A 300% infláció esetén, már nem forintban vagy ilyenkor, hanem euróban, dollárban, frankban, stb... ami mondjuk majd menedéknek számít vagy ott az arany... szóval nem hat rád az infláció réme.
A cash azért king továbbra is, mert nem befektésként kell gondolni rá, hanem mobilizálhatóság miatt. 1 nap alatt tudsz váltani bármilyen más devizára. Vagyis ha bombáznak lesz pénzed elhúzni melegebb éghajlatra:) Míg az ingatlan meg porrá lesz. Tényleg csak ilyen egyszerű:) Állampapírral is ez a helyzet. Most kijön valamilyen negatív hír, 1 másodperccel később azonnal tudod a billentyűt nyomni és tudsz belőle pénzt csinálni.
Bár ezt nem nekem kell megválaszolni, de saját gondolatok: Egyébként nem 1 év-re lehet 10%-os hozammal állampapírt venni, hanem 10 évre is. Jelenleg éppen 9% körül van, tehát nem kell ki-be ugrálni. A cash meg azért king, mert az könnyen mobilizálható. Vagyis a mobilizálhatóságon van a lényeg. Tök mindegy, hogy hiperinfláció lenne vagy sem, mert tudsz venni érte eurót, dollárt, stb... gyorsan. És el lehet utazni a világ másik felére is. Míg egy ingatlan oszthatatlan, mozdíthatatlan vagyis valóban erősen ki van téve egy bombázásnak is akár, amikor szó szerint porrá lesz az érte fizetett pénz.
Elmaradt haszon miatt is lehet egy kényszer. pl: évi 10% körüli vagy több állampapír hozam mellett 5 év alatt 50%-ot lehet keresni. Ha meg egy józan belátású ember is ingatlan áresésre számít, legyen csak 10-20-30%, akkor akár 100% differencia is kijöhet 5 év alatt a kockázatmentes állampapír javára. De ha valaki csak szimplán az euróban hisz és azt gondolja, hogy 5 év múlva az is 50%-al lesz feljebb, ott is hasonló a helyzet. Szóval itt az elmaradt haszon is lehet egy kulcs momentum.
Mindeközben meg a szerb elnök világméretű háború lehetőségéről nyilatkozik. Csúnya lenne sajnos. Persze nem tudni mekkora kockázat ez, de az ingatlanokra nézve nyilván rossz egy földig tiprás lehetősége ill. hogy nem mozdíthatóak. Miközben a készpénz, a bankbetét/állampír/értékpapír, arany bármikor mozgósítható.
Lehet venni 10 év múlva lejáró állampapírt, ami jelenleg 9% körüli hozammal van. Év végén ez akár még több is lehet. Gyakorlatilag ez duplázást jelent ilyen időtávon. Ha meg esnek majd a kamatok, akkor az árfolyama úgy fog feljebb menni. Ki-ki maga döntse el, hogy neki elég-e kockázatmentesen.
Az 1-2 év alatt írtam 10%-ot ill. 20%-ot, mert jelenleg 1 év alatt lehet ennyit állampapírral keresni. Vagyis 2 év alatt 20 összejön. És ez csak most van, ha év végéig emelni fognak, akkor 13-15% közé jutunk. Ami 2 már 2 év alatt 30% hozamot is jelenthet. Ha ezt valaki meg akarja verni ingatlannal, lelke rajta. De kockázatok szempontjából logikátlan, hiszen tekintsük gyakorlatban is nulla kockázatnak az állampapírt, akkor ekkora hozam mellett mindek kockáztatni egy esetleges ezen felüli néhány százalékot? Talán 2 év alatti 50% körüli plusz hozamemelkedés mellett lehetne másban gondolkodni, mint egy 25-30% körüli állampapír. Reális? Én nem értek az ingatlanhoz, ki-ki maga eldönti.
Én mindig arra gondolok, hogy ha valaki eladó és hirdet, akkor az el akar adni, nem? Ha meg nem akar eladni, akkor miért hirdet?:) Csak mert így a "kivárós" része teljesen logikátlan eladói szempontból. Hiszen ki lehet várni az esést, de minek, ha én most hirdetek? Minek várjak 1-2 évet, hogy esetleg újra jó legyen és akkor legyek pénzemnél? Főleg a jelenlegi kamatkörnyezetben az 10-20% elesett alternatív haszon minimum. Az meg nem tűnik életszerűnek, hogy ilyen hitelkamatok mellett, egy eladó nem vár kereslet csökkenést.
Egyébként írjátok, hogy józan paraszti ésszel is belátható, hogy a kereslet erősen csökkeni fog a jövőben, ami az árak esését is magával hozza. Legalábbis a döntő többség így látja. Viszont az eladók ilyen esetben mire várnak? Ha valakinek van eladó portékája, akkor nyilván azért árulja, mert pénzt akar belőle, így vagy úgy, de ez a lényeg. Ilyenkor, ha azonnal 20-30%-al olcsóbban kiteszi, mint a többiek, akkor lehet, hogy lennének olyanok akik lecsapnak rá. Aztán azt a pénzt ha beteszik 1 évre 10%-re valamilyen állampapírba, akkor 1 év múlva, olyan mintha csak 10-15%-át engedett volna most. Miközben ha 1 év múlva sem viszik el és addigra esnek az árak, elég ha csak 10-et, 20-at, akkor se lesz beljebb anyagilag. Szóval ilyet nem számolgatnak?:) És mi van ha soha nem sikerül eladni valamit, csak a jelenlegi árak töredékén, ez is egy kockázat a múltból.
Írjátok többen, hogy nem túl rózsás a jövőkép, finoman fogalmazva:) Erre fel még mindig próbálják palira venni az embereket vagy ezt minek nevezzük. Én tavaly nyáron láttam egy olyan lakást(aminek a besorolása ráadásul nem is lakás) az agglóban, amit akkor legalább fél évig hirdetve próbáltak elpasszolni, majd mostanában újra megjelent, de a fél évvel ezelőtti árához képest 60%-al magasabban.... Most ez normális dolog?:) ugyan már..
Hát nem tudom, én nem nyúlok ilyen papírokhoz. Most is csak a bírság miatt figyeltem fel rá. De azt látom, hogy megy az elégedetlenség, hát kinek hiányzik ez?:)
Szerintetek mi lenne, ha senki nem nyúlna ehhez a papírhoz? A fórum olvasása alapján kicsit önsanyargatásnak tűnik ezzel a papírral foglalkozni:) ráadásul annyi jó cég van még szerte a világban.