Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Nem aggodok, ezt te is tudod. Sot , talan egy kicsit orulok is, mivel ellege igazsagtalan es piactorzito volt, amit Magyarorszag on muveltek csaladtamogatas es piacelenkitaes cimen. Szoval remelem egy kicsit megerzi mindenki, aki felelotlen volt es a hangyak karara nevetgelt eddig.
20% lesz az infla. Tavaly kb 10% volt jovore 15%ot mondanak. Az cca 45%. Nem tudsz okos lenni ilyen környezetben. Necces shortolni a piacot ilyen infla mellett.
Elmondom hogy mi a baj mint erintett. Ingatlanbol ingatlanbs mennek. De amit vennek nem csokken sot emelik(uj, a hasznalt dragabb...) ezalzal en nem tudok lejebb menni mert kifutok a penzbol es nem tudom ésszerűen hitellel potolni mert 11.75% a kamat ami csod, kozben a fizum ragja az infla. Nalam ez az ok. Leszarom ha a felere csokkennek az arak de a hullo kesbe nyulas fajdalmas lehet.
Az eladok arra varnak, hogy bukjanak. Mivel a legtobb ember bukik a befektetesein. Azt hiszik, hogy az ingatlan soha nem fog esni, mint Itt is sokan reklamozzak. Ha majd jon az emelt rezsi , arsapkak kivezetese, kamatsapka eltorlese, stb, na akkor mindenki egyszerre akar kimenni a piacra es jon a zuhanas. Ebbe a gazdasagpolitikaban kodolva van az ingatlan piac bedolese. Vagy az allam megy csodbe , vagy az ingatlan piac dol be. Van egy tippem melyik fog bekovetkezni 😀. Nem kellett volna mestersegesen a piacot futeni, de a populistak semmibol sem tanulnak, hogy megmutassak, hogy Ok a legjobb vezetok. Szoval telen szerintem borul a bili. Nemsokara 15% lesz az alapkamat es allam papir ba menekul mindenki, az kerdes, hogy mibol fogjak fizetni a kamatokat a joboben. Van egy tippem: megszoritas minden mertekben. Nincs mas lehetoseg. Szoval a problema az , hogy a magyarok tobbsege nem latja a veszelyt es ebbol lesz egy nagyon nagy zako
Az 1-2 év alatt írtam 10%-ot ill. 20%-ot, mert jelenleg 1 év alatt lehet ennyit állampapírral keresni. Vagyis 2 év alatt 20 összejön. És ez csak most van, ha év végéig emelni fognak, akkor 13-15% közé jutunk. Ami 2 már 2 év alatt 30% hozamot is jelenthet. Ha ezt valaki meg akarja verni ingatlannal, lelke rajta. De kockázatok szempontjából logikátlan, hiszen tekintsük gyakorlatban is nulla kockázatnak az állampapírt, akkor ekkora hozam mellett mindek kockáztatni egy esetleges ezen felüli néhány százalékot? Talán 2 év alatti 50% körüli plusz hozamemelkedés mellett lehetne másban gondolkodni, mint egy 25-30% körüli állampapír. Reális? Én nem értek az ingatlanhoz, ki-ki maga eldönti.
Nagyon sokan jártak nagyon jól az elmúlt években azzal a hirdetési stratégiával, hogy orbitális áron hirdettek és a piac beérte őket 1-2 év alatt. Lehet, hogy sokan azt gondolják most is, hogyha valaki kifizeti a megálmodott árat, akkor jó, de ha nem akkor sincsen baj. A jelenlegi kamatkörnyezet azért nem 10-20%, igy ez a legtöbbük számára nem játszik. Az eladó nem vár semmiféle olyat amiről itt mi hosszasan elbeszélgetünk már több éve. Nem érdekli se a kereslet növekedés, se a - szerintetek törvényszerűen jövő szinte nullára csökkenő - keresletcsökkenés. Az egyik hitelközvetititő a napokban arra panaszkodott hogy beszakadttak az újhiteligénylések. 30%-kal a tavaly nyári alatt voltak idén nyáron. És? Egy rekord magas szintről, miközben háború van, az ujlakásválaszték és mennyiség drasztikusan csökken (miközben áruk nő) és az energia válság stb...... Jóval nagyobb esés esetén lehetne arról beszélni hogy kvázi befagyott a hitelpiac.
Én mindig arra gondolok, hogy ha valaki eladó és hirdet, akkor az el akar adni, nem? Ha meg nem akar eladni, akkor miért hirdet?:) Csak mert így a "kivárós" része teljesen logikátlan eladói szempontból. Hiszen ki lehet várni az esést, de minek, ha én most hirdetek? Minek várjak 1-2 évet, hogy esetleg újra jó legyen és akkor legyek pénzemnél? Főleg a jelenlegi kamatkörnyezetben az 10-20% elesett alternatív haszon minimum. Az meg nem tűnik életszerűnek, hogy ilyen hitelkamatok mellett, egy eladó nem vár kereslet csökkenést.
"És mi van ha soha nem sikerül eladni valamit, csak a jelenlegi árak töredékén, ez is egy kockázat a múltból." Mert jól irod. Ez is kockázat, csak a múltból. Az eladók meg a jelenlegi kockázatokat mérlegelik és nem adják el az ingatlanukat, ha nincsen kényszer rá. Márpedig kényszer csak egy elhúzódó recesszióban jön. ha a jövedelmek reálértéke még a foglalkoztatottak körében is drasztikusan csökken és egy jelentős rétegnek nem lesznek bevételei. Nos ekkor csak idő kérdése, hogy mikor, de valszeg 1-2 éven belül beindulnak a tömeges eladások. Ha valaki ezt várja és komoly hitellel terhelten van ingatlana, akkor kötelező azonnal piacra dobni (ha benne lakik akkor kisebbe költözni) Ha valaki ezt várja, de szerinte ő nem lesz érintett, akkor kivárhatja az esés végét és az ujra beinduló áremelkedést. (Különösen ha benne lakik és nincsen komoly hitel az ingatlanon.) Ha valaki meg nem ezt várja, akkor mi a fenének adna most el?
Menj fel a webkincstárra, és a hozamokat nézd. Ha valóban lehet 2029/B-t 12,5%-on venni, az nagyon jó, de félek tőle, hogy az 100 feletti nettó áron van, tehát a hozama ennél kisebb. Most a hozamgörbe alapján a 3 éves papír fizet legtöbbet évente, lejáratig.
"új project nem indul, de akkor miért nem ha úgysem fognak esni az árak? ;)" A logika forditottan működik: A háború előszelére leállitották az új projekteket. Tartottak attól, hogy ujabb lökést kapnak az épitőipari árak- ez be be is jött Tartottak attól is, hogy a téli szünet után az a kb 50 ezer ukrán vendégmunkás nem tud visszajönni, tehát a dijak is tovább emelkednek. - ez is bejött. A futó és nagyrészt eladott projektek maradékát hirdetik emelet áron, igy biztositották az áremelkedést, ami ezért jött be (várakozásaiddal ellentétben) Hogy mit hoz a jövő nos az tényleg kérdéses. Ma megjelent a magyar ipar júlusi teljesitménye: "Az előzetes adatok szerint az ipari termelés volumene júliusban 1,1%-kal meghaladta az előző havi szintet, ezzel harmadik egymást követő hónapban mutat növekedést. Úgy tűnik, a szektor egyelőre ellenáll az orosz-ukrán háború miatti piacvesztésnek, illetve energiaárak drasztikus emelkedésének egyaránt." Tehát féléves háború után ez még nem recesszió Energia válság viszont tényleg van Ha a vállalkozásokra rászabaditják a mostani energiaárakat minden kompenzáció nélkül hosszútávon, akkor szerintem is lesz egy rövid ideig tartó recesszió. De ebben én továbbra is optimista vagyok. ha ezt elkerülik, akkor nem látok okot arra, hogy egy jelenlegi rekord foglalkoztatottságból hirtelen rekord munkanélküliség legyen. A háborút, mint tartós helyzetet kell elfogadni. Ha az én kevésbé pesszimista jövőképem valósul meg a következő 1 évben, akkor az infláció elkezd tavasszal Európában is csökkenni. (Ez nem egy nagy eredmény azok után hogy a gáz ára napokkal ezelőtt a 300 eurót súrolta. Ennek feleződése már deflációs hatású lenne minden európai gazdaságra.) Igy a megélhetési válságot sem látom. És az egyre rosszabb kilátásokat sem. Az más kérdés, hogy egyes gazdasági szereplők ezt különbözőképpen élik majd meg. A céged már 2019-ben nehézségekkel küzdött, idén tavasszal nem kaptátok meg az országosan jellemző 17%-os béremelés harmadát sem. Nyilván másképpen éli meg egy amúgy is nehézségekkel küzdő cég a többszörös energiaárakat és számlát mint egy olyan ahol a nyereségességet az ugyan csökkenti, de a cég fejlődését nem töri meg.
Akkor én javítok, ha már felajánlottad. A kamatfizetés gyakorisága nem számít, mert a felhalmozot kamatot minden tranzakciónál meg kell fizetni. Akkor is, ha veszed, és akkor is, ha eladod. Tehát ha ma veszel, és holnap eladsz, akkor 1 napi kamatot megkerestél rajta (feltételezve, hogy gyanazon a hozamon, vagy nettó áron adod el). Az 1,5% visszaváltási jutalék nem évente értendő, hanem bármely időpillanatban. Tehát minél tovább tartod, annál kisebb negatív hatása lesz az elért ex post hozamodra.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link