Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Murdoch 2022. 08. 22. 07:24
Előzmény: #176339  Verona
#176340
És miből gondolod, hogy az EUR nem?
Verona 2022. 08. 22. 07:18
Előzmény: #176338  greenman76
#176339

Össze fog omlani.
Nem egy év távlatában, de kb. 1-év múlva olyan értékvesztése lesz, hogy csak kapkodjátok a fejeteket.
Orbán rombolása akkoriban fog kibontakozni és láthatóvá válni mindenki előtt.
A gazdaság komoly recesszióba süllyed, ami a forint árfolyamát is összeroppantja.
Ez nem jóslás, ez a múlt és a jelenlegi fiskális és monetáris döntések egyenes következménye.
greenman76
greenman76 2022. 08. 22. 07:05
Előzmény: #176335  infin
#176338
Azért igen kockázatos euróban árazni, még ha a logika ezt diktálja.
Elég nagy kilengések vannak, ki tudja merre mozdul a forint mondjuk 1 év távlatában.
Murdoch 2022. 08. 22. 06:54
Előzmény: #176326  infin
#176337
Ja, én csak arra lettem volna kíváncsi, hogy személyesen mi láttál, ami nem tetszett.
Murdoch 2022. 08. 22. 06:52
Előzmény: #176315  Pistike12
#176336
Frappáns összefoglaló, vajon akkor tudja már az egyszerű nyugati választópolgár is, hogy az ukránok bedarálása mögött usa érdekek vannak? A szabályokat meg értem, csak akkor hagyjuk a nemes emberi jogokat, demokráciát, szuverenitást, mert ezeknek akkor sosemvolt jelentősége. Ellenben Kína azért az elmúlt években szépen felvásárolta többek közt a stratégiai nyersanyag bányákat. Nem mellesleg ritkaföldfém kapcsán meg lehet éppenséggel lehet majd a nyugatnak imádkozni, hogy ne legyen rá a sok tajvani ugrabugra miatt exportkorlátozás, vagy éppen ‘covidos’ leállás. Ebben a tekintetben nem látom ezt lejátszott játszmának. Mindenesetre kíváncsi leszek, hogy lehet ebből az ukrán-tajvan fedősztoriból bármelyik félnek arcvesztés nélkül kijönnie. 
infin 2022. 08. 22. 01:26
Előzmény: #176332  Placi82
#176335
Úgy jön ide, hogy Putyinnak ez a célja.
Miért az oroszokkal kereskedjünk, ha ők politikailag és emberi jogi szempontból is szalonképtelenek és - nem utolsósorban - megbízhatatlan partnerek gazdaságilag? Én nem tudom te hogyan kötsz üzleteket, de én nem üzletelek olyannal, aki megbízhatatlan, és korrektség, együttműködés helyett bármikor betehet nekem vagy az érdekkörömnek ha épp úgy gondolja, hogy neki az éri meg. Rövid távon is túl kockázatos az ilyen, akkor is ha először úgy tűnik, hogy jó üzlet lenne. Egyszerűen kell egy alap színvonal, kultúra. Ha szeretnél igazán hosszú távon prosperáló gazdasági és társadalmi környezetben élni. Mindenkinek az a legjobb valójában. (Azóta látom, hogy más is leírta ugyanezt. Meg azt is leírta, hogy támogatni se szabad a kereskedelemmel a birodalmi ambíciókat, így ezt már nem fejtem ki.)
Csak annyi lett itt elrontva, hogy már sokkal korábban le kellett volna állítani a velük való kereskedelmet, már 2014-től. Akkor valóban nem lenne hirtelen 7x gáz ár. Ami amúgy meg elsősorban azért van, mert az oroszok direkt trollkodnak azzal, hogy állandóan direkt visszafogják a leszállított gázmennyiségeket.
Amúgy a megemelkedett energiaárak és a nyersanyagárak eredetileg a felesleges és eleve rettentően költséges covid lezárások utóhatása volt, csak az oroszok kísérlete a szívatásunkra még rátett erre egy csomót. Az inflációval ugyanez van.
Lakáspiac: hát igen, a dráguló építés számít az árakban, de ha ez még így megy tovább, már nem lesz ez sem a többi ellen ható erő, mert az egyre szűkülő és nehezebben elérhető kínálat, csökkent termelés (építés) mellé teljesen be fog halni a kereslet is. Se kínálat, se kereslet, se semmi piac. Az ronda lesz, ha eljutunk addig. De egyelőre még bírja a kereslet, és van érdeklődés is - gondolom ezerrel menekülve az infláció elől -, úgyhogy tényleg nagyon megy az új és újszerű lakások ára felfelé, azért is mert már gyakorlatilag euró alapon árazzák be őket, van aki el se fogad már forintot a vevőtől. (Ennyit arról a spekulációról, hogy érdemes lenne állampapírba befektetni a gyenge forintot, ha aztán olyan eszközt tervezünk belőle venni, ahol már nem is forint alapon áraznak. :D)
De na, ha nagyon sokáig megy ez a háború és a káosz, akkor szinte teljesen leáll még az új, jó, minőségi lakások piaca is sajnos, egy időre (de persze hosszú távon valószínűleg visszaáll majd minden rendesen, ha túljutunk a válságon). Szerintem. És akkor max az fog örülni, aki annyira tőkeerős, hogy ez meg se kottyan neki és ki tudja használni a lehetőségeket a válságban. A "shortos" spekulánsok ebben a fórumtopicban szerintem nem tartoznak az ilyen tőkeerős kategóriába. Hiába hiszik azt, hogy majd ők nagyon fognak örülni a más kárára.
infin 2022. 08. 22. 01:06
Előzmény: #176331  Placi82
#176334
Én is Magyarország+EU fan vagyok. Hosszabb távon lesz jó nekünk. Ha maradunk EU-ban ahelyett, hogy Putyinnak nyalunk, és Putyinból meg egyébként már bármit kinézek, tehát azt is, hogy nekimegy NATO országnak is, akár nekünk is, ha eléggé felbátorodott volna ukrajnai sikeren - ha hagytuk volna neki, hogy nyerjen Ukrajnában. Sajnos ő most már beszámíthatatlan, nem racionális fél többé, annyira se mint eddig. Most már nemcsak mini Sztálin, de mini Hitler is. :)
Ezért nemzetbiztonsági kockázat. Ha pedig hagynánk Putyinnak, hagynánk mi és a Nyugat is, hogy hódítgasson a kelet-európai országokban, azzal a felkiáltással hogy hát kit érdekelnek ezek a szegény kis kelet-európaiak, akkor ezen felül is számolhatunk azzal, hogy hosszabb távon Putyinék igyekeznének tényleg a birodalmi ambíciókat még tovább nyugatabbra kiterjeszteni - ránk is. Még ha veszítenek is aztán az oroszok a NATO-val szemben pár év után, mi megnézhetjük magunkat addigra. És akkor ez lenne a legjobb eset.
Egyszerűen nem ülhetünk a seggünkön azzal, hogy áááá NATO-tagok vagyunk most, és automatikusan örökre NATO-tagok (és EU tagok) is maradunk, úgyhogy nyugodtan nyaljunk az oroszoknak és tartsunk be rendszeresen a Nyugatnak, ne működjünk velük együtt, ne cselekedjünk velük egységben - annak ellenére, hogy szövetségesek vagyunk -, csak mert nincs kedvünk hozzá..... Muszáj oldalt választanunk, és ahhoz tartani magunkat, és mi már választottunk elvileg (NATO, EU, tehát Nyugat, nem oroszok).
Szóval hosszú távon kell gondolkoznunk és következetesen, a fontos prioritások szerint cselekedni.
UI.: Amúgy nekem van egy kis - bizonyíthatatlan:) - elméletem, hogy agyilag szó szerint valami baja lett Putyinnak, amitől tényleg elkezdett így irracionálisan gondolkozni és dönteni a dolgokról, mondjuk, hogy a Parkinson-kórral összefüggésben (ami vagy van neki, vagy nem. Ki tudja mi az igazság. Nem vagyok orvos egyébként).
2. UI.: Most látom, hogy broccoli gyönyörűen levezette és összefoglalta, amit én is igyekeztem kihangsúlyozni a lényegként. Én csak annyit teszek hozzá kiegészítésként, hogy alapból ugyan remek ötletnek tartom hosszú távon a keleti nyitást EU-tagként erős (!) nyugati bázissal és kapcsolatokkal (nyitás és közvetítés Kína, Ázsia stb irányában, de nem putyini Oroszország is tökre beleférne), de ha - jó okkal - hidegháború van, akkor amíg az van, nem tehetünk sokat, el kell felejtenünk azt, hogy a Kelet és a Nyugat között a kapu szerepét játsszuk. Majd ha egyszer vége lesz, akkor igen, megint pozicionálhatjuk magunkat így. Addig nem....
broccoli 2022. 08. 22. 00:09
Előzmény: #176332  Placi82
#176333
Az oroszokkal történő kereskedés esetén kapcsolt áruként kapod (és finanszírozod) az orosz birodalmat is. Az orosz gáz megvásárlásával Putyin diktatúráját erősíted és ezáltal az orosz „birodalom” további növekedését mozdítod elő. Már kész tervük is van arra vonatkozóan, hogy mely országokat akarnák lerohanni Ukrajna elfoglalása után:  
  https://mandiner.hu/cikk/20220804_kulfold_dimitrij_medvegyev_kazahsztan_gruzia_ukrajna_haboru_oroszorszag 
   
 Kereskedni csak megbízható és kiszámítható partnerrel érdemes, aki nem tekint zsarolási potenciálként a portékájára. Márpedig most kiderült, hogy Putyin nem ilyen partner, hiszen az ellene hozott szankciókra a szállítások korlátozásával reagált. Márpedig Putyinnak eddig is voltak, és ezután is lesznek olyan akciói, amik mellett nem mehet el az EU szó nélkül (orosz ellenzékiek belföldön és külföldön történő meggyilkolása, közel-keleti diktátorok támogatása az ellenük kirobban forradalom esetén, külföldi választásokba történő beavatkozás, független államok ellen indított háborúk). Tudom, hogy te azt hiszed, hogy ezeket a gaztetteket az USA is elköveti, de ez részint csak nagyon korlátozottan és áttételesen igaz, részint pedig ez nem jelent felmentést Oroszország számára. 
Mindezeken túlmenően Putyin ellenségként tekint az EU-ra, és emiatt tudatos próbálja azt gyengíteni és destabilizálni a helyi szélsőséges szervezetek támogatása és álhírterjesztések révén. Mindezekből kifolyólag Oroszország csak akkor jelentene megbízható kereskedelmi partnert az EU számára, ha az EU hajlandó lenne némán asszisztálni Putyin bel- és külföldi gaztetteihez, hiszen most kiderült, hogy az orosz diktátor ellenkezés esetén gázcsapelzárással büntet. Szerintem az EU-nak nincs szüksége egy olyan kereskedelmi partnerre, aki megbízhatatlan, kiszámíthatatlan, bűncselekményeket finanszíroz a bevételeiből, és mindemellett még tudatosan is törekszik a kereskedelmi partnerei gyengítésére az ő területükön elkövetett szabotázsakciókkal és a szélsőséges csoportok támogatásával. Ennek fényében én nagyon helyesnek tartom az EU azon törekvését, hogy 2-3 éves távlatban 15% alá csökkentse az oroszoktól beszerzett energiahordozók arányát az importált mennyiségen belül. Ha az oroszok majd egyszer kikeverednek a Putyinizmusból, és választanak maguknak egy szalonképesebb vezetőt e helyett a paranoid pszichopata helyett, akkor majd lehet szó nagyobb volumenű kereskedelemről, és akár a szankciók részleges feloldásáról is. 
Placi82 2022. 08. 21. 23:25
Előzmény: #176329  infin
#176332
Ki akar orosz birodalmi uralmat?  Hogy jön ez ide. Kereskedni kell, az EU nak, és Magyarországnak,  a nyersanyagban duskalo oroszokkal.. Lehetőleg minél olcsóbban megszerezve azt.  Jobb mint a jelenlegi 7 szeres gáz ár,  és többi duplazodott,  triplazodott nyersanyag ar.  Állandóan ezek a végletek. 
 A lakas piac esetén, mert az a topik témája, érdekes kérdés.  Dupla ellen hatás van.  Infláció megeszi a pénzt,  és kevesebb likvid pénz marad az embereknel,  a magas kamatok se segítenek a dolgon, a lakás Bull piacnak. Közben meg drágul az építés,  amit valamelyest azért meghatározz a kereslet.  Newton 2 ik törvénye.  Egymás ellen ható erők .  Divergencia van. 
Placi82 2022. 08. 21. 23:16
Előzmény: #176328  LVN
#176331
Nono.  Olvastam egy szép összefoglalót. Tényleg perfekt volt Pistiketol. Arra reagáltam. Mert tulajdonképpen azt írtam amit ő,  csak egy másik szemszögből. Én EU,  és Magyarország fan vagyok. Nem látom még mindig hol lesz ez nekünk jó ami most megy, mind a szankciók,  mind a gazdasági vonatkozasban.  Mert abban egyeterthetunk,  hogy a NATO-t soha nem támadja meg az orosz.  Ezt meg Putyin is elismerte. Kisfiúk ők ahhoz regularisan.  Az atombomba az meg más kérdés. Szóval hogy az Oroszok Párizsig mennek,  egy rossz ótvar riogatas.  Persze azért foglaltaknak 2 ukran megyét 6 hónap alatt,  és 2 millió sorkatona helyett az akkora hatalmas frontvonalon van kb 40 e db katona. 🤣.  Na jól van. Ez aztán a totális háború,  az oroszok részéről.(irónia) De ezt egy totalis ukrán fan mint te, hol is érthetné? :) 
infin 2022. 08. 21. 22:49
Előzmény: #176328  LVN
#176330
Na jó akkor módosítom előző posztomat. :) Milyen haszna lenne a magyar ingatlanpiacnak belőle?!
infin 2022. 08. 21. 22:49
Előzmény: #176327  Placi82
#176329
Ha már érdekek. Itt szerintem se a szimpátiáról van szó. :) Úgy gondolom az én érdekeim, mint magyar állampolgár, a nyugati érdekekkel esnek egybe jobban. És ennek bőven megvannak az okai. Szóval milyen haszna lenne Magyarországnak egy orosz birodalmi uralomból, azt áruld már el. Tök kíváncsi lennék a válaszodra.
LVN 2022. 08. 21. 22:47
#176328
Jajj, már itt is ez megy... Ne vitázzatok Placival, ő menthetetlen ork-fan, ne etessétek itt.
Placi82 2022. 08. 21. 22:37
Előzmény: #176323  Pistike12
#176327
Amit cizelaltabban irtam, 3 pontban. Igy van vagy nem igy?? Mert kicsit elterelodott a tema. Engem az egyen megitelese nem érdekel. Mert az torzit. Meg az se hogy kinek a nyugat kinek a kelet  kinek meg a Mars bolygo a szimpatikusabb. :). A lenyeg az érdek. Cui prodest? Mindig ez a legfontosabb kerdes!
infin 2022. 08. 21. 22:22
Előzmény: #176313  Murdoch
#176326
Ha nem gond, nincs se kedvem se időm helyetted kikeresni az összes kemény tényt, annyit megtettem, hogy beírtam a google-ba, hogy rural china és máris kidobta a wikipédia cikket róla, ahol az első bekezdés rögtön magában foglalja, hogy sok vidéki kínai régióban a vízellátás és alapvető közlekedéshez való hozzáférés is nehézséget jelent. De tök nyugodtan utánanézhetsz ennek mélyebben is
infin 2022. 08. 21. 22:17
Előzmény: #176323  Pistike12
#176325
Pontosan. Kicsit nevetséges, hogy még mindig van, akinek nem esik le, hogy itt az oroszoknak van vaj a fülén. Pedig azt sikerült megakadályozni, hogy az oroszok kifejezetten úgy állítsák be a háború kezdetét, februárban mintha ukrajnai provokációra reagáltak volna. De még így is van, akinek nem esik le....
infin 2022. 08. 21. 22:15
Előzmény: #176321  Placi82
#176324
Csak csodálkozom, hogy ennyire nem érzékeled, milyen alapvető -magyar, nem amerikai- nemzetbiztonsági problémáról van szó itt. Pedig ez az, ami meg kell határozzon mindent itt nálunk. Ez a #1 prioritás.
Pistike12 2022. 08. 21. 22:14
Előzmény: #176321  Placi82
#176323
Teves konkluzio.  Azert szopik az EU mert a medve elkezdett ugralni a tetszhalott allapotabol,  mert elotte vesztett es a vilag eddigi vezetojenel bejelentkezett emberkedni ujra.  Ezt pedig egy vezeto hatalom sem hagyja es soha nem is hagyta.  Usa megprobalt kimaradni a ii VHbol amikor az orosz meg a nemet ugralt.  Lett is belole pearl harbor -  es majdnem az usa veszte- amibol megtanulta hogy inkabb fellep mint nem. Putyinka meg Sziriaban bejelentkezett a kuzdoterre.  Az oroszrol meg annyit hogy 39 es 45 között: Nemettel szovetseg majd egymasnak ugranak utana usaval szovetseg (mert akkor is csak pofajuk volt meg agyutoltelek emeramyaguk)  majd nekiugranak.  Kb ennyi az orszag.  Ez ido alatt meg csórósag a kozembernek meg 50 eves terv meg hanyatlo nyugat:)  sosem tanulnak. 
infin 2022. 08. 21. 22:13
Előzmény: #176321  Placi82
#176322
Engem nem érdekel az USA dominanciája. Az érdekel, hogy ne legyünk orosz gyarmat megint. Ennyire egyszerű. Én ehhez tapsolok, hogy ez ellen mindent megtegyünk, mondhatni 'véletlenül' egyezik az érdekem az USA érdekeivel. (Az idézőjel természetesen az iróniát jelzi.)
Placi82 2022. 08. 21. 21:59
Előzmény: #176318  Placi82
#176321
Roviden nem cizelaltan osszefoglalva. Azert szopik az EU, az ukran, az orosz. Hogy usa dominanciaja megmaradjon. Hat erdekek vannak ezt elfogadom . De hogy meg ehhez tapsolunk is, vagy legalabbis kotelezo! Na az mar vicc.!! 🤣

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek