Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2020. 02. 02. 09:00
Előzmény: törölt hozzászólás
#58840
Ráadásul az egész hirdetés annyira önsorsrontó. Rögtön az elején azzal nyitunk, hogy 6M-val olcsóbb, fizetés terén teljesen flexibilis (mindegy mikor és hogyan, csak jöjjön a pénz, akár több részletben is). Ő maga írja le a potenciális kiadhatósági árat (ilyenkor mindig vegyük nyugodtan a 10%-os túlzást), amelyből már világosan látszik a túlértékeltség. Aztán jön, hogy 2020-as átadás előtt 6M-val többért értékesítették az ilyeneket.
A vásárló meg elkezd gondolkodni:
- vajon mi is történhetett az átadás óta, hogy ennyivel olcsóbb? Esetleg gond van az épülettel?
- ha ennyire sürgős az eladás (lsd. 6M árengedmény és flexibilitás), akkor simán megjátszhatom, hogy jóval kevesebbet mondok - látszólag rohadtul kétségbeesett.
- a megadott bérleti díjak alapján simán kiszámolom a MÁP+-os alternatívát.
A végén ezekből meg kihozza, hogy kösz nem, vagy majd visszanéz pár hónap múlva - biztosan tudva, hogy akkor még fent lesz.
Egyszerűen erre még telefonhívás sem lesz, nem, hogy ajánlat.
Törölt felhasználó 2020. 02. 02. 08:57
Törölt hozzászólás
#58839
MrLajos 2020. 02. 02. 08:49
Törölt hozzászólás
#58838
Zsolt90 2020. 02. 02. 08:47
Előzmény: #58828  AgnesP
#58837
Am meg ha ennyi penzem lenne mar budan vennek lakast
CyrusTheGreat 2020. 02. 02. 08:36
Előzmény: #58785  AgnesP
#58836
Azért vannak itt vicces elképzelések. Ha kiindulok a hirdetésben szereplő árból (nem még a plusz 3M-ért felszámolt alapfelszerelésért), akkor is elég "izgalmas" dolgokat lehet találni:
- kockázatmentesen a vételár hoz 160k-t
- 12 havi kiadással és évi 1%-os amortizációval számolva, leadózva havi 227k-ért kellene kiadnom, hogy ugyanannyit hozzon, mint a MÁP+.
Ha még hozzáveszem a valós irányárat, ami 41.9 millió, akkor a fenti összegekre nyugodtan rá lehet dobni mindkét irányba 12-15k-t, amely már teljesen irreálissá és egyben nevetségessé teszi a dolgot (mégis csak egy újpesti kaptárról beszélünk). Te magad írod le a hirdetésben, hogy 180-200k-ért kiadható, ha 180k-ra árazok, akkor jön ki eladási árnak amortizáció nélkül 36M, 200k-val 40.8M. Még a saját jelzésed is az a potenciális vevőid felé, hogy túlárazott, amit árulsz...
A Váci úton, Újpest Központban ilyen méretű lakást már kiadnak 150k-ért is (vagy még kevesebbért), hidd el, a bérlő nagyjából leszarja, hogy ez vadi új, ha ekkora a különbség árban, amit lát.
A méret eleve behatárolja a vásárlói körödet, egyedülállókkal érdemes számolni, párban nagyjából 6 hónap után szűkössé válik az egész. Egyetem a környéken különösen nincs, szülők nem fognak ilyet venni a csemetének lakni. Váci úti irodafolyosó meg nagyjából ezer más helyről hasonlóképpen megközelíthető. 
Budapest Bankosokra is lehet vágyakat építeni, csak azzal nem számolsz, hogy általában 1 évnyi munkaviszony után megkapják a kedvezményes (adott esetben kamatmentes) dolgozói lakáshitelt (régebben ebbe a bruttó bónusz betörleszthető volt - nem tudom, most mi a helyzet), relatíve kevesen lennének, akik erre a túlárazottra pazarolnák ezt a lehetőséget (kedvezményes hitel esetén az emberek 99%-a egy fokkal a valós igények fölé lő).
Őszintén szólva, inkább csak hirdetgetsz, mint valóban hirdetsz, nagyon erősen csodálkoznék, ha valóban fel is hívnának magánszemélyek. Persze, a balekre, a "befektetőre", meg a láthatatlan külföldi vevőre mindig lehet várni...
TitusPullo kolléga ferencvárosi lakását előbb venném meg - ebben a kategóriában százszor jobb.
- - - - - - -- - - - - -
Értem én, hogy két éve aláírtál egy olyan szerződést, ami akkor jónak tűnt, csak sajnos a piac ment el drasztikusan más irányba azóta. Nem egyszerű ilyenkor a helyzet, az építtető gondolom folyamatosan emelt, te beletörődtél/kifizetted, most meg az illetékkel számolva még nullára sem lehet kihozni a történetet ezen a piacon. Nem biztos, hogy forszíroznám az eladást, inkább a hasznosítással próbálnám menteni a menthetőt. De ez már a te döntésed.
terelemel 2020. 02. 02. 08:20
Előzmény: #58828  AgnesP
#58835
Hát akkor 10M kedvezménnyel elviszik két nap alatt, nem kell aggódni!
Zsolt90 2020. 02. 02. 08:20
#58834
Ott tartunk mar sztem, h az emberek inkabb kisebb lakast kezdenek el keresgelni, mint strd 50nm. 800knm 50nm lakas 40 millio es meg az esetek tobbsegeben parkolni se tudsz. Ez ket szobaert nagyon sok penz. Akkor inkabb neznek 45 negyzetmetert, es belep az a faktor, hogy olyan helyen ahol tuti100 meg tudok mindig allni esakkor tokkal vonoval 36bol kb megvagyok. 
Szoval lassan kis lukakba nyomorgunknagybbra valtas kemeny feladat, nagyobb lakas fajlagos kulonbsege tul drga mar. 
Zsolt90 2020. 02. 02. 08:12
Előzmény: #58826  AgnesP
#58833
Ezt a dolgot eskuszom nem ertem. 40mios lakas 70% hitelte? Az azt jeletni, hogy 28 mio hitelt kell felvenni? Es hany eves koraig torleszti azt az atlagember? 120? Mi van veled jezusom.... Velemenyem szerint ha valamkre 20 mional tobb hitelt kell felvenni meg onero mellett az tul draga. Iidealis pedig a 10-15 lenne max
Zsolt90 2020. 02. 02. 08:07
Előzmény: #58805  AgnesP
#58832
Ha mar ujpest, akkoe juharliget. Metrotol harom buszmegallo, jo lakopark, elheto
Zsolt90 2020. 02. 02. 08:07
Előzmény: #58805  AgnesP
#58831
Ha mar ujpest, akkoe juharliget. Metrotol harom buszmegallo, jo lakopark, elheto
Zsolt90 2020. 02. 02. 08:06
Előzmény: #58800  impudent
#58830
Öv utca is szar hely. Happy Land. Repulok feletted nonsfop, feluljaro melletted, parkolo nincs eleg. Nevetseges
Zsolt90 2020. 02. 02. 08:05
Előzmény: #58805  AgnesP
#58829
Voltam mar ott, nem kell bemutatni. Egymas szaja az emberek
AgnesP 2020. 02. 02. 01:18
Előzmény: törölt hozzászólás
#58828
Nem az én döntésem. Én csak mint érzelmileg érintett próbálok beleszólni :)
Azt viszont tudom hogy 44-46 volt ebben az épületben azok elmentek a másikban ami 6-7 hónap múlva lessz kb ilyen levitték az árakat 42-43 millióra, hogy felpörgessék az értékesítést. Még friss a hirdetés szóval valószínűleg inkább csak tapogatozás van benne.
AgnesP 2020. 02. 02. 01:13
Előzmény: #58825  berlini
#58827
Én, annyira nem ismerem Budapestet hogy sok helyet ismerjék régről. 
Viszont amit látok ott, hogy nagy fejlődés volt, az emberek és a cégek szeretik. 
Ahogy nézem ott a lendület még pár évig kitart. 
AgnesP 2020. 02. 02. 01:09
Előzmény: #58821  AgnesP
#58826
Igazából csak egy folyamatos munkaviszony kell amit legalább 3-6 hónapja betöltessz meg 3 havi bankszámla kivonat kell. 
Ez is az egyik oka hogy Budapesten fel mentek az árak hiszen még aki kimegy "mosogatni" 3-6 hónap után már simán felvehet a lakás 70-%ára hitelt.  40 milliós lakásnál pld 12 milliós megtakarítással 28 millió simán felvehető. Ha meg már megvan a hitel haza is lehet jönni. A törlesztő kevesebb mint az albérlet lenne.
berlini
berlini 2020. 02. 02. 01:09
Előzmény: #58794  AgnesP
#58825
Ebben igazad van.
A környék nagyot fejlődik.
(Persze aki az 50-es években sétált ott utoljára annak más emlékei vannak.)
berlini
berlini 2020. 02. 02. 01:06
Előzmény: #58790  impudent
#58824
ismételten, félrebeszélsz.
berlini
berlini 2020. 02. 02. 01:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#58823
Az  MNB nem  igazit semmilyen árat sehova.
(A kuszaszemű szereptévesztésben van.)
Ez nem a 40 évvel ezelőtti tervgazdálkozás és a központi ármeghatározás.
Jó éjszakát.
További szép álmokat.
Törölt felhasználó 2020. 02. 02. 01:04
Törölt hozzászólás
#58822
AgnesP 2020. 02. 02. 00:59
Előzmény: #58789  bendeguz_sly
#58821
Igen van! Persze! Én Ausztriai munkára biztosan tudom hogy szinte mindegyik magyar bank boldogan megadja a lakáshitelt.
Sőt, Ausztriában vannak bankok ahol kint is fel lehet venni magyar ingatlanra euróban. (Budapest, Győr Sopron és Balatoni ingatlan amit szeretnek)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek