Topiknyitó: pampa 2007. 06. 28. 12:58

Mi lesz veled világ?  

Legyen egy topikja a külföldi híreknek is.

Mint mindennek ezeknek is van hatásuk a Magyar tőzsdére.

Ezt most találtam nagyon érdekes,demokrácia értelmezés.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
saru 2014. 06. 18. 11:03
Előzmény: #3378  Törölt felhasználó
#3380
Angliában folytatja körútját Ven Csia-pao
MTI
2011. 06. 26. 01:08
A kínai kormányfő Nagy-Britanniában további üzleti megállapodásokat jelent be, majd Németországba utazik.

Nagy-Britanniában kezdett látogatást Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő, aki - kétnapos hivatalos budapesti vizitjét követően - szombat este érkezett Birminghamba.

Ven Csia-pao európai körútja második állomásán vasárnap Shakespeare szülőházát tekinti meg, továbbá egy kínai tulajdonú autógyárat is felkeres. A kínai kormányfő hétfőn tárgyal vendéglátójával, David Cameron miniszterelnökkel, továbbá William Hague külügy- és George Osborne pénzügyminiszterrel. A kínai vezető látogatása során több üzleti megállapodás megkötésére, illetve bejelentésére kerül sor.

Ven Csia-pao még hétfőn Németországba utazik tovább. A kínai kormányfőnek ez a második európai körútja az elmúlt kilenc hónapban.
saru 2014. 06. 18. 10:58
Előzmény: #3378  Törölt felhasználó
#3379
Angliában folytatja körútját Ven Csia-pao
MTI
2011. 06. 26. 01:08
A kínai kormányfő Nagy-Britanniában további üzleti megállapodásokat jelent be, majd Németországba utazik.

Nagy-Britanniában kezdett látogatást Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő, aki - kétnapos hivatalos budapesti vizitjét követően - szombat este érkezett Birminghamba.

Ven Csia-pao európai körútja második állomásán vasárnap Shakespeare szülőházát tekinti meg, továbbá egy kínai tulajdonú autógyárat is felkeres. A kínai kormányfő hétfőn tárgyal vendéglátójával, David Cameron miniszterelnökkel, továbbá William Hague külügy- és George Osborne pénzügyminiszterrel. A kínai vezető látogatása során több üzleti megállapodás megkötésére, illetve bejelentésére kerül sor.

Ven Csia-pao még hétfőn Németországba utazik tovább. A kínai kormányfőnek ez a második európai körútja az elmúlt kilenc hónapban.
Törölt felhasználó 2014. 06. 17. 08:09
Előzmény: #3377  pampa
#3378
Ez bonyolultabb egy kicsit.
A római "oszd meg és uralkodj" elve alapján, az USA szította a szunita-siíta ellentétet.
A Moszad, meg azzal fokozta az amerikai állampolgár harci kedvét, hogy az iraki öngyilkos merénylők egy része, nem öngyilkos volt, hanem ügynökök által, távirányítással felrobbantott, mit sem tudó iraki, az orvlövészek egy része is izraeli volt.
Arrafelé "nemes" hagyomány, hogy a terrorakcióra "elkövetőnek", bejelentkezik, vagy 10 szervezet.
pampa 2014. 06. 17. 07:50
Előzmény: #3375  saru
#3377
"Barack Obama amerikai elnök hétfőn levélben értesítette a kongresszust, hogy 275 főnyi katonai személyzettel erősíti meg az Egyesült Államok bagdadi követségének védelmét. Az elnök szerint az erősítés addig marad az iraki fővárosban, ameddig a biztonsági helyzet javulása már nem teszi indokolttá a jelenlétét. Az erősítésből mintegy 160 fő - köztük 50 tengerészgyalogos és több mint 100 más katona - már Irakba érkezett.
Közben eredménytelen egyeztetés zajlott az Egyesült Államok és Irán között. Washington és Teherán képviselői Bécsben folytattak rövid megbeszélést, megvitatták a „katasztrofális" iraki helyzetet, de az eszmecsere konkrét eredményeket nem hozott – közölték névtelenül nyilatkozó amerikai és iráni kormányilletékesek. A rövid kétoldalú megbeszélésre az iráni atomprogramnak szentelt bécsi tárgyalássorozat ötödik fordulója alkalmával került sor."

Megint egy példa arra, hogy csak azt az országot lehet demokratizálni amelyik akar is demokratikus rendszert maga köré.
Az egyének akarata ellenére nem lehet "rákényszeríteni" egy új életmódot.
Azt akarniuk kell, harcolniuk kell érte.
Idehaza szintén ez a probléma. A HHH réteget hiába akarjuk oktatni,tanítani,beilleszkedésre rábírni, ha ők még ezt nem akarják.
Olyan emberrel lehet csak sikert elérni bármilyen területen aki pozitívan áll hozzá a feladathoz.

szvsz
Törölt felhasználó 2014. 06. 16. 16:53
Előzmény: #3375  saru
#3376
Aztán meg lehet azért sírni, hogy beavatkoznak, vagy azért is, hogy az "imperialisták miatt" nő a benzin ára. ;(
saru 2014. 06. 16. 10:12
Előzmény: #3374  pampa
#3375
Újabb fegyveres harcok dúlnak Irakban, de az USA (Obama elnök) kijelentette, hogy nem küldenek ismét szárazföldi csapatokat az országba, csak bombázni fognak...!

Mekkora cinizmus ismét az USA részéről, a demokrácia fellegváróról...?!
pampa 2014. 06. 16. 07:06
Előzmény: #3371  pampa
#3374
"Az NSA és a BND röviddel a 2001-es terrortámadások után kötött egy titkos szerződést, amelynek alapján az NSA terrorizmus gyanúja esetén megsérthette a távközlési- és levéltitokra vonatkozó német jogszabályi előírásokat, vagyis kikémlelhette német állampolgárok kommunikációját."

Ezután miből gondolja azt az USA vagy a Németek, hogy van joguk más országok tetteinek a bírálatára?

szvsz
rockmaster 2014. 06. 13. 08:44
#3373
Gyerektömegsírt találtak Írországban:

"Átfogó vizsgálatot rendelt el Írország kormánya csütörtökön annak kiderítésére, hogy miként bántak a katolikus otthonokban, menhelyeken a leányanyák gyermekeivel a húszas és hatvanas évek között. A nyomozás oka az, hogy mintegy nyolcszáz csecsemő és kisgyerek csontvázára bukkantak a nyugat-írországi Tuam település egy hajdani katolikus zárdájának közelében.
„Nem túlzás azt mondani, hogy förtelmesen bántak a leányanyákkal és gyermekeikkel. Ha ezt az ügyet nem kezeljük megfelelően, akkor Írország lelke sok tekintetben olyan jelöletlen sírba kerül, amilyenben a leányanyák gyermekei végezték” – mondta Enda Kenny ír miniszterelnök a parlamentben.

Charles Flanagan gyermek- és ifjúságvédelmi miniszter közölte, hogy ki akarja deríttetni, miért volt az átlagosnál jóval nagyobb a halandósági ráta az ilyen katolikus szeretetotthonokban, milyen volt a zárdák temetkezési gyakorlata, megalapozottak-e azok a vádak, melyek szerint történtek törvénytelen, kierőszakolt gyermek-örökbeadások, megkapták-e a gyermekek a szükséges általános védőoltásokat – írja az Index.

Az ír kormány statisztikái szerint a harmincas és hatvanas évek közötti időszakban gyakran ötször nagyobb volt a gyermekhalandóság a házasságon kívül születettek körében, mint a törvényes frigyek szülötteinél.

A tuami apácazárda 1925 és 1961 között fogadott be megesett leányanyákat, akiknek cserében szolgálóként kellett dolgozniuk az állam pénzügyi támogatását élvező zárdában. A tömegsírt már 1975-ben felfedezték helyi lakosok, amikor a gödröt fedő betonlapok eltörtek, ám egészen mostanáig azt gondolták, hogy a betonteknőben olyan emberek csontjai vannak, akik az 1840-es években, a nagy éhínség miatt haltak meg.

Catherine Corless történész nemrégiben azonban vizsgálódni kezdett és arra jutott, hogy a zárda víztisztítója tömegsírként szolgált. A szakember a feljegyzések tanulmányozása alapján azt állítja, hogy 796 gyermek – zömmel csecsemő – halt meg a tuami zárdában, és a jelek szerint a gyerekek közül sokan alultápláltság, tüdőgyulladás, tuberkolózis vagy bántalmazás miatt vesztették életüket.

Írországban tíz hasonló leányanyamenhelyként is szolgáló zárda működött a hatvanas évekig. Az ír társadalom még a nyolcvanas években is annyira rosszallóan tekintett a „megesett” hajadonokra, hogy sokan közülük – családjuk nyomására – kénytelen voltak titokban örökbe adni gyermeküket.

„A családok attól féltek, hogy kiderül a dolog a szomszédok előtt. Akkoriban a házasságon kívüli terhesség volt a legszégyenletesebb bűn, melyet nő elkövethetett, pedig sokan nemi erőszak miatt estek teherbe” – mondta a történész Corless."
rockmaster 2014. 06. 13. 08:41
#3372
Orbánt nem hívták csónakázni:

" Angela Merkel német kancellár tegnap Svédországban egyeztetett Fredrik Reinfeldt svéd, Mark Rutte holland és David Cameron brit miniszterelnökkel az Európai Bizottság új elnökéről. A svéd–holland–brit trió mellett Orbán Viktor magyar miniszterelnök volt a negyedik európai vezető, aki nyilvánosan ellenezte Juncker jelölését, a svéd miniszterelnök azonban őt nem hívta meg a találkozóra.
Bár a megbeszélés hivatalos programjában nem szerepelt a következő bizottsági elnök személyéről folytatott egyeztetés, a résztvevők a találkozó előtt és utána is ezzel kapcsolatban nyilatkoztak – írja az Index.

Merkel célja a találkozóval az volt, hogy meghallgassa az ellentábor érveit, és megismerje az alternatív jelöltekkel kapcsolatos véleményüket. David Cameron a találkozó előtt ismét bírálta az elnök kiválasztásával kapcsolatos eljárást, és hasonlóan nyilatkozott a svéd és a holland kormányfő is."
pampa 2014. 06. 13. 08:26
Előzmény: #3370  _pampa
#3371
A világ legdemokratikusabb országa?

"Éve óta ítélet nélkül tartott fogva 12 embert az USA"

" Az afganisztáni titkos börtönből most hazaszállították a 12 foglyot: egy francia, egy kuvaiti és 10 pakisztáni állampolgárt.

Az Egyesült Államok egyik afganisztáni titkos börtönéből hazaszállított 12 olyan terroristagyanús embert, akiket évek óta bírósági ítélet nélkül tartott fogva - közölte csütörtökön az AFP-vel egy neve elhallgatását kérő tisztségviselő.

Egy francia, egy kuvaiti és 10 pakisztáni állampolgárt szállítottak hazájukba a múlt hónapban a Parvan városban lévő titkos börtönből, amelyben még mindig raboskodik 38 nem afgán fogoly - tette hozzá az illető. Az AFP nem tudta meg, hogy milyen feltételekkel engedték szabadon ezeket az embereket.

A parvani börtön hasonló gondot okoz Barack Obama amerikai elnök kormányának, mint a guantánamói. Mindkét helyen olyan terroristagyanús embereket börtönzött be az Egyesült Államok, akik ellen nem volt kellő bizonyítéka a bíróság elé állításhoz, viszont nem akarta szabadon engedni sem őket. Obama kormányzása elejétől fogva be akarta zárni ezeket a börtönöket, amelyeket a George Bush vezette kabinet idején, a terrorizmus elleni hadjárat keretében létesítettek."
_pampa 2014. 06. 11. 11:28
Előzmény: #3369  sasa44
#3370
Rosszul értelmezted a lényeget.
Az egyik eset "önkényes" a másik pedig "törvényes".

Még oda sem utazott az akit,... majd valamikor talán esetleg....akkor az minden vizsgálat nélkül csak ÖNKÉNYES lehet...

Az említett másik eset pedig teljesen törvényes, hiszen az a hivatalnok aki visszafordítja a turistát "ránézés" alapján a tv. szerint jár el....ő nem önkényesen dönt....

És az, hogy ki mikor jár jobban....azt ebben az esetben lényegtelen.
sasa44 2014. 06. 11. 11:17
Előzmény: #3367  pampa
#3369
"Természetesen azt a turistát aki érvényes vízummal érkezik az USA területére és az ott szolgálatot teljesítő hivatalnok megtagadja tőle a belépést és visszafordítja minden vizsgálat és egyéb nélkül pusztán "ránézésre" őt nem "önkényes" elbírálás éri... "

Minden államnak saját joga eldönteni, hogy beenged-e valakit az országába vagy sem, függetlenül attól, hogy van e vízuma./Lásd Sólyom László vs. Szlovákia/
Ha már lehet választani, akkor én inkább azt választanám, hogy inkább ne engedjenek be, minthogy bármiféle mondvacsinált ürüggyel letartóztassanak.

Te hogy vagy ezzel MR szvsz?
_pampa 2014. 06. 11. 10:51
Előzmény: #3367  pampa
#3368
Érdekes világ a miénk....

Valami nem attól lesz az ami....hanem attól ha annak nevezik...

"Szíszit vasárnap, csaknem egy évvel Mohamed Murszi kormányának megdöntését követően iktatták be hivatalába. A fordulatot az amerikai kormány nem minősítette puccsnak, mert ebben az esetben le kellett volna állítania az Egyiptomnak nyújtott segélyeket.

Obama gratulált Szíszinek a megválasztásához és kifejezte elkötelezettségét amellett, hogy együttműködjön a két ország a két ország közös érdekeinek előremozdításában.

Az amerikai elnök megismételte, hogy az Egyesült Államok továbbra is támogatja az egyiptomi nép politikai, gazdasági és társadalmi törekvéseit, és tiszteletben tartja annak egyetemes jogait."

A megszállt területen történő építkezést ellenzi az USA....elviekben....

Az a bizonyos ENSZ határozat ami alapján kikiáltották Izrael államot úgy szólt, hogy két államot kell létrehozni.Egy kicsit késik a másik állam megalakulása.

"Barack Obama ugyancsak kedden nyilatkozatban köszöntötte Reuven Rivlin megválasztott izraeli elnököt és fejezte ki nagyrabecsülését Simon Peresz leköszönő államfő előtt, akit júniusban fogadni fog Washingtonban, amikor a veterán politikus átveszi a kongresszusi aranyérmet.

A nap folyamán korábban Jen Psaki amerikai külügyi szóvivő gratulált Rivlinnek az elnökké választásához, de nem kívánta kommentálni, hogy a politikus a zsidó települések kiterjesztésének híve Ciszjordániában, és hogy nem támogatja a palesztin állam létrehozását, helyette izraeli állampolgárságot adna a palesztinoknak."
pampa 2014. 06. 06. 08:15
#3367
Dübörög a kommunikációs hadviselés....

"Egy szervezett csoportos utazáson vett részt az az amerikai turista, akit letartóztattak az észak-koreai hatóságok, mondván, az illető "a turisztikai látogatással összeegyeztethetetlen tevékenységeket" végzett az országban. Az Egyesült Államok már májusban arra figyelmeztette állampolgárait, ne utazzanak Észak-Koreába, mert kiteszik magukat az önkényes letartóztatásnak."

"önkényes "

Természetesen azt a turistát aki érvényes vízummal érkezik az USA területére és az ott szolgálatot teljesítő hivatalnok megtagadja tőle a belépést és visszafordítja minden vizsgálat és egyéb nélkül pusztán "ránézésre" őt nem "önkényes" elbírálás éri...

szvsz
saru 2014. 06. 04. 11:35
Előzmény: #3365  pampa
#3366
30 évig évi 38 milliárd köbméter földgázt ad el Kínának a Gazprom, ez történetüknek legnagyobb megállapodása. Az ár üzleti titok, de a kínaiak más kedvezményeket, például bányajáradéki kedvezményt is kapnak majd.

Aláírták a 30 évre szóló orosz-kínai földgázszállítási szerződést szerdán Sanghajban - hivatkozik az Interfaxra az MTI.

A Gazprom orosz állami energetikai cég és a kínai állami kőolaj- és földgázvállalat, az CNPC vezetői az évi 38 milliárd köbméter orosz földgáz Kínába szállításáról szóló megállapodást Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai államfő jelenlétében szentesítették kézjegyükkel.

A bejelentést követően 2 százalékkal nőtt a Gazprom részvényeinek ára a moszkvai tőzsdén.

Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy az orosz-kínai gázszállítási szerződés értéke 400 milliárd dollárt (mintegy 89 ezer milliárd forint) tesz ki. Miller az orosz földgáz köbméterenkénti árát azonban nem fedte fel arra hivatkozva, hogy az üzleti titok. Arról említést tett, hogy a szerződésben úgynevezett bányajáradéki adókedvezményről is szó van. (Oroszországban az ásványi anyagok kitermelését végző cégeknek kell bányajáradéki adót fizetniük.)

A Gazprom vezérigazgatója hozzátette, hogy minden elvi kérdést rendeztek kínai partnerükkel, és a Sanghajban aláírt szerződés a cég legnagyobb megállapodása. Ilyet más céggel még nem kötöttek.

A Kínába irányuló orosz földgázexportról szóló megállapodásról több mint tíz éve kezdtek tárgyalni. A szerződés szerint a Gazprom 2018-tól szállítja az évente 38 milliárd köbméter földgázt Kelet-Szibériából Kínába, amely a kelet-ázsiai ország jelenlegi éves fogyasztásának nagyjából a negyede. A csővezeték építését még nem kezdték meg.

Korábbi hírek szerint a Gazprom és a CNPC sokáig nem tudtak megállapodni a Kínába menő földgáz áráról. Moszkva szeretne évi legalább 10 dollárt kapni egymillió brit hőegységenként (BTU), ez nagyjából 350 dolláros árat jelent ezer köbméterenként. Nem hivatalos információk szerint Peking átszámítva kicsivel több mint 300 dollárt fizet a Türkmenisztánból érkező földgáz ezer köbméteréért.

Oroszország arra törekszik, hogy diverzifikálja gázexportját. Különösen azóta, hogy az ukrajnai válság miatt a Gazprom európai ügyfelei alternatív földgázbeszerzési források után néznek.

Az Európában fölhasznált gáz egyharmada orosz import, ennek fele Ukrajnán keresztül jut el a vevőkhöz. Az Európába irányuló szállításokból származik a Gazprom bevételeinek 80 százaléka.
pampa 2014. 06. 04. 08:43
#3365
"Ha 50 ezer bevándorló a katasztrófa szélére sodor bennünket, képzeljék mi lesz, ha 5-600 ezer menekült érkezik” – fogalmazott Bianco."

Olaszország nagy ország rengeteg adottsággal és katasztrófát jelen számára 50000 menekült ellátása. Magyarország kis ország kevés lehetőséggel....sok ellátásra szoruló emberrel....

"A rövid elnevezésű Európai Unió Tagállamai Külső Határain Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökség (FRONTEX) beszámolója szerint 2014-ben már több mint 42 ezren kíséreltek meg átkelni a Földközi-tengeren. Tavaly április végén ez a szám még csak 3362 volt – mutatott rá az UNHCR.
Csak a múlt héten, ezer Európába igyekvő bevándorló közül négyszáznak sikerült áttörnie Marokkóban a Melilla nevű spanyol exklávé határán felállított szögesdrótkerítésen.
A görög kereskedelmi tengerhajózási minisztérium adatai szerint tavaly 15 ezer nyilvántartásban nem szereplő bevándorló próbált Görögországon keresztül, tengeri úton Európába jutni, ami miatt a 7 ezer fős görög parti őrség harmadát kellett áthelyezni az Égei-tenger keleti részére, ugyanis a görög határon felállított kerítés miatt a menekültáradat az égei-tengeri partok felé kényszerült kerülni.
Az elmúlt hetekben több tucat haláleset történt a Földközi- és az Égei-tengeren Törökország és Görögország között, ahol legfőképpen a Szíriából menekülők próbálnak Európába eljutni.
enzo biancoEnzo Bianco
„Ha nem történnek komolyabb lépések, annak katasztrofális következményei lesznek” – figyelmeztetett Enzo Bianco, Olaszország korábbi belügyminisztere. „Vagy lesz valami erős kezdeményezés az olasz kormány vagy az unió részéről, vagy kolosszális méretű katasztrófával fogunk szembesülni” – hangsúlyozta az egykori belügyminiszter.
„Ha 50 ezer bevándorló a katasztrófa szélére sodor bennünket, képzeljék mi lesz, ha 5-600 ezer menekült érkezik” – fogalmazott Bianco."
atv.hu / The Guardian
Törölt felhasználó 2014. 06. 03. 20:50
Előzmény: #3363  pampa
#3364
Tök jó ötlet. A gazdaság szereplőinek csak jobb, ha szélesebb körből informálódhatnak. A piacon meg majd kiderül, mennyire lesz létjogosultságuk.
pampa 2014. 06. 03. 20:14
Előzmény: #3362  _pampa
#3363
"Orosz-kínai hitelminősítő jön létre
2014. június 3. kedd 17:28:59
Információ
A cikkek nyomtatása csak regisztrált felhasználóink számára lehetséges. Amennyiben Ön már regisztrált, lépjen be a szolgáltatás eléréséhez!nyomtatáse-mail küldésAjánlom facebook-ontweet on twitterCikk betűméretének csökkentése
CimkékHitelminősítés, Kína, Oroszországfórum hozzászólások
Közös hitelminősítő intézet létesítéséről állapodott meg Oroszország és Kína - idézte kedden az RT.com hírportál a Kínában tárgyaló Anton Sziluanov orosz pénzügyminisztert.

"Megvitattuk egy független hitelminősítő rendszer felállításának lehetőségét. Számos ország nagyobb tárgyilagosságra tartana igényt a hitelminősítők működésében" - mondta Anton Sziluanov pénzügyminiszter. "Az országokat és a regionális beruházási projekteket a jelenleg működő hitelminősítők által alkalmazottal megegyező eszközökkel és kritériumok alapján mérlegelő orosz-kínai hitelminősítő intézetet hozunk létre" - fogalmazott.

Kezdetben az intézet közös orosz és kínai, valamint más ázsiai országokkal közösen végrehajtott befektetési projekteket minősít majd, a rendszert a későbbiekben presztízse és elismertsége növekedésével párhuzamosan fogják tovább kiterjeszteni - tette hozzá.

Külföldi munkát keresel? Válts most! (X)
Anton Sziluanov nem említette, hogy a tervezett új hitelminősítő intézet mikor jön létre és milyen viszonyban lesz az egy évvel ezelőtt orosz, kínai és amerikai részvétellel Hongkongban létrehozott Universal Credit Ratings Group (UCRG) társasággal. Az UCRG a kínai Dagon, az orosz RusRating és az amerikai Egan-Jones Ratings egyenlő részvételi arányával alakult meg.

Az RT hírportál beszámolója szerint a "szakítás" igénye a három nagy amerikai hitelminősítő intézet, a Fitch, a Moody’s és a Standard & Poor’s szolgáltatásaival nem Oroszországra és Kínára korlátozódó, hanem globális jelenség a 2008-as pénzügyi válság óta."

MTI
_pampa 2014. 06. 03. 10:43
Előzmény: #3356  pampa
#3362
„Az amerikai hadsereg a világ legnagyobb vicce”
"Elege lett a hadseregből, otthagyta afganisztáni bázisát 2009-ben Bowe Bergdahl amerikai katona, akit órák múlva tálibok ejtettek foglyul. Szombaton engedték szabadon.
A Rolling Stone magazin nyilvánosságra hozta utolsó e-mail üzenetét, amit fogságba esése előtt szüleinek küldött. „Az amerikai hadsereg a világ legnagyobb vicce, csalók, hátba támadók, őrültek és erőszakos emberek gyülekezete” - írta. Szerinte a kevés elhivatott tiszt menekül a seregből és a közlegényeknek is azt javasolják, hogy amint tudnak, szereljenek le.

Az Independent arról ír, hogy Bergdahl akkor került a seregbe, amikor létszámhiánnyal küzdöttek és kisebb súlyú bűncselekmények, például droghasználat következményét is el lehetett kerülni a bevonulással. De Bergdahlnak pozitív elképzelései is voltak a hadseregről, ezek azonban gyorsan szertefoszlottak. Csapata gyenge és motiválatlan volt, három elhivatott tisztet máshová vezényeltek, és „a létező legnagyobb szemétládát” helyezték föléjük. Azt írta, hogy sajnálja az Afganisztánban történteket, az ott élőknek szerinte segítségre lenne szükségük, ehhez képest „a világ legönteltebb országa azt mondja nekik, hogy ostobák és elképzelésük sincs arról, hogyan kellene élniük”.

Utolsó levelében arról is ír, hogy szemtanúja volt, ahogy egy amerikai páncélozott szállítójármű elgázol egy afgán gyereket, Bergdahl szülei szerint ez lehetett az utolsó csepp a pohárban, mikor úgy döntött, hogy elhagyja a bázist.

A katonát ezután tálibok ejtették foglyul, múlt szombaton szabadult ki, miután az Egyesült Államok Guantanamo-n fogva tartott tálibokra cserélte."
pampa 2014. 05. 30. 07:36
#3361
"A katonai beavatkozások kérdésében meghirdetett visszafogottság óvatos méltatása mellett kemény bírálatokkal illették csütörtökön vezető amerikai napilapok a Barack Obama elnök által a West Point-i katonai akadémián ismertetett doktrínát, amely egyfelől az amerikai globálpolitikai elkötelezettség jelentős visszafogását ígérte, másfelől pedig számos külpolitikai kulcsproblémával kapcsolatban adós maradt a stratégiai elképzelések felvázolásával.

A The Washington Post szerkesztőségi állásfoglalása szerint Obama több évtized amerikai külpolitikáját utasította el, megkötötte Amerika kezét és csökkentette az ország globális elkötelezettségét. Ez megrendítette több szövetséges bizalmát, több ellenséget pedig felbátorított.

A lap szerint kevesen kérdőjelezik meg az elnök álláspontját, miszerint nem minden problémára van katonai megoldás. Ugyanakkor annál többen vannak akik kétségbe vonják azon - a West Point-i beszéd előtt egy nappal tett - bejelentésének bölcsességét, amelyben "önhatalmúlag" megszabta az afganisztáni csapatkivonás határidejét. Különösen az iraki "zérómegoldás" ismeretében.
Infinety network
A bírálók szerint szárazföldi erők közvetlen bevetése nélkül is véget lehetne vetni a szíriai rezsim légi- és vegyi támadásainak, és az Egyesült Államokat nem korlátozhatja "Ciprus vagy Bulgária" álláspontja az ukrán területek orosz elcsatolására adott válaszában.

A The Washington Post szerint Obama megismételte és tovább szigorította az ENSZ-ben tavaly ősszel ismertetett doktrínáját.

"Az amerikai erő (alkalmazásának) ily módon történő megkötése ellentétbe állítja Obamát a második világháború utáni összes elnökkel" - hangzott a lap állásfoglalása.

A cikk szerint Obama gyakorlatilag elvetette az olyan intervenciót, amelyek célja a népirtás megakadályozása vagy egy agresszió visszaverése lehetne, ha nem áll fenn az Egyesült államok közvetlen fenyegetettsége és nincs többoldalú összefogás. Az új feltételek kizárnák olyan, a korábbi kormányok által elrendelt beavatkozások lehetőségét, mint amilyen a szomáliai vagy a haiti volt - de az Obama által tavaly még szorgalmazott szíriai fellépést is. Ugyanakkor nem akadályoznák meg a multilaterális alapon elindított irakihoz hasonló akciókat.

Az 5 milliárd dolláros, más országok terrorelhárítási műveleteinek finanszírozására szánt alappal kapcsolatban a lap rámutatott, hogy nem minden terrorista hátországot lehet felszámolni pusztán az adott állam erőinek kiképzésével. Ugyanezzel a kezdeményezéssel kapcsolatban a The New York Times vezércikke arra mutatott rá, hogy a helyi sikerhez jó kormányzásra és közoktatás általánossá tételére is szükség lenne.

A New York-i napilap szerint a beszéd alulmúlta a várakozásokat, egyebek között azért, mert az elnök nem mondta meg, hogy az elkövetkező két évben hogyan akarja érvényre juttatni vezető szerepét, és épp hogy csak érintette az "egyre agresszívabb" Kína és Oroszország kérdését.

A lap emellett úgy ítélte meg, hogy Obama az erő alkalmazásának kérdésében "állhatatos volt és ésszerű", amikor azt hangoztatta, hogy jóváhagyja az egyoldalú katonai fellépést, ha az Egyesült Államok fenyegetett helyzetbe kerül, vagy ha veszélybe kerül szövetségeseinek biztonsága. Helyeslően idézte az elnöknek azt a kijelentését, miszerint Amerikának sokkal több baja származott abból, amikor elhamarkodottan katonai kalandba kezdett, mint a visszafogottságából. A The New York Times szerint Obama jól tette, hogy nem sújtott le Szíriára, amikor Bassár el-Aszad beleegyezett vegyi fegyvereinek feladásába.

A The Wall Street Journal arra hívta fel a figyelmet, hogy Obama egy szóval sem említette az Oroszországgal való kapcsolat "újraindítását". Emlékeztetett rá, hogy 2009-ben, amikor Moszkvában találkozott Dmitrij Medvegyev "névleges" orosz elnökkel, még ezt állította: elmúltak azok az idők, amikor a birodalmak sakkfiguraként kezelhettek szuverén államokat.

Obama nem beszélt az amerikai külpolitika súlypontjának Ázsiába történő áthelyezéséről sem, amit pedig Hillary Clinton akkori külügyminiszter 2011-ben még "korunk egyik legfontosabb diplomáciai erőfeszítésének" nevezett. A lap idézte Katrina McFarland védelmi államtitkárt, aki márciusban elismerte, hogy a Pentagonnál végrehajtott legújabb megszorítások nyomán a súlypontáthelyezést nem tudják megvalósítani.

Az elnök nem említette azt sem, hogy Szíria a vegyi fegyverek bevetésével átlépte a tiltott határt. Nem szólt arról az állítólagos sikerről sem, hogy a diplomácia eszközeivel sikerült lefegyverezni Aszadot, mert kiderült, hogy szíriai elnök továbbra is klórbombákkal öli az ellenségeit.

Nem esett szó az izraeli-palesztin békefolyamatról, amely John Kerry külügyminiszterségének első évét dominálta, és amely összeomlott, miután Mahmúd Abbász palesztin elnök elkezdte kiküszöbölni a "Hamász terroristáival" fennálló nézetkülönbségeket.

De nem volt utalás a "nukleáris fegyverektől mentes világ" megteremtésére vonatkozó erőfeszítésekről sem, amelyekről 2009-ben beszélt Prágában, amikor az oroszokkal megkötötte az új START-egyezményt. Hallgatott arról, hogy Moszkva a gyanú szerint megsérti a közepes hatótávolságú nukleáris eszközökről kötött szerződést és hogy Észak-Korea újabb nukleáris kísérletre készül.

A lap a Számkivetett című film Tom Hanks által megszemélyesített főhőséhez hasonlította Obamát, az állítva, hogy az amerikai elnök úgy próbál most egy koherens külpolitikai programot összeállítani az elmúlt öt év teljesítményéből, mint ahogy a magányos szigetlakó küzdött a túlélésért: minden jó volt számára, ami a roncsokból megmaradt."

Forrás: MTI | STOP

Topik gazda

pampa
3 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek