ezelőtt az volt a véleményem,hogy a nagyvezír megállapodott Putyin pajtással x mrd m³ gáz megvásárlásáról. Hogy nézett volna ki, ha a vezír bejelenti, hogy figyelj pajtásom, van itt egy klassz kis cég a Panny fűti a lakótelepeket szinte ingyen. Szóval mától csak X/2 m³ gáz kellene. A többit meg adjatok akinek akarjátok. Vicc vót!
Azt nem mondták, hogy merre keresgélnek? Budapest jónak néz ki és pl. Kispesten, Kőbányán, Pestlőrincen, Gazdagréten, Angyalföldön stb, nagy lakótelepek is vannak. Karácsonyék közvetlenül tudnak kérni EUs pénzeket is.
Annyit elmondtak a közgyűlésen, hogy vannak bizonyos talajfajtàk amiben a pannergy nem akar fúrni...a szegedi az olyan talaj ami nem a mi erősségünk. De ha hülyeséget írtam javítsatok
Az országban több helyen is van geotermikus távfűtés, itt nézheted meg a helyszíneket: https://map.mbfsz.gov.hu/ogre/ A szegedi most indul, és hááááátttttt...... Ha jól rémlik, akkor 12-15 kutat fúrtak, termelő + visszasajtólót, összesen. Ezzel a kúttengerrel nem érik el se a miskolci, se a győri teljesítményt. Összehasonlítás végett Miskolcon 5, Győrben 6 kút van. Ráadásul a szegedi projekt többe került, mint a miskolci és győri együtt. Olvastam már párszor azt a jól csengő kijelentést, hogy a szegedi a legnagyobb geotermikus fejlesztés az egész EU-ban. Így kell azt érteni :-) Jó sok kút, jó sok pénz, csak épp a teljesítmény, na az már összesen se túl fényes, fajlagosan meg inkább ne is beszéljünk róla.
Vannak szereplők a piacon. Össze tudod őket hasonlítani. Pl. Szegedet Győrrel. A magyar geotermikus távhőpiac kétharmadát adja a Pannergy.
éppen ez az. Meg tudja csinálni. Nincs ebben akkora varázslat. Ráadásul hatósági áras az értékesítés a lakossági fogyasztó felé. Marad az ipari nagy fogyasztó. Debreceni BMW tiszta zöld energiára alapul. Ott nem mozgolódik a Pany? Van referenciája Győrből.
Ha ismered, akkor miért azt írod, hogy csak a Pany az egyetlen geotermikus energiával foglalkozó cég. Ha beindul a piac, akkor lesz rajta kívül is szereplő. A technológia ismert, tőke meg lesz támogatásból.
Ez tényleg a jövő papírja! Lassan 13 éves ez a jövő. 13 év alatt kb 30% plussz. És nem merem évek óta eladni, mert a következő hónapban biztos ugrik 100 %-ot. No de melyik ez a hónap. Magamat kiröhögöm !!!!
PANNERGY